| anonim_4396 a întrebat:

Agnostici pe aici sunt? de ce nu treceti la ateism sunt curios?

Răspuns Câştigător
| DrunkenRat a răspuns:

Este de preferat agnosticismul, vad acest concept ca fiind o cale de mijloc. Dintre conceptele astea, agnosticismul sustine ca nu putem afla daca exista sau nu, ceea ce este adevarat, spre deosebire de crestinism sau ateism care sustin lucruri pe care nu le putem evalua ca fiind adevarate sau neadevarate.

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

E adevarat ateismul afirma clar ca nu exista vreo divinitate, dar tu crezi ca exista?

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as fi vrut sa stii, ti-as fi spus, nu?

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

Esti la mijloc si crezi si nu crezi nehotarat?

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice este mai bine decat nehotarat, iar agnosticismul nu este echivalentul nehotararii. Este ridicol si nerespectabil sa fii nascut intr-un anumit concept cu o anumita religie ca mai tarziu sa o schimbi dupa cum ai chef. Nu imi place sa oscilez, asta ar fi pura marca a unei personalitati slabe. Cat despre religia mea... I'm orthodox, and proud of it.

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

Nu consider că există zei." (ateu negativ). suna a agnostic nu?

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ateismul negativ si agnosticismul sunt diferite. Uite, am facut o ierarhie (de jos pana sus):
Ateism pozitiv
Ateism negativ
Nihilism
Agnosticism
Incertitudine
Probabilitate
Estimare
Credință
Epistemologie
Certitudine
Determinism

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

Atatea sunt multumesc totusi ca leai scris

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! happy

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

La recensamant ce te-ai declarat?

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ortodox. Adica, familia m-a declarat, dar si eu as fi facut la fel. Tu?

| anonim_4396 explică (pentru DrunkenRat):

Sincer m-am declarat ateu

31 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mi-ai scos ignoru'?
Nu mai esti suparat pe satanisti?

| anonim_4396 explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Vam scos pe toti ca am intrat in 2012, mai sunt va consider tarfe cu 2 fete

| Angel0 a răspuns:

Cu atei ca tine, mai bine agnostici.

| Dumnezău a răspuns:

Sunt agnostic,si agnosticismul e deocamdata,cea mai buna cale religioasa ce o poate urma un om,undeva pe langa deism,dar deismul are multe neajunsuri,si e de preferat prima ideologie.

Ateismul nu mi se pare inca perfect logic. Daca cineva m-ar intreba care idee e mai logica din cele doua idei ilogice,adica: ''Universul a fost creat din nimic, odata cu Big-Bang-ul si teoria materiei in expansiune confirma asta'' si ''Exista o chestie cu inteligenta infinita ce a creat Universul si tot ce exista'', as alege-o pe a doua.Stiinta isi distruge singura ideologia religioasa-ateismul,printr-una din cele mai simple definitii ale sale,cea a materiei,care exista oriunde,si este in continua deplasare, in toate corpurile din Univers.Dar intra antimateria in discutie, insa...antimateria nu poate confirma nasterea Universului, pentru ca particulele de antimaterie sunt rezultate din gaurile negre ce s-au stins, iar o gaura neagra nu poate pur si simplu sa apara intr-un spatiu vidat.Si astfel ne invartim in cerc cu Teoria Big-Bang-ului si cu ateismul.

Iar crestinsimul,in multe puncte de vedere,e definitia idioteniei. Daca ar fi,vreodata sa trec la o religie bazata pe zeitate,probabil m-as duce la budism,ei macar sunt logici si prezinta prin Buddha,Brahma si toata sleahta lor,niste idei de bun-simt si de armonie a vietii,spre deosebire de crestinism,care, poate fi considerat chiar mai idiot decat islamismul, prin simplul fapt ca zice ca suntem facuti de un nene barbos din niste argila.Refuz sa cred o asemenea enormitate,si refuz sa cred ca sunt facut, ca specie, din pamant.E lipsita de logica si e de domeniul fantasticului o teorie ca asta.

