| SentimentalConsil a întrebat:

Am prietenul plecat in strainatate,il iubesc si ma iubeste, dar necesitatile fiziologice sunt active,ca sa nu-l insel si sa nu pacatuiesc in fata lui Dumnezeu ma masturbez, nu tot pacat se cheama? de care pacat ma iarta Dumnezeu mai repede, sexul sau masturbarea?

Răspuns Câştigător
| emblem23 a răspuns:

Daca in evul mediu oamenii erau arsi de vi pe rug in numele bisericii, acuziti de erezie sau vrajitorie, crezi tu ca religia pura s-a pastrat de atunci? ceea ce am realizat in atatea mii de ani a fost ca ne-am desteptat si am realizat ca avem liber arbitru...eu in fata TATALUI cand voi sta, nu voi cere indurare, asta e, imi accept pedeapsa, sunt pacatele mele chiar daca doare, timpul se scurge, momentele se duc, sedusa de amintiri as vrea sa ma intorc in trecut, ca anii ce au trecut au lasat urme turmental si pusa pe glume ascult regretele, deviatiile drumului ce l-am avut, ca ultima dorinta in ultima clipa de viata, as vrea ca o singura fiinta sa poata sa o i-a de la capat, sa uit ca exist, si ca am existat vreodata caci i-am provocat durere si lacrimi o viata intreaga... funda plz

20 răspunsuri:
| alex310 a răspuns:

Nu inteleg de ce ar fi pacat daca te masturbezi... pana la urma este normal si sanatos sa faci acest lucru daca nu ai momentan cu cine sa te hau-bau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice pacat se iarta nu poti spune ca unul este mai grav decat altul, dar ar fi bine sa nu te mai masturbezi, dar nici sa te culci cu altul. Dar cred ca stii totusi ca e pacat sa preacurvesti adica sa intretii relatii intime cu cineva inainte de casatorie. Un lucru este sigur nimeni nu iti va da raspunsul corect aici pe TPU. Cel mai bine ar fi sa mergi la duhovnic si sa-i spui asta. El va sti ce e de facut. Numai bine.

| SentimentalConsil explică:

Aia se numeste dragoste

| Silviuloan a răspuns:

Amandoua pacatele sunt foarte urate; aceste pacate nu le poti masura, nu exista pacat mare sau mic, toate sunt pacate, acestea nu se masoara.

| SentimentalConsil explică:

A innebunit lumeaa? de ce as face copii daca ar fi o casatorie aranjata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Se mai bsga si unii in seama.

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

nu face nimic, e bine ca spune ceva dar acel ceva trebuie sa contina si un pic de adevar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

In sfarsit sper sa aplici ceea ce am zis. Cred ca iti va fi de ajutor.

| Chrisa28 a răspuns:

Este pacat, si sexul si masturbarea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De amandoua.de curvie si de preacurvie nu mai stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pacat deoarece tu prin fapta care o faci de fapt arati pe cine iubesti, adica placerea daca l-ai iubi pe prietenul tau ai incerca sa te pastrezi pentru el, si chiar si daca faci cu el sex este tot pacat fiind necasatoriti, asta inseamna ca pacatuiti. Citeste ce iti dau :)

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-oara.html

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......torie.html

| whiteOdrink a răspuns:

Ambele sunt pacate si Dumnezeu le iarta greu pe ambele! Nu imi dau o parere, caci...o sa fiu judecata, dar crede-ma, decat sa il inseli, mai bine te masturbezi! happy Acum stiu ca nu e bine dar ai procedat corect, nu te-ai dus la altul, nu ai fost ipocrita!

| SentimentalConsil explică (pentru whiteOdrink):

multumesc

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc dar nu am sa citesc, daca sufletul meu este impacat inseamna ca Dumnezeu m-a iertat

| Cosmin86 a răspuns:

Aoleu... nu mai invata asa copiii. Fara sex si fara masturbare se poate ajunge la cancer de prostata, este sanatos sa ai o eliberare din cand in cand.
Citeste o carte de anatomie despre nevoile organismului, totusi... medicina a mai evoluat din evul mediu.
P.S. : de ce pui 666 langa sfantul duh si apoi dai sfaturi crestinesti? happy

| Cosmin86 a răspuns:

Ah stai, nu am luat in considerare ca postezi la misto happy

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nimic despre masturbare.

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism " (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]"

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective " (în engleză). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality."

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare. Surse pentru afirmatia asta:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible " (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex " (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex " (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Sursa acestor citate: http://ro.wikipedia.org/wiki/Masturbare

| Floris83 a răspuns:

Firește că amândouă sunt păcate, și aduc moarte sufletului: pentru curvie, oprirea de la Împărtășanie e 7 ani, iar pentru masturbare 40 de zile, așa că pentru a păstra ființa sufletului curată trebuie evitată orice cale de promovare a plăcerii, în afara căsătoriei; dar fără ajutorul Harului care se dobândește, doar, într-o legătură strânsă cu Biserica Mamă, nu poți să reziști: mai întâi începi cu păcatul cel mai mic, și sfârșești cu cel mai mare!

| SentimentalConsil explică (pentru Floris83):

Daca nu sunt botezata mai este considerat pacat? Nu am fost botezata in nici-o religie si nici nu am s-o fac

| Floris83 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

e păcat oricum, tu nu vezi că încerci să-țin păcălești conștiința, tu deja știi că e păcat! Indiferent de religie și crez, toți oamnii vor fi judecați după conștiință, iar asta nu lipsește nimănui, a avut grijă Dumnezeu să-l facă pe om după chipul și asemănarea Sa. Urmează BInele, și vei ajunge la Viață, altfel...e greu în Iad, și mai e și veșnic!