| Blondy12 a întrebat:

Am fost si m`am spovedit de Craciun. Dupa spovedanie, preotul m-a intrebat daca tin post, iar eu i-am raspuns ca nu am tinut peentru ca mama nu ma lasa pentru ca am si probleme cu stomacul. Probleme cu stomacul am, iar mama mi-a spus ca nu ma lasa sa tin post pentru ca nu post sa nu mananc lactate (am lipsa de calciu). Am facut un pacat? Am mintit? In fond, am spus adevarul pentru ca mama nu ma lasa si probleme cu stomacul am.

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Pacatul este iertat doar daca iti pare rau si nu il mai comiti sau daca il marturisesti prin spovedanie happy

Nu exista pacat în fata lui Dumnezeu care sa nu fie iertat.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Adevarat,dar sunt unele numite "de moarte" cum ar fi : crima, erezia, hulirea lui Dumnezeu, hulirea Sfintei Treimi etc. Acestea se iarta, dar prin multa truda.Citeste viata Mariei Egipteanca, cat ia luat pana a fost iertata de toate pacatele, si a fost facut sfanta.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Am doi preoti in familie, am avut norocul sa stau de vorba cu 3 pustnici, numerosi calugari si credinciosi, am studiat religiile, citit carti, am fost mai credincios ca tine..etc happy
Crede-ma ca stiu religie laughing
Dar iti multumesc pentru sfat!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Pacat.Daca ti-ai pierdut credinta (si specifici ca ai fost foooarte credincios) nu este vina decat al diavolului.

P.S:chiar daca esti ateu recomand sa nu hulesti PE Dumenzeu, Sfanta Treime sau oricare alt sfant, caci nu se stie la ce o sa te astepti pe viata de apoi

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Am uitat:sodomia, si pacatele impotriva firii

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Pastorita domnului

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu mi-am pierdut credinta complet,pentru ca sunt sceptic.
Avem un creier si trebuie sa il folosim!
Gandirea,la fel ca si credinta pot fi considerate daruri de la Dumnezeu.
Daca vrei,putem sa vorbim separat despre personificarea raului si semnificatiile sale.

Daca exista Dumnezeu, este CLAR ca nu il putem definii cu ajutorul ratiunii umane si este mult prea arogant din partea noastra sa spunem ca stim ceva despre El.
Daca exista, nu are de ce sa ma pedepseasca din moment ce nu am facut niciodata nici un rau nimaniu si am ajutat pe oricine cum am putut eu mai bine happy
Nu are de ce sa ma pedepseasca pentru ca nu cred in El, deoarece nu am gasit inca nici o dovada palpabila care sa'i afirme existentahappy
Din moment ce a creat universul, este logic ca nu are o gandire umana happy
Nu imi este frica sa mor chiar daca exista sau nu viata dupa moarte!

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Daca sunt Ateu, asta nu inseamna ca nu pot oferii consiliere religioasa.
Pana la urma, un Ateu stie mai multa religie ca un credincios obisnuit laughing
Ai apropo...sunt baiat!

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Pastore ok, consiliere religioasa minunat

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Totusi,eu tare ma tem ca fiind credincios si deveniind ateu(daca exista Dumnezeu, cum zic atei), s-ar putea sa nu gusti Raiul sau Imparatia Cerului, mai ales daca ai dus oamenii in ratacire(asa cum fac sectantii care sunt eretici). Cartile Sfintilor Parinti vorbesc destul de clar despre asta.

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc! happy

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Din moment ce gandirea se bazeaza pe realitate si este un dar de la Dumnezeu impreuna cu credinta, nu vad absolut nimic gresit in legatura cu asta.
Pana la urma, un crestin trebuie sa se conformeze cu timpurile si societatea in care traieste happy
Nu am instigat lumea la lucruri negative.

| riri2 a răspuns (pentru Zenit313):

Ah, Zenit, ai raspuns aproape crestineste laughing Ce s-a intamplat cu tine peste noapte?winking

Acum serios:
ai perfecta dreptate, cainta duce la iertare, insa sa stii ca exista si pacate care nu pot fi iertate. De ex., pacatul impotriva spiritului sfant.
("Isus Cristos a spus că „orice fel de păcat şi de blasfemie li se va ierta oamenilor, dar blasfemia împotriva spiritului nu se va ierta" (Matei 12:31).")

| riri2 a răspuns (pentru Zenit313):

