| Lizzu a întrebat:

Am si eu o intrebare happy
Sunt curioasa. Cand erau copii, ateii sigur mergeau la biserica.
Ateii - se nasc sau devin? Au intrat vreodata in biserica, au mers la biserica? Ce i-a facut sa renunte cu totul?

Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

Pentru ca intrebarea e (probabil) retorica, nu are nevoie de raspuns. Si totusi...
Un ateu e o persoană care neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. Ca sa o nege, trebuie mai intîi sa stie (invete) despre acea divinitate.
Apoi... Un ateu nu are nevoie de biserica, deci e simplu. Un credincios are o credinta unica, deci practica o anumita religie, din cele citeva zeci care exista. Deci va fi ne-ateu in raport cu o anumita religie. Probabil ca totusi te-ai referit la religia crestin-ortodoxa si la nimic altceva. Aceasta a aparut cam odata cu Isus la evrei si s-a extins treptat. Asta inseamna ca in perioada anterioara oamenii se nasteau si mureau ateo-crestin-ortodocsi. Ca sa te citez, se nasteau,, renuntati".
Exista cu siguranta atei care au intrat in biserica. Sunt cei ai caror parinti au fost religiosi. Traiectoria lor in viata i-a facut pe unii din ei sa renunte cu totul. altii nu au fost convinsi niciodata, chiar daca au continuat sa se declare religiosi. Exista toate formele posibile, dupa cum ateii se pot converti ulterior.
Te intrebi daca ateii nu cumva se nasc atei. Pai religiosii probabil ca se nasc si ei atei. Daca nu ar fi asa, am avea si capre, cocosi, pisici religioase. Din cite se stie asa ceva nu se transmite prin ADN. Probabil o scapare a Divinitatii. Ca daca tot a instalat softul putea sa puna si acest plugin direct iar discutia de fata nu ar fi avut loc - eram toti Matricsi.
Sau poate chiar ne nastem cu acest plugin, dar ca orice plugin intr-un sistem operativ, se poate degrada din cauza vreunei defectiuni tehnice (memory fault). Inseamna a asta se intimpla cu ateii, isi pierd setup-ul initial. Deci un chip implantat nu ar fi fost ceva pacatos, ci ar fi ajutat sa poti reveni la designul initial.
La capatul acestui rationament, incep sa intuiesc de ce nu ma trage inima la o credinta sanatoasa: am fost creat imperfect.

| Lizzu explică (pentru Cocodrilo):

"eram toti Matricsi" laughing
Asta da happy

raspuns foarte obiectiv si clar, mersi

83 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Depinde ce intelegi prin ateism.
Daca prin ateism intelegi necredinta intr-o divinitate in mod constient, atunci ateu devii, nu te nasti.
Daca prin ateism intelegi doar necredinta intr-o divinitate, atunci ateu te nasti, nu devii.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Ma scuzi, dar nu stiu cine te tot suspenda cand intrebarea e a mea. Si nu vad ca raspunsul tau sa aiba urme de obscenitati...Nu e corect. Nu ti-am vazut deloc pana acum raspunsurile.

Mersi pentru raspuns.
Da, are logica happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Ce nu pot face utilizatorii suspendati?
Membrii TPU care, in ciuda avertismentului primit, continua sa foloseasca un limbaj injurios/ obscen sau sa nu respecte regulile site-ului vor fi trecuti pe statutul "Suspendat". Timp de o luna sau trei, in functie de decizia adminului, ei:
- vor putea posta maxim 5 raspunsuri pe zi, iar acestea vor fi moderate
- nu vor putea posta nici o intrebare pe perioada suspendarii
- raspunsurile lor vor fi marcate special in lista de raspunsuri
- profilele lor de utilizator vor fi marcate cu utilizator suspendat.

La expirarea perioadei de suspendare utilizatorii vor fi trecuti la cerere pe statutul "activ", cu exceptia acelor utilizatori care au continuat sa profereze injurii in raspunsurile lor pe perioada suspendarii. Conturile utilizatorilor care vor continua sa foloseasca un limbaj injurios sau obscen dupa ce suspendarea a fost revocata vor fi eliminate. De asemenea, utilizatorii care, dupa revocarea suspendarii, incalca politica site-ului in orice fel vor fi eliminati de pe site.

