| Naomi16 a întrebat:

Am mintit la spovedanie si preotul mi-a spus sa vin duminica la impartasanie.Ce se poate intampla daca ma duc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu iei sfanta impartasanie.vei lua foc cu gura daca te impinge pacatul.de ce ai mintit? crezi ca-l poti minti pe Dumnezeu? ca el este cel caruia te marturisesti.preotul este doar martorul tau in fata lui la judecata. spune-i preotului ca ai mintit. jubileaza dracii de fericire pentru ce ai facut tu.mai bine era sa nu te duci la marturisit decat sa minti.esti doar tu cu cugetul tau.cum sa te minti pe tine insuti? naomi? cainta este cazna sufletului.e greu sa recunosti o greseala.dar e benefic fiindca atunci cand tu iti amintesti greseala si o marturisesti Dumnezeu ti-o sterge din hartoagele dracilor.dar cand minti acestia ti-o inmultesc cu zece.sau cu o suta.cine-ti va face dreptate? daca tu cu stiinta ai mintit? nu este foarte grav si se poate indrepta.curaj.Domnul e milos si bun si iertator.

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te mai spovedesti odata si nu e motiv de lauda.

| dragos9234 a răspuns:

Iti cade parul
Iti taie dumnezeu capul
Iti intarzie menstruatia
Iti vine rau cand vezi macare
Etc.

| emag a răspuns:

Nu se va intampla nimic, preotul nu stie ca ai mintit, te va impartasi si gata, e doar costiinta ta, si eu am mintit la spovedanie, si din cate stiu, fantomele nu scriu, deci, inca traiesc

| milan9 a răspuns (pentru emag):

Mărturisirea acelor păcate nu se adresează părintelui din scaunul de spovedanie, ci lui Dumnezeu. Așadar cine minte în acel moment este ca și cum ar încerca lucrul nebunesc de a-L minți pe Dumnezeu! Ce iertarea mai așteaptă penitentul de la Același Dumnezeu ulterior?

| AlexCiobi a răspuns:

Nu trebuia sa minti, chiar daca preotul iti spun chestii sti de ce capul nu il uiti sau ceva ingen asta e dar ai pacatele iertate

| Seminarist a răspuns:

E foarte mare pacat sa te impartasesti. Mai bine te duci si te mai spovedesti odata, nu e nici o rusine. Sa nu te impartasesti

| ManStrong a răspuns (pentru Seminarist):

Ma de ce speriati fata ma.Nici impartasania nu te sfinteste si nici spovedania.Marturiseste lui Dumnezeu ceea ce ai in cugetul tau.In rest nimeni sa nu intre in camaruta sufletului tau, toata viata si o sa fii fericita.Te asigur.