| JuAl a întrebat:

Am o intrebare pentru Agnostici... Voi credeti in teoria evolutiei si teoria Big Bang?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Vezi ce am zis, studiu? Multe din intrebari sunt bune, dar puse intr-o forma gresita.

Dar o sa incerc sa-ti explic totusi.

1. Inainte de Big-Bag nu exista Spatiu si timp, stiu ca e greu de rumegat asta pentru ca creierul uman nu poate abstractiza chestia asta, dar doveziile asta indica, ca intreg universul era acel punct numit singularitate aflat intr-o potiune de energie condensata, acea potiune atinge limita si incepe sa se exista creand continuum spatiu-timp, la nivel sub atomic in primele miliarde de ani reziduri de energie provocau unde de soc-vibrati, din sceste vibrati iau nastere primele nuclee sub-atomice care formeaza primi atomi de heliu, dar erau instabili din cauza conditiilor de temperatura, cu timpul Universul se raceste si moleculele de heliu se stabilizeaza. Chestia deja stiu si nimeni nu se mai indoieste de asta, totusi nimeni nu stie ce a provocat Big-Bang sau de ce, asta e imposibil de aflat, dar se stie ca a avut loc.

2. Legiile au derivat din Big-Bang modul in care a evoluat universul a dat nastere legiile ( care apropo nu sunt forme juritice, ci pur si simplu e modul in care functioneaza universul).

3. Trebuie spus intai ca conceptul de haos sau ordine e relativ, noi l-am creat, gandeste ca ceea ce pentru altul e dezordine si haos pentru tine ordine si viceversa, deci intrebarea e pusa gresit, nu exista haps sau ordine sunt doar concepte umane, dar o sa iti explic si asta.
Cum am zis cauza din spate nu stie, dar se stie ca a avut loc acest "Big-Bang", deci:
Universul dupa cca. un miliard de ani s-a racit suficient ca sa se stabilizeze atomii, dar inca era fierbinte, suficient de fierbinte cat sa produca fenomenul de fusiune nucleara, astfel ca atomii de heliu fuzioneaza in atomii de hidrogen, in acele conditi hidrogenul era o substanta greoaie si automat gravitia isi face treaba asa multi atomi de hidrogen sunt adunati in " stoluri" formand nori densi, cand acestia vor ajunge intr-o anumita stare de densitate se naste o stea.
Mai departe ce s-a intamplat, universul se racea tot mai mult dar in interiorul stelei admosfera e condensata si rarefiata, atomii fusioneaza creeand noi particule, uite un exemplu:
2 atomi de heliu = 1 atom de hidrogen
3 atomi de hidrogen = 1 atom de litiu s-a.m.d
In modul asta in stea se formeaza diversi atomi pana la metale grele, mai departe ce se intampla, steaua ramane fara resurse cand hidrogenul se duce, in unele cazuri steaua devine o super nova si explodeaza lasand in urma prafuri care formeaza alti nori, pietre (asteroizi), si diverse metale grele ( titan, aur, fier, cupru, etc.).
In fine in cele din urma sub actiunea gravitatie derivata de stele, rezidurile lasate de steaua moarta sunt adunate in jurul altei stea, si graviteaza in jurul ei, unele bucati de pietre prafuri si metale se lovesc unele de altele astfel formandu-se primele sisteme si planete.

4. Well prin acelasi proces a aparut si pamantul nostru.
Iar ca sa-ti raspund la intrebare cum a aparut viata nu se stie foarte exact, ipoteze sunt destule, daca esti curios pe tema asta citeste despre:

ipoteza abiogenara
ipoteza panspermiei si ipoteza pan-spermiei dirijate
de asemenea iti recomand sa citesti cum definesc biologi viata, subiectul asta e mult mai vast nu poate fi simplicat.
Totusi stim si aici cate ceva:
Sub impenta conditiilor de temperatura si admosfera de pe Terra primitiva stim ca viata a aparut in apa.
Pe timp ce clima se schimba pe toata planeta vietuitoarele se adaptau climei si transmiteau noi mecanisme.
Cu timpul un anumit tip de vietuitoare se ramnifica in doua specii diferita de exemplu ghepardul, leul, tigru si toate felinele de azi (inclusiv si pisica) au acelasi stramos comun.
Deci teoria evolutie ne spune ca viata pe Terra nu a aparut separat ci toate fiintele sunt inrudite genetic, la un moment dat dintr-o specie au derivat doua specii, cu timpul diferentele se accentuaza si nu se mai pot imperechea.
Ideea e ca niciuna din teori nu este perfecta, dar sunt sustinute de dovezi.
Ideea de Divinitate de filosofie nu de fizica, chimie sau biologie, deci nu poate fi combatuta de aceste domeni, dar nici filosofia nu poate combate stiintele exacte.
Desi in cele din urma noiile teori si ipoteze (vezi care diferenta intre teorie si ipoteza in stiintele exacte) au mai multa credibilitate decat niste mituri vechi de 5000 de ani.

