| AilynTao25 a întrebat:

Am mintit la Spovedanie. M-a intrebat preotul daca fumez si eu i-am spus ca nu. Stiu ca am gresit, dar era o spovedanie in grup, mai erau inca 2 persoane cu mine si m-am simtit incomod fata de ceilalti, mai ales ca ii cunosteam si eu au raspuns ca "nu"... Acum am simt foarte prost si nu stiu ce sa fac. Help please! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| sillvana a răspuns:

Pai cu siguranta nu e bine ce ai facut. daca te simti atat de prost cel mai bine ar fi sa incerci sa te lasi de aces viciu si asa in ochii lui dumnezuvei fi iertat ca ai mintitstraight face. adevaru e ca si eu raspund doar la ce ma intreaba acu ca mai fac eu si altele si nu le spun e adevarathappy

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Nimic.
Preotul este un om, ca toți oamenii.
Eventual cu mult mai escroc.
Preotul nu este îndreptățit / îndrituit / abilitat /să ierte păcate.
În creștinism se spune că preotul „ mijlocește" pe lângă Dumnezeu, ca să îți fie iertate păcatele, dacă te spovedești, te căiești, primești Canon șamd.
Spovedania, este o aiureală creștină!
De fapt, prin „sfânta taină a spovedaniei", casta parazitară a prelaților, ținea oamenii sub control și te mai și „turnau", „Cezarului vremelnic", funcționând ca informatori ai oligarhului local.
Nu este nimic mai scârbos, și mai satanic decât un prelat, exceptând evident criminalii și bandiții, sau asimilabilii acestora.
Asta în caz, că chiar există, Satana.
Eu nu cred că există Satana.
De fapt, nu cred nimic, din creștinism, care este numai, o înșiruire de prostii și de aiureli.
La modul real păcatele nu au iertare.
Pot să fie compensate parțial, cu fapte suplimentare, voluntar bune.
Trebuie să stabilim ce înseamnă păcat.
Când faci rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a cea ce are suflet.
Cu fumatul îți faci tu rău ție, că îți strici plămânii, și ar fi bine, să renunți la fumat, dacă poți.
Preotul care este de meserie preot și din asta trăiește, indiferent în ce religie latră : creștină, mozaică, islamică, șamd trebuie înțeles la justa sa valoare, și anume acea de escroc și parazite al comunității umane.

| Allrc24 a răspuns:

Nu te nelinisti. in primul rand trebuie neaparat sa mergi la urmatoarea spovedanie. dar ai grija sa o faci "ca la carte" cum s-ar spune. pe langa pacatele care le vei acumula pana la urmatoarea trebuie sa il spui si pe acesta ca ai mintit la spovedania trecuta.vezi sa respecti canonul care ti-l da preotul caci numai astfel spovedania este desavarsita.acum cel mai bine ar fi sa te rogi lui Dumenzeu cu cainta sincera si sa-i ceri iertare. Domnul ne iubeste. Dumenzeu este iubire dar este si dreptate deci va pedepsi pacatul dar a lasat calea prin care ne putem curata si anume spovedania si creditna autentica sincera in Iisus Hristos Mantuitorul nostru.
voi incerca sa te lamuresc. Sfanta Spovedanie este una din cele 7 taine ale bisericii.mai este numita si al "doilea botez" pentru ca prin ea ne stergem pacatele acumulate la fel ca si in cazul botezului cand se sterge pacatul stramosesc facut de adam si eva(neascultarea poruncii lui Dumnezeu). Daca Iisus Hristos nu lasa Sfanta Spovedanie ca mijloc de curatire a noastra de patimi si apcate nu se mai mantuia unul.noi ne putem mantui numai din mila Domnului. oricat neam stradui sa fim noi buni sa facem fapte eroice, etc. nu ajugnem nicaieri.jertfa Domnului Iisus ne mantuieste.atat! prin Sfanta Spovedanie se ster g toate pacatele acumulate de la ultima spovedanie. dar se sterg cu o conditie.trebuie sa vii la spovednaie cu inima curata, cu cainta sincera in suflet pentru pacatele facute, cu aprere de rau si cu credinta ca Domnul te ia ierta prin jerta Fiului Sau, Iisus Hristos. Un lucru pe care nu il intelege lumea din pacate este ca la Sfanta Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip tainic si nevazut care ne asteapta cau dragoste si caldura asemeni unui tata care isi asteapta copii ca sa le ierte greseala.nu trebuie sa minti la spovedanie sau sa "uiti" intentionat din pacate.pentru ca iti faci mai mult rau.inainte de spovedanie tine post 3 zile si mediteaza la ce ai facut rau.citeste biblia. in concluzie trebuie sa mergi iar la spovedanie si de data asta spune adevarul gol golut chia daca este rusinos, fii sigur ca preotul a auzit mai mari. spovedania este o taina deci nu o va afla nimeni. dupa un timp si preotul uita. o vei sti numai tu cu Dumnezeu.inainte de asta tine post 3 zile macar si roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte.Domnul ne iubeste si a dovedit asta cand sia sacrifcat Fiul pentru noi sa fim mantuit. daca iti vn mai usor poti nota pacatele pe o hartie sa nu le uit. dar sa nu le uiti sa spui tot indiferent cat de rusions ar fi. e maqi bine sa traiesti acum rusinea decat la judecata de apoi in fata intregului univers.straight face nu uita Domnul este credincios promisiuniklor sale si promite sa ne ierte ori decate ori venim la el si il consideram ca Tata il recunoastem ca Tata si Dumnezeu.preotul iti va da Canon(sfaturi). sa le respecti in totalitate 100%. inainte de spovedanie dar si dupa sa iti faci un obicei din a citi biblia mai ales noul testament, tine post macar miercurea si vinerea, rosteste dimineata Tatal Nostru, Psalmul 50si Crezul.la fel si seara.Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos. Iisus spune:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" rezulta logic de aici ca numai credinta in Domnul Iisus te poate mantui. daca crezi deci in inima ta ca Iisus este cel care ti-a ster pacatele prin moartea sa pe cruce si ca a inviat atunci esti mantuit. dar Iisus mai spune:Luca 9. 1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile". Deci mergi la spovedanie cu toata increderea fara rusine pentru pacatele facute.mai bine simti acum rusine decat la judecata de apoi in fata intregului univers.Domnul sa te binecuvintezehappynumai bine