Cam asta se intampla si cu cei suspendati.

-Numai bine.

| Lizzu explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Aha. happy am inteles, mersi mult

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

La cerere, banuiesc ca a suspendatului, ex suspendatului. Fara cerere stai suspendat 1000 de ani? laughing

| Inferno a răspuns (pentru Lizzu):

Nu ma suspenda, daca te-a suspendat pentru ca ai dat niste raspunsuri mai mult sau mai putin jignitoare ramai suspendat o anumita perioada de timp. Oricum in ultimul timp mi-au fost sterse anumite raspunsuri ce, dupa parerea mea, nu erau jignitoare absolut deloc.
De ex: "Bravo, felicitari. Meriti funda, mi-a placut nespus raspunsul tau. Cata originalitate, cata profunzime, ganial, genial, mirific.
Esti un exemplu pentru noi.
Este prima data cand citesc un raspuns pertinent.
Cu stima, inferno."
Raspunsul acesta mi-a fost sters sub pretextul ca ar fi jignitor. Daca si domnia voastra considera ca este jignitor eu imi scot palaria.
Un alt ex: "Lumea va fi un loc mai bun."
Acest raspuns mi-a fost ster din acelasi motiv.
Cred insa ca trebuie sa mai invat modul in care functioneaza logica pe acest site.
P.S.: Si acest raspuns va fi sters doar pentru ca am repetat raspunsurile anterioare, cu toate ca de aceasta data raspunsurile nu sunt adresate nimanui.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Pai atunci sa ma grabesc pana nu iti sterg si acest raspuns nu?
In primul rand nu doar tie ti-au mai fost sterse din raspunsuri.
Toti avem problema asta.
Un exemplu ar fi raspunsul meu, sters de catre ei, dat tie in privinta micii tale ironii, si anume:
„Bravo, felicitari. Meriti funda, mi-a placut nespus raspunsul tau. Cata originalitate, cata profunzime, ganial, genial, mirific..."

Raspunsul meu de ce a mai fost sters, ca nu m-am prins? Deoarece mi-am luat libertatea de a interactiona cu infractorul (user suspendat) de tine?
Ma mir caci comentariul, meu, era cat se poate de decent si totusi...nu ca ar fi prima oara.

De ce ti l-au sters? Sa-ti zic eu? Pai acum, cand esti suspendat, raspunsurile tale sunt "marcate" (acesta este cuvantul folosit de catre admini) ca la puscariasi, sa ma exprim asa, si deci orice raspuns cu tenta si caracter jignitor, cum ar fi o simpla ironie, este "marcat" adica bifat pentru a fi sters.
Se pare ca site-ul cam este impotriva jignirilor de orice fel (subtile ori pe fata, nu conteaza).
O intrebare, daca tot te plangi de ce mai stai pe acest site? ..Nu de alta dar avand in vedere si majoritatea intrebarilor/raspunsurilor puerile, pur si simplu, nu prea ai avea de ce.

-Numai bine.

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Te inteleg perfect
Aseara am trimis reevaluarea unui raspuns si anume: "Frumos raspuns" ---doar asta am comentat si l-am vazut sters impreuna cu alte 3 raspunsuri. Ce nu le convine sterg. Nu sunt de acord cu asta.Nu e liberatate si asta ma infurie la maxim

| Lizzu explică (pentru Inferno):

Nu conteaza daca va f sters, eu oricum l-am citit si ce ramane in memorie nimeni nu stergewinking happy

| Lizzu explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Stii ce cred eu? Aici pe site este o "libertate" dar prefacuta si nicidecum nu avem dreptul sa comentam orice chiar daca nu jignesti ci doar iti spui parerea. E gresit sa-mi spun parerea? NU CRED.
Oricum nu voi inceta vreodata sa spun ce gandesc. Nu doar din simple cauze de anulare a raspunsului meu. Si punct.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar iti pot spune de ce am renuntat la crestinism: pentru ca adventistii mi-au impuiat capul ca Biblia e pura perfectiune divina iar cand mi-am dat seama ca nu e asa a fost o chestiune de totul sau nimic.

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Ce treaba au adventistii cu crestinismul? Sau ma insel eu?

