| Mădă0611 a întrebat:

Crestinii spun ca fara dumnezeu nu exista moralitate, ateii spun ca moralitatea e dictata de empatie. Crestinii spun ca mustrarile de constiinta sunt de fapt vocea lui dumnezeu, ateii spun ca sunt grija pentru moralitate. Ati plans vreodata la un film? Daca da, v-ati intrebat de ce? Daca totul e de la dumnezeu, de ce plangem cand vedem ceva trist, chiar daca stim ca nu e real?

68 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Empatie.

| Mădă0611 explică (pentru NOname):

Vezi Grave of the fireflies. :')

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok. Mersi. : )

| doctorandus a răspuns:

Iudaismul si crestinismul nu au inventat moralitatea. In paganismul greco-roman morala tinea de obiceiurile grupului social din care facea omul parte iar la cei educati de filosofia moral-politica. Adica etica era separata de religie. Nu inseamna ca religia ar fi fost imorala, dar religia se ocupa cu a avea noroc in viata (din partea zeilor). Iar crestinii nu au si nu au avut toti aceeasi etica. Sunt crestini care ar considera ridicole/bizare obiceiurile altor grupuri de crestini, ceea ce ele considera la randul lor drept buna crestere.

| Zenithf a răspuns:

Depinde de ce ascultam noi. Daca ascultam de fire si suntem supusi ei, atunci ne emotionam la imaginea cu un catelus bolnav, la imaginea in care eroina principala din telenovela noastra preferata este biciuita, etc.
Daca ascultam de Dumnezeu si ne inchinam lui, cum se zice, in duh si in adevar, atunci imaginile astea vor fi goale pentru noi, si ne vom gandi mai degraba la pacatul mare care se face, ca in fiecare 2 secunde un copilas moare avortat, ca cei care ar trebui sa-l apere sunt cei care il leapada.
Recunosc, si eu sunt supus firii, si ascult mai mult de ea...

| RAY a răspuns:

Salut mada, eu cred ca moralitatea vine din frica de a nu face ceva nu din empatie. omul din frica nu omoara, fura etc
religia e buna ea ajuta cu frica ei sa spun asa, parerea mea frica opreste omul de a deveni o bestie

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Frica de ce?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada fara legi si frica omul face de toate,de ce frica pentru ca e normala, fara frica ar fi anarhie, am vazut eu personal oamenii care fara reguli o luau razna, se comportau aiurea, frica te opreste sa faci rau, rusinea de societate, teama toate astea

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Si ce lege te obliga sa dai mancare unui caine flamand si vai de el pe care il vezi pe strada? Te pedepseste cineva daca treci pe langa el si nu-l ajuti? La fel in cazul unui om flamand.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Da aia e emapatie

| anonimg a răspuns:

Nu exista moralitate fara Dumnezeu. Oamenii doresc sa Il indeparteze pe Dumnezeu din viata lor ca sa indeparteze moralitatea. Asa au facut locuitorii cetatilor Sodomei si Gomorei, si tot asa au facut si oamenii de pe timpul lui Noe. Omul fara Dumnezeu nu poate sa fie moral.
De ce plang oamenii cand se uita la un film? Din fire -din firea naturala.

| Mădă0611 explică (pentru anonimg):

Oky doky, dar de ce plang din firea naturala cand vad ceva trist sau ca plange cineva?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca exista 3 categori de firi:
1. duhovniceasca
2. naturala(i se mai spune si "firea pamanteasca"), si
3. draceasca. Orice om se incadreaza intr-una din ele. In mod normal noi ne nastem cu ce-a naturala; dar pe parcusul vietii unii isi schimba aceasta fire. Dar numai aceia care vor dobandi firea duhovniceasca vor intra in Imparatia Cerurilor.
Apostolul Pavel spune: "Intre ei(adica intre cei necredinciosi) eram si noi toti odinioara, cand traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti." (Efeseni.2:3)

| Mădă0611 explică (pentru anonimg):

Bine, bine, dar de ce firea naturala ne face sa plangem cand vedem ca altii plang, sau sa radem cand altii rad, desi nu e vreo gluma, e doar fericirea celuilalt?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca omul nu a fost creat doar ca persoana fizica, ci si emotionala, mintala, rationala. Stim ce e bine si ce nu. Aceasta este firea naturala pe care o avem toti oamenii -caci in ea ne-am nascut.
De la inceput nu a fost aceasta fire. Dumnezeu i-a creat pe primii oameni duhovnicesti. Adica erau mai morali, mai sensibili. Aveau si ei capacitatea de a discerne ce e bine si ce e rau, puteau face si ei alegeri. Erau neincetat fericiti.
Astazi noi traim in aceasta stare (fire) in care avem posibilitatea de a dobandi firea duhovniceasca pentru ca la sfarsitul timpului sa putem intra in Imparatia Cerurilor. Acum nu prea se vede vreo deosebire intre cei buni si cei rai. Dar Dumnezeu Se va ingrij ca sa-i grabeasca pe oameni sa ia o hotarare de partea cui vor fi. Si va face aceasta la timpul hotarat de El. Noi trebuie sa devenim sensibili la influenta Duhului Sfant -caci numai prin El noi putem ajunge la firea duhovniceasca. Putem sa fim seriosi sau putem sa devenim batjocoritori sau indiferenti; suntem liberi sa alegem. Nu putem sa zicem ca nu am avut posibilitatea de alegere. Si fara Dumnezeu nu putem sa traim in ascultare de El, de Legea Lui, si nici nu am putea sa Il iubim. Avem totul la dispozitie.
Constiinta este glasul lui Dumnezeu.

| Mădă0611 explică (pentru anonimg):

