| elenutza10 a întrebat:

primul verset biblic,, la inceput Dumnezeu a facut cerul si pamantul. ce se intelege prin CER

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cerul, adica lumea spirituala, ingerii, raiul, intr-un cuvant viata de apoi.

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Ce se înțelege prin A FĂCUT?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Cerul include miliardele de galaxii si planete, soarele, luna si stelele

| Scarbo a răspuns (pentru zurick):

Banuiesc ca se refera la a crea doar nu se refera la a naste asa cum scrie in proverbe 8:22-30, zice pe acolo pe undeva la inceput ca iisus a fost facut, banuiesc ca scrie cu sensul de a naste.

| sublime89 a răspuns:

Cerul include doar ceea ce puteau ei observa.

| Delmoniko a răspuns:

CER = "Caile Extensiei Ceresti", adica un fel de CFR pentru ingeri laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Hai nu minti, ca stelele si Soarele (nu ca Soarele n-ar fi o stea, dar duhul sfant a uitat sa precizeze asta cand a dictat biblia) au fost facute dup'aia.

| Mădă0611 a răspuns:

Cerul era bolta care acoperea Pamantul, atat, adica ce credeai ca e cand ai fost mica. E un verset in care se spune ca dumnezeu a pus stelele pe bolta cereasca.

| danay72 a răspuns:

Se refera la cerul fizic pe care noi il vedem