| TbW a întrebat:

Salut. Sunt ortodox. Prietena mea este penticostala. Vreau sa trec la religia ei pentru ca urmeaza sa avem cununia civila si ca parintii ei sa fie de acord.
( parintii ei sunt foarte stricti )
Dupa am hotarat amandoi sa ne facem ortodoxi. Ea a zis ca se face ortodoxa doar atunci cand parintii ei o vor da doar prin bunăvoie. Este ceva rau pentru mine ca ma dau de la ortodox la penticostali si de la penticostali la ortodoxi? O fac doar pentru a-i convinge parintii.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel mai mult conteaza dacă Mântuitorul Hristos este sau nu stăpânul vietii fiecăruia.Cine il alege ca stoan al vietii lui pe Mântuitorul Hristos e născut din noum vine Duhul Sfînt să locuiască in duhul lui si e infiat de Tatăl.- ioan 1-11, 12,13 A venit la ai Săi(evrei) și ai Săi nu L-au primit, dar tuturor celor ce l-au primit, adică celor ce cred in Numele Lui, L-e-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuti nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om ci din Dumnezeu.
Dacă Maîntuitorul Hristos nu e stăpîn peste viata ta, treci degeba la penticostali si inapoi Dacă amândoi vă dedicati să vă trăiti viața sub autoritatea lui Hristos, de exemplu Patorul penticostal Vladimir Pustan de la Beius, vă cunună religios si dacă ea e penticostală și tu ortodox.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E gresit ca puneti niste povesti cu zei mai presups de relatia voastra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este aceeași religie, doar popii sunt diferiți, Nu e nimic rău.

| AnonimSoul a răspuns (pentru sadrian46):

Poate, dar cand vb de credinta e una singura...

| anonimg a răspuns:

Nu faci decât să sari din lac în puț pentru a-ți îndeplini scopurile. Dumnezeu nu are legătură cu gândirea voastră. De fapt Dumnezeu nu are legătură nici cu ortodoxismul și nici cu penticostalismul, chiar dacă El este invocat de ambele grupări.
Mai mult, nici tu și nici prietena ta nu aveți vreo legătură cu Dumnezeu. Tu nu ești legat de Dumnezeu, ci ești legat de doctrina bisericii ortodoxe. Conștiința ta este să nu încalci doctrinele bisericii, și nu este să nu încalci voia Tatălui ceresc.
Nu biserica va ține familia unită, ci prezența Lui Dumnezeu în ea. Dar dacă voi ocoliți pe Dumnezeu, să nu vă așteptați ca formând o familie să credeți că astfel Îl obligați pe Dumnezeu să vă binecuvânteze căsătoria. Nu toate familiile primesc și binecuvântarea lui Dumnezeu. Dovada o vedem prin faptul că ele nu rezistă când dau de greu.
Căsătoria nu este un lucru instituit de om, ci de Dumnezeu, chiar de la început, din gradina Edenului.
Căutați amândoi o relație autentică cu Dumnezeu, și pe urmă dacă este voia Lui, căutați relația cu un partener de sex opus.
Oamenilor nu le place să țină cont de felul cum a lăsat Dumnezeu lucrurile să funcționeze. Dar fericirea nu va veni niciodată pe alte căi.
Inteligența poate să ocolească lucrurile, dar înțelepciunea știe că orice ocolire este păcat, este neascultare de Dumnezeu și aceasta duce inevitabil la despărțire de Dumnezeu, la nefericire -atat pentru viața aceasta, cât și la final prin pierderea vieții veșnice.
Îndemnul Mântuitorului trebuie luat foarte în serios: "Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Sa, și toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra."

| KovacsB a răspuns:

Se spune ca cel mai inteligent cedeaza dar in cazul vostru este mai greu de inteles care pe care.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, e rău. Apostazierea este un păcat extrem de grav. Și după cum ai zis nici măcar nu e nevoie să faci asta. Dacă ea se convertește la Ortodoxie numai bine atunci.

| norisorulpufos a răspuns:

Eu sunt de parere că e un pas gresit sa renunti la ortodoxie pentru penticostali chiar daca zici ca faci aceasta lepadare formal.
Dumnezeu care le stie pe toate cum crezi ca va judeca aceasta tradare.
Si penticostalii sunt prea indoctrinati si nu vor respecta niciodata libertatea ei de a trece la ortodoxie.

| T0Teu a răspuns:

Daca o faci doar pentru a i convinge parintii mai bine n o faci. De ce va jucati cu religiile? Trebuie sa Il cauti pe Dumnezeu cu adevarat, nu religia, daca doar iti schimbi religia nu se schimba nimic.

| Ioan3005 a răspuns:

Salut
Căsătoria este un legământ/ alianță între soț-soție și dumnezeu.
Tu vrei absolut să o ai de soție, și ea vrea absolut să fie măcar în timpul nunții liniștita față de părinți.
După cum ai scris, voi nu vreți fericire in viitor, ci doar pe momentul prezent.
În prezent va fi super fain, dar in viitor părinții e posibil să nu mai vrea să o vadă, tu o să fii de vină. și nu după mult timp, nu vei mai suporta, și veți divorța. nu e o idee inteligentă.
Dacă chiar o iubești ( să nu uităm că omul e sentimental și femeia rațională) tu vei suferi mai mult.
Scuze că am fost direct

| AnonimSoul a răspuns:

Este gresit. Ca mergi la 2 adunari a lor nu o vad asa de rau pana la urma se poate spovedi, DAR, exista un pacat care nu este iertat, anume acela impotriva Duhului Sfant. Prin acceptarea unui nou botez (la ei) tu practic renegi botezul tau care s-a savarsit prin lucrarea Duhului Sfant ceea ce ar fi o renegare a sa. Esti intr-o situatie dificila. Cred totusi ca e mai bine sa stati de vb cu parintii ei. Daca urmeaza sa aveti cununia civila ce mai conteaza parerea a lor ei. Crezi ca nu o sa o mai iubeasca?

| JasonVorhees a răspuns:

Mai bine ai renunta (si tu si ea) la religie si o sa traiti viata normala fara inhibitii si prejudecati, aceasta ar fi cea mai buna recomandarewinking

| Annuk2000 a răspuns:

Eu nu cred că ce faci e o idee buna