| M25M a întrebat:

Pentru crestini: De ce huliti stiinta in asemnea hal? De ce ignorati chiar si chestiunile elementare? Daca sunteti credinciosi si aveti credinta adevarata de ce nu puteti sa acceptati/tolerati teoriile stiintifice asa cum sunt fara a va zdruncina catusi de putin credinta? Daca sunteti credinciosi cu adevarat asta nu ar fi o problema, inseamna ca informarea nu va schimba/altera credinta voastra.

P.S. Nu vreau sa va convertesc pe nimeni este libertatea voastra sa credeti in ce vreti voi.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
75 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cea mai mare dovada a faptului ca teoria evolutionista este adevarat e ochiul uman. Cum explici existenta ochiului uman, a aparut din nimic?

| cips97 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno teoria evolutiei este o teorie nu etse recunoscuta de asta se numeste teorie. multi oameni de stiinta nu sunt de acord cu darwin. darwin a inceput intreaga teorie printr-o presupunere si sa-mi fie cu iertatre presupunerile nu sunt mereu corecte.sunt o multime de alte lucruri pe care stiinta le-a dat si ele nu fac altceva decat sa intareasca ideea de existenta a unei entitati ce ne este superioara din punct de vedere al gandirii o entitate omniprezenta omniscienta ce dateaza dinainte ca noi sa aparem si care... va ramane mult dupa ce noi vom disparea.gandeste-te la o frunza de pe starda mergi pe strada vezi atatea frunze copaci flori etc. la prima vedere sunt niste lucruri normale dar biologic vorbind totul este fscinant la plante suntem inconjurati de organisme vii peste tot absolut peste tot am fi absolut cretini sa credem ca este un lucru necontrolata. ciclul naturii pana si soarele inatreste ideea ca ceva exista nimic nu s-a intamplat pur si simplu. totula are un inceput stiinta nu poate spune cine a dat acel inceput dar religia da.

| cips97 a răspuns (pentru Inferno):

Un clip nu ma poate face sa imi schimb parerea faptul ca se numeste teorie si nu este un fapt stiintific, este un argument indubitabil pentru mine. in momentul cand o sa fie ceva recunoscut de oamenii de stiinta atunci o sa imi pun un semn de intrebare.si in nici un caz un anumit Inferno si alti cativ atei (pentru care as avea toata stima daca ar stii cum sa pledeze pentru parerea lor intr-un mod diplomatic) nu ma vor convinge ca este un lucru cert si ghici de ce pentru ca nu sunteti oameni de stiinta. Teoria evolutiei este o teorie si pe oricine ai intreba o sa iti spuna la fel este o teorie si atat NU O CERTITUDINE.

| M25M explică (pentru cips97):

Si nici zeitatea nu este o certitudie si totusi crezi in ea.

Răspuns utilizator avertizat
| cips97 a răspuns (pentru the2k):

2. Ansamblu sistematic de idei, de ipoteze, de legi și concepte care descriu și explică fapte sau evenimente privind anumite domenii sau categorii de fenomene.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Se numeste credinta crezi daca asa simpti eu personal refuz sa ma las ghidat in viata numai de minte imi place sa cred ca daca iti urmezi instinctele si sentimentele nu ai nimic de pierdut dar ai dreptate nu este o certitudine nimic nu este.

| Inferno a răspuns:

Teoria evolutiei este una dintre cele mai marete si geniale teorii ale umanitatii.
Numai un ignorant sau un nestiutor ar putea sa o critice.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Si ceva atat de complex, cum spui ca este ochiul uman, a aparut din nimic?

| Inferno a răspuns:

Am inteles, o entitate magica, invizibila si atotputernica a creat ochiul uman...

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Dar creierul care este de o complexitate uimitoare, cine l-a facut? Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.Dar ramane o mare problema.De unde a venit prima forma de viata?

| Inferno a răspuns:

Pentru ca descrie perfect lumea in care traim.

| Inferno a răspuns:

Cine nu are explicatia stiintifica?

| Inferno a răspuns:

Multumesc ca-mi luminezi calea cu a ta intelepciune.

| Inferno a răspuns:

Sa discut in contradictoriu la ce? La premisa eronata de la care pleci tu?
Am spus, explicatia stiintifica exista si sunt posesorul ei.

| M25M explică:

Asta ar insemna o divizare a stiintei, stiinta care atesta o entitate divina este buna si cea care contesta existenta unui zei este rea? Sau daca stiinta il contrazice pe Dumnezeu este atunci o implicare demonica?
Dumnezeu a facut ca unele personaje biblice sa traiasca sute de ani, oare este adevarat? Daca stiinta spune sa nu omori pentru ca psihic vei fi afectat(stiinta psiho-analizei), iar Dumnezeu indeamna la crima(cum a facut-o conform Bibliei), care ar fi calea de urmat? Dumnezeu nu a fost creat oare de niste oameni?
Imi plac unele raspunsuri pe care le dai, fiindca imi place cateodata radicalul, insa argumentul tau ori trebuia dezvoltat ori nu trebuia afirmat de la inceput.

| M25M explică:

Himalaya, lantul, s-a format s-au a inceput sa se formeze acum 50 de milioane de ani. Din cauza miscarilor tectonice lantul se inalta in fiecare an cu aproximativ 5 milimetri. Deci cand a fost potopul tot cam pe la un 8000 de metri ajungea Everestul.

| M25M explică:

Va rog sa incetati pentru ca nu veti ajunge nicaieri. Speram sa imi raspunda mai multi crestini dar nu a fost asa. Vad ca nu are rost deci nu mai insistati. Va Multumesc.