Incep sa cred ca esti troll. thinking
1. oamenii nu puteau discerne ce e bine si ce e rau decat dupa ce au mancat fructul interzis, greseala pentru ca lumea plateste de aprox 6000 de ani. :O
2. Dumnezeu ne-a dat animalele sa le folosim dupa bunul plac, dar pe unii ne mustra constiinta daca facem asta, deci, nu e glasul lui dumnezeu care ne spune ca nu e bine ce facem pentru ca pentru el e foarte bine, e chiar dorinta lui sa supunem tot ce nu e ca noi, chiar si negrii. Normal ar fi sa ma mustre constiinta daca nu pun 6 cai frumoş la caruta si nu-i biciuiesc bine, sau niste boi sa are, dar ma mustra daca fac asta, la fel daca bat un negru ca a indraznit sa se plimbe pe strada, deci, cum e cu constiinta?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

1. Adam si Eva au putut discerne binele si raul, chiar daca nu l-au cunoscut mai inainte. Ei au stiut ca e bine sa asculte de Dumnezeu, si ca e rau sa nu asculte de El. Dumnezeu Insusi i-a creat astfel. E-adevarat ca ei au cazut in disperare cand au vazut ca alegerea lor i-a despartit de Dumnezeu, si ca aveau sa moara asa cum le spusese Dumnezeu daca nu vor asculta de El. Tot asa nici oamenii de azi nu cred ca intr-o buna zi se vor vedea despartiti de Dumnezeu pentru totdeauna daca nu asculta de El.

2. Dumnezeu nu a creat animalele ca sa fie mancate. Chiar si inainte de potop cand "Domnul a vazut ca rautatea omului era mare pe pamant si ca toate intocmirile gandurilor din inima lui erau indreptate in fiecare zi numai spre rau" (Geneza.6:5), chiar si atunci oamenii nu mancau carne. Stim asta pentru ca Dumnezeu a spus lui Noe: "Si tu ia-ti din toate bucatele care se mananca si fa-ti merinde din ele, ca sa-ti slujeasca de hrana tie si lor." (v.21)
Oare in ceruri se va mai manca carne daca este scris ca nu va mai exista moarte? Stiu unde poate sa bata mintile oamenilor, si de aceea iti spun de pe acum sa nu cazi in extrema cealalta -deoarece Adam si Eva mancau -fructe, legume, etc.
Cu constiinta nu este de glumit. Sunt criminali in serie care poate nu-i mustra constiinta -cu cat mai mult pe aceia care gasesc chiar placere in a taia animalele. Sunt multe aspecte legate de constiinta, si mi-ar lua foarte mult sa scriu. Dar pun inainte doar 2 aspecte.
a. Domnul Hristos spune ca "va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2) Asa de rau poate sa ajunga constiinta. Asa s-a intamplat pe vremurile Inchizitiei bisericii catolice, si asa se va intampla iarasi.
b. Sunt oameni care traiesc chiar si viata intreaga cu vinovatie in suflet; iar altii traiesc in dusmanie unii cu altii -chiar si toata viata, si prin constiinta Duhul Sfant ii indeamna sa faca ce este bine -dar ei se incapataneaza.
In orice aspect, respingerea/incapatanarea omului de a face ce este bine inaintea lui Dumnezeu comite chiar pacatul hulii impotriva Duhului Sfant, pacat despre care multi dintre noi am auzit. Pacatul acesta este ca si cu un aparat de radio: Dumnezeu iti vorbeste prin el; dar daca omul inchide aparatul, Dumnezeu nu mai poate face nimic pentru omul acela. Omul astfel isi pierde posibilitatea de mai putea fi mantuit vreodata. Pentru ca Dumnezeu mustra pe om prin constiinta tocmai spre binele omului. De aceea este scris ca pacatul "inchiderii radio-ului"(hula impotriva Duhului Sfant) nu poate fi iertat niciodata, deoarece omul isi opreste singur posibilitatea de a fi iertat ca sa se poata bucura de viata vesnica.

| dragos38 a răspuns (pentru anonimg):

Anonimg,scuze de data asta ai cazut in capcana mitului ''Adam si Eva''
''Sunt multe aspecte legate de constiinta, si ti-ar lua foarte mult sa scrii'' pai pentru a vb de constiinta trebuie sa-ti placa psihologia, sa fi un bun psiholog pentru a fi credibil astfel te transformi intr-un bun pisalog.

| anonimg a răspuns (pentru dragos38):

Nu ma refer la timpul meu, ci al celor ce vor citi. Nu sunt nici un bun narator; dar nu acesta este motivul. Cu toate ca subiectul este de maxima importanta -chiar vitala- nu pot aduce detalii care sa "pisalogeasca" cititorii. Oamenilor le trebuie doar captata atentia; si odata trezit interesul, este bucuria lor sa il aprofundeze. Si Dumnezeu va rasplati pe toti aceia care vor cauta sa cerceteze lucrarile mainilor Sale.

| dragos38 a răspuns (pentru anonimg):

,,Oameniilor le trebuie doar captata atentia'' prin stiinta (a stii, a cunoaste)omul a reusit sa descopre si sa inventeze lucruri extraordinare.
Nu te referi la timpul tau ci a celor ce vor citi, sa citeasca ce? ca oamenii se trag din Adam si Eva. Peste 100 de ani sau poate si mai curand oamenii cand vor citi acel pasaj cu Adam si Eva vor zambi nimic mai mult/viitorul apartine stiintei si nu miturilor. Legendele Olimpului, Legendele Nordului, Biblia, Legendele Amerindienilor e.t.c.

| Mădă0611 explică (pentru anonimg):