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu sunt ateu agnostic, consider ca fiecare agnostic e ateu are o lipsa de credinta, ce inseamna a crede? e un termen care poate insemna credinta oarba, eu unu nu cred si am cunostinte despre acele teorii, creierul unui ateu percepe diferit lumea din jurul lui e dovedit stiintific, adica baza e a fi sceptic a cerceta nu a crede, da consider ca in prezent ambele teorii sunt cele mai bune dar nu am credinta fata de ele, in fapt ce stim noi oamenii sigur cand mult din ce credem sunt doar iluzii care devin dezamagiri.

| SG1995 a răspuns:

Pai nu e nimic de crezut aici evolutia a fost dovedi, dar inepti nu inteleg, cat despre Big-Bang desi inca exista cateva lagune, e cea mai buna teorie actualimente. Apropo cele doua teorii nu infirma existenta Divinitati, deci nu musai sa fie ateu sau agnostic sa le iei seama, trebuie doar sa iti functioneze cerebelul.

| alexxtreme a răspuns (pentru SG1995):

Deci la inceput nu era nimic, in afara de un punct, iar acel punct a explodat? Am cateva intrebari căci nu inteleg această "teorie". De unde a venit spațiul universului? De unde venea materia? De unde provin legile universului (gravitate, inerție etc.)? Cum a ajuns materia atât de perfect organizată? De unde a venit energia pentru a face toate organizarea? Când, de unde, de ce și de cum a venit viața din materia fără viață? Când, de unde, de ce și cum a învățat viața să se reproducă?

| rexiomaria a răspuns (pentru alexxtreme):

"Deci la inceput nu era nimic, in afara de un punct, iar acel punct a explodat?
Am cateva intrebari căci nu inteleg această "teorie". De unde a venit spațiul universului? De unde venea materia?"
Nu stiu de unde ai auzit tu de un punct... dar am sa explic, cum fac mereu, o teorie care nu e confirmata, sau agreata de totii oamenii de stinta, dar e o teorie, si poate e corecta.
Deci, pe scurt Stephen Hawking credea ca universul a aparut spontan, si ca universul nu exista in spatiu, era insusi spatiul; acel univers s-a expandat de vreo 300 miliarde de ori marimei lui cauzand sa ajunga la o caldura "infinita", acea caldura cand a ajuns infinit a cauzat o explozie, deci Big Bang.

Dupa explozia Big Bang, materie... ceea ce te referi tu materie sa fie oricum, nu exista, a durat putin timp ca protonii sa apara si alte chestii, cum ar fi gaz, apoi stele, etc.

"De unde provin legile universului (gravitate, inerție etc.)?"
Ei bine vezi tu, gravitatia a aparut dupa Big Bang si este facuta din niste particule cuantum care se numesc "gravitons".
Pentru mai multe informatii uita-te pe Wikipedia.

"Cum a ajuns materia atât de perfect organizată?"
Nu... a ajuns...
Doar pentru ca ceva exista, nu inseamna ca e perfect...

"De unde a venit energia pentru a face toate organizarea?"
Big Bang...
Un tip de energie este caldura, explozia Big Bang a eliberat caldura... energie...

"Când, de unde, de ce și de cum a venit viața din materia fără viață?
Reactii chimice, dragule.

