| adrian1419 a întrebat:

Am raspuns la intrebarea ce ar face ateii daca l-ar intalnii pe Dumnzeu dupa ce mor.
Dar am o intrebare:Ce ar face crestinii daca dupa moarte ar intalnii un alt zeu? Sa nu fie ceva de genultongueai el e cu siguranta real
(am raspuns la intrebarea trecuta cu ipoteza ca Dumnzeu e real, acum sa raspundeti cu ipoteza ca exista alt Dumnezeu)

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

L-as bate la cap cu sute de intrebari (orice zeu ar fi eu asta as face...)

| sublime89 a răspuns:

Ar fi bine sa se poata intampla asa, si sa-si dea si ei seama macar la final ca s-au inselat o viata intreaga laughing Dar, din pacate, dupa ce mori nu intalnesti decat nimicul. Un nimic din care nu te mai poti intoarce niciodata si de care nici nu-ti poti da seama niciodata.

| dragos38 a răspuns:

Pai se stie ca YHWEH nu reprezinta adevarata divinitate, ci un zeu tribal al vechiilor evrei, eu nu sunt convins 100 % ca dupa moarte vom fi fata in fata cu creatorul universului, mai degraba cu alte entitati divine, care cica i-ti prezinta in fata firul vietii tale ca pe un film, iti cantareste faptele dupa care te expediza(indruma)intr-o alta lume, sau inapoi pe pamant. dupa fapta si rasplata.nu cred ca apuci sa intrebi nimic sau cine stie poti intreba dar in momentul in care iti vezi faptele mai are cineva curaj sa intrebe de ce asa si nu asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum e doar unul.ca atat ne-a dus pe noi capul, sa-l numim in mii de feluri si sa-i dam tot felul de atribute e alta poveste. Nu are el nici o treaba cu asta.
Deci, eu una m-as bucura.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E ilogica oricare dintre cele doua intrebari si irelevante

| Cyrano a răspuns:

"Ce ar face crestinii daca dupa moarte ar intalnii un alt zeu?" este doar o ilogicitate. Totii zeii sunt creati de oameni. Dumnezeu nu este un zeu. Toti zeii sunt imperfecti, deoarece omenii care i-au imaginat sunt imperfecti!

| adrian1419 explică (pentru Cyrano):

Zeu,Dumnezeu, ma rog, daca ar fi altcineva acolo in locul celui care ti l-ai imaghinat tu

| Cyrano a răspuns (pentru adrian1419):

In romana faci asocierea asta! Insa la origine e ebraica Iehova!

| adrian1419 explică (pentru Cyrano):

Zi odata ce ai face!