| ElenaMaria003 a întrebat:

:* as avea si eu nevoie de o parere va rog frumos: abia am terminat de citit Maitreyi si mi-a placut foarte mult, la sfarsit chiar am plans putin. Rugamintea mea este: imi puteti recomanda o carte la fel de buna? [ pentru cei care au citit Maiteryi]; ma gandeam sa fie tot de Eliade, si am auzit sa si " Nunta in cer" si " La tiganci" sunt frumoase, dar nu stiu ce sa aleg.
Mersi mult daca ati vrea sa ma ajutati big hug ( Scuzati categoria, nu mi se pare cea mai indicata)

Răspuns Câştigător
| CokoStar a răspuns:

Nu poţi compara,,Nuntă în cer'' cu,,La ţigănci'' fiindcă a doua nu este roman. Dacă ţi-a plăcut,,Maitreyi'' poţi citi,, Domnişoara Christina'',,, 19 trandafiri'',,,Lumina ce se stinge'',,,Noapte de Sânziene'',,,Întoarcerea din rai'' şi,, Huliganii'', sunt toate de Eliade.Ai timp în viaţa asta să citeşti toată opera lui Eliade, dacă spui că eşti în imposibilitate de timp îţi sugerez să citeşti,, La ţigănci'' fiindcă e mai scurtă.

10 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Citeste-le pe amandoua.Merita!
Incearca si cu "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu.

| AG a răspuns:

Citeste-le, sunt foarte bune. Dar daca vrei sa plangi pe o carte tot in genul Maitreyi, chiar si mai tragica, iti recomand din tot sufletul: Invitatie la vals de Mihail Drumes. Tre sa fii de piatra ca sa nu te emotioneze.

| OanaVlad a răspuns:

Pai... eu as zice sa le citesti pe amandoua tongue du-te la biblioteca si imprumutale big grin

| adutzz a răspuns:

Buna, incearca Panza de paianjen, Enigma Otiliei, Ciulandra, jane eyre, Ion

| yomisam a răspuns:

Hey sa stii ca si Maitreyi a scris o carte numita '' dragostea nu moare niciodata'' si cred ca este vorba de aceeasi iubire ^^ citeste intai '' nunta in cer' si apoi 'la tiganci ''

| Andreea_2852 a răspuns:

Iti recomand ceva de Mihail Drumes, care scria foarte frumos.
Cazul Magheru
Invitatie la vals
Elevul Dima dintr-a saptea
Scrisoare de dragoste
Sper ca te-am ajutat:*

| lauritta92 a răspuns:

Citeste Lolita de Vladimir Nabokov sau 11 minute de Paulo Coelho sunt putin mai "altfel"dar mie mi-au placut la fel de mult ca si Maitreyi, singurele carti care le-am citit si mi-au ramas in minte...aa si mai e si Dragoste in vremea holerei de Garcia Marquez si asta e super am vazut si filmul :X te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ar fi normal să citeşti întâi "Dragostea nu moare", fiindcă este varianta ei despre povestea spusă de el în Maitreyi. Adică este aceeaşi poveste, dar afli cum a văzut ea întâmplările povestite de el.
Dacă vrei o ocupaţie plăcută pentru timpul liber, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/

| larysaS a răspuns:

Poti citi cartea dragostea nu moare este scrisa de Maitreyi si este un fel de continuare sau raspuns al carti Maitreyi deci daca ti-o placut sigur o sa iti placa si asta ...imi dai fundita te rog? ps si eu am citit ambele carti si sunt superbe