"Când, de unde, de ce și cum a învățat viața să se reproducă?"
Ei bine nu au invatat asta de undeva... asta pur si simplu nu are sens, si reproducerea e instinctiva.
Viata nu exista pentru ca vrea sa se reproduca, se reproduce pentru a exista, pentru ca viata are o inclinatie spre existenta.

| alexxtreme a răspuns (pentru SG1995):

Deci te bazezi pe credință, este ok, și eu mă bazez pe credință, doar că eu cred într-un Dumnezeu care a creat totul, iar tu crezi într-un nimic care a explodat. Mersi de răspuns.

| alexxtreme a răspuns (pentru rexiomaria):

Cum apare ceva, dacă nu exista, cum apare ceva din nimic? Asta intreb

| JuAl explică (pentru SG1995):

Stiu. Eu cred in cele doua teorii. Din cate stiu, la voi la ortodocsi si biserica ortodoxa nu credeti in aceste doua teorii.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Big Bang-ul a fost pornit ca creatie. Si evolutia speciilor inclusiv a corpului uman de la una la alta pana sa se ajunga pana la forma lo actuala, dintr-o fiinta pre-existenta vie/stramos sau stramosi conuni, este adevarata si acceptata de credinta. Sufletul spiritual este creeat direct de la D-zeu.

| SG1995 a răspuns (pentru alexxtreme):

De unde ai tras concluzia ca-s ateu, nu sunt laughing, si nu, cand vine vorba de fizica si biologie nu ma bazez pe credinta din moment ce chestiuniile respective sunt dovedite.

| SG1995 a răspuns (pentru JuAl):

Ehm eu sunt mai "speișăl". laughing

| alexxtreme a răspuns (pentru SG1995):

Arată-mi că-s dovedite te rog, arată-mi niște așa zise dovezi care au 20 de bilioane de ani vechime

| alexxtreme a răspuns (pentru JuAl):

Dacă tu crezi că poți combina cele două teorii bing bang și Dumnezeu, ar trebui să cercetezi pentru tine, nu să te iei după ce zic preoții, papi sau altcineva.

| alexxtreme a răspuns (pentru SG1995):

Mai sus ai spus că la început nu exista spațiu și timp, și totul era într-un punct, unde era plasat acel punct dacă nu exista spațiu? Timpul spatiul si materia sunt ceea ce noi numim un continuum, adica toate 3 trebuie sa existe in aceeasi clipă, nu le poti avea in mod independent, după cum reiese din aceasta teorie invalida, pentru că dacă ai avea materie dar nu spatiu, unde ai pune-o? Iar daca ai avea materie si spatiu dar nu timp, cand ai pune-o? aceste 3 lucruri trebuie sa fie simultane. Biblia ne spune in cateva cuvinte acest lucru "La început(avem timp) Dumnezeu a creat cerurile(spațiu) și pământul (materia) deci avem timp spatiu materie. Timpul este trecut prezent viitor, Spatiul este inaltime latime lungime, iar materia este solida lichida gazoasa. Dacă la inceput nu era nici timp nici spatiu, ci doar un punct care s-a creat surprinzător din nimic, si după aceea a si explodat unde si cand a fost asezat, si cum s-a creat, eu asta vreau sa stiu, si daca totul s-a creat dintr-o moleculă(care s-a creat la randul ei din nimic) as vrea sa stiu cum poti explica reactiile anumitor emotii precum dragostea, ura, invidia, gelozia, si chiar ratiune. Cum de oamenii pot diferentia raul de bine daca totul a fost creat din greseala(din nimic)? Dar daca tu zici ca exista dovezi, as vrea sa le vad si eu, dar vreau niste dovezi cu vechime de milioane de ani cum zic ei ca aceasta este varsta pamantului, si nu doar niste calcule matematice pe care nimeni inafară de ei nu le pot rezolva, vreau ceva concret si adevarat nu minciuni si creatii false, mersi.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Asa a spus protul nostru. Ca sunt adevarate. Am gandit si eu si am tras concluzia ca sunt adevarate.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Nu stiu ce va zic preotii vostri, dar aceste teorii chiar sunt adevarate si logice. Oricum in 2004, episcopul Francis X. DiLorenzo, presedintele Comitetului Asupra Stiintei si Valorilor Umane, scria intr-o scrisoare trimisa episcopilor americani:
Scolile catolice trebuie sa continue predarea evolutiei ca teorie stiintifica sustinuta de dovezi convingatoare. In acelasi timp, parintii catolici ai caror copii invata in scoli publice trebuie sa se asigure ca copiii lor primesc de asemenea cateheze potrivite acasa si in parohia lui Dumnezeu."