1. Adam si Eva nu stiau ce e bine si ce e rau, copacul acela era copacul cunoasterii binelui si raului, fara el nu aveai acces la ce iti oferea, nu stiau nici ce inseamna moarte.
2. N-am zis de mancat, ci de pus la treaba. Aici as aveau multe de spus despre animalele carnivore care existau in rai inainte sa existe moarte, despre caninii nostri, despre faptul ca Noe a luat 2 exemplare din fiecare specie si ca daca ar fi luat carne, nu prea mergea treaba, dar e alt subiect si tot nu m-ai lamurit de ce putem simti ce simt altii doar privindu-i, la ce folos? Apropo, dumnezeu cerea jertfe inainte, chiar el a omorat animale, sa nu mai spun de oameni, deci mila fata de ele n-ar trebuie sa existe, si totusi, exista, chiar si fata de oameni, cand dumnezeu ne cere sa-i omoram fara mila pe cei care nu cred in el, adica sa-i omorati.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exista si moralitate fara Dumnezeu, restul e vina glandelor

| Mădă0611 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai glandele "tale" la ce reactioneaza, sau cum functioneaza de e vina lor ca plangi la un film?

| Moisie a răspuns:

Moralitatea nu este dictata de empatie ci de DIALECTICA, adica suma experientelor soceiatatii umane de-a lungul istoriei.
Asa se explica si faptul ca moralitatea difera de la o civilizatie la alta, sau de la o cultura la alta!
Si asta explica de ce unii plangeau cand s-au prabusit blocurile gemene la New York, iar altii dansau de bucurie!

| Mădă0611 explică (pentru Moisie):

Pai ce crezi ca e empatia si de ce o avem? Doar n-a aparut peste noapte, la fel ca frica de intuneric, pe care aproape toti o avem.
Eh, doar oamenii sanatosi au asa ceva, asa se explica bucuria unora la gandul ca oameni nevinovati au suferit si murit in chinuri.

| Moisie a răspuns (pentru Mădă0611):

Si empatia este ceva ce tine de cultura si astfel de dialectica societatii in te-ai format ca om!
De ex, nu simt aceeasi empatie ca tine, de ex. canibalii din Papua Noua Guinee, care s=-ar bucura cand le fierbi tu in oala, sau cand te invartesc pe tine urland de durere pe un rotisor!

| NGheorghe a răspuns:

-"Ati plans vreodata la un film?"
- Da
-"Daca da, v-ati intrebat de ce?"
-Era strain si nu pricepeam ce se vorbeste... dar mai tarziu cand am stiut sa citesc m-am oprit din plans.
Apropo, filmele te strica de cap. Normal ca iti vine sa suferi intotdeauna cand se face un abuz sau o nedreptate. Criminali, hotii, mincinosii au un anumit comportament si ii poti identifica de la distanta (unii ajung chiar sa ii simta) si astfel ii poti evita foarte usor. Dar actorii criminali sau hoti sunt doar actori si nu au nicio legatura cu realitatea. Porci (si toate celelalte animale) simt cand urmeaza sa fie taiate si se zbat ca sa scape... si oamenii bineanteles ca simt, dar daca hotii (sau criminalii sau etc) zambesc atunci majoritatea celor care empatizeaza incep si le zambesc reciproc, cu toate ca si vad comportamentul lor, nu pot sa isi dea seama ca de fapt sunt victime. Sau invers, cand cineva seamana cu un actor negativ, este considerat identic din start, fara sa aiba nici cea mai mica inclinatie de gen. Cum ziceam, filmele te strica si te lasa nepregatita in fata adevaratelor pericole.

| Mădă0611 explică (pentru NGheorghe):

Dar de ce suferi cand se face un abuz sau o nedreptate? Prezentul ma intereseaza mai putin, eu sap la radacina devil, filmul era un exemplu, in realitate doar copiii, animalele si betivii pot fi exemplificati, desi din cate am observat, unele animale incep sa copieze comportamentul nostru, sa se prefaca, dar asta cica ar fi dovada de inteligenta, totul pentru supravietuire.

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

Suferi - pentru ca nu cunosti tot "mecanismul". Cand il vei cunoaste atunci nu vei mai "suferii" ci iti vei vedea de propria ta treaba.

De ex: In Africa sunt mii si mii de bolnavi, de saraci si amarati care nu au nici apa. Peste tot pe net vezi cate o poza cu un copil subnutrit (Imaginea "copiilor nevinovati" te afecteaza intotdeauna cand nu vrei ca urmasii tai sa ajunga identic... dar cel din poza nu este urmasul tau! ). Dar in spatele acestor reclame pentru strangerea de fonduri sunt minciuni foarte multe, pentru ca din anii '80 de cand stiu eu ca se strang fonduri, ar trebui ca fiecare african sa locuiasca in propria vila cu piscina, ceva de domeniul science-fiction-ului. Dar cine imparte aceste fonduri, parte isi face. Asa ca niciodata, orisicat de mult s-ar strange tot nu va fi de ajuns. Intreaba-te si tu: de unde un muritor de foame are bani sa isi cumpere arme? ...cand munitia este mai scumpa ca o arma. Eu am vorbit cu un congolez si are zeci de filmari din viata reala ce au teme ca: "exploatarile de aur si diamante din Africa pe bani de nimica" - pe care nu le vede europeanu contribuitor. Di Caprio a jucat in unul de gen, dar ala era artistic, (bun si asa).
Tu mai poti sa suferi cand vezi ca cu cat se strang mai multe fonduri cu atat problemele aficanilor se dubleaza? (ca sa nu zic "tripleaza" de frica sa nu fiu mai aproape de adevar).
Idem in medicina moderna: cu cat se dezvolta mai mult si se produc mai multe medicamente cu atat numarul bolnavilor creste exponential - ma refer mai ales la cei bolnavi "mintal"

http://www.youtube.com/watch?v=II96QkZaz1E

Dupa mine, bolnavi mintali au devenit exact cei care cedeaza la anumite informatii pe care nu are cum sa le verifice, si sufera. Ei nu s-au intrebat niciodata daca acele informatii sunt false si preparate special ca sa il faca sa sufere cu scopul de a scoate bani de pe el.

