| LolNope a întrebat:

Am o intrebare pentru voi, toti, atei si crestini, laolalta.
In primul rand, sa incep cu crestinii.
De ce va tot luati de atei?
Sincer, credeti ca veti schimba ceva pe lumea asta, ca veti schimba felul de gandire al unei persoane cu convingeri puternice?
Prin faptul asta, voi nu dovediti ca sunteti crestini.
Dovediti ca sunteti mai rai decat nazistii, decat Inchizitia, decat rasistii.
Ei bine, acest fapt, exact asa va face.
Niste rasisti.
Fiecare are dreptul la propria lui opinie, credinta.
De ce incercati sa ii faceti sa fie ca voi?
Sa fiti toti o turma de oi, cu acelasi scop, sa cresca si sa dea blana(metaforic vorbind).
Cu totii, nu vreti sa convingeti, de fapt, pe cineva, sa devina crestin.
Vreti doar sa va laudati cu religia voastra, ca voi sunteti credinciosi si asa mai departe.
Cum voi sunteti credinciosi, altul poate fi ateu, altul musulman iar altul budist.
Chiar credeti ca sunteti singuri pe lume?
In lumea asta sunt sute de culturi!
Acum, cine a citit pana aici, ateii.
Inteleg, crestinii se iau de voi, dar cum acest site a avut biberonisti si au plecat, asa vor pleca si ei, daca nu sunt bagati in seama sau pupati in dos.
Chiar credeti ca o sa schimbati credinta cuiva care pierde totu' primit de la masa si tacsu, o data cu credinta?
Cum voi aveti convingerile voaastre, ei le au pe ale lor.
Pe acest site este o competite constanta.
Atei vs. Crestini.
Competitia aceasta nu se va termina niciodata, daca nu lasa ambele tabere de la ele.
Acum, haideti cu raportul, cu stupidul, cu mesajele jignitoare la adresa mea, pentru ca am spus ceva ce multi ar vrea sa spunba dar nu indraznesc, de teama sa nu fie luati in ras sau jigniti.

55 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ai dreptate " nu te compari cu nimeni… toti sunt mai buni" Esti praf nu mai pierd timpul sa citesc prostiile tale asta zic sa nu te mai ostenesti sa bati cimpii.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

hee hee ce este mai exact deranjant? existența discuțiilor,sau a jignirilor? Cât despre "am spus ceva ce mulți ar vrea sa spună dar nu îndrăznesc,de teama sa nu fie luați în ras sau jigniți"? Care-i faza? Fiecare face pe eroul cum poate,bănuiesc-totuși nu te-ai dus în Africa de Sud să denunți apartheid-ul,frate! ai pus o întrebare pe net,cu un nivel rezonabil de insulte,care îi va permite sa supraviețuiască "inchiziției"?!
Acum foarte serios CONFLICTUL este sănătos! orice violență este rezultatul conflictul înăbușit! Discuțiile,fie ele și conflictuale,sunt necesare,altfel,pe unde iese aburul?(și dacă nu mă crezi,poți să citești Gandhi, de exemplu)
Ce e greu de suportat în România ESTE frica de dialog. Oamenii se chinuie să tacă, uneori pentru că s-au săturat să înjure degeaba-tu nu observi asta în jurul tău? Tac și înjură în gând-asta e otravă pentru suflet.Asta e otrava care iese în orice discuție contradictorie, ca de exemplu apropo de religie sau politică. Înainte să te plângi de o astfel de atmosfera pe aici-saturată de nemulțumiri-gândește-te bine la ce ți-ai dori în schimb.Ai putea asuma o viață în care toata lumea este perfect de acord cu toata lumea și de o politețe mereu exemplară?(P.S. cred că tocmai ți-am descris iadul dinainte de '89)

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandraFlo a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, sau sa nu creada in nimic. Eu sincer inteleg oarecum ambele tabere. Ii inteleg pe crestini carora le-a fost insuflata de mici copii de catre famile, societate, etc teama de Dumnezeu si faptul ca el exista si asa mai departe. Ii inteleg si pe atei pentru ca intr-un fel nu poti crede in ceva ce n-ai vazut niciodata sau pentru care nu sunt dovezi solide. E vorba de liber arbitru. Dar nimeni nu e superior.

| LolNope explică:

Eu nu sunt atee,doar crestina cu proprii principii.
Alte intrebari la acest capitol nu am pus,doar mi-am explicat parerea.
Cred ca am dreptul,avand in vedere faptul ca TPU este un site liber si nu am vazut nicaieri la regulile TPU-ului ceva de genul "sa nu spui nimic rau de crestini/atei"
Nu vreau sa ma cert cu tine,esti un user de valoare,dar chiar nnu vad rostul jignirilor pe care mi le adresezi,avand in vedere faptul ca eu nu te-am jignit.
Repet din nou,nu doresc sa ma cert cu tine, esti un user inteligent si important, dar as vrea sa imi prezinti si mie un criteriu poe baza caruia ai considerat ca as merita acele jigniri.

