| ralucutsa_9367 a întrebat:

de ce se zice ca este pacat sa intri in Biserica cand ai ciclu? eu vreau sa merg. oare e chiar pacat?
multumesc! fundita+vot

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu ai voie sa saruti icoanele,sa te duci la miruit.

Asta cu pacatul era ceva de genul ca(,)ca femeie esti "murdara"in perioada aia,nu existau absorbante/tampoane si trebuia sa stai acasa, sa ai grija sa nu patezi, iti dai seama chiar daca se puneau carpe si ce se mai punea tot nu era protectie totala.si de asta cu biserica a ramas asa.

| Ziiziii a răspuns:

Eu am intrat si imi pare rau...dar nu cred in chestia asta

| Roxanika15_8645 a răspuns:

Nu ai voie sa mergi la biserica in perioada de menstruatie, aci e un maremare pacat