Mai continui? sau ti-a trecut cheful de a suferii in necunostinta de cauza?

| Mădă0611 explică (pentru NGheorghe):

oh go on Alea sunt interese, amice, de exemplu eu nu cred ca nu exista plante care sa ne vindece de toate bolile, dar cine ar mai cumpara medicamente? Nimeni. Asa ca-l platesti pe nenea care stie, sa taca, si tu produci medicamente in continuare. Ai invartit-o ca sa faci pe nenea macho; toti oamenii au neuroni oglinda, daca unii pun interesele inainte vietii altora, nu inseamna ca nu-i au, ci ca ori sunt bolnavi, psihic, astia chiar sunt, ori n-au liniste cand isi pun capul pe perna. Toate animalele au acei neuroni, nu ma intereseaza ce fac unii sau altii, cum ziceam, nu ma intereseaza prezentul, ci de ce suntem cum suntem, receptivi la trairile psihice ale celorlalti.

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

"Ai invartit-o ca sa faci pe nenea macho"? Cine? Eu?
Tu ai invartit-o, draga! Din "suferinda" ai devenit instantaneu "intreprinzatoarea care face afacerea sa se invarta ca sa produca profit". Normal al fi fost cand ai vorbii de interese ("Alea sunt interese, amice") sa incepi sa explici ce interese are cineva ca sa devina "un suferind" sau chiar "un bolnav mintal", nu? Asa intrebarea ta "de ce plangem?" nu isi mai are sensul, pentru ca nimeni nu plange daca cunoaste si perspectiva "profitorului". Ai putea sa fi mai profunda si sa intrebi "de ce te revolti cand cineva traieste de pe spatele tau?" (scena asa este completa, si nimic nu mai este ascuns).

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

Partea a II-a cu
" nu ma intereseaza ce fac unii sau altii, cum ziceam, nu ma intereseaza prezentul, ci de ce suntem cum suntem, receptivi la trairile psihice ale celorlalti."
Pai noi pe langa membre, mațe, simturi si alte organe avem si ceva special: "simtul dreptatii" care este ca un fel de software care functioneaza foarte bine (inca-i nespart/virusat) pe cate il au toti oamenii din frageda copilarie si pana in clipa mortii si care face sa ni se aprinda "becultele" de fiecare data cand ni se pare ca suntem nedreptati sau de ex. cand cineva iti "anuleaza vointa" si ia decizii in locul tau.
"Ci de ce suntem cum suntem?"... pai suntem perfecti cu un asa simt. Fara el ai putea fi injosita si inselata sau direct o sclava.
Suntem receptivi la trairile psihice ale celorlalti- atunci cand ai "traume identice" sau "nedreptati identice" si nerezolvate si iti aduci aminte de ele. As mai putea sa zic despre tine ca tu esti nedreptatita foarte putin in comparatie cu cat nedreptatesti tu pe altii sau participi la activitati de gen, din simplu motiv ca ai trecut foarte usor de la lacrimi, la "rezolvari nedrepte" (Asa ca-l platesti pe nenea care stie, sa taca!). Iti plac atat de mult rezolvarile nedrepte si in favoarea ta, si esti atat de obisnuita cu ele, ca nici nu ai observat ca ai trecut in pozitia mea, cea a argumentatorului; tu fiind contraargumentatoare pana intelegi situatia.
De ce plangem cand ii trist?
Dar sa indopi populatia cu medicamente inutile inseamna sa generezi o situatie trista pentru ca astfel ea tot nu se vindeca,, totusi tristetea asta nu te deranjeaza pe tine pentru ca parintii tai sunt doctori si ei pe tine nu te-ar indopa inutil cu medicamente... deci "plateste-l pe stiutor sa taca!" ca de aici ai si tu un profit. Dar tu inca nu observi ca insasi aceste nedreptati care iti plac face ca populatia sa se separe de tine si sa te evite, cum evita dealtfel pe orice nedreptatitor.

| Mădă0611 explică (pentru NGheorghe):

laughing grele e. Oky doky, dar de ce avem "simtul dreptatii". Se poate sa nu ai traume identice si sa banuiesti ce simte celalalt, de ce?

| NGheorghe a răspuns (pentru Mădă0611):

"dar de ce avem "simtul dreptatii"?
Am mai scris odata asta. dhaaa!: "fara el ai putea fi injosita si inselata sau direct o sclava." etc, etc. Tu ti cu ursu?

