| RAY a întrebat:

Nu credeti ca teoria evolutiei, teoria big bang, toata istoria formulata de stiinta e un act de credinta de fapt? sunt curios cati de aici au calcat un loborator in viata lor

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Repet, totul e credință, dar nu toate credințele sunt la fel. Există doar două certitudini: moartea și taxele. tongue

Totul evoluează, mai rapid sau mai lent. Dacă vrei să se transforme peștele în balaur în fața ta, ai greșit teoria, nu e evoluție, e magie. happy

17 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da...credinta,dar cu o deviza diferita.

Religia iti spune : Crede si nu cerceta

Stiinta iti spune opusul.

| Inferno a răspuns:

Din aceasta perspectiva, absolut orice este credinta, inclusiv faptul ca existam.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ba da este. Mai ales ca multi oameni cred in toate teoriile, ipotezele si testele facute in diverse laboratoare obscure, fara nicio sursa credibila. Teoretic in mintea noastra ar trebui sa existe un model de selectie si sa alegem, lucrurile care au intr-adevar sens.
Desi nu vad legatura intre teoria big bang si un laborator, este adevarat ca testele facute mai tarziu care incearca oarecum sa demonstreze teoria big bang sunt testate in laborator. Insa majoritatea teoriilor bine-cunoscute au fost demonstrate intr-o oarecare masura si au o anumita logica, cum sunt teoriile din fizica, de exemplu. Spre deosebire de religie, in care multe lucruri se bat cap in cap si multe lucruri nu prea pot fi demonstrate sau reproduse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu dormi in laborator, nu-i asa?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asa se explica.

| Scarbo a răspuns:

La scoala avem laborator de chimie, fizica si altele presupun.

| a3e6u9 a răspuns:

Evident că totul e credință, dar există credințe rezonabile și credințe absurde. Una e să crezi că există o țară numită Australia (deși poate nu ai fost acolo) și alta e să crezi în cai verzi pe pereți.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Australia e ceva dovedit deci nu-i credinta dar macroevolutia cam i

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Până nu vezi cu ochii tăi, e credință.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Deci macroevolutia e credinta? de ce numai evolueaza pesti in ceva? reptilele?

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Macroevolutia spune ca pesti au evoluat in reptile, de ce numai se intampla asta? raspunsul tau e de oscar, moartea e sfarsitul suferintei spunea buddha asa ca nu-i chiar asa rau

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

De ce ar trebui ca peștii să evolueze în animale terestre din nou? Poate o duc bine acolo unde sunt.

| RAY explică (pentru a3e6u9):

De ce a trebiut atunci sa fi evoluat, nu asta ma supara ca recunosti ca totul e credinta si ca nimeni nu are indoilei, parca suntem un popor de oii sti ca calu ala tot inainte fara sa gandim, ma facuut prost deja cineva doar ca ma indoiesc incredibil in ce tara traiesc

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Peștii au evoluat în animale terestre fiindcă un grup de pești a profitat de avantajele uscatului, nu erau prădători pe uscat, era hrană suficientă, etc. De obicei, dacă există o nișă, ea va fi ocupată de o specie. Acum nu mai există avantajele alea, deci eu nu văd vreun motiv pentru care niște pești ar evolua în animale terestre.

| Narcis2007 a răspuns (pentru RAY):

Evolutia are loc in zeci de mii da ani, nu in zeci de ani

| RAY explică (pentru a3e6u9):

Există doar două certitudini: moartea și taxele. tongue asa e restul e credinta doar moartea nu-i ai funda eu nu platesc taxe man

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Repet, totul e credință, dar nu toate credințele sunt la fel. Există doar două certitudini: moartea și taxele. tongue

Totul evoluează, mai rapid sau mai lent. Dacă vrei să se transforme peștele în balaur în fața ta, ai greșit teoria, nu e evoluție, e magie. happy