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Nu stiu ce va zic preotii vostri, dar aceste teorii sunt adevarate. Inca in 2004, episcopul Francis X. DiLorenzo, presedintele Comitetului Asupra Stiintei si Valorilor Umane, scria intr-o scrisoare trimisa episcopilor americani:
Scolile catolice trebuie sa continue predarea evolutiei ca teorie stiintifica sustinuta de dovezi convingatoare. In acelasi timp, parintii catolici ai caror copii invata in scoli publice trebuie sa se asigure ca copiii lor primesc de asemenea cateheze potrivite acasa si in parohia lui Dumnezeu."

| alexxtreme a răspuns (pentru JuAl):

Dacă tu vrei să crezi asta este ok din partea mea, eu nu te pot obliga să renunți la credința aceasta, Dumnezeu ne-a creat cu liberă alegere, doar că, acest lucru de a combina pe Dumnezeu cu bing bang este greșită, deoarece această teorie a fost creată ca să înlăture pe Dumnezeu din creație, și să spună că nu Dumnezeu este Creatorul, ci doar o explozie a nimicului. Nu le poți combina. dacă proful tău ți-a zis asta și este și de religie, iți recomand să nu-l mai asculți, și să cauți mai bine adevărul pentru tine, poți citi Romani 1, în capitolul acesta este vorba despre oamenii de știință cu așa zisa teorie a evoluționismului. Dumnezeu când a creat totul a lăsat lucruri pe care nici un om nu le poate demonstra, și asta se vede la teoria bing bang, la evoluționism, creația încearcă să lupte cu Creatorul, o minte limitată vs Dumnezeul infinitului, eu știu cine câștigă și care este adevărul, și tu poți să-ți dai seama căutând adevărul Matei 7:7"Caută și vei găsi". O seară minunată să ai.

| alexxtreme a răspuns (pentru JuAl):

Îmi pare rău să iți spun, dar eu nu merg la preoți și nu mă iau după ei, învățăturile lor nu sunt bune și n-am nevoie de ele Matei 15:9 "Degeba Mă cinsteci ei, învătâns ca învățături niște porunci omenești", pur și simplu am învățător pe Dumnezeu. Biserica Catolică sau papa este antihristul, este și normal ca el să spună acest lucru, din moment ce lucrează contra Dumnezeu. Biblia spune clar în Apocalipsa 13:18 "Aici e intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase."Numărul acesta înseamnă VICARIUS FILII DEI, tradus din limba latină înseamnă "Locțiitorul Fiului lui Dumnezeu pe pământ ceea ce papa se declară, citez din The Catholic National, July 1895 unde papa spune: "Papa nu este doar reprezentantul lui Iisus Hristos ci el este Iisus Hristos ascuns în acoperământ trupesc." În limba latină literele reprezintă un număr, iar dacă calculezi literele, rezultă 666, iți las un link să observi chiar tu http://thesplendorofthechurch.com/......y-torpedo/ tocmai ai recunoscut că te iei după papa, antihristul, ceea ce nu e bine, iți recomand să te documentezi mai bine și să observi ceea ce papa și biserica romano catolică face, Biblia are multe profeții legate de lucrul acesta, dacă ești interesat ți-aș putea spune mai multe decât asta cu 666, ca să-ți dai seama, cum am zis mai sus cu citatul din Matei 15:9, eu nu mă iau după preoți, papi ( care hulesc) ci doar după Dumnezeu.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Care papa? De la Papa Pius a XII-lea toata generatia de papi pana in prezent au spus si au explicat cum sta treaba cu evolutia. Esti ortodox? Papa Pius a spus "originea corpului uman se află în materia vie care a existat inainte, iar sufletul spiritual este creat direct de Dumnezeu." Iar in 2004, episcopul Francis X. DiLorenzo, scria intr-o scrisoare trimisa episcopilor americani:
Scolile catolice trebuie sa continue predarea evolutiei ca teorie stiintifica sustinuta de dovezi convingatoare. In acelasi timp, parintii catolici ai caror copii invata in scoli publice trebuie sa se asigure ca copiii lor primesc de asemenea cateheze potrivite acasa si in parohia lui Dumnezeu." Din pacate la voi in bisericile ortodoxe nu se preda asa ceva. Stiu asta deoarece trebuia sa fac neaparat relugie ortodoxa in scoala unde au explicat tot felul de lucruri ilogice, despre geneza iar ca Fecioara Maria a fost om.

| rexiomaria a răspuns (pentru alexxtreme):

