| Inferno a întrebat:

Admitand existenta lui Dumnezeu si valabilitatea unor teorii am ajuns la concluzia ca singurul loc in care pot afla niste informatii despre Dumnezeu este subconstientul. Teoriile pe care le-am studiat sunau cam asa:
Noi il cunoastem pe Dumnezeu, dar in subconstient. In aceste teorii Dumnezeu era definit ca fiind un mijloc de comunicare intre noi si resrul oamenilor, dar si planete. Mai exact teoria sustinea faptul ca noi, planetele, stelele, tot universul suntem un intreg, iar Dumnezeu este legatura ce ne uneste. Modul prin care putem comunica.(Ma refer la telepatie)
Deci am incercat, in timpul somnului, sa imi induc un vis referitor la Dumnezeu. Pana in prezent nu am reusit problema fiind faptul ca trebuie sa fiu constient pe parcursul visului. Adica sa am un vis lucid.
Avand un punct de vedere sceptic sunt absolut convins ca nu se va intampla nimic.
Astept pareri.

5 răspunsuri:
| Inferno explică:

Nu cred ca numai meditatia. Nu ti s-a intamplat niciodata in vis sa vorbesti cu anumiti oameni,sa le pui intrebari si ei sa iti raspunda?
Stiu ca daca ne gandim stintific acei oameni sunt produsul creierului,iar raspunsurile pe care ei ti le vor da la intrebari,sunt raspunsuri pe care tu le ai deja stocate in creier. Nu poti sa intrebi pe cineva in vis si sa iti dea o informatie pe care tu nu o deti.
Dar asta este din punct de vedere stintific. Daca ne bazam pe alte teorii, am putea sa comunicam cu Dumnezeu prin intermediul viselor,sau daca asta este deja prea mult, am putea afla informatii stocate in subconstient si pe care constientul nu le mai detine.
Sunt doar teorii, dar o prefer pe asta cu visele, pentru ca meditatia este mult mai grea si cere multa pregatire si timp.

| stragery a răspuns:

Am ace
asi parere ca tine, dar pentru a intra in subconstient trebuie sa meditezi cam 2 ore,eu am reusit dupa zile de antrenament mental,Dupa mine toti oameni sunt diferiti mental dar avem toti un singur lucru in comun,un refugiu mental si spiritual numit Dumnezeu,multi oameni prin rugaciuni asi creeaza incredere in sine, totusi nu neg existenta lui Dumnezeu dar eu cred in Terorile Stintifice.Un exemplu, in biblie zice ca pamantul a fost format in urma cu 40000 IH dar rocile pamantului au datat de acum 4, 567 miliarde de ani.

| Inferno explică (pentru stragery):

Nu numai prin meditatie. Si in timpul somnului poti accesa informatii din subconstient. Mai este si hipnoza. Da paia nu o practic, ca nu este ceva sigur.

| stragery a răspuns:

Hipnoza este o stare...iar in somn nu poti controla subconstientul doar prin meditatie

| Inferno explică (pentru stragery):

Depinde de vis. Daca este un vis lucid, adica esti constient ca visezi, il poti controla. Dar nu e simplu.
Hipnoza este o stare, dar cel ce te hipnotizeaza, are acces la subconstientul tau. Cel ce te hipnotizeaza iti poate adauga amintiri false despre tine si multe alte lucruri.
Daca nu este asa, atunci cum explici urmatorul lucru:
Cand esti hipnotizat poti sa spui lucruri pe care nu le stiai despre tine, despre trecutul tau.
O amintire pe care ai uitat-o si ramane stocata in subconstient, poate fi readusa la viata cu ajutorul hipnozei.