| trocki1238238409238409 a întrebat:

Este sexul oral și masturbarea un păcat?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Masturbarea nu dar sexul oral e păcat sa-l ratezi.

| RAY a răspuns:

Cântarea cântărilor ce este?

| Pocait01 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......or-la-cer/
Dumnezeu lasă la latitudinea celor doi să aleagă cum le este mai bine și comod să se iubească inclusiv sexual.
În rest este aceeași Lege și același Legământ pentru toată lumea, deci dacă ei nu-i place ce vrei să-ți facă sau ce-i faci atunci îți dorești un păcat sau săvârșești un păcat.

Într-o căsătorie după placul lui Dumnezeu soțul își dorește să-și satisfacă soția și soția își dorește să-și satisfacă soțul, iar darul lui Dumnezeu este acela că atunci când soțul își satisface soția este și el satisfăcut, iar când soția își satisface soțul este și ea satisfăcută. Orice trece peste aceste lucruri este păcat în cadrul realației sexuale dintre soț și soție.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Conform Bibliei da, dar nu te panica, in general in Biblie și in mai toate religile totul e un păcat...

| Holiday a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

"Conform Bibliei da..."

De fapt in Biblie nu exista referiri la asta.

| doctorandus a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Poate-mi dai si mie versetele din Biblie la care scrie asa ceva...

| doctorandus a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

„Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede onania drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre onanie, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

James C. Dobson (singura organizație creștină populară mai de dreapta ca Dobson este Klanul): https://www.overcoming-lust.com/......turbation/

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Holiday):

Dacă te informezi mai bine ai sa vezi ca face referire...

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru doctorandus):

Poate totusi iti pui mintea la contributie, ai net cum am si eu nu astepta mură in gură google it! Ce dracu stau acum eu sa imi pierd timpul pentru tine...

| Holiday a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

"...sa vezi ca face referire..."

Unde, mai exact? Da versetele.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Holiday):

Oare poți fi mai prost de atât incât să nu te ducă mintea să cauți?! La ce dracu ai internet si tot prost poți fi incât sa nu te ducă mintea să cauți ceva?! Cum dracu trăiți așa in prostie si poți fi așa idiot cu atâta tehnologie... spânzurați-vă că trăiți degeaba...

Atunci Iuda a zis lui Onan: "Întreabă-te cu nevasta fratelui tău și împlinește-ți datoria față de ea ca un cumnat pentru a produce urmaș fratelui tău". Dar Onan știa că puii nu vor fi ai lui; așa că ori de câte ori se culcase cu soția fratelui său, el își vărsa materialul seminal pe pământ, ca să nu mai producă urmaș pentru fratele său. Ceea ce a făcut a fost rău în ochii Domnului; așa că și la omorât. ( Genesa 38: 8-10, NIV)

| Holiday a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Iarta-ma, dar esti mai prost decat prevede legea. Onan nu se masturba, ci folosea un mijloc de contraceptie, "coitus interruptu.s". Degeaba ai internet daca esti complet analfabet functional.

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Holiday):

Esti handicapat si prost rău! Prost cu diplomă! Păcat că nu a folosit măta și tatu mijloace contraceptive ca nu mai aduceau pe lume un prost ca tine! Marș in *** mea de idiot ce esti MARȘIII!

| doctorandus a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Nu-mi poti da versetele respective pentru simplul motiv ca NU EXISTA.

| doctorandus a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Are dreptate: nicaieri in Biblie nu scrie de onanie. La disciplina scolara citit cu inteles nu trebuia sa treci clasa.

| doctorandus a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

"Malahii" din alt verset este traducerea unor bizoni incompetenti, care au tradus din neogreaca in loc de greaca koine.