| Superior a întrebat:

Am aflat ca musulmanii si crestinii ar fi aceeasi,doar ca musulmanii nu stiu la cine sa se roage de fapt. In Koranul de la Turci Mahomed este trecut ca o persoana simpla cu un impacat asupa lumii, al carui nume apare doar odata. Dar tot in Koran numele lui Iisus apare de mai multe ori unde sunt prezente si minunile sale, Mahomed neeavand una. https://danielvla.wordpress.com/......-crestini/

5 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Nici măcar nu sunt religii primare, mă îndoiesc că înțelegi.

| AC4S4 a răspuns:

Numele lui Mahomed apare de mai multe ori in Coran. Religia Islamica se bazeaza pe viata lui Mahomed, ar fi culmea sa apara doar o data. Ei il recunosc pe Isus ca fiind un profet. Nu considera ca este Fiul lui Dumnezeu, doar un simplu profet.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este foarte probabil ca si cel mai amarat musulman sa stie mai multe despre religie decat tine.

| TrăieşteClipa a răspuns:

S-a si adeverit primul meu raspuns.
Exact cum am spus.

| Idris a răspuns:

"Am aflat ca musulmanii si crestinii ar fi aceeasi, doar ca musulmanii nu stiu la cine sa se roage de fapt." - Musulmanii si crestinii sunt aceeasi, la fel cum pot fi aceleasi un Mercedes-Benz si o Dacia. Sunt doctrine diferite. Musulmanii stiu exact la cine sa se roage.

"In Koranul de la Turci" - Nu exista Quranul de la turci, sau Quranul de la arabi. Quranul este unul singur de ori unde l-ai lua din lumea asta. Toti musulmanii recita din acelasi Quran fie ca esti in Romania, Turcia, Arabia, China sau asa mai departe.

"Iisus apare de mai multe ori unde sunt prezente si minunile sale, Mahomed neeavand una. " - Este adevarat ca in Quran apar minunile facute de Isus (Pacea fie asupra sa!). In ceea ce priveste afirmatia ta, ca Profetul Muhammed (SAW) nu are nici o minune facuta te inseli. Are si el (SAW) foarte multe minuni, printre care, una dintre ele pe care o poti vedea chiar si tu chiar acum in zilele noastre. Aceasta minune este Quranul.