| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu nu l-a ispitit pe Adam prin acel pom al binelui si raului. Ispita vine la pachet cu minciuna. Satan testeaza si ispiteste lumea prin minciuna. Dumnezeu ii permite lui Satan chiar daca nu l-a pus sa faca acest lucru. Satan nu face voia lui Dumnezeu. Este clar?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ai dreptate! cred ca intrebarea asta ii adresezi lui Ray, dar trebuia sa-i spui lui prin a lasa reply la intrebarea lui, asa poate nici nu va vedea intrebarea ta. Si ai grija ca nu-i place adevarul, spunandu-i adevarul s-ar putea sa te ignore... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru DracuIa):

Si mie mi-a dat block dar nu ma deranjeaza deloc, el nu primeste raspuns la intrebare nu eu, si daca se multumeste cu raspunsuri de nimic e problema lui!

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Adam şi Eva, în rai erau fără de păcat şi curaţi, dar pentru a se menţine în starea aceasta trebuiau să asculte de Dumnezeu şi să fie în comuniune cu EL. În momentul în care au călcat porunca de a nu mânca din pomul cunoştinţei binelui şi a răului, s-au angajat într-o acţiune fără a-L avea pe Dumnezeu cu ei. Şi bineînţeles că au eşuat. Mai mult, nici nu şi-au asumat responsabilitatea pentru fapta lor, ci s-au eschivat fiecare, mai puţin şarpele.
Acest episod îl trăim fiecare dintre noi îm viaţa noastră cotidiană, când nu avem încredere, că dacă nu î-L lăsăm pe Dumnezeu să ne călăuzească o să ne fie bine, o clacăm.
Asta nu înseamnă că noi să fim pasibili, ci împreună lucrători happy