| anonim_4396 a întrebat:

Am fost invitata la un botez sambata.problema e ca mi-a venit ciclu si intrebarea etongueot intra in biserica daca sunt pe ciclu? Am auzit ca nu poti, ca se zice ca e pacat ca nu esti curata... e adevarat?

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu poti intra, religia noastra e misogina sa intelega ca acea,, murdarie'' e de fapt curatenie.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

Stai in usa bisericii si este in regula. Si cand te vei spovedi, spune-i asta duhovnicului.

| Bia_8599 a răspuns:

Mergi linistita, nu e pacat, si nici nu e nevoie sa te spovedesti sau sa stai la usa bisericii. Daca ar fi rapirea, Dumnezeu nu ar lua femeile credincioase Lui care ar fi pe ciclu, pentru ca sunt necurate? Cu siguranta nu ar fi asa.
Dumnezeu a dat un cadou femeilor, cadou de a da nastere unei suflete noi, pentru asta este nevoie un sacrificu precum menstruaţia, totul are un preţ. Oameni ar trebui să accepte asta, persoanele care critică creaţia nu au studiat miracolele vieţii, biologia şi modul miraculos de apariţie a vieţii. Menstruaţia nu este nimic rău, chiar dacă este un sacrificiu.
Cu secole în urmă se cunostea foarte puţin despre motivul pentru care există menstruaţia, atuncea nu exista tampoane sau absorbante igienice. Fără nimic pentru a absorbi vă puteţi imagina prin ce a trebuit să treacă femeile în fiecare lună; în acele timpuri, menstruaţia era considerată necurat, o boală. Din cauza asta, si a lipsei de igiena, bărbaţii au creat reguli stricte. Si a fost pentru binele femeilor.

| francesca89 a răspuns:

Ce prostie! cum adica nu esti "curata"? e firesc sa-ti vina ciclu.Nu inseamna ca esti murdara

| francesca89 a răspuns:

Da ma.se uita dumnezeu la tine'n chiloti si'si da seama ca esti la ciclu...serios acum?

| Swifthammer a răspuns:

Este adevarat ca in vechiul testament femeilor carora le-a venit ciclul nu le era permisa intrarea in templu. In noul testament nu se pomeneste nimic despre asta (din cate stiu eu), insa sincer nu cred ca e o problema, numai sa nu ai surprize chiar in serviciul de botez... Dumnezeu sa te lumineze!

mira
| mira a răspuns:

Intra linistita.Sangele acela este sacru.Este o dovada ca organismul pregateset casa copilului in caz de fecundatie.Nu te mai lua dupa babe.Ai facut foarte bine ca ai intrebat.Interdictia vine din vechime cand femeia de la tara nu purta chiloti si putea sa pateze podeaua bisericii.Citeste si niste articole de stiinta popularizata ca sa afli cum functioneaza organele genitale ale femeii.

| ndc a răspuns:

Sunt destul de sigur ca, dupa crestinism, e pacat sa fii femeie.

| nikol a răspuns:

Faza ca eu am fost la o nunta acu cativa ani si mireasa era pe ciclu si a trebuit sa ii citeasca nu stiu ce parintele ca zicea ca na e pacat...voi ziceti asa ca na e o prostie faza asta dar ati intrebat vreodata un preot daca poti intra in biserica pe ciclu?

| rjrj a răspuns:

Da este adevarat ca este pacathappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am patit chestia asta, dar cel mai bine e sa iti acoperi capul. Macar cu o esarfa, sa o tii stil bentita, merge si asa.

| ViorelaVio a răspuns:

Mie mi se pare o prostie adica e absurd dupa ce ca D-zeu ne.a dat ciclu acum nu mai avem voie sa intram in biserica sa ne impartasim si toate astea atunci de ce a mai facut femeile trebuia sa faca numai barbati si gata ca lor nu le vine ciclu CEA MAI MARE ABERATIE sa fiu a naibii daca, cand ma voi casatori o sa imi pun data chiar cand sunt pe ciclu sa vedem cine ma opreste pe mine sa intru in biserica laughing

| didi2dia a răspuns:

Si eu am patit la fel si am putut intra, nu e nici o problema, nu se observa.Deci da, poti intrahappy.