| anonim_4396 a întrebat:

Am avut azi o conversatie cu un credincios...

In timpul conversatiei el a recunoscut ca e singur ca exista alte forme de viata mai inteligente ca noi in vastitatea eternitatii a universului.

Dar printre altele mi-a mai zis ca e 100% convins ca acele fiinte se duc la biserica zilnic si saruta sfintele moaste si sfanta cruce.

Intrebarea e:
Cum e posibil bai fratilor ca o civilizatie intergalactica care are milioane sau chiar zeci de milioane de ani de evolutie Genetica,tehnologica, spirituala, etc.

Si care sunt infinit mai avansate si mai inteligente ca noi sa pupe cruci si oase?

35 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu sunt credincios si sunt sigur ca exista si alte civilizatii in univers si mai cred ca acestea se inchina lui Dumnezeu. Dar tot la fel sunt la fel de sigur ca niciuna dintre aceste civilizatii nu pupa oase sau se inchina lor. Asta pentru ca Satana nu a ajuns pe planetele lor. Inchinarea la oase sau moaste este un satanism. Una este sa-ti muti stramosii si alta e sa te inchini la oase de muritori pacatosi si viciosi. Numai lui Dumnezeu sa i te in inchini spune char Acesta.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Depinde daca acelele civilizatii sunt primitive (asa ca noi).

Daca sunt interstelare sau chiar intergalactice crede-ma ca nu se inchina nimanui.

| AndreeaP99 a răspuns (pentru danut):

Ma bucur ca esti credincios, Danut, insa poate ai vrea sa stii ca moastele sunt de fapt niste ramasite ale unor oameni considerati sfinti, in niciun caz ale unor "pacatosi si viciosi"!

| danut a răspuns (pentru AndreeaP99):

De catre cine sunt considerati si ce valoare mai au morti? Mortii cu mortii, vi cu cei vi. Care parte din ei e mai "valoroasa", cea osoasa sau cea viermanoasa si ce valoare religioasa o au viermii?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba se inchina Creatorlui Universului, si sunt civilizatii cu mult mai vechi ca a noastra.

| AndreeaP99 a răspuns (pentru danut):

Prin acest raspuns iti contrazici singur afirmatia cum ca esti credincios.

| danut a răspuns (pentru AndreeaP99):

Cand afirmi ceva si explici de ce? Ceea ce spun eu pot demonsta prin Cuvantul lui Dumnezeu, ce spui tu doar de babele de la coltul strazi.

| milan9 a răspuns (pentru AndreeaP99):

Este un lucru esenţial faptul că sfinţilor (sau moastelor) li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinizare, nu ca lui Dumnezeu!).

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
In Biserica Ortodoxa nimeni nu Il confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa…

| milan9 a răspuns (pentru AndreeaP99):

Din pacate sectantii adventisti confunda in mod intentionat lucrurile...
Atitudinea de cinstire a osemintelor NU este forma de divinizare. Este doar forma de respect (ce nu necesita atingerea- aceasta este doar forma de evlavie sau chiar de cunoastere a persoanei umane).
Aceasta forma de respect este întâlnită CHIAR ȘI ÎN VECHIUL TESTAMENT:
"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| AndreeaP99 a răspuns (pentru milan9):

Nu inteleg de ce imi spui mie acest lucru. Asa cum ai spus si tu: este o forma de evlavie. Nu am spus niciodata si nici nu o sa spun vreodata ca osemintele sau chiar sfintii sunt acelasi lucru(desi nu e termenul corect) cu Dumnezeu. Nu o sa sustin niciodata asta.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Pai de ce se roaga oamenii la acei morti? De ce le cer lor sa ii vindece de boli sau sa ii ajute cu problemele? De ce fac plecaciuni si se inchina la ei? De ce unii au altare si se pun in genunchi la anumiti sfinti? Sunt tot oameni ca si noi, la fel de neputinciosi, nu sunt atotputernici ca si Dumnezeu. Pe Elisei, acel profet, nu l-au scos din mormant neputrezit sa-l expuna oamenilor ca sa se plece inaintea lui, sa i se roage si sa-l faca obiect de cult. Apoi, nu Elisei a facut acea minune, ci Dumnezeu. Au oamenii vreo putere asupra invierii? E clar cine a facut acea minune. Pe Ioan Botezatorul, Isus nu i-a plimbat cadavrul prin Samaria si Iudeea, pe unde a predicat el, ca oamenii sa se inchine si sa i se roage. Nu, l-au ingropat si l-au lasat linistit in tarana. Nu a fost nevoie sa se plece inaintea lu oamenii pentru a-si arata aprecierea fata de el, sa-l pupe, sa i se roage pentru probleme si boli.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nici un crestin ortodox nu Il confunda pe Dumnezeu cu creatia Sa, cu sfintii Sai...
Atunci cand crestinii adreseaza rugaciuni (cuvinte de dialog si NU "divinizari") catre sfinti acest lucru nu il fac decat pentru a=i chema alaturi in rugaciunea lor catre Dumnezeu.
Oricum, nimeni nu exagereaza, nu insista prea mult in rugaciunile catre sfinti in comparatie nu RUGACIUNILE CATRE DUMNEZEU.
Spre exemplu, cand este sarbatoarea SF.Nicolae aproape ca nici 1 la mie din desfasurarea Lirturghiei nu se refera la sfantul Nicolae. Totul se adreseaza lui Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Nu e adevarat. Dumnezeu si ingerii sunt in cer, iar acolo nu exista moaste si cruci.

