| tavadaresti a întrebat:

Noi crestini astazi ne inchin-am la acelasi Dumnezeu, caruia sa inchinat poporul Israel?

24 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi doar o singura religie se inchina la Iehova, Dumnezeul Bibliei.In general oamenii nici nu vor sa auda de numele sau.Isaia43:10-12.www.jw.org

| RAY a răspuns:

Fi serios majoritatea habar nu de biblie tu crezi ca aia de la sat sau de la oras au habar cei cu dumnezeu? se inchina propilor interese si atat

biblic iahve are un singur popor cu care a facut un legamant exemplu cel mai bun este poporul egiptean care nu era a lui daca era il salva

| relian a răspuns:

NU.Crestinii de astazi si dintotdeauna sau inchiat altui Dzeu si anume lui Isus.De fapt asta sa si urmarit o noua religie, o noua biserica pentru cei care au pus bazele axcestei religii.Aia asta urmareau de fapt,dar aveau nevoie de ceva legatura, de enoriasi si nu puteau elimina asa de usor pe Dzeul existent, de aia sau folsit de el pina cind uite vezi astazi ce au realizat. Daca observi Isus in sus Isus in jos, din ce in ce se cauta eliminarea lui Dzeu si doar asa din cind in cind se mai aduce vorba de el, dar intr-un final o sa ramina doar Isus.Bine asta daca nu cumva religia usor usor va disparea.Si poate chiar chestia asta diminuarea religiei va duce spre ce am arata adica dzeul Isus.Deci daca tendinta se pastreaza, adica din ce in ce oamenii nu mai pun botul la povesti vom avea cindva doar pe ISUS fara Dzeu.Deci crestinii astazi se inchina lui Isus nu lui Dzeu.Dzeu este preznt pentru ca inca nu-i pot da cu sutul, pentru ca aceasta religie Isus sa cladit pe acest Dzeu ala al lui Israel.

| Mădă0611 a răspuns:

Yeap, Yhwh.

| milan9 a răspuns:

Te intrebi daca Dumnezeu a ramas acelasi? O fi avand loc vreo schimbare stacheta? happy happy Nuuu!

| milan9 a răspuns:

Este acelasi, cu marea schimbare intervenita intre Vechiul "Testament" si Noul "Testament":

Evrei 8, 6,, Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 9. Nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea şi Eu i-am părăsit - zice Domnul.
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." Amin!

| milan9 a răspuns:

Referitor la ce propune @danay mai sus, ea ar trebui sa recunoasca faptul ca numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Invata sa scrii corect, da

| tavadaresti explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da voi invata, multumesc!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru tavadaresti):

Cu placere; incerc sa nu fiu acid

| CinevaNou a răspuns:

Nu.

| Moisie a răspuns:

NU! Categoric NU!
Nu poti sustine ca te inchini unui Dumnezeu dar in acelasi timp sa faci lipsa mica sau mare pe LEGEA Lui, asa cum fac absolut toti crestinii!
Crestinii se inchina "dumnezeului" veacului acesta, adica Diavolului!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Adevăraţii creştini se închină Dumnezeului căruia i sa închinat Isus. Iar Isus i sa închinat lui Iehova Dumnezeu, Dumnezeul poporului Israel. (Matei 4:10 - Atunci Isus i-a zis: „Pleacă, Satan! Căci este scris: Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru")

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

FALS!
Isus nu i s-a inchinat lui Iehove ci lui Elohim, adica Eloah sau mai pe scurt Alah, sau acel "Eli, Eli ti se pare ca vine de la Yehova?
Nu este destul de clar ca vine de la Elohim?

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Da-mi si mie capitolul si versetul unde apare acest nume.

| Moisie a răspuns (pentru Scarbo):

Ti-am aratat clar versetul in postarea de mai sus!
dar daca nu ma crezi atunci cauta in Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 27, 46

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Te cred pentru ca si eu stiam partea asta dar am citit biblia numai odata iar unele parti le-am uitat, de aceea vr sa mai citesc inca odata acea parte, numai ca nu mai stiam unde e.

| dragos38 a răspuns:

Noi crestini de azi ne inchinam la zeii,,descoperirile arheologice demonstreaza ca in perioada monarhica sub Solomon, evreii divinizau mai multi dumnezeii in afara de YHWH, precum Baal, Asera (sotia lui yhwh), Milkon si Kemos in biblie se mai intalneste si denumirea de ( Elohim pluralul de la El/Eloha)in limba ebraica veche elohim inseamna zeii/dumnezeii.in afara de a sugera pluralul de politete indica si spre multitudinea de zeii, divinitati, fiind inlocuite in cursul procesului de trecere a religiei evreilor spre monoteism.nasol dar asta-i realitatea ne inchinam la fiinte inexistente/care nu au nimic de aface cu divinitatea.

| puscahoreangaion a răspuns:

El este in centrul fiecarei religii dar cu denumiri diferite!

| Moisie a răspuns (pentru puscahoreangaion):

FALS!
Unii se pot inchina Diavolului numindu-l Dumnezeu!
Si asta este cazul bisericii crestine care NU a venit de la niciun Dumnezeu ci de la o adunatura de oameni condusi de criminalul care l-a omorat pe Sfantu Stefan!

| Mămăligă59 a răspuns:

1. da
2. invata sa scrii corect.

| adrian1419 a răspuns:

Nu, ei nu aveau notiunea de Iisus sa de noul testament.
Asa, fara legatura, tu ce note ai la romana?

| DuncaClaudiu a răspuns:

Depinde de fiecare crestin cui se inchina.happy

| tavadaresti explică (pentru DuncaClaudiu):

Dar in general crestini de pe tot mapamondul, cui se inchina?