Am spus: "Deci, pe scurt Stephen Hawking credea ca universul a aparut spontan,"
SPONTÁN, -Ă, spontani, -e, adj. (Adesea adverbial) Care se face sau se produce de la sine, fără vreo cauză exterioară aparentă;
Eu nu sunt om de stiinta(logic), asa ca nu inteleg fenomenul pe deplin, dar EU(nu stiu daca Stephen credea la fel) cred ca universul a aparut spontan pentru ca... 'nimicul' nu poate exista? Ceva gen.
Stephen mai credea si in existenta altor universe, si a spus ca daca univers nu se poate sustine, v-a disparea.(pentru ca nu-si poate sustine existenta)

| alexxtreme a răspuns (pentru rexiomaria):

Deci nu se știe cum a apărut, el credea așa, ok, mersi.

| rexiomaria a răspuns (pentru alexxtreme):

Nu se stie sigur, asta nu inseamna ca ce crede el e gresit.
Pana la urma Stephen e un fizician, stie ce zice, nu doar scoate teori din aer, dar pana nu avem mai multe studii, e doar o teorie.(iar teoriile sunt importante)

| alexxtreme a răspuns (pentru JuAl):

Din păcate nu sunt ortodox, sunt adventist am explicat și mai sus, nu merg la ortodoxi, toti papi sunt antihristi, nu poti uni Dumnezeul creației cu o teorie atât vreau să-ți explic.

| alexxtreme a răspuns (pentru rexiomaria):

N-am nimic cu știința să nu întelegi greșit, știința este foarte bună, dar teoriile acestea sunt minciuni, și nu au nicio dovadă să demonstreze acest lucru. Știința este folositoare, dar nu în cazul acestei minciuni. Plus că asta nu e știință oricum, ci.doar credință.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Papii nu stunt antichristi... Doar ti se pare. De unde stii ca ortodoxia este adevarata dar Catolicismul nu?

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

Iar evolutia si Big Bang-ul este demonstrat. Exista o gramada de dovezi care sa spuna ca este adevarata. Din moment ce ai spus ca chestia asta este credinta si nu stiinta, imi dau seama din start ca nu intelegi nimic.

| JuAl explică (pentru alexxtreme):

In plus, aceasta intrebare a fost pusa catre agnostici. Sau credeai ca daca esti adventist esti direct agnostic? Te cred in stare de asta. Priveste comentariile agnosticilor de mai sus ca sa aflii ce ii agnosticismul.

| doctorandus a răspuns (pentru JuAl):

Teza ca "evolutie=ateism" este gandire absolut cretina.

Bisericile ortodoxe nu au o pozitie oficiala referitoare la teoria evolutiei, vezi http://www.youtube.com/watch?v=jSVPZykCRyQ

| doctorandus a răspuns (pentru alexxtreme):

Vezi raspunsul meu de mai sus.

| JuAl explică (pentru doctorandus):

Ce ma intereseaza de Bisericile alea ortodoxe. Am spus cumva ceva de vreo biserica ortodoxa daca accepta sau nu? Iar acceptarea teoriei evolutiei nu tine de ateism. Viziteaza tarile straine cu populatie Romano-Catolica si vezi ce-ti spun ei. Iar intrebarea a fost adresata AGNOSTICILOR! Tu macar stii ce ii ala agnostic sau esti doar prost. Inca mai incerci sa mai bagi si tentative de a te face inteligent dar in realitate si tu stii ce ratat esti fara cultura generala. Vezi ce o sa se intample cu tine in Purgatoriu. Pa

| SG1995 a răspuns (pentru alexxtreme):

Vezi ce am zis, studiu? Multe din intrebari sunt bune, dar puse intr-o forma gresita.

Dar o sa incerc sa-ti explic totusi.

1. Inainte de Big-Bag nu exista Spatiu si timp, stiu ca e greu de rumegat asta pentru ca creierul uman nu poate abstractiza chestia asta, dar doveziile asta indica, ca intreg universul era acel punct numit singularitate aflat intr-o potiune de energie condensata, acea potiune atinge limita si incepe sa se exista creand continuum spatiu-timp, la nivel sub atomic in primele miliarde de ani reziduri de energie provocau unde de soc-vibrati, din sceste vibrati iau nastere primele nuclee sub-atomice care formeaza primi atomi de heliu, dar erau instabili din cauza conditiilor de temperatura, cu timpul Universul se raceste si moleculele de heliu se stabilizeaza. Chestia deja stiu si nimeni nu se mai indoieste de asta, totusi nimeni nu stie ce a provocat Big-Bang sau de ce, asta e imposibil de aflat, dar se stie ca a avut loc.