"Se poate?" Da se poate, dar este mai mult de explicat. Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doi sobolani in doua cutii diferite cu mechanism de inchidere identic. Se dreseaza un sobolan sa invete sa deschida cusca. Se pune ciocolata intr-un colt al camerei. Se deschide cusca sobolanului dresat sa se vada cmportamentul. Ce face lighioana? Se duce si deschide cusca lui fratisu apoi amindoi tabara pe ciocolata. Morala? Si fara dumnezeu exista sensul de supravieturiire si mila este un semn al organismelor avansate deoarece ajuta sa supravietuire. Furniciile de exemplu le doare-n paishpe cind var alte furnici moarte, trec pe linga ele ca si cum ar fi simplu obstacol deci furniciile, inca, nu au avansat de la supravieturire simpla la aia mai avansata precum sobolanii care, inca nu au dumnezei, doar lideri de gasca. Ce ti-am zis a fost experiment filmat. Hai acum sa iti zic ceva nefilmat dar observant de mine: iau viespea regina, ii distrug cuibul si alea 30-40 de garzi si sclavi cite erau acolo, dupa care o las in pace. Se duce boarfa pe perete exact unde era cuibul inainte si sta acolo si toate viespiile ce se intorceau de unde au fost se aseasa in jurul ei si pe ea si in juma de ora nici nu mai vezi regina: au acoperit-o! (cine nu stie cum este cu cuibul viespiilor sa inteleaga ca este ca un aeroport si mereu decoleza cite 2-3, aterizeaza cite 2-3). Deci si viespiile au lideri si ii protejeaza si in curind, daca au noroc poate ajunge mesajul lui Isus si pe la ele ca doar ala a murit pentru toti, problema e ca alea respecta numai female deci cred ca religia vispiilor o sa fie isus era virgin si a nascut pe fica lui dumnezeu pe maria. Vreau sa fac bai deci am sa produc icoane cu Fecioru Isus in brate cu fata lui, Maria hahahha. Suna penibil pentru ca este. Religia este penibila si adevarul doare.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Nu e ca furnicile sau albinele nu sunt "avansate", doar ca numai "reginele" pot depune oua, supravietuirea speciei depinde de ele, producand (oua) 24 din 24 de ore. :O Nebanuite sunt caile naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La film plang doar cei care se lasa manipulati.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Filmul era un exemplu. The pianist cica ar fi o poveste reala, oricat de porci ar fi evreii, tot ti-e mila de ei, sau daca nu ti-e pe moment, te mustra constiinta, care ziceam ce e. Oky, vezi un copil mic, murdar, flamand, nu te intristezi? Daca ii dai o bucata de paine si il vezi ca plange de fericire, pentru o bucata de paine, adica ceva de aruncat pentru unii, nu iti vine si tie sa plangi? Daca da, de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cand vad un copil mic flamand, murdar la cinema imi imaginez ca este inferno cand era mic si nu ma las impresionat.
happy

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ce rau esti! Eh, baietii nu recunosc ca plang, dar stiu ca plang, raspunsul e in intrebare, ascuns bine. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Madalino? oricat de porci ar fi evreii? cateodata esti jalnica.de unde incepe la tine rasa umana?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

"Numai evreii sunt oameni, ne-evreii nu sunt oameni, ci animale"
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi"
"Ne-evreii trebuie nimiciti mai cu sarg decat porcii bolnavi"
"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuni si sperjururi."

Asta intreb si eu, de unde vin? Si de ce vin? Pana acum nu m-a lamurit nimeni de ce dumnezeu ne-a dat asta? Sau o fi de la diavol, ca dumnezeu ne-a dat animalele sa le folosim dupa bunul plac, aici pune si oamenii de culoare, dar noi nu-l ascultam si consideram negrii egalii nostri si ne e mila de animalele necuvantatoare. :O

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Madalino? esti pe aratura.dar esti tare de tot.se cheama ca daca te lungesti pe jos esti un om cultivat.o sa vin sa te ud cand e canicula, pana o da Dumnezeu ploaie.fa sigur nu ai beut ceva astazi?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Doar suc am baut, fa, si nu din struguri sau prune, fa.
Daca nu sti sa raspunzi, nu te mai deranja sa scrii.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

''Unii spun ca fara d-zeu nu am stii ce e bine si ce este rau'' asta tine si de constiinta, cine ne-a dotat cu contiinta, cine ne-a ajutat sa evoluam, adica sa ne desprindem din regnul animalelor patrupede si sa devenim bipezi, ba mai mult omul acum zboara prin cosmos, evolutia probabil se datoreza si A.D.N.-ului in care sunt stocate informatii, deci nimeni nu stie inca de unde a aparut A.D.N.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este adevarat ca unii degeaba au evoluat, din mersul patruped la cel biped, caci tot animale au ramas cu apucaturi animalice, si intr-adevar cand ne gandim la divinitate ne ducem cu gandul la biblie, dar uite in ultimi 300 de ani stiinta a evoluat foarte bine, si in viitor s-ar putea ca stiinta sa aiba o influenta mai puternica ca religiile,deja ne nastem cu Tv, calculatoare, celulare in casa, greseala unor oameni de stiinta este ca neaga existenta divinitatii si spun ca totul a aparut din nimic, intamplare, accident. oare?

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Pai daca exista, sigur nu e unul din cei inventati de oameni, asa ca poti sa crezi sau nu in el, n-o sa te pedepseasca orice ai alege, credinta sau lipsa ei in acel creator nu schimba cu nimic lumea, cum face credinta in zeii oamenilor.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

De acord cu tine, daca exista un dumnezeu acesta nu ne-a obligat sa stam in genunchi in fata lui sau sa pupam moastele nu stiu cui.Moralitatea, asa cred eu tine de carcterul fiecaruia si caracterul se formeaza prin educatie, Nu sta Elohim dupa colt sa te astepte cu parul si cum ai facut o greseala cum te-a rupt.asta tine de fiecare in parte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te nasti cu sensibilitatea pentru suferinta altora.
apoi e toata societatea asta si tot ce se vrea de la tine si ce ar trebui sa fie.
incat bunatatea ta se perverteste.
mi se pare mai normal sa-l vezi in tine si pe langa tine decat printr-un sistem de credinta neaplicat
este un film de drayer, ordet.
Johannes invie la un moment dat o femeie amintindu-si acea fraza"Cere si ti se va da", si cere cu o oarecare profunzime si credinta in ce va urma. ceilalti, prinsi in propriile lor "credinte", uita sa ceara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai auzit de botezul lacrimilor asa e? ori de darul plansului? mare pacat. ferice de cei ce au parte de asa ceva.fiindca de multe ori, plansul e la fel de bun ca rasul.asa cum rasul prostesc ori prefacut e la fel de rau ca lacrimile de crocodil.de unde or veni toate si cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a fost și rămâne adânc întristat de tot raul, la fel ca și noi, numai că noi, de ani de zile, Îi spunem și chiar Îi poruncim să iasă din școlile noastre, din guvernul și din viețile noastre, că ne descurcăm și singuri, fără ajutorul Lui…
Și, fiind El un adevărat gentleman, cred că pur și simplu S-a dat, calm, la o parte…