Iar agnosticismul mereu a fost cea mai logica ideologie.Nu putem fi siguri nici de existenta, nici de inexistenta unui Creator.Insa,nu mi se pare normala o lupta Ateism vs. Crestinism, ci mai degraba Ateism vs. Deism.Asta pentru ca deismul nu abereaza,cum face crestinismul.S-ar putea sa nu stim niciodata cu adevarat daca exista sau nu o entitate care ne-a creat, asa ca pana atunci, agnosticismul e cea mai valida idee demna de urmat.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Ai dreptate eu m-am declarat ateu mereu acum vad ca agnosticismul e ceva bun, de exemplu curentul inainte de al descoperi am putea spune ca nu exista desi exista atei ar fi spus nu exista, crestini ba iar agnostici inca nu sa gasit vreo dovada cand se va gasi prin stinta vom crede e buna idea asta agnostic

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

„Nu consider că există zei." (ateu negativ). suna a agnostic nu?

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Sa stii ca si ateu negativ slab nu e sigur ca nu exista zei, „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,suna a ateism pur, scuze sa te dezamagesc.Fraza caracteristica a agnosticismului este : ''Consider ca nu putem sti daca exista sau nu un zeu ce a creat Universul si guverneaza asupra eventualei noastre vieti viitoare.''

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule,curentul nu fost descoperit.A fost inventat, in timpul Revolutiei Industriale.Focul a fost descoperit.Si,bineinteles ca inainte de a inventa curentul electric, oamenii nu credeau ca asa ceva este posibil, si in 1885 daca ziceai ca o sa ajunga omul pe Luna, spuneau ceilalti ca esti nebun.Si nu se poate gasi curand(in urmatorii 30 de ani) o dovada foarte puternica pentru existenta sau inexistenta lui Dumnezeu. Oricum,agnosticismul este ideal momentan,ca religie,de aia si sunt agnostic.

Scrie si tu mai inteligibil, te rog, ca abia am reusit sa descifrez ce voiai sa spui.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiam asta deja.Nu exista ateu negativ slab,sau mai tare, exista doar ateu negativ, cu ceva ascendenta in nihilism sau ateism pozitiv; nu folosesti termenul bine.Si,niciodata nu putem fi siguri daca exista sau nu acesti zei, despre care se tot da din gura.

| Bogdanux a răspuns:

Hai sa-ti zic de ce.O parte din ateism e prea exagerata, intocmai crestinismului sau altor religii.Nu totul se poate explica, dar nici sa bagi scuze cum ca "asa a vrut D'zoo sau Tarzan".In plus, poti sa-ti cladesti niste principii de viata[ma refer la cele care sunt morale] indiferent de orientarea ta religioasa.Nu religia e in masura sa te eticheteze daca faci lucruri bune sau rele pentru ca fiecare a facut din fiecare la viata sa, fie ca a vrut sau nu.

Mai degraba as crede intr-o forta universala[exemplu: natura] care sa guverneze lucrurile [intamplator sau nu] ajungand la ceea ce suntem azi.Imi suna mai plauzibil.

| Shinto a răspuns:

Ray,tu un lucru nu poti intelege : nu e normal ca oamenii sa-si schimbe religia asa, peste noapte.A trece de la o credinta la alta inseamna a schimba un intreg sistem de gandire cu un altul, si asta nu e ca si cum ti-ai schimba avatarul...ci e mult, mult mai greu.

| anonim_4396 explică (pentru Shinto):

Nu-i religie agnostismul

| Shinto a răspuns (pentru anonim_4396):

Agnosticismul e un mod de a gandi.Nici ateismul nu e o religie, ci alt mod de a gandi.Deci,se face un schimb intre aceste doua moduri de gandire!

| anonim_4396 explică (pentru Shinto):

Dar nu sunt religi ce ai afirmat tu sunt non religi

| Shinto a răspuns:

Acum chiar nu te-am mai inteles.

| anonim_4396 explică (pentru Shinto):

Ateism,Agnosticism sunt non religi

| DakotaRoyse a răspuns:

Ateismul e ceva cam extrem. Agnosticu' e un necredincios mai mijlociu, aşa. E de preferat pentru că e mai neutru, nu e în nicio tabără. E şi un adăpost pentru cei în căutarea credinţei, aş mai adăuga eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru agnostici mai exista sansa de reabilitare si in plus degeaba te dai tu ateu ca daca ti-as spune ce trebuie sa creada un ateu nu ai crede! Atei 100% nu exista!

| KissByUNgarOH a răspuns:

Deoarece sunt confuzi.
Nu stiu sigur daca exsista sau nu