| Archangells a întrebat:

Am gasit un text legat de Edictul din Milano care spune ca imparatul roman Galerius, de origine dacica, a decis increstinarea imperiului pe patul de moarte. Este adevarat ca el si nu Constantin este infaptuitorul acestui eveniment?

„Tot atunci, situația creștinilor în Imperiu avea să se schimbe cu totul, fără vreo intervenție în acest sens din partea lui Constantin. Adevăratul edict de toleranță a fost emis în 311, de Galerius. El proclama recunoașterea creștinismului ca religie și dădea creștinilor dreptul de a se întruni, sub condiția de a nu tulbura ordinea publică; în schimb, creștinii aveau datoria să se roage zeului lor pentru prosperitatea împăratului și a statului roman. Explicația emiterii acestui edict, surprinzător dacă ne gândim că mai înainte de anul 311, Galerius îi persecutase cu asprime pe creștini, trebuie căutată, poate, în starea de derută în care acesta se găsea în acel moment, atins fiind de o boală necruțătoare, de pe urma căreia avea să și moară în scurtă vreme: este de crezut, de asemenea, că romanii începuseră să se sature de atâtea persecuții, vădit zadarnice, împotriva creștinilor. Oricum, adevăratul edict de toleranță este cel al lui Galerius, iar tradiția care stăruie să-i transfere meritul asupra așa numitului - în chip impropriu, cum vom vedea - «edict din Milan» nu este conformă cu realitatea.[2]"
—Paul Lemerle, Istoria Bizanțului

https://ro.wikipedia.org/wiki/Galerius

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Din cate am inteles eu, imperiul Roman era divizat in tetrarhii (tetra=4). In prima tetrarhie, Galerius este desemnat drept guvernator peste provinciile dunarene de catre imparatul Diocletian. Probabil doar in partea aceea, Galerius dupa un timp a aprobat crestinatatea. Galerius a fost imparat intre anii 305-311, iar Constantin intre 306 și 337. Constantin a abandonat treptat ideea cu tetrarhiile, si a ajuns monarh supre, in cele din urma. Astfel, el a facut oficial in tot imperiul crestinatatea ca religie. Cel putin, asta am dedus eu.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Diocle%C8%9Bian
https://ro.wikipedia.org/wiki/Tetrarhie
https://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_cel_Mare