| adutzu02 a întrebat:

Am o intrebare importanta deci va rog sa ma ascultati : eu nu cred in dumnezeu sau nu MAI cred mai bine spus.Pur si simplu mi-a disparut credinta ca se intampla atat de multe lucruri rele si nimeni nu-i ajuta pe unii oameni. Daca dumnezeu ar exista de ce nu ne-ar ajuta si de ce nu putem dovedi cele din biblie?
bine nu imi pasa ce credeti voi dar sunt ateu si mie putin cam frica de faptulcum o sa reactioneze parintii dacale spun.bine noi nu mergem la biserica decat de paste si seara nu ma vede nimeni daca ma inchin. mi-e mai frica de faptul ca am o colega care cam isi da seama ca sunt ateu si ea nu e foarte religioasa dar ii place sa ma enerveze si cred ca daca as supara-o i-ar spune-i profei de religie si ma rog mai e o colega care cred ca devine si ea atee si se inteleg bine si cred ca m-ar lasa si pe mine in pace.eu am avut note mari si n-am enervate niciodata pe nimeni la scoala nu vreau sa-mi distuga performanta scolara sau ceva in special religia sa-mi micsoreze media generala (sunt clasa a 8-a) si am nevoie de orice sutime in plus, iar daca parintii mei ar afla ca n-am intrat la liceul care voiam eu fiindca sunt ateu evident ca s-ar supara. Intrebarile sunt daca sa spun cuiva si daca da cum si cui. va multumesc anticipat dac funda celui mai bun raspuns
PS nu vreau sa vad raspunsuri gen Cautal pe dumnezeu in viata ta. e vita ta ca nu crezi. schimbati religia in Y sau in X
am mai pus intrebarea asta dar zice ca n-am postat-o

Răspuns Câştigător
| BlackSulphur a răspuns:

Ma, speriatule de bombe, nimeni nu are nici un drept sa iti modifice "notele" doar din cauza confesiunii. Daca ti se pare ca esti discriminat din cauza "confesiunii" tale, fa plangere, si se rezolva.
Cat despre parinti, nu este treaba lor.

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cineva spunea:
" Este o lege a naturii intelectuale şi spirituale aceea că prin privire suntem schimbaţi. Mintea se adaptează treptat la subiectele asupra cărora i se îngăduie să zăbovească. Ea este absorbită de ceea ce este obişnuită să iubească şi să respecte."
Tu la ce esti obisnuit sa privesti? La lucrurile bune sau la cele rele?
Prin ce ochi privesti viata -prin ochi buni sau rai?
Viziunea ta este optimista sau pesimista? Oare daca este pesimista, este normal lucrul acesta? Tu de exemplu, daca te duci la scoala te duci cu gandul ca niciodata nu o sa poti trece mai departe? Sau daca un tanar se indragosteste de o fata o sa o cucereasca cu gandul ca poate niciodata nu va fi a lui?
Tu privesti lucrurile negative din viata. Si ti-ai facut o obisnuinta din aceasta. Si eu tind catre pesimism; dar ma voi lupta ca sa nu ma las condus de sentimente.
Oare un om neprihanit n-are parte de suferinte? Sigur ca are; ba inca mai multe decat aceia care sunt straini de Dumnezeu. Exista viitor si exista nadejde. Toti oamenii trec prin ceea ce treci tu acum. Fiecare dintre noi ajunge la rascruce de drumuri. Sentimentele si simtamintele sunt inselatoare. Niciodata nu trebuie sa gandim sau -mai rau- sa actionam sub influenta acestora. Credinta nu este sentiment. Daca un om nu crede ca exista Dumnezeu, aceasta nu inseamna ca El nu exista. Daca Dumnezeu S-ar descoperi oamenilor in maniera pe care tu o doresti, atunci cu totii am pieri intr-o clipa.
Este in natura omeneasca degradata de pacat sa privesca partea rea a lucrurilor, dar prea putin -sau deloc- pe ce-a buna. Un exemplu bun este relatia dintre un parinte si copilul lui. Cel din urma spune ca parintele lui este rau daca nu ii da ce isi doreste. Dar copilul nu vede ca are paine pe masa, ca are un loc unde sa-si plece capul noaptea, ca merge la scoala, ca este imbracat, si pe deasupra se bucura de atatea privilegii: iesiri cu prietenii, calculator, telefon, etc., -lucruri pentru care copilul nu a facut nimic.
La fel este si cu Dumnezeu. Multi spun ca nu exista; sau daca exista este rau cu noi. Dar acestia nu vad ca viata este un dar de la Dumnezeu, si ca tot El a spus ca nimeni sa nu se ingrijoreze de nimic deoarece El Se va ingriji de nevoile noastre.