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

Adventistii sunt crestini, ca si penticostalii, catolicii, mormonii, Martorii lui Iehova, s.a.m.d. DIn punct de vedere sociologic si antropologic, crestin e cine sustine ca este crestin.

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Am inteles happy mersi

| Thunderstruck a răspuns:

Pai, in general, viata unui ateu se desfasoara in urmatorul mod: 1)Se naste, nu poate sa gandeasca, nu crede in nimic, deci este ateu. 2)I se baga credintele parintilor pe gat. 3)Scapa de credinte.De-aici poti deduce raspunsurile la intrebarile tale.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sau 2) Se baga religia in scoli si pe gat...

| Leocerba a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sau 2) Se baga doar acea religie in scoli( nu tu istoria religiilor, nu tu istoria culturii sau alte alternative) si se pazeste cu bodyguard-ul si se supravegheaza cu sisteme video sa nu iasa afara acea religie pe poarta scolii, ca altceva ce sa faca bodyguard-ul platit de parinti? Ca-n buda tot se fumeaza si copiii tot se mai bat intre ei, na...ca-ntotdeauna iar de intrat in scoala poa` sa intre linistit si Charles Manson imbracat in iepure.

| RAY a răspuns:

Ateii - se nasc sau devin?
fiecare om in lumea asta de cand a existat specia umana pe pamant se naste ateu apoi este indoctrinat religios de la o varsta frageda, gandeste-te ca la 6 saptamani habar nu ai de acel botez, apoi la maturitate uni devin cea ce este starea lor naturala alti raman in acelasi indoctrinare fara suparare bazata complet pe basme

Sunt curioasa. Cand erau copii, ateii sigur mergeau la biserica.

cand esti copil si indoctrinat religios da mergi la biserica, nu devi ateu peste noapte asta e un proces lung
teism-deism-agnostic-ateu cel putin asa a fost la mine
Ce i-a facut sa renunte cu totul?
mereu ma preocupat inceputul universului, cum imi placea astronomia mi-am pus intrebarea cum e posibil ca din nimic sa apara un zeu care din nimic sa creeze ceva?
imi place stiinta e logica si are ca baza dovada, metoda stiintifica e adevarul adevarat
uni au devenit cand au citit biblia alti din alte motive
personal ma uimit crimele din vt sincer nu pot sa inteleg cum poate cineva sa creada in iahve

| Lizzu explică (pentru RAY):

Da, inteligent raspuns happy
Mi-a placut asta -- "teism-deism-agnostic-ateu ".
Imi place, aflu lucruri noi.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Important e ca acele lucruri noi sa aiba o fundatie bazata pe dovezi in secial metoda stiintifica care o apreciez foarte mult, gandeste ca aia se foloseste in cazuri judecatoresti, rationale, logice, aia e baza adevarului adevarat

| relian a răspuns:

Spun asa din ce am vazut eu la altii si la mine cind eram copii si ce simteam cind eram copil.Cei care nu cred eu cel putin asa banui ca se nasc.Nu esti copil crezi si dupa gata nu stiu ce se intimpla si nu mai crezi.Asa te nasti nu crezi in povesti.Esti mereu curios sa afli de ce e asa si de ce nu este altfel, cum de un lucru este facut asa si de ce, chestii de genul asta.Desi esti copil nu accepti sa crezi in ceva ce nu vezi, ce nu simti si nu pipai.Eu asta simteam cind eram mic si asa cred ca sint cei care nu cred.Nu este vorba ca in familie nu ai avut credinciosi.Ba dimpotriva parintii au fost credinciosi mergeau la biserica, ne invatatu sa mergem si noi la biserica etc.Copii merg la biserica si eu am fost cind eram copil dar asta nu insemna nimic.Mergeam la biserica sa ne jucam, sau ca asa vedeam ca merg unia, dar asta foarte rar. Apoi cind ajugi mai mare, gindesti deja altfel si uiti de biserica.Pur si simplu nu te atrage, nu te simti bine in acel loc.Plus de asta pe vremuri in biserici era asa un miros care si acum cred ca e la fel de lemn vechi sau ce miros o fi care unora nu le prieste.Deci nu i-a facut nimeni sa renunte la nimic odata ce copil fiind nu stii mare lucru, si odata ce te nasti cu inclinatia nu anti biserica ci asa sa nu-ti placa, atunci indiferent ce va fi mai tirziu nu vei merge si nu vei crede.In concluzie cei care nu cred asa se nasc.Asta este parere mea, deci nu stiu altii cum sint...dar eu cind ma gindesc la casa parinteasca bla bla povesti de adormit copii.....intelegi tu.Tu crezi in ceva? Cind erai copil mic mergeai la biserica sau credeai in ceva? Sincer cind eram mic nu credeam nici in barza, ca berzele aduc copii.Asta poate si ca aveam un var mare de ani care mi-a zis adevarul, cine aduc copii.Asa ca nici in mos craciun nu credeam,dar asta pentru ca ma gindeam eu ca n-are cum sa existe, insa ne bucuram asa ca era sarbatoare, copii, ne jucam povesti, trestii, papura de pe lac.Si acum la tine cine ti-a pus la indoiala credinta ta? Sau deja erai indoita de mic copil, insa voiai sa fii in rind cu lumea si spuneai si tu ca crezi, sau cum sta treaba?

