| Mircea08 a întrebat:

Aici se discuta despre religii. Religiile au la baza niste invataturi mai mult sau mai putin credibile, prin urmare se discuta despre acele invataturi. A intreba care este diferenta intre sfanta Filofteia si un tractor este inutil deoarece despre asta nu scrie in nici o invatatura religioasa. Cum pot unii sa puna o intrebare despre ceva ce nu au cunostinta, nu au auzit niciodata despre acel ceva? Are sens sa intreb daca tamaia te curata de pacate daca despre asta nu este nimic scris?
Intrebarea mea este :
Cu ce scop se pun intrebari la care nimeni nu poate da un raspuns, un raspuns care sa existe in vreo una din scrierile religioase?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Pai iti spun imediat. Majoritatea intrebarilor sunt puse de atei, ce au ca scop rastalmacirea bibliei si a invataturilor si pentru a-si intarii principiile si valorile lor.
Majoritatea fug pe situl legendar ''bibliapentrusceptici'' si vin aici cu copy-paste gen:

''Aha, v-am spus eu! ce mai ziceti acum credinciosilor''

Vei vedea de altfel ca sunt de acord cu raspunsurile venite tot din partea persoanelor ce se afla de aceiasi parte a baricadei lor.

Ei doar cauta un comfort in ceea ce fac, iar aici se consoleaza unul pe altul, cum ca e bine.(Nu zic ca e rau, fiecare face ce vrea, dar suporta consecinte)

Si pentru chestia asta eu unul nu ma obosesc sa raspund acestor instigatori, ce vin cu intrebari penibile si sub standardele unei polemici fie ea, pe orice tema. La fel ii sfatuiesc si pe ceilalti crestini, sa nu isi bata capul cu ei.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel cum scrierile religioase au fost nascocite de cineva si scrise, asa poate nascoci si cineva pe TPU despre adevarata putere a tamaiei

| DeyCj a răspuns:

Cu scopul de a afla părerile altora.Nu vă înțeleg de ce afirmați că ateii sunt malefici? Ca n-au treabă cu zeul vostru inventat?
A fi ateu nu înseamnă să fi para-creștin, adică cu inventatul vostru Satan(real Sa-TA-Na(Ma)), ci înseamnă să nu ai treabă cu nimic din ce nu se poate dovedi că există, indiferent că e vorba de religie sau alte subiecte.Asta înseamnă să fi ateu, nu prostiile voastre insuflate de popi, popii ce vă fac vouă credința și vă mai scriu și o Biblie pe care o credeți sfântă!

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Mai omule, tu parca ai fi lulu de pe net! Nu toata lumea credincioasa are treaba cu popii. Eu nu am aflat NIMIC de la popi, iar popii habar nu au ce inseamna sa fii crestin pentru ca daca ar sti nu ar fi popi. Ceea ce eu stiu am citit din ce au scris altii acum doua mii de ani in urma. Ii poti spune si istorie, pentru ca asa scriu si istoricii, ceea ce se ntampla in vremea lor. NU EXISTA nici o scriere a unui om din timpul acela care sa fi spus ca Iisus nu a existat, sau ca nu a vindecat pe nimeni sau ca ar fi fost o poveste care circula in acea vreme. Cei din zilele noastre spun ca e o poveste deoarece nu cred ce aud si spun si ei cate ceva din ceea ce isi pot ei explica. Si ateii au studiat istoria de la aparitia primei maimute declarata oficial "om". Ba inca au studiat-o de cand nu exista nimic, iar acel nimic a facut BUM! si s-a umplut universul de planete, legi fizice, chimice, de atractie, informatii de tot felul etc. Ai vazut vreun credincios in afara de mine care sa ia in deradere ceea ce stiinta spune? Ai vazut vreun credincios in afara de mine care sa spuna ca stiinta minte? nu! nu ai vazut pentru ca cei credinciosi ii lasa pe ceilalti in pace si nu le spune, de ex. ca istoria este facuta de istorici care cred unele lucruri dar nu sunt siguri de nimic, si de partidele politice care stiu sigur ce ar fi bine sa stie omul ca ar fi fost. Cine a fost Gheorghe Doja? Un erou national, asa cum au spus unii politicieni, sau un razvratit care a incalcat legile din acea perioada ale Romaniei, asa cum spun alti politicieni? As putea sa vorbesc mult despre stiinta, despre faptul ca e bine ca exista si despre faptul ca e rau ca a incaput pe mana unor oameni, dar aici se vorbeste despre religie, si e mai bine sa ma rezum la asta

| DeyCj a răspuns (pentru Mircea08):

