| wasilika24 a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos. eu sunt baiat de 20 de ani si sunt de religie penticostala si ma intilnesc cu o fata de religie ortodoxa.ne iubim foarte tare, si vremm sa ne casatorim doar ca. parintii mei sunt contra ca eu sa trec la religia ei iar parintii fetei sunt contra sa treaca la religia mea.Noi vrem sa fim impreuna si sa nu-i suparam pe parinti ce sa facem? dati niste solutii ca noi deam nici nustim la ce sa ne gindim. multumesc mult astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Sunteți majori. Puteți decide singuri pentru viața voastră. puteți face cununia civilă, iar cea religioasă apoi sau deloc. Oricum nu îi pasă lui Dumnezeu de așa ceva. Nu vedeți câte războaie, câte iubiri neîmplinite se întâmplă din cauza unei religii? Puteți apela și la ceremonii umaniste. Pace!

18 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Casatoriti-va in secret si punct. Nu aveti cum decat daca unul dintre voi trece la cealalta religie.

| wasilika24 explică (pentru Ruxandra15):

Pai da eu tot m-am gandit asa dar : eu vreau la religia ei si ea nu vrea la amea, dar eu sa ma duc la mine la biserica si ea la a ei aia nu-i familie

| Ruxandra15 a răspuns (pentru wasilika24):

Atunci scuza-ma voi ori nu va iubiti destul ori va bateti joc unul de altul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam ca exista casatori mixte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebati-va parintii ce scrie in biblie despre dragoste, casatorie si ce religie are Dumnezeu? Iisus si sfantul duh? ca eu personal daca as fi in locul vostru as merge la catolici si m-as boteza acolo si m-as cununa acolo pana se hotarasc ei.

| neutrino a răspuns:

Iubiti-va si traiti impreuna pana cand parintii vostri vor gasi solutia cea mai buna pentru voi.

| sublime89 a răspuns:

Singura solutie e sa nu mai acordati atata importanta religiei, si sa va concentrati pe ceea ce conteaza, adica relatia voastra.

| suffarstar a răspuns:

Ajungeti la un numitor comun. Crestini independenti.

NOname
| NOname a răspuns:

De ce să fiţi sclavii dogmelor care stau în calea fericirii voastre?
Inteligent şi înţelept ar fi să renunţaţi amândoi la credinţe iraţionale şi nocive. Iar părinţii nu au decât să se conformeze. Nu e normal să vă dădăcească toată viaţa şi să vă dicteze cum să vi-o trăiţi.

...şi, clar, un învăţământ care reduce drastic din libertate şi interzice iubirea, este un învăţământ prost. Personal, în veci nu l-aş urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o verisoara care are EXACT aceeasi problema -ea este ortodoxa iar baiatul penticostal, acelasi nr de ani ca voi si mai ales familia lui nu o accepta.
Am inteles ca parintii baiatului au fost acasa la parintii fetei si au avut o ''converstie'' cam neplacuta.
Sfat:incearca sa eviti asfel de ''situatii''!
De asemenea spune-le ca tu nu te vei schimba doar din cauza acestui lucru!

| Holiday a răspuns:

Solutia e una singura daca intr-adevar va iubiti: mai asteptati putin pana veti avea un venit, asta daca nu aveti deja, macar unul dintre voi, va mutati cu chirie undeva, va casatoriti la starea civila si luati viata in piept singuri daca parintii nu inteleg ca n-are nici o importanta de ce religie sunteti. Sunteti majori, nu trebuie sa va impuna cineva, nici macar parintii ce sa faceti, un sfat pot da, ok, dar nu poate deveni obligatie pentru voi. din pacate e una din multele situatii cand religia face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treceti amandoi la catolica sau vedeti-va fiecare de religia lui.
Parintii se dau zmei la inceput dupa aceea isi revin.

| Elvina a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă! Baftă pe mai departe!

| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!
Sunteti majori, parintii vostri nu va pot conduce viata pana la batranete.
Sfatul meu, daca vrei sa il auzi, e sa treci la ortodoxism. Ortodoxia nici nu se compara cu penticostalii.Incearca sa vii la Biserica Ortodoxa, cauta un preot foarte bun care sa te indrume si sa te invete ce si cum sa faci.
O sa fie mai greu la inceput, dar te vei obisnui si chiar iti va placea mult mai mult decat la penticostali.
Preotii ortodocsi nu sunt asa cum auzi la televizor.Sunt cateva "oi negre", iar oamenii generalizeaza.In ortodocsism o sa gasesti multe cantari frumoasa, dunezeiesti.O sa gasesti oameni cu care nu te-ai gandit ca exista.
Sti cum sa faci? Fa cum ti-am zis eu si, trimite-mi mesaj cu id-ul tau de yahoo ca sa pot sa te ajut cu sfaturi.O sa vezi ca totul va fi bine.
Chiar te rog sa ma contactezi.
O zi frumoasa!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Daca pe tine la 20 ani te comanda parintii e grav. Cu mamicuta si taticutu iti intemeiezi tu familia? Sau cu fata asta?

| Vektor a răspuns:

Pai voi ramaneti fiecare la religiile voastre.
daca va permiteti sa va mutati impreuna fara ajutorul parintilor, puteti sa-i amenintati ca va mutati impreuna si daca nu le convine sa fie sanatosi happy

si asa ca fapt divers religia nu este tot una cu credinta.

| dogee92 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ajungeti la niste idei comune. Dreptarul fiind Biblia! Poate vei fi surprins sa constati ca religia ta nu este buna, sau a ei... Ai studiat problema? Sau ai devenit penticostal pentru ca "asa e mama si tata"? happy

| adrianusv a răspuns:

Faceți doar cununia civilă. Simplu!