| tavadaresti a întrebat:

Am postat o intrebare la aceasta categorie si anume"Noi crestini astazi ne inchinam la acelasi Dumnezeu, caruia sa inchinat poporul Israel?", dar din cei care au incercat sa-mi dea un raspuns nimeni dintre "crestini" nu isi cunoaste Dumnezeu, cu toate ca traim intr-o tara crestina?

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da, noi slujim pe Dumnezeul lui Israel. Credinciosii sunt o natiune sfanta. Intentia lui Dumnezeu a fost ca israelitii sa fie o natiune sfanta. Dar ei au cedat practicilor pacatoase ale vecinilor lor pagani. Biserica este acum natiunea sfanta a lui Dumnezeu. In fine, crestinii sunt un popor pe care Dumnezeu Si l-a dobandit.

| Moisie a răspuns (pentru EmaS):

Da il slujiti pe Dumnezeul lui Israel facand pipi pe Legea lui pe care o considerati ca fiind un GUNOI(vezi Filipeni 3:6!
Intentia lui Dumnezeu nu aveti cum sa o stiti voi crestinii pentru ca religia voastra nu vine de la niciun Dumnezeu si prin urmare nu aveti nicio legatura cu El! Poporul lui Israel respecta si astazi atat Legamantul facut cu Dumnezeu cat si Legea Lui, pe cand voi crestinii faceti pipi pe legea lui pentru ca voi va inchinati "dumnezeului" lumii acesteia, adica Diavolului care se lauda cu tupeu ca detine cheile IADULUI!
Dumnezeu nu are nicio legatura cu cea mai bicisnica insitutie din istoria omenirii care face crimele cele mai odioase in numele lui Dumnezeu ...cred ca ai realizat ca asta este biserica voastra!
Asa ca tot ce sustii tu mai sus sunt doar niste speculatii mincinoase, pe cand ceea ce spun eu pot dovedi oricand cu versete Biblice!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

"Eu am fost trimis numai către oile cele pierdute ale casei lui Israel."

| fllu07 a răspuns (pentru Moisie):

Tare as vrea sa dovedesti cu versete ce ai zis despre natiunea Israel.

| fllu07 a răspuns (pentru Moisie):

Tare as vrea sa dovedesti cu versete ce ai zis despre natiunea Israel.

| Kabuto79 a răspuns (pentru EmaS):

Am o intrebare pentru tine... Tu slujesti lui Dumnezeu, Isus, Sfinti, Sfanta Marie ETC ETC ETC... sau sjujesti la toti in timp ce razi de religile politeiste?

Răspuns utilizator avertizat
| Kabuto79 a răspuns (pentru miculprint):

Nu am nevoie de respectul tau... scuze.

| mODIN a răspuns (pentru miculprint):

Nu mai poate respira din cauza ca nu-l respecti tu...

| EmaS a răspuns:

Ai auzit de Noul Legamant?

| EmaS a răspuns:

Tocmai in Vechiul sunt peste 300 de profetii care s-au implinit in persoana Domnului Isus. De asemenea in Noul, Domnul Isus spune :,, ca sa se implineasca ce este scris.,,

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da versetul unde scrie ca iahve are copii din vt

| SmexyBoy a răspuns (pentru RAY):

Hmm da sunt, am sa le caut.

| RAY a răspuns:

Eu am scris cea ce a spus iisus daca il contrazici e treaba ta

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

11 A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12 Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
13 nascuti nu din sânge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si voi crestini lati primit?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu am spus da, poporul evreu a fost ales pentru aceasta lucrare de mantuire

| oprescudorin11 a răspuns:

Wir glaben all, all einen Got! Nu stiu daca mai e o lume crestina per ansamblu dar asa se scrie istoria.
Trecem si pe langa barbari.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Tavadaresti, noi poate ca nu il cunoastem pe Dumenzeu asa de bine cat il cunosti tu. Dar un lucru e cert. Majoritatea celor de aici, cunoastem gramatica mai bine decat tine. Pune, nene, mana pe o carte de gramatica. Si abia dupa aia pe Biblie. Nu de alta, dar cat respect ai tu pentru cratima, tot atata ai si pentru Sfanta Scriptura.

| tavadaresti explică (pentru RaduMD):

Nu zic ca sunt asa de bine initiat in ale gramatici, insa e o problema cu intrebarea mea, nu poate primi un raspuns datorita acestui motiv? Cred ca se intelege.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Tavadaresti voi va inchinati lui iisus lui nu dumnezeu din vt

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu din Vechiul Testament a trimis pe singurul Sau Fiu pentru a se impaca cu noi.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Iahve nu are copii

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Poi tu de unde stii?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Citeste vt

| RaduMD a răspuns (pentru tavadaresti):

Pai eu vad ca ai primit raspuns de la crestini. Flu ti-a raspuns. Nicolaebesleaga ti-a raspuns. EmaS ti-a raspuns pe larg. Uite, iti raspund si eu: Dumnezeul crestinilor este acelasi cu Dumnezeul lui Abraham, Isaac si Iacob.

Acuma, nu poti sa spui ca intrebi, dar nimeni nu-ti raspunde. Fiindca iata, cel putin 4 crestini ti-au raspuns acelasi lucru.

| relian a răspuns (pentru RaduMD):

Deci dupa tine daca nu sxcrii corect gramatical nu esti om, sau nu gindesti, ori ce ai vrut sa spui? Te retine ceva sa ii raspunzi omului astuia? A pus o intrebarea legata de gramatica limbii sa te legi de asta? Nene daca nu stii intelegem vezi-ti de treaba, nu te lega de altceva ce n-are legatura cu intrebarea.Adica daca nu scrii corect gramatical gata nai respect asta spui tu? Poate asta este valabil in cazul tau, dar pentru majoritatea conteaza sa fii om nu cum scrii.Deci e lucru mare sa fii om.Si apoi daca te consideri ceva mai sus decit cel care intreaba nu fa trimiteri la gramatica si ocoli intgrebarea, ca asta arata de fapt altceva.Ce oameni frate pe sitele asta.Fiecare scrie poate cum ii este mai comod nu crezi? Ai vazut tu ca respectivul a scris o cerere stiu si eu de angajare, sau a completat un formular sia scris gresit gramatical? Aici nu sintem la scoala, iar daca tot tii asa de mult la gramatica fa o cerere astora pe site sa puna aici o categorioe cu gramatica limbii romane si atunci acolo poti dezbate si atentiona pe cei care nu scriu corect. Pina una alta aici este categoria religie si respect trebuie sa avem pentru oameni si ce ne inconjoara si pentru carti de genul biblie mai vedem.Sa aibe respect pentru sfinta scriptura in ce sens? Poate omu nu e curios de sfinta asat cum spui.Sa ai respect fata de ce? Fata de unu care omoara copii, femei si asa mai departe. Fugi nene de aici ca nu stii ce spui.

Răspuns utilizator avertizat
| adrian1419 a răspuns:

Ei atunci nu aveau notiunea de Iisus sau de noul testament, deci pana la urma e diferit.Nu traim intr-o tara crestina(tara e ceva laic la fel ca statul)Poate te referi la popor.Si daca da sa stii ca sunt mai multe religii in Romania, deci daca sunt roman nu sunt neaparat crestin

| Moisie a răspuns (pentru adrian1419):

Ce notiune ca Isus nu e notiune ci un nume, si anume unul din cele mai raspandite nume din acea perioada!