| Inferno a întrebat:

"Afirmațiile științifice și cele religioase vizează domenii diferite ale existenței sau experienței umane. În acest context, teoria creației din Biblie tematizează raportul dintre Dumnezeu, lume și om, însă nu și știința despre natura observabilă (empirică) a lucrurilor."
Pareri?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Albert Einstein spunea:,, Stiinta fara religie este imperfecta religia fara stiinta este oarba.''
,, Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu.,, James Tour, specialist in nanostiinta.

| Silyca a răspuns (pentru EmaS):

Da dar nu de Dumnezeu prezentat in biblie.

| 3xfemeie a răspuns:

Pe simbolul de la avatar apare litera G. Ce semnifica? as fi curioasa daca stii

| lusinda99 a răspuns:

Profesorul de religie ne spunea odata cand l-am intrebat :,, Oamenii au aparut din maimute sau din Adam si Eva?" el spunea:,, Pai da' voua v-ar placea sa apareti di maimute?'' Stiu ca probabil nu te-am ajutat foarte mult dar macar am incercat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru lusinda99):

rolling on the floor ce prostesc popii astia oamenii, asta arata ca nici ei nu sunt mai inteligenti. Nimeni nu a zis ca oamenii au aparut din maimute, adica au zis unii, aia cu neuronii in pauza de somn, ca pauza de masa ar inseamna hrana/documentare.
De fapt, acea teorie a evolutiei vorbeste despre modificarile suferite de organismele vii, cauzate de mediul inconjurator, adica, tot ce vezi ca misca, a evoluat din ceva, abiogeneza zice ca din niste organisme bla bla, ideea e ca atat animalele cat si plantele au evoluat din aceeasi chestie, tu, intr-un fel, esti ruda cu pomul care face fructul care iti place tongue, sau cu floarea care iti place. Maimutele sunt asemanatoare cu oamenii, insa e vorba de un stramos comun, un fel de Y, jos e stramosul, sus omul si maimuta, fiecare cu drumul lui.