| ania a răspuns:

Și șttința spune că nu există vastitatea eternității unuversului, adică universul nu e etern, are un început, i s-a calculat și vârsta.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Pentru mintea umana acesta pare infinit?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si a batut joc de tine, nu poate fi nimeni atat de prost sa spuna pe bune treburile alea

| WaterDrop a răspuns:

Nu este posibil ceea ce spune el in mod direct. Daca insa s`a referit ca si aceste civilizatii cred in ceva mai presus de ele, ceva ce nu`si pot explica inca, la fel cum noi credem in Dumnezeu, atunci da, are dreptate.Pot fi foarte multe civilizatii extaterestre si cu siguranta unele nu vor fi la fel de evoluate.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Eu m-am referit la cele evolute.

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar si in acel caz, da.(dar nu cum o facem noi cu siguranta)

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

laughing))))

Deci tu zici ca o civilizatie care e infinit mai avansata ca noi are zei laughing)

Si atunci cum se face ca acele fiinte sunt zeii nostri?

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai fost atent deloc.Nu am spus deloc zei ci credinta in ceva care sa le depaseasca puterea de intelegere/control. Daca te`ai uitat la filmul Avatar, ai fi vazut un exemplu concret.Credeau in existenta unui flux energetic care curge prin toate lucrurile vii insa nu aveau control asupra lui si de accea se rugau la "copacul mare".

Deci, acea persoana, stie ea ceva, doar ca nu a spus`o cum trebuie, iar tu nu ai fost capabil sa-l intelegi.

| VelaJohnny a răspuns:

rolling on the floor what? Chiar a zis un crestin asta? A uitat sa spuna ca platesc si cultusul odata la 1 an lumina, si ca au auzit si el de Arsenie Boca si au de gand sa vina cu masele in pelerinaj rolling on the floor D-aia vor mai marii sa il mute pe la Bucuresti acum, sa nu mai faca Prislopul atatia bani (am auzit la stiri).winking

@danut - „Satana nu a ajuns pe planetele lor" nu-i da idei ca oricand poate inchiria un autocar si fac o excursie acolo rolling on the floor

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Depinde, poate ca unele rase au depasit chestia cu "religia".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credinciosul e sigur ca mai exista si alte civilizatii extraterestre. De unde stie?

Cum e posibil bai fratilor ca o civilizatie intergalactica care are milioane sau chiar zeci de milioane de ani de evolutie Genetica, tehnologica, spirituala, etc.

De unde stii tu sigur cate zeci de milioane de ani de evolutie genetica sunt?

Si cine stie cu exactitate cati ani de evolutie genetica sunt? Inafara de propaganda de dat like-uri de internet?

Nu mai discutati de lucruri de care sunteti in paralel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite eu sant crestin ortodox,si nu port o discutie cu tine,fiindca nu ai cum sa pricepi,ca daca o capra,cand se culca isi face cruce cu piciorul,o vaca ori o oaie la fel, nu poti intelege, ca astfel de civilizatii ori fi avand si ele spiritualitatea lor mai avansata ca a noastra, nu neaparat moaste, oase si mers in genunchi.Asa e la noi si nu vad nimic rau in a-ti manifesta credinta si smerenia cum doresti de cuviinta.dar la ei poate fi altfel.

| 0Alexander0 a răspuns:

O astfel de civilizatie a elucidat multe secrete ale universului, nu ar mai fi avut nevoie de un zeu atotputernic, cand de fapt, chiar ei sunt atotputernici, deci putin probabil.