Biblia... E doar o carte și singura dovadă cum că salvatorul vostru a existat.Adică o invenție în care voi credeți.
Există dovezi clare cum că Biblia pe care voi creștinii ați făcut-o sfântă este doar o carte ce nu reprezintă cuvântul unei divinități, ci ba din contră a fost scrisă de o mână de oameni, condusă(să zic așa) de Constantin cel Mare+ Elena cu scopul de a distruge tot ceea ce e ocult(la transformat în malefic/rău) și a transforma omul în sclav.Lucru ce s-a și întâmplat, iar creștinii numesc asta eronat mâna diavolului.
Se vede că ești creștin, după cum ai reacționat.Dar din câte am citit îmi pari un creștin ideologic(mă refer aici la ideologia de creștinism NU religia), ceea ce e cu totul altceva, și aia e, hai să zicem ceva pozitiv(dacă-ți face bine și te ajută-n viață e perfect).

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Sunt crestin! Dar nu facut la apelul de seara asa cum se fac cei care se inscriu la o biserica crestina. Eu AM STUDIAT Biblia pana am inteles ce vrea sa transmita, dupa ce am inteles am comparat cu ceea ce a scris oamenii de stiinta despre asta, si mi-am dat seama ca cei care au scris, chiar cu amanunte despre Biblie HABAR NU AVEAU CE SCRIE IN EA! Acest lucru m-a facut sa cred in Evanghelie, deoarece numai Noul Testament este invatatura lui Iisus.
Constantin cel mare era imparat, el avea doua religii in tara lui, una era cea veche si alta era crestinismul. El nu a facut altceva decat sa combine cele doua religii pentru ca sa multumeasca pe toti si sa fie o singura religie in tara lui. A gandit ca un imparat care nu vrea ca poporul sa fie dezbinat, insa din punct de vedere spiritual, a stricat doua religii si a facut una care nu este de folos nimanui. Asta stiu eu, dar nu inseamna ca ce stiu este adevarat - nu exista o sursa sigura de informare in acest sens.
Inca ceva - eu nu propovaduiesc stiinta mea, eu spun celorlalti care vad ca nu sunt bine informati ceea ce cu adevarat ESTE SCRIS in Evanghelie, si asta mai mult pentru a nu da apa la moara celor care critica Evanghelia, deoarece aceasta nu este altceva decat un model de viata, iar acest model este SINGURUL care il stiu eu NORMAL. Evanghelia spune sa fim buni, iar eu spun ca asa e normal, si ca anormal e sa furi, sa ucizi, sa chinuiesti oameni sau animale, sa barfesti, sa fii nemilos, sa minti etc. De ce ar trebui ca cineva sa fie deranjat ca exista oameni normali care se poarta frumos? Faptul ca le este promis de Dumnezeu ca daca vor fi asa vor ajunge in rai? pe asta sunt invidiosi cei ce nu cred in rai?

| NGheorghe a răspuns:

Cu scopul de a face puncte. Întrebările aduc puncte. Aici ești pe TPU. Ai uitat?

| NGheorghe a răspuns:

20% tot este ceva. Adică, dacă ști exact care texte întra în acel 20% atunci este foarte foarte bine. (în comparație cu teoria evolutiei care nu doar ca este 100% eronata de vreme ce are la bază ADN-ul (informație codificat inteligent)... ba mai mult: explică evoluția vieții dar nu este capabilă să explice apariția ei, nașpa.