| Dina2306 a întrebat:

Am nevoie de 3 motive stiintifice demosntrate pentru care ateii au dreptate si Dumnezeu nu exista.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiinta e neutra ea nu dovedeste cea ce nu exista si ce exista,stiinta nu se ocupa cu dar alba ca zapada exista sa cercetam si asta,oamenii de stiinta cauta medicamente noi,tehnologie,cercetare emperica prin dovezi, dovezi ca ceva nu exista nu pot exista, dovedeste tu ca nu exista zeus
ateismul e lipsa teismului ce argumente vrei, un om care nu joaca fotbal are nevoie de dovezi ca ce, ca e lipsit te fotbal?
isi dau eu argumente persoanale
SUNT CRIME IN BIBLIE?
https://sites.google.com/......-in-biblie
ARGUMENTE ATEISTE SUNT?

https://sites.google.com/site/enciclopedialuicoman/ateism

http://aberatii.3x.ro/argumente_ateiste.html
CUM SE EXPLICA COMPLEXITATEA UNIVERSULUI? CERE EL UN CREATOR? http://istoria-lumii.ucoz.com/......nivers/161
EXISTA DUMNEZEU?
http://istoria-lumii.ucoz.com/publ/exista_dumnezeu/1
CARE ESTE ISTORIA LUI DUMNEZEU?
http://istoria-lumii.ucoz.com/publ/istoria_lui_dumnezeu/2

| sublime89 a răspuns:

Am nevoie de 3 motive (non)stiintifice demonstrate pentru care crestinii au dreptate si d-zeu exista.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Nu există astfel de motive. Mulţi privesc a fi mult mai raţională ideea că în spatele universului şi tot ce cuprinde el să existe Cineva (Creatorul) care să-l fi adus în existenţă. Orice efect trebuie să aibă şi o cauză.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Orice efect trebuie să aibă şi o cauză."... si cum ai ajuns la concluzia ca acea "cauza" este un creator sau un zeu? Cum ai ajuns la concluzia ca acea "cauza" este un CINE si nu un CE?

Cum ai ajuns la concluzia ca acel "cineva" (creatorul) este unul singur? Daca sunt mai multi? Si de unde stii ca acel creator nu este un zeu? E o diferenta intre un "creator" si un "zeu". De unde stii ca acel creator este cel caruia te inchini tu?

* la intrebarile de mai sus, fara niste dovezi cu adevarat bune nu o sa poti raspunde. Pana acum NIMENI nu a reusit sa raspunda la ele. Poate o sa reusesti tu. Succesuri.

"Zeii sunt refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi"

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si daca orice efect are o cauza, care este cauza pentru care avem un Creator?
2 Raspunsul la intrebarea ta il cuprinde chiar definitia din DEX a cuvantului "a exista"!
Si anume:
EXISTÁ, exíst, vb. I. Intranz. A fi, a se afla, a se găsi în realitate; a trăi, a se manifesta. [Pr.: eg-zis-] – Din fr. exister, lat. exister
Gasesti ceva din "existenta" lui Dumnezeu care sa corespunda acestei definitii?
Pai daca nu gasesti... inseamna ca NU EXISTA, conform definitiei deci nu putem vorbi de "existenta" Lui Dumnezeu ci ar trebui inlocuit cuvantul existenta din dreptul lui Dumnezeu cu un alt cuvant care sa-l defineasca mai bine si mai corect, de ex. in loc de "exista" sa folosim cuvantul "trilipoashca"!
De ex. iata cum suna intrebarea "trilipoasca Dumnezeu"?
Raspuns Da Dumnezeu trilipoasca!
Ia vezi cum nu mai sare nimeni sa te contrazica si nici sa te acuze ca minti sau ca esti un ignorant!

| Inferno a răspuns:

Nu exista asa ceva, exista in schimb sofisme si argutii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Argumentele stiintifice au fost negate la cativa ani, o Religie subsista de milenii.Nu sunt mai multe motive. Este evident.