Asta e totusi o chestie de imaginatie, si nu ii inteleg pe cei care spun "ca de unde estii" etc. Oamenilor, lasati-va imaginatia sa curga, nu va fie frica de ea!

| RagnarokR a răspuns:

Ai vorbit cu un crestin. bravo. restul milioanelor? ai vorbit si cu ei?
mai termina cu generalizarile astea de 2 bani.

| krazzy a răspuns:

Foarte bine traind ceea ce fac, daca cineva face acele lucruri este pentru ca traieste, daca tu ca om traiesti acel lucru, atunci este plauzibil, adica daca a-i ajuns prin comuniunea ta personala cu Dumnezeu sa il simti in icoana, care este un chip divin, deci nu orice si dealtfel acele oase sunt au fost puse in lucrarea voii Lui Dumnezeu si Dumnezeu a trimis in trup harul si a ramas, si omul simte comuniunea cu Dumnezeu si stie ca acolo este ceva lasat de Dumnzeu prin care el se poate apropria de Dumnezeu, dar Dumnezeu nu ne obliga la a face ceva ce iese din comun, El ne-a lasat liberi, poti sa cinstesti Preasfantul Sau chip ori nu, a venit Dumnezeu sa iti spun cumva tie ca hai sau faci sau mori, ti-a zis te inchini ori nu, crezi sau nu, daca nu crezi, nu simti, iti spun toti oamenii care cred in Dumnezeu ca le mere bine si sunt asupritii si prigonitii si bolnavi sau altceva dar sudletul ramne si se simte bine, pe cand necreznd in Dumnezeu mereu esti nelinistit, cauti raspunsuri, te indoiesti, cercetezi ca in final pe patul de moarte sa vezi ca ai trait o viata in zadar cautand ce nu exista, exista marturii stintifice de toate felurile, care se contrazic, care e adevarul, asculta aici acest link, de doua minute, mai ales mai la final, dar ai rabadre si nu zi ca nu asculti asa ceva, daca vres sa stii adevarul, cauta-l, de unde poate omul sa stie ca exista Dumnezeu, daca nu se roaga si striga dupa Dumnezu pana ce Il somte, asa si eu pot sa zis ca nu exista Dumnezeu, ca asa cred eu fiindca nu am cautat sa vad daca este asa sau nu, uite aici, linkurile doua, foarte scurte; https://www.facebook.com/parintele.calistrat/videos/1711000392448559/
https://www.facebook.com/parintele.calistrat/videos/1710994462449152/

| AndreeaP99 a răspuns:

Cred ca s-a referit la semnificatii. Daca stam sa ne gandim si noi suntem extraterestri pentru extraterestri. Si asa cum noi credem in Dumnezeu ( cel putin crestinii) asa cred si ei intr-un Dumnezeu al lor si " saruta cruci si moaste" care poate sunt de fapt reprezentate de bucati de meteori.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaP99):

Depinde daca sunt avansati sau nu.

Daca nu sunt atunci au zei daca sunt atunci nu.

| Inferno a răspuns (pentru AndreeaP99):

"EXTRATERÉSTRU, -Ă, extratereștri, -stre, adj., s. m. și f. (Ființă) care se află în afara globului terestru."

| AndreeaP99 a răspuns (pentru Inferno):

Stiu ce inseamna extraterestru. Am folosit totusi acest cuvant deoarece, eu cel putin, nu cunosc un altul care putea exprima mai corect ceea ce voiam sa spun( daca tu sau altcineva da, as fi bucuroasa sa il aflu). Dar ca sa imi repar macar putin greseala: noi suntem un
fel de extraterestrii pentru extraterestri.

| Inferno a răspuns (pentru AndreeaP99):

Pentru niste extraterestri am fi "extra-X"
Unde "X" e un adjectiv legat de numele planetei pe care ei locuiesc.

| Bota_Valentin_1991 a răspuns:

Eu cred ca tipul este nebun, si tu mai nebun ca el ca poti crede asa ceva, fratilor nu va mai uitati la filme toata ziua ca o luati razna laughing cine stie dupa aia din ce civilizatie de Reptilieni sau mai stiu eu credeti ca va trageti happy.

| anonim_4396 explică (pentru Bota_Valentin_1991):

Am zis eu ca am crezut asa ceva?

Citeste cartile de David Icke.

Ai zis ceva de reptilieni si in carte explica.