| Inferno a întrebat:

Am sa repet o intrebare dar intr-un mod mai simplu pentru a intelege si analfabetii sau cei ce vor sa faca pe analfabetii.
Dumnezeu este omniscient si El stie ce se va intampla.
Dumnezeu este omnipotent si El poate face orice.
Atunci,daca stie ce se va intampla si poate sa faca orice, de ce nu pune capat raului?
Atentie: Nu merg raspunsuri ca:"El vrea sa ne testeze credinta." pentru ca am spus mai sus ca El este omniscient, deci stie ce credinta avem.
P.S.: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

22 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Dar daca este omniscient si omnipotent ce il obliga sa opreasca raul?
De ce ar vrea asta?

| RAY a răspuns:

Dumnezeu creaza destinul tuturor deci nu ai ce alege ca daca ai alege nu ar mai fi omniscient logic nu?

ps te-ai gandit la oferta mea?

| RAY a răspuns:

Oricum ai alege el va sti viitorul e cand ai juca cu zarurile eu stiu tot ce vei da si inainte sa le arunci eu am tiam creat acea iluzie ca tu arunci cu zarurile

| Inferno explică (pentru dragos9234):

Am uitat sa spun ca este atotiubitor? Da.
Pai nu este si iubitor?

| M25M a răspuns (pentru dragos9234):

Atunci, ca sa il parafrazez pe Epicur " De ce il mai numim Dumnezeu?" - fiind rau intentionat.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 a răspuns (pentru Inferno):

Dar daca este iubitor tot nu ar fi obligat sa opreasca raul.
Daca suntem credinciosi si facem tot ce ne zice popa vom ajunge in rai unde vom trai vesnic fara rautate.

| dragos9234 a răspuns (pentru M25M):

Nu sunt sigur de cea ce spun acum asa ca nu ma injura daca gresesc.
Dupa mintea mea dumnezeu inseamna domnul zeu cea ce nu il obliga sa fie neaparat bun, poate fi rau sau neutru sau oricum vrea el.

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu e omiscient, dar nu stie viitorul, pentru ca el da oamenilor libertatea sa aleaga, nu ii influenteaza in vreun fel, deci nu stie ce ar alege. E omipotent, dar e iarasi libertatea de care ziceam mai sus. Hai ca sunt inteligenti fanii lui, gasesc explicatii pentru orice.

| Alphawolf a răspuns:

Sau intorcandu-ne in "timp" avem intrebarea: Daca stia ce se va intampla si putea sa faca orice de ce a mai creat raul?

| AlexeHellsing a răspuns:

Dumnezeu e perfect. Deși el e centrul universului, poate orice le știe pe toate El este un drept judecător. Întrucât, deși El l-a creat pe Lucifer, tot Lucifer s-a mândrit și s-a îndepărtat de Domnul. Dragostea cu sila nu se poate, deci răul nu poate fi înlăturat.
Un cerc pe care noi oamenii suntem incapabili să-l înțelegem. E o balanță pe care Dumnezeu o ține mereu dreaptă, dacă elimină răul balanța cedează și astfel cade perfecțiunea. Cum acest lucru e imposibil, răul rămâne acolo unde este. (Dar cum am mai spus, Judecata lui Dumnezeu nu poate fi străpunsă de creierul uman deci din câte am spus mai sus pot garanta numai că Dumnezeu e Perfect și ce reiese din perfecțiune)

| M25M a răspuns (pentru dragos9234):

Stai linistit, nu sunt genul care apeleaza la insulte atunci cand se poarta discutii civilizate.
Inferno a precizat atributiile care reies din Biblie si care ii sunt etichetate Lui, astfel incat bunatatea este una dintre acestea, impartialitatea fiind exclusa deoarece El e binele iar raul este baiatul din beci. Daca El nu ar vrea si nici un ar putea sa opreasca raul din lume atunci de ce mai este el Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns (pentru M25M):

Probabil nu ar vrea sa opreasca raul din lume pentru ca cei ce il slavesc vor ajunge in rai unde vor trai vesnic fara griji sau rautati(am spus-o si mai sus).

NOname
| NOname a răspuns:

"Atunci,daca stie ce se va intampla si poate sa faca orice, de ce nu pune capat raului?"

Aceeași întrebare am și eu...

Iar singurul răspuns logic pe care îl găsesc la momentul actual este că...fiind creația omului, de fapt nu poate să intervină în nici un fel, iar dacă ar exista...nu doar în imaginația omului, în mod sigur ar interveni, pentru că o ființă superioară, genială, căreia îi stă în putere orice și care ne iubește, nu ar fi putut să fie atât de sadică și nepăsătoare. Efectiv nu se leagă.

| Purec a răspuns:

Pentru ca din cate am vorbit cu ceva crestini de pe aici, am inteles de la ei ca Dumnezeu ne-a creat pacatosi tocmai pentru a ne putea pedepsii, deci in concluzie nu opreste raul pentru a avea motiv sa ne pedepseasca. E violent, sadic si egocentrist

| Ctinescu a răspuns:

Daca ar distruge tot raul din lume, unde ar mai fi liberul arbitru? hai sa luam cazul Lucifer: Lucifer, nemultumit de conducerea Domnului, a strans o mica armata de ingeri si a pornit impotriva acestuia, cu scopul de a-i lua locul. Ce exemplu ar fi dat Dumnezeu ingerilor in momentul in care il distrugea pe Lucifer? Dadea senzatia ca e un conducator tiran, care nu lasa dreptul la libera exprimare (cel putin)

| TheBlackAng3l a răspuns:

Eu zic ca este vorba de liberul arbitru si gasiti aici niste explicatii daca nu va este lene sa cititi http://www.artadeatrai.ro/arhiva/34/liberul.arbitru.34.php

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru NOname):

Am o intrebare! Esti ateu?

NOname
| NOname a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Prefer să nu mă etichetez. Sunt doar eu.

P.S. http://www.tpu.ro/......gia-nu-va/

| shadovv a răspuns:

Am doua raspunsuri, primul e simplu al doilea tine de filozofie:
1. Pentru ca Dumnezeu ne a dat libertate deci si libertatea de a face rau. Eu fiind sinele meu iar libertatea fiind o parte a sinelui (adica o caracteristica), daca Dumnezeu ar inlatura raul, ar inlatura si libertatea deci ne ar omora pe toti.
2. In rationamentul tau intra presupunerea ca Dumnezeu se limiteaza temporal asa cum o facem si noi. Dar fiind omniscient devine si omnitemporal. De unde sti ca nu a inlaturat deja raul iar noi suntem doar o remanenta.

| shadovv a răspuns:

Inca ceva:
Despre videoul de la p.s., aveam pretentii de la un om care si pune la avatar "science". Keshe model e o procarie! Cum poate contine materie, antimaterie si materie intunecata? Materia si animateria ar fuziona in energie. Cat despre materia intunecata, nici nu stim ce e! Ce suport fizicomatematic are acest model atomic?

| foxsilver a răspuns:

In ultima vreme observ ca se tot vehiculeaza termenii de "omnipotent"si"omniscient", dar se uita de faptul ca divinitatea este si OMNIPREZENTA.
Cand va angajati intr-o discutie care se vrea...savanta,incercati sa folositi frazele in mod integral, nu coipartite.