| LauraCrs a întrebat:

Ajutati-ma va rog! inainte sa merg la preot as vrea sa cer o parere, pot avea nasi necasatoriti la nunta? le poate citi preotul ceva inainte sau ceva de genul asta? Multumesc si scuzati categoria!

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU, nașii trebuie să fie cununați atât civil cât și religios. Nu uita, că ei sunt părinții voștri spirituali.
Casă de piatră!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie să fie căsătoriți.

| milan9 a răspuns:

Nasii trebuie sa fie casatoriti.

| milan9 a răspuns:

Ca o paranteza, cei prezentati prin filmulete tendentioase indreptate impotriva credintei NU au ce cauta in misiunea preoteasca!
Exista si astfel de cazuri regretabile.

Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa fie casatoriti atat civil cat mai ales religios, preotul ce sa le citeasca? ca traiesc in pacatul desfranarii de cat timp?

| Jardelin a răspuns:

Nu, nașii trebuie sa fie căsătoriți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se poate.
Ca idee, sa le citeasca fie "Lolita" a lui Nabokov, fie din Mersul Trenurilor. Efectul e tot ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate. dar apare o problema. cei doi nu se mai pot casatorii deoarece devin neamuri. fac un bine pentru tine si un mare rau lor. daca nu au de gand sa se casatoreasca atunci nu e nici o problema. pot fi nasi

| MiruD a răspuns:

Nu. Nasii vostri trebuie sa fie cununati. Si civil si religios.

| Ben00 a răspuns:

Niste nasi amanti?

| casian_6565 a răspuns:

De fapt ar fi o cale. adica daca nasii se iubesc si se vor casatorii peste ceva timp preotul le poate face o "mica nunta" preotul le binecuvinteaza inelele.dar vorbeste cu preotul iti va spune ce trebuie sa faci

| celmaibun1 a răspuns:

Nu

| Arcadianul a răspuns:

,,Religia,o fraza de dânșii inventată,
Ca, cu a a ei putere să va aplece-n jug''(Eminescu)http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu.be

| asmorendy a răspuns:

Da nu este nici o problema un var de al meu o avut o pereche de nasi necasatorita erau doar iubiti.