Pardon!
Nu am citit decat raspunsul tau castigator, si de-asta am raspuns asa - intre timp m-am lamurit prin explicatiile tale happy

| Zenit313 a răspuns (pentru riri2):

Ajutorul vine de unde te astepti mai putin! laughing

| riri2 a răspuns (pentru Zenit313):

happy happy happy

| EmaS a răspuns (pentru Zenit313):

Nu oricine zice Doamne, Doamne va intra in Imparatia cerurilor ci cel ce face voia Tatalui.

| Zenit313 a răspuns (pentru EmaS):

Si nu oricine accepta realitatea asa cum este happy

34 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Normal că e păcat. Mai bine leșini pe stradă și mori ca să ajungi mai repede la Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Nu trebuie să intri prea mult în amănunte, dar important este să nu ai conştiinţa că ai ascuns sau ai minţit... să nu fi intenţionat acest lucru. Dacă ai omis fără voia ta un păcat, nu este vina ta, dar este necesar să-l mărturiseşti data viitoare (şi e important să-ţi analizezi conştiinţa înainte de această taină... ).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu preotul caci cu spovedania nu-i de joaca, te joci cu focul si s-ar putea sa te arzi.

| Blondy12 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai stiu, doar ca. am spus adevarul. intr-un fel m`am si grabit si le-am zis pe amandoua asa deodata. adica nu caut scuze. si asta m-a intrebat dupa ce m`am spovedit. si a zis ca ma lasa sa ma impartasesc.

| tavadaresti a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Trebuie sa vorbesti cu preotul caci cu spovedania nu-i de joaca, te joci cu focul si s-ar putea sa te arzi. " Ce s-ar intampla?
De ex.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru tavadaresti):

Consider ca esti maimutoi de tot repeti ce raspund eu.

| ChR a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Habotnic penibil.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ChR):

Iti faci monologul

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu este, neaparat.Dar e bine sa zici adevarul. Oricum, sa stii ca se gasesc suplimente de calciu usor absorbabil.Deci,asta nu e o scuza sa nu ti post.Mai ales ca si stiinta a aratat beneficiile postului pentru sanatate.

| Blondy12 explică (pentru LegionarulRoman):

Pai oricum, am spus ca de acum fie ce o fi, o sa tin, macar o sa incerc cat pot de mult.

| RaduMD a răspuns:

Nu ai facut un pacat daca ai formulat gresit fara intentia de a minti. Nu uita ca pacatele sunt in primul rand in intentie.
De altfel, accentul pe ceea ce ai spus este ca nu te lasa mama, nu din ce cauza anume nu te lasa, lucru care conteaza mai putin.

| ManStrong a răspuns:

Nu ti folosete la nimoc un astfel de post.Atita doar ca mai faci o schimbare in alimentatie si asta nu e rauTe poti insa indopa si cu peste daca e gatit la meserie si cu o mamaliguta, si faci un chef de pomina.Asta e post?
Dar cu spovedania de ce nu te au dus la cei carora le ai gresit?
Erau sigur mult mai bucurosi si numai pentru faptul ca aveai curaj sa le ceri iertare ti ar fi oferit o pe loc.
Si te ai fi simtit cu adevarat iertata.

| Calininio a răspuns:

Daca ai probleme, e normal conform oricarui tip de ratiune sa nu tii post. C'mon, daca crestin-ortodoxismul se proclama a fii "religia iubirii" atunci cum sa nu "ierte" faptul ca nu ai tinut un post din probleme medicale? Iti propun sa citesti Biblia, sa vezi cu adevarat ce zice acolo, nu sa-l asculti pe popa, ca poate popa e nebun, si apoi sa-ti faci o parere. Eu sunt agnostic, si am devenit agnostic dupa ce am vazut aprox. 10 versete. Daca un Dumnezeu exista, slabe sanse sa fie cel din biblia crestina.

| tasmania a răspuns:

Ai o intrebare si un raspuns in postarea ta. Care ti-e nedumerirea?

| CiprianFreeLife a răspuns:

Pacatul iti va fi iertat doar daca nu se mai repeta happy

| intelegatoarea a răspuns:

Nu nu ai facut un pacat..ai spus adevarul. daca nu poti asta este.happy se mai intampla:*

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru intelegatoarea):

Diavolul e lupul cel intelegator, el ne sustine toate slabiciunile si chiar ne da gandul cel bun sa ne facem ca-l spovedim, dar incomplet.