| Mutulescu_Gabriela_1995 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am primit o tema la relige, de facut un referat despre ce reprezinta ouale de Pasti si am cautat pe internet si nu gasesc. Imi puteti sa-mi dati un site sau sa-mi spuneti ce reprezinta ouale de Pasti? Va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legenda spune ca la picioarele lui Iisus era un cos cu oua, care s-au colorat in rosu de la sangele curs. Alte surse spun ca oul este principiul vietii fiindca dintr-un insufletit iese un neinsufletit[GAINA SI OUL}si dintr-un neinsufletit{OUL]iese un insufletit{piul}. Deci fiindca natura invie primavara, invierea mantuitorului nostru corespunde cu acest anotimp al reinvierii naturii, al inoirii omului vechi, cu unul nascut din duh dupa 40 de zile de postire. Dupa aceste idei, dezvolta lucrarea cu ce mai stii si dumneatale, si sa-mi zici ce nota am luat impreuna.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In biblie nu apare asa ceva du-te spune-i asta la proful de religie

| ada92 a răspuns:

Ouăle de Paşte. Potrivit unei lucrări de referinţă, obiceiul de a porni în căutarea ouălor de Paşte, care se presupune că sunt aduse de iepuraşul de Paşte, „nu este doar o joacă de copii, ci o reminiscenţă a unui ritual al fertilităţii" (Funk & Wagnalls Standard Dictionary of Folklore, Mythology and Legend). În unele culturi, se credea că ouăle de Paşte „aduceau, în mod miraculos, fericire, prosperitate, sănătate şi ocrotire" (Traditional Festivals). „Oul este adăugat la simbolurile şi emblemele reînnoirii Naturii şi vegetaţiei... Iar ouăle roşii împărţite de Paşte în ţările balcanice intră probabil şi ele într-un sistem ritual analog, al cărui ţel e de a comemora începutul primăverii." (Mircea Eliade, Tratat de istorie a religiilor, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2008, pag. 419)
Găsești multe informații și pe Google