| IvanMihai a întrebat:

La facere se intra foarte mult in detalii (ironic).
"La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul." detaliaza te rog?

16 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Domnul zeu biblic a mostenit poporul lui Israel incepand cu Iacov.
Nu are nici cea mai mica legatura cu Creatia.El a creeat doar belele.

| Steregoi a răspuns (pentru xerxes1):

Iar ai pus placa? Canti mereu aceeasi melodie?

| xerxes1 a răspuns (pentru Steregoi):

Adevarul este imutabil.
Pana si in Biblie scrie ca elohim a creeat nu YHWH.
Yhwh a aparut ceva mai tarziu in decor.Scrie in Biblie si asta.
Iisus s-a nascut evreu si a murit evreu.
Daca ar fi avut de gand sa-si schimbe religia ar fi facut-o.
Si a zis ca nimic din lege nu se schimba.
Crestinii ar trebui sa studieze religia lui Iisus nu inventiile elucubrante ale bisericii.

| Steregoi a răspuns (pentru xerxes1):

Pai fii atent aicea. Elohim ala e Dumnezeu. El a fost asa numitul zeu canaanit El dar e vorba de acelasi Dumnezeu de aceeasi entitate. Canaanitii nu l-au vrut si s-a dus apoi la Avraam.

| Mclaren12 a răspuns:

La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul (din nimic)

Universul s-a extins printr-o singularitate "speciala", fara masa dar infinit de densa (din nicaieri in nicaieri).

2 teorii evreiesti care spala pe creier in prezent vreo 3 miliarde de oameni laughing

| mentholinks a răspuns (pentru Mclaren12):

De parca ai avea tu o teorie mai buna sau verosimila.

| Mclaren12 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu pot inventa eu o teorie pentru ca asta ar insemna ori sa copii o teorie deja existenta, ori sa inventez o bazaconie.
Eu cred ca Universul este infinit in timp si spatiu, suna mult mai relevant decat teoriile jîdanilor.

| sabin89 a răspuns (pentru Mclaren12):

Zi şi tu teoriile evreilor, nu a jidanilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Suna ofensator? Ei de ce ne numesc pe noi animale? In talmudul lor scrie ca gentilul (ne-evreul) a fost creat de Yehova ca sa-l serveasca pe evreu. In scolile evreiesti li se preda de mici chestii din talmud si asa ajung rasisti, exact in aceeasi masura cum si gentilii ajung spalati pe creier dupa ce li se preda pseudo-istoria din scoli.

| Steregoi a răspuns (pentru Mclaren12):

A doua afirmatie a ta e buna. Prima e gresita.

Universul nu are doar cauzalitate reciproca ci si una primara pentra ca Universul nu este un sistem inchis ci deschis. Mai cauta.

| Steregoi a răspuns (pentru sabin89):

Vorbe goale.

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Si tu zici ca universul e din totdeauna?
Explica-mi si mie cum vine acest "din totdeauna"

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Am mai zis odata ca mintea umana care este limitata nu poate concepe infinitatea, care este ceva nelimitat. Daca eu cred ca Universul este infinit asta nu inseamna ca eu as concepe infinitatea, doar ca este mai relevant decat bazaconiile jîdanilor.
Imagineaza-ti Universul (infinit) ca o axa cronologica si incearca s-o lungesti pana ajungi la inceputuri. N-o sa poti face asta pentru ca 1. este infinit si 2. este imposibil sa fi existat ceva inaintea Universului.
Ai tu alta teorie mai buna?

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, ceea ce ti-am spus cu timpul chiar daca nu e chiar cum am zis... dar totusi principiul e ceva nu?
Findca dovada o dau gaurile negre...
Daca ne luam dupa parerea ta "nu avem cum sa cunoastem infinitul" ne cam ducem catre un dzeu atotputernic. Cam asa zic si crestinii: "dzeu e din totdeauna.
happy?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Golyat18):

Ne ducem pe naiba. Daca a existat din totdeauna nu a avut cand si cum sa fie creat de un zeu. Unii oameni care se mai invart in jurul spiritualitatii tot mentioneaza termenul de "sursa absoluta". Nu exista asa ceva, energia cosmica absoluta este eterul/akasha despre care au scris si paganii cu mii de ani in urma iar eterul este o energie nu un zeu. Si ceea ce ai zis tu cu timpul nu este corect. Cum s-ar fi putut masura timpul inaintea aparitiei Universului daca atunci nu exista absolut nimic? Te intreb si pe tine cum l-am intrebat si pe RAY, tu stii ce inseamma "absolut nimic"?

| Golyat18 a răspuns (pentru Mclaren12):

Mda ma totusi sa poate sa fie cum zici tu