| Allrc24 a răspuns:

Ps: ignora-i pe atei habar nu au despre ce vorbesc te vor aduce la pierzare.

| aliceinchains a răspuns:

Daca recunosteai in fata unui popa ca fumezi, crezi ca s-ar fi schimbat ceva fata de situatia de acum? Evident ca nu. Stai linistit/a, nu te simti prost, oricum nu are ce sa se intample.

| Wehrmacht a răspuns:

"Si m-am simtit incomod fata de ceilalti"...Pai e vina preotului. Daca vrea sa va spuneti "pacatele" sa fiti dracu' singuri.Doar nu te intreaba daca te *** de fata cu ceilalti, sau are tupeul asta? E prea prosti facut "sistemul" asta de speovedanie.

| Vladuthz a răspuns:

E foarte bine ce ai facut, atata timp cat nu vroiai ca ceilalti sa afle. Sa nu te simti prost pentru ca ai procedat corect. Normal ar fi fost sa te ia deoparte sa te intrebe nu de fata cu ceilalti.

| DorelSudoru a răspuns:

Baga cateva tigari si nu o sa te mai simti prost

| Roses a răspuns:

Popa nu poate sa ierte pacatele! Este un om ca mine si ca tine..Singurul care poate sa ierte este Domnul Isus. happy

| Omulrational a răspuns:

Nu ma bag peste conceptiile tale, dar UNDE a zis Isus in Biblie sau in orice alta carte ca trebuie sa se duca cineva la Biserica si sa se spovedeasca la popi?

| 愛日本 a răspuns:

Păi dacă te-a întrebat că ai minţit şi ai zis da atunci e bine happy.

| Azµre a răspuns:

N-are nimic. crezi ca poapa nu stie de tineretul din zilele noastre sau de faptul ca toti baietii o iau la laba sa fim seriosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai avut o sansa sa recunosti ca faci ceva gresit in fata lumii si in fata lui Dumnezeu.ai ratata-o.pacat.daca mori maine? ce faci? cand mai indrepti greseala? dar daca se intampla peste noapte? de ce te-ai mai dus la marturisit? sa-ti maresti povara? nu era de ajuns cat era?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se face niciodata spovedanie in grup..cred k acel parinte nu e normal..nu ar trebui sa aiba nimic..si daca are inseamna k ai pacatuit iti recomand sa nu mai te duci la acel preot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si crd k ar trebui sa te lasi de fumat. daca tot te duci la biserica..nu de alta dar daca nu ai credintza in Dumnezeu te duci degeaba la Biserica

| Ancamitumihaela a răspuns:

Preotul nu are putere sa ti ierte pacatele, numai Domnul isus are putere. Vino cu credinta la ISUS pentru ca si a dat viata ca rascumparare pentru pentru tine pe cruce. A murit pe cruce la Golgota pentru pacatele intregii lumii, ca sa-ti dea viata vesnica. Isus a zis,, „Eu sunt Calea, Adevărulşi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Mantuirea se capata prin credinta in Isus. Impacate cu Dumnezeu pana cand nu este prea tarziu. Iata rugaciunea care sa ti fie de folos pentru tine,, Isuse Fiul dumnezeu ai mila de mine pacatosul, te rog sa mi ierti toate pacatele mele pe care le am comis, Iti multumesc ca ai murit pe cruce in locul meu. Te rog vino in inima mea. Te accept ca Domn si mantuitor in viata mea. Iti multumesc Tatal din cer ca mi ai ascultat rugaciunea. In numele Lui Isus amin.

| Skindred a răspuns:

Nu este nimic dar pacatele nu iti vor vi iertate numai data viitoare, si trebuie sa spui si ca ai mintit... Iar ca sa nu le uiti pe unele, pentru, ca nici atunci nu vei reusi, poti sa le notezi pe o foaie.