| JuAl a întrebat:

Am o intrebare pentru Agnostici... Voi credeti in teoria evolutiei si teoria Big Bang?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Vezi ce am zis, studiu? Multe din intrebari sunt bune, dar puse intr-o forma gresita.

Dar o sa incerc sa-ti explic totusi.

1. Inainte de Big-Bag nu exista Spatiu si timp, stiu ca e greu de rumegat asta pentru ca creierul uman nu poate abstractiza chestia asta, dar doveziile asta indica, ca intreg universul era acel punct numit singularitate aflat intr-o potiune de energie condensata, acea potiune atinge limita si incepe sa se exista creand continuum spatiu-timp, la nivel sub atomic in primele miliarde de ani reziduri de energie provocau unde de soc-vibrati, din sceste vibrati iau nastere primele nuclee sub-atomice care formeaza primi atomi de heliu, dar erau instabili din cauza conditiilor de temperatura, cu timpul Universul se raceste si moleculele de heliu se stabilizeaza. Chestia deja stiu si nimeni nu se mai indoieste de asta, totusi nimeni nu stie ce a provocat Big-Bang sau de ce, asta e imposibil de aflat, dar se stie ca a avut loc.

2. Legiile au derivat din Big-Bang modul in care a evoluat universul a dat nastere legiile ( care apropo nu sunt forme juritice, ci pur si simplu e modul in care functioneaza universul).

3. Trebuie spus intai ca conceptul de haos sau ordine e relativ, noi l-am creat, gandeste ca ceea ce pentru altul e dezordine si haos pentru tine ordine si viceversa, deci intrebarea e pusa gresit, nu exista haps sau ordine sunt doar concepte umane, dar o sa iti explic si asta.
Cum am zis cauza din spate nu stie, dar se stie ca a avut loc acest "Big-Bang", deci:
Universul dupa cca. un miliard de ani s-a racit suficient ca sa se stabilizeze atomii, dar inca era fierbinte, suficient de fierbinte cat sa produca fenomenul de fusiune nucleara, astfel ca atomii de heliu fuzioneaza in atomii de hidrogen, in acele conditi hidrogenul era o substanta greoaie si automat gravitia isi face treaba asa multi atomi de hidrogen sunt adunati in " stoluri" formand nori densi, cand acestia vor ajunge intr-o anumita stare de densitate se naste o stea.
Mai departe ce s-a intamplat, universul se racea tot mai mult dar in interiorul stelei admosfera e condensata si rarefiata, atomii fusioneaza creeand noi particule, uite un exemplu:
2 atomi de heliu = 1 atom de hidrogen
3 atomi de hidrogen = 1 atom de litiu s-a.m.d
In modul asta in stea se formeaza diversi atomi pana la metale grele, mai departe ce se intampla, steaua ramane fara resurse cand hidrogenul se duce, in unele cazuri steaua devine o super nova si explodeaza lasand in urma prafuri care formeaza alti nori, pietre (asteroizi), si diverse metale grele ( titan, aur, fier, cupru, etc.).
In fine in cele din urma sub actiunea gravitatie derivata de stele, rezidurile lasate de steaua moarta sunt adunate in jurul altei stea, si graviteaza in jurul ei, unele bucati de pietre prafuri si metale se lovesc unele de altele astfel formandu-se primele sisteme si planete.

4. Well prin acelasi proces a aparut si pamantul nostru.
Iar ca sa-ti raspund la intrebare cum a aparut viata nu se stie foarte exact, ipoteze sunt destule, daca esti curios pe tema asta citeste despre:

ipoteza abiogenara
ipoteza panspermiei si ipoteza pan-spermiei dirijate
de asemenea iti recomand sa citesti cum definesc biologi viata, subiectul asta e mult mai vast nu poate fi simplicat.
Totusi stim si aici cate ceva:
Sub impenta conditiilor de temperatura si admosfera de pe Terra primitiva stim ca viata a aparut in apa.
Pe timp ce clima se schimba pe toata planeta vietuitoarele se adaptau climei si transmiteau noi mecanisme.
Cu timpul un anumit tip de vietuitoare se ramnifica in doua specii diferita de exemplu ghepardul, leul, tigru si toate felinele de azi (inclusiv si pisica) au acelasi stramos comun.
Deci teoria evolutie ne spune ca viata pe Terra nu a aparut separat ci toate fiintele sunt inrudite genetic, la un moment dat dintr-o specie au derivat doua specii, cu timpul diferentele se accentuaza si nu se mai pot imperechea.
Ideea e ca niciuna din teori nu este perfecta, dar sunt sustinute de dovezi.
Ideea de Divinitate de filosofie nu de fizica, chimie sau biologie, deci nu poate fi combatuta de aceste domeni, dar nici filosofia nu poate combate stiintele exacte.
Desi in cele din urma noiile teori si ipoteze (vezi care diferenta intre teorie si ipoteza in stiintele exacte) au mai multa credibilitate decat niste mituri vechi de 5000 de ani.

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru alexxtreme):

Vezi raspunsul meu de mai sus.

| JuAl explică (pentru doctorandus):

Ce ma intereseaza de Bisericile alea ortodoxe. Am spus cumva ceva de vreo biserica ortodoxa daca accepta sau nu? Iar acceptarea teoriei evolutiei nu tine de ateism. Viziteaza tarile straine cu populatie Romano-Catolica si vezi ce-ti spun ei. Iar intrebarea a fost adresata AGNOSTICILOR! Tu macar stii ce ii ala agnostic sau esti doar prost. Inca mai incerci sa mai bagi si tentative de a te face inteligent dar in realitate si tu stii ce ratat esti fara cultura generala. Vezi ce o sa se intample cu tine in Purgatoriu. Pa