| gabysusi a întrebat:

Masturbarea este un pacat? un raspuns detaliat!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca o faci in biserica, da.

| mihai69 a răspuns:

Da; e păcat să nu o faci, după ce ai aflat de ea.

| doctorandus a răspuns:

Da, măi, popii ortodocși zic că e păcat. Dar ce zic ei nu este bazat pe Biblie.

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede onania drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre onanie, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

| Hammurabi a răspuns:

Nu e păcat dacă o faci cu evlavie, regret și pocăință.
Și mai ales fără să te bucuri și fără să îți facă plăcere.
Să ne spui dacă ai reușit. rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru Hammurabi):

Te-ai întors pe TPU :O
blushing
Pe unde ai umblat?

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Hei, ce mă bucur că mai ești pe aici...
Văd că mulți au dispărut.
Am avut unele probleme... dar au trecut.

| SilentRain a răspuns (pentru Hammurabi):

Unii au plecat, alții și-au făcut alte conturi
Ti-sa simițit lipsa pe aici smug
Bine că ai revenit, îți urez mult baftă cu trolli laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Hammurabi):

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Lukasssz a răspuns:

Nu,e chiar recomandata

| CIaudiu a răspuns:

Sterge repede intrebarea pana nu apuca @ania sa o citeasca.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta de N ori! Da, este, dar mai toti barbatii o fac la un moment dat, e greu de tinut in frau pofta asta, mai ales la adolescenta!

Răspuns utilizator avertizat
| orailibrail a răspuns:

Daa

| Iulian2007 a răspuns:

Salut Gaby! Daca e pacat sau nu iti poate spune numai Dumnezeu. Din punct de vedere bibilic da, este un pacat... Din punct de vedere mediacal masturbarea este ceva normal, spun ca te scoate de sptres, nervi, te relaxeaza, te satisface si altelea. Pacat mai mare e cand si prinzi gust, adica ai ajuns independet dupa masturbare. Nu pote trece zi ca te masturbezi... Si logic lund.o daca tu tii post sau esti pocait si te martubezi degeaba mai te pocaesti, e fix ca si cu filmele deocheate!

| doctorandus a răspuns (pentru Iulian2007):

Am inteles: crestini adevarati exista doar in secta ta. Restul crestinilor nu sunt crestini adevarati si habar n-au ce scrie in Biblie, nici dupa ce au citit-o de 70 ori. Iar profesorii universitari de Biblie sunt toti niste afoni, deoarece niciunul dintre ei nu i-a putut spune lui Dobson la ce versete interzice Biblia masturbarea.