Cum de mai îndrăznim noi oare să-I cerem binecuvântarea, milă și protecția Sa, dacă Îi cerem să ne lase în pace? (În lumina recentelor evenimente, fiind vorba de atacuri teroriste, atacuri armate în școli etc.)
Cred că totul a început când Madeleine Murray O’Hare (doamna care a cerut ca America să devină o țară atee și care a fost ucisă, iar corpul ei a fost găsit recent) a afirmat că nu dorea nici un fel de rugăciuni în școlile noastre, iar noi am spus O.K. Cererea ei a fost aprobată și a devenit lege obligatorie în SUA…

Apoi, cineva a spus că mai bine nu am citi Biblia în școli (Biblia care spune să nu ucizi, să nu furi și să-ți iubești aproapele ca pe tine însuți), iar noi am spus O.K.
Apoi, dr. Benjamin Spock a spus că nu ar trebui să ne plesnim copiii atunci când se poartă urât, pentru că aceasta le-ar afecta mica lor personalitate și stima de sine (fiul dr. Spock s-a sinucis). Iar noi am spus că un expert trebuie să știe ce vorbește, așa că am spus O.K.

Apoi, altcineva a spus că profesorii și diriginții nu ar trebui să îi disciplineze pe copii atunci când greșesc. Iar conducătorii de școli au spus că nici un membru al personalului să nu atingă vreun elev atunci când se poartă urât, pentru că școlile nu au nevoie de publicitate proastă și în nici un caz de procese. (Totuși, există o mare diferență între a disciplina și a atinge, a bate, a plesni, a lovi, a umili, etc.). Iar noi am spus O.K.

Apoi, cine știe ce membru inteligent al consiliului de conducere al vreunei școli a spus că, băieții fiind băieți, vor face dragoste oricum, deci ar trebui să le dăm fiilor noștri prezervative. Așa, ei vor putea să se distreze cât vor, iar noi nu vom trebui să le spunem părinților că le-au primit de la școală. Iar noi am spus O.K.

Apoi, unii dintre aleșii noștri de vârf au spus că nu contează ceea ce fac în viața lor privată atât timp cât își fac treaba la slujbă. De acord, a spus fiecare din noi, mie nu-mi pasă de ceea ce face altcineva, inclusiv președintele, în viața să privată, atât timp cât am o slujbă și economia merge bine.

Apoi, niște libertini au cerut să tipărim cât mai multe reviste cu femei goale, în semn de respect și apreciere a frumuseții feminine… Iar noi am spus O.K.
Apoi, altcineva a împins acea apreciere un pas mai departe, publicând fotografii cu copii goi, și încă mai departe, afișându-le pe Internet. Iar noi am spus O.K., au dreptul la libera exprimare.
Apoi, industria show-business-ului a spus: hai să facem show-uri TV și filme care să promoveze îndepărtarea de Dumnezeu, violenta și sexul ilicit, să înregistrăm melodii care să încurajeze violurile, drogurile, crimele, sinuciderea și temele satanice. Iar noi am spus că nu este decât entertainment-amuzament, nu are efecte adverse și oricum nu o ia nimeni în serios, așa că totul a mers înainte.

Iar acum ne întrebam speriați de ce copiii noștri nu au conștiință, de ce nu disting binele de rău, de ce nu îi deranjează să ucidă pe străini, pe colegii de clasă sau pe ei înșiși.
Probabil că, dacă ne-am gândi mai mult, ne-am da seama de ce.
Cred că totul se reduce la faptul că ceea ce vei semăna, aceea vei și culege.

Noi Îi spunem lui Dumnezeu: Dragă Doamne, de ce nu ai salvat-o pe acea fetița ucisă în clasă? Iar Dumnezeu răspunde: Dragul meu, Eu am fost alungat din școli, nu puteam fi acolo. Cum puteam Eu fi acolo, când voi mi-ați spus să plec din școli?
E ciudat cum oamenii Îl disprețuiesc pe Dumnezeu, și apoi se întreabă cu naivitate de ce totul merge tot mai prost. Este ciudat cum de credem tot ceea ce scriu ziarele, dar noi ne îndoim de ceea ce spune Biblia.
E ciudat cum de toți oamenii vor să meargă în ceruri, deși nu cred, nu gândesc, și nu spun sau nu fac nimic din ceea ce scrie în Biblie.

Este ciudat cum de unii pot spune: da, eu cred în Dumnezeu și de fapt îl urmează pe Satana, care, se știe că, la rândul lui, crede și el în Dumnezeu…
E ciudat cum ne repezim să judecăm, dar nu ne place să fim judecați. E ciudat cum de se pot trimite mii de glume prin e-mail și ele se răspândesc precum focul sălbatic, dar când începi să trimiți mesaje privindu-L pe Dumnezeu, oamenii se gândesc de două ori înainte de a le trimite și altora.
E ciudat cum de tot ceea ce este vulgar, crud și obscen trece liber prin cyberspațiu, dar orice discuție publică despre Dumnezeu este împiedicată la școală și la locul de muncă.
Este, în sfârșit, ciudat cum poate fi cineva atât de înflăcărat de dragoste pentru Hristos fiind în același timp un creștin invizibil în timpul săptămânii.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Mda... http://www.altamedicina.com/de-ce-ingaduie-dumnezeu-raul/

"Și, fiind El un adevărat gentleman, cred că pur și simplu S-a dat, calm, la o parte…" - 'ai nu ma innebuni. Pai inainte lumea era mai rea, chiar daca dumnezeu era peste tot, aaa, liberul arbitru.

