| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate.
De ce crestinii spun ca e pacat sexul oral?

Pentru ca in Biblie nu mentioneaza de asa ceva.
Nu conteaza ca e sanatos sau nu, vreau sa stiu de ce zic ei ca e pacat?

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia sa pui intrebarea la sectiunea de RELIGIE, daca voiai un raspuns adecvat.
Ca nu-i catalogata corect, nefiind vreo stiinta sau filozofie, sexul asta oral.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asa este, dar acolo primeam numai intrebari de la extremisti laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar aici nu primesti deloc happy

| kb9 a răspuns (pentru Violleta2022):

Abuzezi de faptul ca poti pune raspunsuri idioate ca sa faci punte...campionul zilei, uau!

| Violleta2022 a răspuns (pentru kb9):

Cu ce a fost mai braz raspunsul tau, doar ca sa ma jignesti?
Esti doar patetic, in cazul asta!

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum faci tu mereu ca superi lumea?laughing off Omu a pus o intrebare, te gasisi tu sa ii dai cu regulile in cap.Cat despre sexu oral,se facea din antichitate, chiar si in egipt se facea asta de catre sclavi si etc.Da-i omului un raspuns, de ignorante suntem toti buni, nu? hai fi fata buna si da-mi un stupid, stiu ca te incing rau de tot calificativele laughing

| sabin89 a răspuns (pentru kb9):

Fii şi tu mai ponderat, că îţi dă un "ignore" de nu te vezi. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca aveai bun simt si dadeai macar un raspuns corect si de bun simt ti l-as fi premiat, dar ai dat un raspuns total pe alaturi, fiindca te-a impins satana! laughing
Vezi tu, nu esti cu nimic mai bun ca ala de-si baga o sula in gura, ca tu il tii pe Satana in gura, varsand venin, jignind si vorbind urat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca orice tine de sex este condamnat de religie. Si e simplu sa aplezi la un subiect asa de tabu sa faci oamenii sa se simta vinovati si sa ii aduci in ograda ta unde le mai iei un ban, ii mai controlezi putin samd.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu este adevărat, nu orice ține de sex este condamnat de religie.
Până la urmă...cine a inventat sexul? happy

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Uite ceva interesant în legătură cu asta: https://youtu.be/YmKHUpbKs-k

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu pierd 50 min sa ascult chestii despre dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu știi ce pierzi. Dar e alegerea ta.winking

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vorbeste 50 min despre dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Despre relații și sex în viziunea creștină, cu argumente și studii științifice în domeniu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza viziunea crestina, deci nu am pierdut nimic

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nici cercetările științifice?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suna bine amestecatura de viziune crestina si cercetari stiintifice

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tocmai de aia merită să asculți... Dar nu ești obligat, desigur.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i adevarat ca tot ce tine de sex este condamnat de religie. De exemplu in crestinism sexul e normal intre soț și soție, nu e imoral. Ba chiar din potriva, e o porunca de la Dumnezeu sa ne inmultim.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E normal atat timp cat e facut strict pentru reproducere, fara vreo metoda anticoncepționala fara vreo alta pozitie samd...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Gresit din nou. Mai ales la faza cu "pozitia". Doar puritanii englezi au treaba cu asa ceva. Literalmente nu-i pasa nici la dracu in ce pozitie o faci. Nu confunda crestinismul cu puritanismul.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

In intimitatea lui poate sa faca ce vrea, parerea mea. atata timp cat nu promoveaza sau nu afiseaza asta in public.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu vorbeam aici de parerea ta ci de pozitia religiei crestine

| Celcestietot a răspuns:

Daca acest act va dauna corpului, atunci se considera pacat, la fel cum alte actiuni daunatoare corpului sunt pacat.

| johnnny123 a răspuns:

Pentru ca in viziunea crestina orice act sexual care nu are ca scop procrearea este pacat.

Cel putin teoretic. Practic, este o "regula" respectata de 0. 00001% dintre crestini.

| ania a răspuns (pentru johnnny123):

De unde ai scos că în viziunea creștină orice act sexual care nu are ca scop procreea este păcat?-să nu vă lipsiți unul pe altul de datoria de soți, dacît prin bună învioală, pentru un timp. apoi să vă împreunați iarăși, ca să nu vă ispitească satana, din cauza nestăpânirii voastre. Dacănu se pot înfrâna, să se căsătorească pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă(1 Corinteni 7 )-Bucură-te de nevasta tinereții tale, cerbaoică iubită, căprioară plăcută, fii îmbătat tot timpul de drăgălășiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei( Proverbe 5=18-19)Deci e clar că are ca scop și plăcerea, detensionarea, să nu fii ispitit de persoanele cu care nu ești căsătorit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai ca regula de conduita absolut tot ce e nesanatos e automat un pacat, deci conteaza ce e sanatos si ce nu. Pacatul nu e o interdictie arbitrara ci e ceva ce ne face rau. Si Dumnezeu nu vrea sa ne facem rau fiindca ne iubeste. Iar in ceea ce priveste sexul oral, meh, atata timp cat o faci cu sotul sau sotia atunci nu e mare lucru dar totusi ar trebuie sa vorbesti cu preotul tau duhovnic daca esti ortodoxa. Daca nu esti casatorit/ă cu persoana respectiva atunci e clar pacat, ca orice alt act sexual.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dar nu avem cum sa stim, adica faza ca e sunt multe aspecte interpretate gresit din biblie, deci la mine e cu semnu intrebarii, intelegi? faza e ca eu asteptam un argument cu privire la Biblie, daca adauga preotii de la ei, nu ma bag acolo ca si asa ei sunt parsivi si nu foarte ortodoxi precum pretind ca sunt

| Panamax a răspuns:

Sexul oral este ok.Depinde foarte mult din care parte privesti.

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că fiecare parte a corpului are o funcție bine stabilită. Iar gura nu îndeplinește nicidecum rolul de organ sexual. Mâna pe manualul de economie și studiază în detaliu sistemele astea: Digestiv, respirator, excretor, reproducător și circulatorwinking

| TheGentleman a răspuns:

Iar restul răspunsurilor sunt eronate. Religia nu condamnă nicidecum sexul. (altfel cum credeți că musulmanii, neoprotestanții și hindușii au câte 4-6 copii?

Ce încearcă religia să facă este Educarea instinctului sexual.

Dacă ați studia, fie și un manual de clasa a 7-a de anatomie și v-ați opri mai atent la sistemul reproducător și la genetice (și bolile ce pot afecta acestea) e lesne de ce.

| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Inteleg, dar condamna sexul oral. Atata timp cat in Biblie nu mentioneaza, nu pot asculta de extremistii religiosi..........asta nu inteleg eu de unde au scos ca e pacat, pentru ca daca e sa o luam logic si treptat si sa mananci chipsuri si sa bei cola e pacat, pentru ca nu e sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca, spun preotii, acest lucru il poate face si homosexualii si lesbinele.Sexul trebuie sa fie matur adica numai in timpul casatoriei si natural adica numai cu o persoana de sex opus.

| alex598 a răspuns:

Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;
Romani 1:26 VDC.
Ba da biblia spune că nu este un lucru bun. Această "întrebuințare care este împotriva firii" se referă la alte tipuri de sex.

| anonim_4396 explică (pentru alex598):

N-ai de unde sa stii, interpretarea este diferita de fiecare cum o spune, si acolo stiu ca se refera in cea mai mare parte la gay si la lesbiene.
Nu zic ca nu poate fi adevarat, dar nu avem cum sa stim la ce se refera imi cer scuze, sunt prea putine detalii