| LolNope explică (pentru alinutzalove):

Nu,m-am luat si de atei,daca nu ai vazut,dar,as vrea sa sari peste faptul ca am scris mai putin pentru atei,si macar sa incerci sa intelegi ce am scris eu acolo, nu sa te superi, doar pentru ca nu am pupat pe nimeni undeva...

| LolNope explică (pentru lolosaurus):

Sincer,vad ca nu ai vrut sa citesti ce am zis eu.
Chiar conteaza pentru tine cum isi educa altul copilul?
E treaba lui,nu e copilul tau,fiecare are dreptul de a practica sau nu o religie.
Da,aveti argumente mai logice,intr-adevar,insa,daca omul vrea sa fie crestin,ce ai tu cu el?
Fiecare are,dupa cum am zis si in intrebare, dreptul la propria lui religie, nu conteaza daca altii o considera dreapta sau nu.

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Vezi?
Eu exact asa am zis:poate ai dreptate,sunt de acord,si eu merg la Sf. Biserica,dar cu ce te deranjeaza pe tine ca exista atei?
Vor exista intotdeauna.
De ce nu poti sa accepti ca exista si ei?
Cum tu ai dreptul sa mergi la Biserica,sa te rogi,sa fi crestina,asa au si ei dreptul sa nu mearga,sa fie atei si sa nu se roage?
Vad ca toti ati citit intrebarea,v-ati suparat ca m-am luat de voi, dar nu vreti sa vedeti esenta intrebarii, sa va ganditi la ceea ce am scris.

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Sincer,supa gramatica ta si felul de a scrie, mai bine nu ai mai raspunde, strici ochii tuturor.

| Danutza27 a răspuns (pentru LolNope):

Stai sa pricep si eu poate tu esti obosita, poate nu ai citit cu atentie.Ce ai de sari la mine? Tu ii vezi ca pe niste ingerasi bucalati cupielea fina si grasime trandafirie pufoasa.Tu ii vezi pe asa zisii ate ca pe niste ingerasi nevinovati care inca nu au aripioare sa zboare unde vad cu ochisorii lor aia nevinovati.ba mai au si zornaiele in miini si sa nu uitam suzeta.Iar pe noi ne vezi pe postul lupului cel rau, poate mai ceva ca inchizitia de pe vremuri, o sa zici ca pregatim rugul sa ii afumam. Draga de tine ce sa zic poti sa ii infiezi.Dca vrei pot sa te ajut sa ii Botezi unii au nevoie si de Sf Molifta ca toti sunt nedusi la Sf Biserica si faci pomana Duhovniceasca cu ei.

| LolNope explică (pentru EllaBlackEyes):

Draguta,nu te supara,dar,daca e crestin sau nu,inseamna ca e urat ca ma iau de ei?
Nu,si crestinii trebuie mustrati,mai mult poate decat ateii,fiindca ateii au cedinta lor si si-o apara,in timp ce noi,crestinii, nu o aparam, o atacam pe a lor.

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Uite,nu sar la gatul tau,nu ii vad ca pe niste ingerasi,te respect si pe tine,si pe ei,pentru ca toti suntem oameni.
In ochii mei,ori nateu,ori crestin tot om esti.
In ochii tai de ce nu e asa?
Nu asta ne invata pe noi Hristos?
Orice om ar fi,bun sau rau,e fratele nostru si trebuie sa il respectam si iubim?
Tu vrei sa ii botezi,crezi ca cineva,daca nu e botezatnu poate fi si el o presoana de treaba,inteligenta si matura?
Prin faptul ca ii jignesti,generalizezi cum ca toti ar avea nevoie de predici,nu faci decat sa le dovedesti ca toti crestinii sunt asa cum zic eu si ne cred,rai si rasisti.
Imi dau seama din raspunsul tau ca esti o crestina inversunata si respect asta,insa,din ce mai vad din raspunsul tau, imi dau seama ca nu prea suporti sa se ia cineva de tine, asa-i?

| Danutza27 a răspuns (pentru LolNope):

Pune lentile de contact sau citeste cu pretiosii tai ochi dar inchisi, Trebuie sa ii mai suporti si pe cei asemeni mie ca si eu va suport cind va fac temele la conversatii. Poti sa dai fuga la dragoste si sex si vei gasi pe cei asemeni tie.