"Apoi, cineva a spus că mai bine nu am citi Biblia în școli (Biblia care spune să nu ucizi, să nu furi și să-ți iubești aproapele ca pe tine însuți), iar noi am spus O.K." – ceeee? Biblia inseamna noul si vechiul testament.

"Apoi, altcineva a împins acea apreciere un pas mai departe, publicând fotografii cu copii goi, și încă mai departe, afișându-le pe Internet. Iar noi am spus O.K., au dreptul la libera exprimare." – pornografia infantisa se pedepseste cu inchisoarea, tanti pocaita nu stie asta, sau dezinformeaza intentionat ca sa arate ce rea e lumea daca dumnezeu e dat afara din scoli. :-j Pai parca a zis ca unde sunt adunati doi in numele lui, e si el acolo, ma indoiesc ca americanii nu cred in el, majoritatea, ca aia inteligenti sigur nu.

"Apoi, industria show-business-ului a spus: hai să facem show-uri TV și filme care să promoveze îndepărtarea de Dumnezeu, violenta și sexul ilicit, să înregistrăm melodii care să încurajeze violurile, drogurile, crimele, sinuciderea și temele satanice. Iar noi am spus că nu este decât entertainment-amuzament, nu are efecte adverse și oricum nu o ia nimeni în serios, așa că totul a mers înainte." – asta e vechiul testament, acum tanti pocaita se face ca uita. :>

"Iar acum ne întrebam speriați de ce copiii noștri nu au conștiință, de ce nu disting binele de rău, de ce nu îi deranjează să ucidă pe străini, pe colegii de clasă sau pe ei înșiși." – educatia se face acasa, si apoi, toti oamenii sanatosi psihic au constiinta, e grele cu pocaitii, tu erai ortodox :O

Sa nu mai spun de exemplele ei penibile. Cum ramane cu copiii de popi sau pocaiti care s-au sinucis? Aaa, stai, nu dadea bine daca zicea de ei. Mi-ar fi rusine sa tin discursuri stiind ca sunt asa ipocrita. Nu imi dau seama ce e mai grav, ca e asa ipocrita sau ca e nesimtita si nu stie ca e ipocrita. :-j

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu toti putem fi sfinti ca tine.bag sama ca toata lumea e cazuta in prostie, ipocrizie, minciuna iar tu esti varianta feminina a mantuitorului nostru cumva? miram-as, de unde atata perfectiune? te pomenesti ca tu oi fi creata si noi ceilalti doar desenati? mai du-te fa madalino si lasa-ne ca ne faci sa ne simtim inferiori.lasa stacheta mai jos sa ajungem si noi astia vai de capul nost, ca n-avem alta sansa in fata inaltimii perfectiunii domniei tale.ia catz, ca am mai vazut de astia mai ales pe TPU.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Ia catz tu, ca n-am zis ca sunt perfecta, dar macar nu tin predici impotriva lucrurilor pe care le fac, gen "internetul dauneaza creierului, vai, nu il folositi mai mult de o ora pe zi" si eu stau la pc cat timp vreau, sau daca as fuma, sa vorbesc despre tigari ca vai cat de daunatoare sunt, asta e impocrizie, prostie e sa imi sustin afirmatia cu argumente false, gen aia cu pornografia infantila, cred ca si ultimul tigan care are pc si net stie ca aia se pedepseste cu inchisoarea si vine tanti asta sa spuna ca "ati cerut? noi am spus ok", de fapt cred ca toti care au tv stiu, din astia mai fara scoala, ca arata la tv, la stiri, ca x-ulescu risca atatia ani de puscarie pentru acel tip de pornografie. Cand vrei sa dai peste bot cuiva, cauta ceva inteligent, nu din astea zise de pocaiti, ca o fi ei dresati, dar nu cred ca e vreo dezbatere a lor in care sa nu fie ceva jalnic, ortodocsii sunt mai ok la treaba asta, desi si ei sunt ipocriti, "meseria le-o cere"; ma uitam ieri pe trinitas [devil] si vorbea o maicuta despre exemplu (puterea exemplului), asta da argument.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si cine voiai ma sa vorbeasca? tanta de pe trotuarul soselei de centura? ori dragusanu care si-o pune la o luna de la nunta, cu handralaul? ori mihaela radulescu pentru care primul contact sexual a fost un oral facut prietenului? si de ce-mi spui catz? fa madalino? asa am ajuns sa-mi spui catz? nu ti-e rusine fa? o sa te spun parintilor tai, sa te bata cu varguta la funduletu gol.da ma tem sa nu-ti faca placere.asa ca mai bine tac din gura fa.nu ai zas ca esti perfecta, da critici pe tati in tate partile.ia mai lasa-ma ca va stiu eu pe voi astia. puterea egzemplului? pe trinitas? cine e mai bun formator de opinie si comportamente? cele de pe toate posturile? ori maicuta respectiva? cati dintre voi se uita pe trinitas? si TU? daca te uiti si nu intalegi nimica, nu te uiti degeaba? fiindca puterea egzemplului, mai ales ala personal, e buna daca ai CUI sa o arati. daca niu ai e exact cum ai arunca margaritare in picioarele porcilor.deci catz.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