| M25M explică:

laughing Mi-am dat seama crede-ma. Nu sunt eu foarte inteligent laughing dar imi dau seama ce pozitie are o persoana dupa ideea pentru care pledeaza. Chestia este ca vroiam sa aflu punctul de vedere al mai multor crestini, si atei deopotriva, in plus am vazut ca nici unul din opozanti nu va renunta la pozitia sa deci de aceea este mai bine sa inceteze discutia.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M explică:

Eu cred ca stiinta va oferi raspunsuri asa cum a oferit pana acum. Cand se credea ca psihoza e posedare, sau epilepsia de ce nu, s-a explicat ca este o conditie mentala, cand pamantul se credea plat s-a dovedit contrariul. Sunt ateu. Nu cred nici in Dumnezeu si nici Diavol. Silogismul este eronat. Ateismul nu inseamna satanism, nu inseamna negarea Zeului si atestarea Demonicului. Cred ca era clar din intrebare de "partea cui sunt". Nu a fost intentia mea de a schimba religia nimanui sau credinta am intrebat doar din curiozitate.

| M25M explică:

Omule este de ajuns trebuie sa stii sa te opresti. El(the2k) a vrut sa opreasca discutia asta la nesfarsit dar vad ca tu il tot intarati.
Vrei neaparat sa ai dreptate, bine ai dreptate, tu vei ajunge in Rai si noi doi care suntem atei prin influenta demonica vom arde in Iad pentru eternitate, deci oricum ar fi ai castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord.sunt crestin, dar totusi, ceva nu e prea ...adica aceste chestii pot fi, nu stiu cum sa ma exprim, adica nu au cum sa fie.toti am fost suntem si vom fi muritori.nu zic ca iisus a fost nebun da' nu e ceva corect aci.totul ar fi putut fi niste, oameni il urmareau pe iisus pentru ca el le dadea mancare si atunci erau foarte saraci.catolici si ortodoxi mai zic ce zic.dar penticostali care tipa in gura mare iisus si un lucru lka mintea cocosului care il poate intelege oricine"VINE DIN CER" nu pot sa inteleg asta.si pe langa ca fac asa, ei sunt si mari regi ai lumi ca au aflat si eu ca exista iisus.nu sunt de nicio parere nici de una nici de alta.acum nu o sa ma apuc sa ma sinucid sa vad ce este.astept.ce sa intamplka sa intampla.sunt chestii fara legatura care ar avea nevoi de un dumnezeu creator. daca adam si eva au ajuns pe pamant demuuuult si tot atunci inacel demuuuult existau dinozauri pe ei de ce nu ii mancau? daca se spune ca iisus s-a dus in ceruri de ce se spune"mormantul lui iisus"?

Răspuns utilizator avertizat
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Poate ca evolutia nu este stiinta dar evolutioa inseamna asa: chimie, fizica si biologie etc. iar stiinta pentru a evolua s-a folosit foarte mult de aceste trei materii pentru a ajunge cea ce este in ziua de azi so...

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Explicate te rog..ca sa nu mor proasta nu de altahappy, poate ai inteles tu mai bine ca mine.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

1. Ai nevoie de cel puţin 16 perechi pentru o specie pentru a fi o diversificare destul de mare pentru a nu apărea defecte genetice şi în cele din urmă specia să moară.
2. Apa a trecut de cel mai înalt vârf din lume. Cel mai înalt vârf din lume Everestul are 8800 m înălţime. La o asemenea înălţime aerul e aşa rarefiat încât e irespirabil fără o mască de oxigen. Iar la o asemenea altitudine fii sigur că temepratura coboară foarte mult.
3. Cum a recrescut toată vegetaţia distrusă de potop, la loc? aşa a pocnit din degete, focu pocus preparatus a reapărut vegetaţia, toată?
4. corabia era de lemn, lchiar şi fără valuri mari, corabia s-ar fi rupt din cauza greutăţii ( folosind teoria reducerii la absurd asupra teoriei tale că acea corabie a fost de kilometri şi kilometri lungime) nu cred că atunci exista fierul, nici nu exista bronzul, era era cuprului pe atunci parcă, sau chiar dinainte. Vase de fier au apărut la sfârşitul secoluuli al XIX după Hristos.
5. Animalele cum de nu s-au mâncat între ele? Sau să se omoare? A avut 8 milioane de celule? milioane de oameni să le supravegheze?
7. Cum de speciile care proveneau din alte oclţuri ale lumii au reuşit să se adapteze peste noapte la noul climat? Cum de n-au murit?
8. Ignoranţa şi stupiditatea ta mi-a cauzat cancer.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Acum câteva mii de ani lumea trăia o mie de ani?
Sincer ori te prefaci că eşti prost, ori eşti prost, ori ai o boală psihologică ori ai o tumoare mare ce-ţi apasă brutal pe lobii frontali.
Toate datele istorice, ale tuturor istoricilor ar trebui aruncate la gunoi? Mulţi din eroii mei, care dacă ar fi trăit atât te asigur că reuşeau să cucerească toată planeta. Un exemplu ar fi Alexandru Macedon. A trăit doar 33 de ani. Nu 900 cât aberezi tu. Şi oamenii lui trăiau până în 40-50 de ani.
Sincer parcă ai fi tu un copilaş de grădiniţă care se joacă cu soldăţeii în nisip şi zice că ăla are super puteri, ăla are super forţă, ăla trăieşte un miliard de ani, etc.
Eşti aşa naiv...