2. Legiile au derivat din Big-Bang modul in care a evoluat universul a dat nastere legiile ( care apropo nu sunt forme juritice, ci pur si simplu e modul in care functioneaza universul).

3. Trebuie spus intai ca conceptul de haos sau ordine e relativ, noi l-am creat, gandeste ca ceea ce pentru altul e dezordine si haos pentru tine ordine si viceversa, deci intrebarea e pusa gresit, nu exista haps sau ordine sunt doar concepte umane, dar o sa iti explic si asta.
Cum am zis cauza din spate nu stie, dar se stie ca a avut loc acest "Big-Bang", deci:
Universul dupa cca. un miliard de ani s-a racit suficient ca sa se stabilizeze atomii, dar inca era fierbinte, suficient de fierbinte cat sa produca fenomenul de fusiune nucleara, astfel ca atomii de heliu fuzioneaza in atomii de hidrogen, in acele conditi hidrogenul era o substanta greoaie si automat gravitia isi face treaba asa multi atomi de hidrogen sunt adunati in " stoluri" formand nori densi, cand acestia vor ajunge intr-o anumita stare de densitate se naste o stea.
Mai departe ce s-a intamplat, universul se racea tot mai mult dar in interiorul stelei admosfera e condensata si rarefiata, atomii fusioneaza creeand noi particule, uite un exemplu:
2 atomi de heliu = 1 atom de hidrogen
3 atomi de hidrogen = 1 atom de litiu s-a.m.d
In modul asta in stea se formeaza diversi atomi pana la metale grele, mai departe ce se intampla, steaua ramane fara resurse cand hidrogenul se duce, in unele cazuri steaua devine o super nova si explodeaza lasand in urma prafuri care formeaza alti nori, pietre (asteroizi), si diverse metale grele ( titan, aur, fier, cupru, etc.).
In fine in cele din urma sub actiunea gravitatie derivata de stele, rezidurile lasate de steaua moarta sunt adunate in jurul altei stea, si graviteaza in jurul ei, unele bucati de pietre prafuri si metale se lovesc unele de altele astfel formandu-se primele sisteme si planete.

4. Well prin acelasi proces a aparut si pamantul nostru.
Iar ca sa-ti raspund la intrebare cum a aparut viata nu se stie foarte exact, ipoteze sunt destule, daca esti curios pe tema asta citeste despre:

ipoteza abiogenara
ipoteza panspermiei si ipoteza pan-spermiei dirijate
de asemenea iti recomand sa citesti cum definesc biologi viata, subiectul asta e mult mai vast nu poate fi simplicat.
Totusi stim si aici cate ceva:
Sub impenta conditiilor de temperatura si admosfera de pe Terra primitiva stim ca viata a aparut in apa.
Pe timp ce clima se schimba pe toata planeta vietuitoarele se adaptau climei si transmiteau noi mecanisme.
Cu timpul un anumit tip de vietuitoare se ramnifica in doua specii diferita de exemplu ghepardul, leul, tigru si toate felinele de azi (inclusiv si pisica) au acelasi stramos comun.
Deci teoria evolutie ne spune ca viata pe Terra nu a aparut separat ci toate fiintele sunt inrudite genetic, la un moment dat dintr-o specie au derivat doua specii, cu timpul diferentele se accentuaza si nu se mai pot imperechea.
Ideea e ca niciuna din teori nu este perfecta, dar sunt sustinute de dovezi.
Ideea de Divinitate de filosofie nu de fizica, chimie sau biologie, deci nu poate fi combatuta de aceste domeni, dar nici filosofia nu poate combate stiintele exacte.
Desi in cele din urma noiile teori si ipoteze (vezi care diferenta intre teorie si ipoteza in stiintele exacte) au mai multa credibilitate decat niste mituri vechi de 5000 de ani.

| mentholinks a răspuns:

Eu sunt oarecum agnostic dar nu cred in niciuna din cele doua teorii, totusi, nu exclud ca exista sanse sa fie adevarate.

Răspuns utilizator avertizat