X_x ce cuvinte frumoase folosesti x_x
Sa nu vorbeasca cine nu trebuie, si apoi, n-ai inteles ce ziceam de trinitas, dar la ce limbaj ai, n-o sa mai am asteptari sa intelegi ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa-mi hie cu iertare fa.da e pline tembeliziunile de malagioaice,fufe, taraturi, curvete si transexuali. care-si spun vipuri.ce insamna fa madalino vip? very important person? ma sa fiu al mamii, si cea mai rea era maicuta, pe trinitas? nu ti-e oarescum? ca nici deaci in o mie de ani no sa fii asa cum e ea.si-mi spui mie ca am limbaj licentios? du-te fa madalino, ca nici nu meriti sa-ti mai spun fa.ma faci de ras.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Du-te, fa, si lasa-ma ca te agiti degeaba si imi obosesti ochii tot degeaba, n-ai inteles ce ziceam de tanti calugarita, dar las-o asa, probabil e grele, fa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da nu ma agit fa madalino? da de ci apreciati voi nonvaloarea umana,si dati curs unui verset biblic care spune ca cand va ajunge uraciunea pustiirii in locul nemeritat,ori in locul unde nu se cade sa sada,atunci finisul fi-va aproape.iar moralitatea nu e dorita nici apreciata,fiindca e ipocrizie? pe cine vreti voi sa urcati sus? pe cei asemenbi voua,fiindca cineva care nu e ca voi, e rau, ipocrit? nebun si oricum altminteri decat cum trebuie a fi? lumea asta e o cloaca, o mocirla, plina de dejectii umane.si daca mai gasasti ceva curat,fiindca nu e murdar asa cum v-ati invatat, intrati in anica, si nu e in regula? gandutu-v-ati ce e in neregula si sa vedeti drept? ori cine e in neregula? fa madalino? eu vreau sa ti vad in rai, da daca tu nu vrai sa intri, imi pare cu regret fa.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Aia nu e moralitate, nenica, daca ar fi, ar fi apreciata. De fapt altii sunt in mocirla si vor sa-i traga pe ceilalti dupa ei, sau ai vazut atei adunati ca sa dezbata noi strategii de racolare a teistilor? Ma indoiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce fa sa te indoiesti? nu poti sta drepti in fata lumii, capul sus? cheptul in fata? de ce? ce daca esti atee? ce insamna /racolare? si teisti? fa madalino? sa nu ti mai recunosc fa.ce vorbi sant astea? ca nu mai inteleg nimica.parca vorbesti limbi straine si trebuie sa-mi traduci.

| dragos38 a răspuns:

dupa mine moralitatea tine de caracter,iar caracterul ti-l formezi prin educatie adica sa fi corect, cinstit, sa ajuti la nevoie pe cei care au lipsuri (empatie)curios lucru este urmatoarea scena pe care national geografic a filmat-o, o leoaica( probabil instinctul matern a actionat la ea)a observat un pui de impala care era inconjurat de hiene, reactie leoaicei i-a surprins si pe cei care au filmat, in loc sa atace puiul l-a aparat de hiene, si mai mult a tinut puiul langa ea 2 zile a 3 zi i-a dat drumul si puiul de impala a plecat sa-si caute mama in fine totul s-a terminat cu bine pana la urma, deci aceasta sensibilitate pe care o are omul fata de altii care dau de greu iata ca nu este caracteristica doar omului ci si animalelor.

| dragos38 a răspuns:

Materialistii spun ca sentimentele sunt simple reactii chimice dar oare cine le-a creat pentru a genera sentimente de bucurie, tristete, mahnire, e.t.c.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Pai sunt reactii chimice, asta nu schimba nimic.
Unii spun ca fara dumnezeu nu am sti ce e bine si ce e rau, adica ce e corect, cinstit, de aici ideea ca nu exista moralitate fara el, dar poti sa iti dai singur seama cand empatia isi intra in rol. Leoaica n-a inteles ce zicea puiul de impala, daca zicea ceva, dar s-a pus in locul lui si a facut ce ar fi vrut sa faca altii pentru ea, ce e corect/cinstit pentru ea, si sigur n-a citit biblia laughing), adica daca o citea, manca puiul, il chinuia chiar, doar Yhwh are nevoie de jertfe.

| RexCuParuCret a răspuns:

Razboiul dintre religii/rase/clase sociale/ exista de cand lumea si va continua sa existe.Fiecare crede in ceea ce simte.

| godge a răspuns:

Chestia cu "plangem cand vedem ceva trist, chiar daca stim ca nu e real" n-are legatura cu teismul sau ateismul ci cu instinctele primare.Acum multe zeci de mii de ani cand ceva parea sa fie un lucru chiar era acel lucru.Creierul si instinctele noastre s-au adaptat mediu real nu simulatiilor sau simbolurilor.Plangem cand vedem ceva trist, chiar daca stim ca nu e real pentru ca creierul nostru il percepe ca real.La fel si cand ne emotionam cand vedem poza cuiva drag.

| Mădă0611 explică (pentru godge):

Cum sa n-aiba? Explicam in intrebare de ce are, pentru teisti, sau ma rog, majoritatea teistilor, doar animalele au instincte primare, iar oamenii nu sunt animale, de asta vreau sa aflu ce e cu sensibilitatea asta si de ce ne-a dat-o dumnezeu? Cum functioneaza?

| mary343 a răspuns:

Bunatatea, Gelozia etc... sunt sentimente si calitati care sunt si nu sunt lasate de Dumnezeu. Faptul ca plangi la un film reda o calitate "Mila"
aceasta este data de Dumnezeu.