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii se nasc atei, apoi sunt indoctrinati, dar cand incep sa isi foloseasca mintea devin atei.
Fara "educatie" ai fi aflat de vreun zeu? Noi fara educatie n-am fi aflat ca nu exista, asa cum ni s-a spus din fasa.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Adevarat

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://www.descopera.org/de-ce-nu-sunt-ateu/
Daca noi suntem atei, fara zei, teistii sunt fara ratiune. Negatie pentru negatie, ferplei dăla, vorba unui prieten :D

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

happy Da, interesant articolul si desenele cu calitati pentru crestini si defecte pentru ateihee hee
Eu cred ca nu exista crestin care sa fie exact cum scrie acolo, si nici ateu exact cu defectele acelea. E irelevant.
Crestinii par prea destepti si puri din ce arata acolo, iar ateii pe treapta cea mai joasa a omenirii laughing nu e asa...

Oricum nu toti crestinii sunt fara ratiune happy si nici ateii cum scrie acolo, sunt oameni printre oameni.
Mersi pentru link.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

:P Pai imaginea e facuta dupa "gandirea" crestinilor.
http://i.imgur.com/JMrwH.jpg

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da.mi-am dat seama, e majoritatea.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

laughing poza e bestiala

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Primul comm e foarte tare laughing
Vico spune:
27 August 2012 la 9:46 pm
Eu personal n-as prefera sa mi se spuna luminat. Ca pe urma cine stie ce conexiuni mai fac ei apelativului meu cu illuminati si ma fugaresc cu tortele ca-n evu’ mediu XD

E funny, dar daca stii ce a zis Carlin, adica "Never underestimate the power of stupid people in large groups." iti dai seama ca are dreptate si ca e periculos sa traiesti printre asa ceva.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Intr-un fel... happy

| Liviu a răspuns:

Ok Ok Ok sa te lamuresc cum a fost in cazul meu.
Da sunt ateu, si ce?
2maini,2 picioare, 2 ochii, 2 urechi etc.
Pentru inceput.
Am ales sa numai cred in dumnezeu si in alte divinitati din mai multe cauze.
Totul se rezuma sa spunem la rautate.
mereu mor numai oameni buni, oameni rai mor mereu ultimi happy
asta ar fi una la mana.
2. ar fi. daca ar exista dumnezeul vostru,de ce oare nu face ceva.
De ce oare nu ii omoara pe toti cei rai? pe toti cei care nu ne lasa sa traim.
De ce exista foamete,de ce exista boala,saracie, malformati si pierderi de sarcina aiurea.
De ce ne e dat sa suferim?
Aaa pacatu stramosesc si alte chestii de genul.
Ok Ok dar prin botez nu trebuia sa se spele pacatul stramosesc?
Eu cred in ceea ce vad,simt,aud,miros,etc.
Cred ca omul se trage din maimuta,cum sa cred eu ca sunt facut din pamant? cum sa cred ca mi sa suflat viata?
E ceva genul SF? acum sa cred si in zana maseluta,iepurasul de paste si de ce nu mos craciun laughing
Candva eram un cresti,ma rugam zilnic,seara de seara.
Numai cred,numai pot,numai am speranta,am ales sa nu cred in nimic supranatural,nu cred in divinitati,si ca sa iti raspund l intrebare mai pe scurt ca am lungit-o rau laughing
Atei se nasc in orice religie,insa ei pe parcursul vieti isi pot schimba parerea,religia si altele.
Da,pana sa devin ateu am mers la biserica,ma inchinam, ma rugam, eram un crestin ortodox adevarat.
Daca aveti alte subiecti astept.
Insa va rog un lucru in incheiere.
Sa fim civilizati, fara jigniri, fara aluzi nasoale la adresa mea.

