| gaby140 a întrebat:

Am o curiozitate...de ce interzice Biserica masturbarea? Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si asculta conferinta asta omu asta vorbeste din toate punctele de vedere social, stiintific si spiritual, si te rog nu asculta gurile rele tu asculta-l

http://www.trilulilu.ro/izestrea/4cff2a769b6e73

20 răspunsuri:
| SmexyBoy a răspuns:

Cine interzice lucru asta?
Biserica?
Care Biserica?
Cine imi interzice mie anumite lucruri?
Nu cumva fac ce vreau?
De ce nu este recomandat sa te masturbezi?

Simplu: la un momendat, ajungi dependent. Din punct de vedere al pacatului se incadreaza la Preacurvie.
Pentru ca in mintea ta, te gandesti la o fata cu care faci preacurvie, iar asta mareste efectul si stimulul masturbari.

Si nu pacatuiesti numai cu fapta, ci si cu gandul.

| seagate a răspuns:

Cu timpul devii ateu.

| EmaS a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=pZUYn1R48s8
Când Neamurile, măcar că n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, îşi sunt singuri lege; şi ei dovedesc că lucrarea Legii este scrisă în inimile lor, fiindcă despre lucrarea aceasta mărturiseşte cugetul lor şi gândurile lor, care sau se învinovăţesc sau se dezvinovăţesc între ele. Şi faptul acesta se va vedea în ziua când după Evangheila mea, Dumnezeu va judeca gândurile ascunse ale oamenilor. (Romani 2:14-16)

Conştiinţa ta este o dovadă puternică că masturbarea este păcat şi acest verset mai spune că Dumnezeu te va judeca pentru acest păcat, chiar dacă totdeauna l-ai practicat în ascuns şi crezi că ştii despre el doar tu.
Căsătoria este singura opţiune şi voia lui Dumnezeu pentru împlinirea dorinţei sexuale a oricărui bărbat sau femei.

| Anonymus314 a răspuns (pentru seagate):

rolling on the floor)))))))))))))))))) GENIAL!

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Păi şi dacă nu vrea nimeni să se căsătorească cu tine sau nu ai bani să te căsătoreşti (da, popa cere bani pentru asta) atunci ce faci? Rămâi cu dorinţa nesatisfăcută?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Anonymus314):

Glumeti crestinii astia, nu?

| Silviuloan a răspuns (pentru EmaS):

NU cred ca numai prin casatorie poti sa te opresti de la pacatul acesta mare, mai este o solutie :calugaria sau sa te abtii in timp ce vrei sa faci asta te uiti in ochii Maicii Domnului faci 40 de metanii pentru a fugi satana sa nu te impinga sa mai faci acest pacat.

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Daca vrei, poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu va suparati, adica nici nu aveti dreptul sa va suparati daca e sa ne luam dupa religie, sunteti casatorita, aveti copii?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,sunt casatorita si am trei copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Sa fiti fericita si a va traiasca copilasii,acum sa nu mi-o luati in nume de rau,mai aveti timp si de familie daca stati toata ziua pe TPU, credeti ca faceti un bine daca folositi cuvintele Domnului pe acest site? a te lauda ca esti credincios este cel mai mare pacat, nu stiu de ce biserica apartineti, cu toata ca sunt tare curios, dar nu cred ca e bine sa amestecati cele sfinte pe un site de socializare unde se vorbeste despre sex, droguri, ateism si alte treburi antisociale, este alegerea dumneavoastra dar eu cred ca daca ati sta si analiza un pic activitatea dv pe acest site v-ar schimba parerea

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot iti dai cu parerea, cine crezi ca are nevoie de doctor: cel bolnav sau cel sanatos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu ne credem Cristian Gog laughing), de cand medicina este o stiinta neta? Vad un pic de sarcrasm si nu e bine, sa spunem ca ma imbolnavesc si merg la medic, imi prescrie niste medicamente pe care le iau dupa care nu ma simt bine, imi prescrie alte medicamente pe care le iau si iar nu ma simt bine, iar imi prescrie alte medicamente, dupa un timp medicul vede ca nu am mai mers la el si da un telefon la care i se raspunde, domnu medic, a absentat pe motiv de lipsa la apel, dupa prescriptiile dv a scapat de toate datoriile, niciodata sa nu te crezi cioban de oameniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca este o perversiune, care te afecteaza la cap.ai auzit expresia scrantit de laba? este adevarata.fiindca masturbarea, te face introvertit, iti creeaza un sentiment de vinovatie si in timp te indeparteaza de sexul opus si rolul acestuia in viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi si sper ca ai ascultat toate 4 partile si daca te intereseaza asa tare citeste si cartea lui, nu e scumpa in jur de 10 lei o gasesti la toate librariile

http://www.librariasophia.ro/......-6285.html

sau daca vrei ti-o pot trimite pe mess in format PDF numai sa imi trimiti id pe privat

| Silviuloan a răspuns (pentru EmaS):

Da...

| EmaS a răspuns (pentru Silviuloan):

Important este sa vrei!happy

| elfutador a răspuns:

Pentru ca ceea ce tu numesti masturbare, Biserica numeste nesupunere lasciva.