Răspuns utilizator avertizat
| LolNope explică (pentru miradoniz):

Sincer,ma deranjeaza ambele.
Chiar nimeni de pe aici nu poate accepta diferentele de religie si convingere?
Nu,ai dreptate,nu m mers in Africa de Sud si stiu ca este doar un site,si da,exprimarea mea a fost gresita si imi cer scuze pentru asta.
Inteleg ca este sanatos conflictul,insa pana la un anumit punct.
Cand se ajung la jigniri de genul lui @fumaretul,nu cred ca un conflicty mai este asa bun.
Nu vreau ca toti sa fie de o politete exemplara,dar,mi-as dori ca discutiile,daca sunt sau nu aprinse,sa nu imi fie pline de jigniri pe baza unor stereotipuri,ci niste jigniri meritate,nu doar din cauza ca(virgula) cutare este tigan/crestin/ateu/manelar/houserist/rocker.
In schimb,mi-as dori un site pe care fiecare sa aiba argumente nu neaparat rationale,dar existente si nu aberante pana la cer(de genul,asculti rock,esti cel mai mare satanist si o sa arzi in Iad).
Nu tac si injur in gand,injur cu voce tare,dar moderat,deoarece, daca incep sa injur ce imi trece mie prin cap (bad girl happy )imi suspenda IPul calculatorului, nu contul.

| LolNope explică (pentru Danutza27):

Draguta,cand mi-ai facut tu temele mie ca conversatii?
Spre informarea ta,nu intru la Drgoste si Sex,intrebarile de acolo mi se par aberante,niste trolli inascuti.
Si,te asigur eu, nu o sa gasesti poe cineva asemeni mie la Dragoste si Sex, chiar daca acolo ti-ai gasit tu perechea.

| Danutza27 a răspuns (pentru lolosaurus):

Vad ca ai auzit si tu de A Einstein dar cu ce ocazie in tagma ateista ca ai citate ghiotura si tot zice si de Dumnezeu? Vrei ateist adevarat ca filosofie,ai de ales intre : Marx, Engels, Lenin astia da coane aici ai brand-ul ateist vezi ca bunicu zicea brand la un soi de arunctor de grenade german sa nu faci confuzie

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns (pentru lolosaurus):

@ lolozilla mai ales ca ma chinui sa citesc propozitii redactate penibil, analfabet chiar
@Danutza27
Ma la mintea ta daca te duc in gara si te pun sa citesti pe locomotiva si vezi cu ochii tai ca scrie electroputere Craiova la cit esti de... nu o sa crezi ca nu o gasesti pe wikipedia chit ca ai linga tine locomotiva cit vaca.Citatul ala sa il bei cu apa neinceputa pai tu vi la mine cu prostii de pe wikipedia aia este o facatura."Dumnezeu nu joaca zaruri cu universul " nu o ai pe wikipedia.Pai tot A Einstein "Este mai usor sa dezintegrezi un atom decit o,," Sa te iei de mina cu ala care nu stia de ce poezia lui Eminescu Lacul se numeste tocmai Lacul il gasesti la Conversatii parca sunteti frati gemeni voi. punct

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns (pentru LolNope):

Da,aberațiile astea mă enervează și pe mine-și eu ascult rock, ascult și altele.NU pentru că ar avea vreo importanță-ci pentru că NU are.
Dar ca să schimbi ceva, pornești întotdeauna de la ce ai; și asta este biserica pe care o avem. Ăștia sunt oamenii.TOȚI ne-am dori argumente "existente"spui tu, din experiența personală, spun eu.Aici e "hic"-ul. Dacă nu ai,dacă nu știi,dacă nu te interesează decât să ai ce spune, povestești ce ai citit, sau ce ai auzit de la unul sau de la celalalt.Sinceritatea este extrem de dificilă,pentru că implică des recunoașterea unui eșec. Până aici e simplu:buni și răi; oameni falși,care dau cu bâta, și oameni sinceri,care suferă.
Tragic este: există și oameni sinceri care dau cu bâta. Oameni-ca și mine, de altfel-păcătoși, dar care îl caută pe Domnul.Cine poate să arunce cu piatra? Am făcut un curs de mediatori odată-și cel mai surprinzător lucru care ni s-a spus,a fost că fiecare din noi,în fiecare moment,ia decizia care i se pare cea mai bună. Datele sunt probabil înțelese diferit-dar asta e totul-o mare neînțelegere.Una atât de mare-încât numai Dumnezeu,mi se pare mie, ne poate ajuta să o rezolvăm, cât de cât măcar.Cu Dragostea aia ciudatăhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| LolNope explică (pentru EllaBlackEyes):

Nu m-ai suparat.
winking