| Lizzu explică (pentru Liviu):

Mersi pentru raspunsul tau sincer si la obiect happy

"daca ar exista dumnezeul vostru,de ce oare nu face ceva.
De ce exista foamete,de ce exista boala,saracie, malformati si pierderi de sarcina aiurea.
De ce ne e dat sa suferim?"

--- >> Ma intristeaza intrebarile tale,pentru ca stiu ca nu putem raspunde la ele si nu putem face noi nimic,nimic care sa aduca putina blandete in lume,pace si bunatate; sa fie bine pentru toti. La intrebarea asta "De ce?" incerc mereu sa-mi raspund dar intotdeauna raspunsul vine taiat si lipseste partea cea mai importanta din el.

Nu stiu de ce mor oameni buni,o explicatie ar fi ca,fiind buni,sufletul lor deja si-a atins telul in lumea asta, deja au evoluat ca spirit si nu mai au nevoie sa lungeasca viata pe pamant. Stiu ca ti se pare si asta SF dar nu am ce sa fac. Asta am auzit si asta tind sa cred si eu, si sa cred ca au ajuns intr-un loc mult mai bun si plin de pace si impacare. Dar nu avem de unde stii.

Referitor la suferinta, de ce ne e dat sa suferim, nu ma pot pronunta, e mult prea greu si atarna ca o povara pe umeri.
Poate daca nu ar fi fost suferinta, nu ar fi existat nici fericirea...e singura explicatie posibila pe care o pot gasi.

Mai vroiam sa stiu parerea ta despre suflet. Crezi ca tu esti ceva mai mult decat o gramada de carne? Simti in tine ca ar exista ceva mai profund? De exemplu sufletul. Crezi ca ai unul?

happy

| Liviu a răspuns (pentru Lizzu):

Iti inchipui ca daca nu cred in divinitati,nu cred nici in 'suflet' nu?happy
Eu cred doar in ceea ce vad. cred in anatomie,spre exemplul fara inima nu poti trai nu?
dar fara acest 'suflet' putem trai nu?
Eu personal nu mai cred in asa ceva, am crezut si eu candva, insa cand am vazut ca tot degaba, am ales drumul acesta, sa imi explic cat de cat fiecare lucru care pare de ne explicat.

| Lizzu explică (pentru Liviu):

Am inteles, mersi happy

| Alphawolf a răspuns:

De ce in alte civilizatii normalul inseamna mai multi zei, de ce in altele normalul inseamna alti zei, sau de ce este normal pentru unii ca vaca sa fie sfanta, iar pentru noi nu? Aceste "valori" se transmit din generatie in generatie. Copiii se nasc fara nicio filozofie despre viata, ei sunt foarte naivi, cred absolut orice le este transmis... ei nu pot procesa informatia sustinuta, la ei nu este scepticism, pentru ca nu au destule cunostinte si nici nu au experimentat personal. Ei nu pot face diferenta dintre real si ireal, dintre normal si anormal. Valorile cu care sunt bombardati se cimenteaza in mintea lor, fac parte din modul lor de a gandi, le creaza obisnuinta, normalul. Ei, in naivitatea lor, isi fac sperante, isi amagesc dorintele, devin oarecum dependenti de acele valori. Omului, odata cu cresterea in varsta, datorita cunostintelor acumulate si trairilor experimentate, ii scade si naivitatea, doar ca, in foarte multe cazuri, dorintele si slabiciunile ii tine la om ratiunea captiva.