In ce priveste religia, nu stiu daca aceasta este obligatorie in scoala. Te sfatuiesc sa vorbesti cu diringintele tau despre problema aceasta. Poti face aceasta chiar intre 4 ochi. Ii poti spune ca nu vrei sa vorbesti cu el despre religie, ci sa iti spuna cum sa procedezi ca sa nu faci religie, deoarece nu crezi in lucrurile religioase.

| adrian1419 a răspuns (pentru anonimg):

Daca un om spune ca nu exista dumnezeu nu inseeamna ca nu exista. daca un om spune ca El exista nu inseamna ca exista. Amspecificat ca nu vreau raspunsuri d-astea dar iti multumesc oricum

| Liviu a răspuns:

Houaaaaaaaaaaa ateulelaughing
Asa sa revenim, si eu sunt ateu, deci ce iti pasa? la mine ai mei au strambat din nas putin, dar sau linistit cand au vazut ca nu sunt satanistlaughing Vecini? unii tind sa tina cu mine, alti sa se inchine.Mereu rad ca prostu cand ma duc la munca si trec pe langa biserici(pe langa vreo 4 la numar, chiar 5, in drumu meu nu exista ca macar de cel putin 5 ori sa vad oameni sa se inchine cu patima si foc laughing dar ma abtin ca nu vreau sa le jignesc 'religia' )

| ErrorFound a răspuns:

Si ce te doare pe tine de profe?
Am fost si eu in situatia ta si la mine n-avea tupeul sa-mi puna note proaste daca nu faceam nimic ca o dadeam in judecata una-doua.

E dreptul tau, si sa stii ca in viata o sa mai fie carcotasi care o sa rada de tine, dar tu trebuie sa le fi superior. Arata-le ca esti superior, doar tu cauti adevarul.
Daca ai ajuns la ateism, probabil te roade si o curiozitate care te va ajuta foarte mult in ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia dar si ateismul sunt deopotriva puternic promovate de media in ultimul timp. iar Hristos isi cheama Biserica (nu cladirea, ci aceia care sunt nascuti din nou si care sunt crestini, nu niste religiosi) Acasa, si crede-ma ca nu m-am lovit la cap. Tot ceea ce se intampla acum in lume in special situatia din Siria, Israel, Iran, America, toate sunt scrise si sunt profetite. Toate se intampla iar rapirea Bisericii poate fi in orice moment de acum incolo, nu te lasa influentat de ce iti spun altii. Dumnezeu raspunde la rugaciuni, pana si mie imi raspunde. Vorbeste-I, e Iisus, e cel mai bun prieten, nu o entitate care probabil sta si se uita la noi. Asta spune religia, intr-un fel sau altul. Te rog mult nu cadea in capcana asta. El e cel mai dulce :) si te va schimba daca-L lasi, n-ai sa mai faci parte din lumea asta oribila si stricata care e condamnata la moarte si putrezire. Nu asa vrea El sa traim. Crede-Ma ca vine ziua aia cand plecam Acasa, e mai mult decat aproape si cei de la conducere stiu bine treaba asta si ne-au spus-o in nenumarate randuri prin filme, muzica, jocuri, etc. Intoarce-te la El acum cat se mai poate... Iisus spune ca in lume vom avea probleme dar trebuie sa avem curaj pentru ca El a invins lumea. Eu cat si restul familiei ceresti te asteptam cu drag si cu bratele deschise...si Iisus te asteapta sa-ti dea cea mai scumpa imbratisare :)

Uite asa va arata lumea dupa rapire, crede-ma ca e real

http://www.youtube.com/watch?v=kzAvRxHuf8A

God bless

| adrian1419 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ca nu vreau raspunsuri te genul asta dar iti multumesc oricum si daca tu crezi in dumnezeu fie ca El sa fie cu tine dar nu-mi baga credinta ta pe gat ca nici eu nu ti-o impun pe a mea

| HDeNiSaR a răspuns:

Doamne! mare ți-e mai grădina!

| Sxx a răspuns:

Hmm. Interesant. Totusi fara legaturawinking poti sa-i spui cui vrei bineinteles acea persoana sa te inteleaga... Scuza-ma dacă sunt cam indiscreta. De unde esti? Am impresia ca te cunosc. laughing

| adrian1419 a răspuns (pentru Sxx):

Targoviste

| adrian1419 a răspuns (pentru Sxx):

A trebuit sa-mi schimb contul sunt eu adutzu02

| Sxx a răspuns (pentru adrian1419):

A clar. Te stiu laughing)