Am parinti credinciosi, dar nu indoctrinati. Am fost credincios, am fost la biserica, dar, din cate imi aduc aminte, doar de Pasti.
Mi-am dat seama ca, religiosi isi sustin convingerile cu golurile cunoasterii si cu povesti de speriat si/sau adormit copiii, influentati de dorintele si slabiciunile lor.

| NOname a răspuns (pentru Alphawolf):

Am aceeaşi rugăminte şi pentru tine, Alphawolf, repetă răspunsul tăi aici, să-l am în arhiva mea personală:

http://www.tpu.ro/......v-9fihrvb/

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Da, un raspuns inteligent happy
Si referitor la ce e normal si ce nu in diferite culturi ...de aici rezulta ca "normalul" este absolut relativ, ca si "frumosul","timpul".

Mersi

| Exilee a răspuns:

Cand erau copii, ateii erau crestini.
Ateii se nasc ( ca orice fiinta de altfel).
Da, presupun ca MACAR ODATA au pasit intr-o Biserica.
Ce i-a facut sa renunte? Pai, reflectia ( exagerata) a ratiunii lor.
Iti doresc o seara buna big grin.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu mergeam la biserica, nu imi placeau obiceiurile religioase, niciodata nu am crezut cu adevarat, nu m-am spovedit/impartasit vreodata. Faptul ca parintii mei nu sunt prea religiosi a influentat destul de mult. Singurul motiv pentru care am pasit intr-o biserica/manastire a fost pentru a o vizita si la moartea bunicului meu, chiar daca aceste ritualuri ma lasa rece.

Te nasti fara religie, dar ti se baga credinta pe gat de la varste fragede.

| HueyFreeman a răspuns (pentru HueyFreeman):

La naiba TPU T_T.

Am inceput sa ma consider ateu de la 12 ani, desi eram si inainte.

| dracu14 a răspuns:

Eu am trecut o singura data in biserica,la botezul meul(obligatii, bunicii mei au inistat desi parintii mei nu vruiau)
niciodata nu m-am rugat lui d-zeu si niciodata nu am crezut ca exista, inca de pe la gradinita ziceam ca nu cred in d-zeu decat daca-l vad fata-n fata
noroc ca am avut parinti normali care nu m-au indoctrinat sa cred sau nu
apropo, la nastere toti suntem atei, asta daca nu cumva tu te-ai nascut cu icoana in mana zicand doctorului:d-zeu sa te binecuvanteze

| Lizzu explică (pentru dracu14):

laughing Ultima fraza chiar m-a facut sa rad laughing mersi ca ma crezi o sfanta laughing

Da, stiu ca toti se nasc atei, era o intrebare sa vad cam ce pareri se spun despre asta happy

| MrAnderson a răspuns:

Ateii au fost obligati de mici sa mearga la biserica, li s-au imprimat fortat niste idei, au fost botezati fara acordul lor, si abia mai tarziu, cand au dezvoltat propriul discernamant, au fost capabil sa aleaga ceea ce cred.
Pe scurt, sunt de parere ca Biserica face un abuz teribil.
In scoli avem la ora de Religie, care ar trebui sa trateze toate marile culturi si religii, doar preoti care indoctrineaza in ortodoxism si promoveaza ura sau dispretul fata de alte filozofii.

Sa nu avem pretentia vreodata sa ne consideram civilizati, pentru ca avem Aifoane si Biemveu. Suntem niste urangutani cu mintea-ngusta care inca se lasa controlati de biserica, si alte culturi influente.

Nu promovez ateismul, in nici un caz. Doar liberul arbitru.

| NOname a răspuns (pentru MrAnderson):

Subscriu.

| Lizzu explică (pentru MrAnderson):

Inteligent raspuns si adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| a3e6u9 a răspuns:

Toți oamenii se nasc atei, se cheamă ateism implicit. Evident, bebelușii nu cred în vreun zeu. De-a lungul timpului dobândesc tot felul de credințe, unele corecte, altele eronate, credința în zei și Moș Crăciun se încadrează la credințele eronate. Unii reușesc mai târziu să scape de credințele absurde, alții nu reușesc.

| Calininio a răspuns:

Nu, nu "sigur mergeau" ci "sigur erau obligati sa mearga". Cand te nasti, te nasti agnostic. Apoi lumea iti spala creierul cu diverse...

| Lizzu explică (pentru Calininio):

Dar eu ma intreb asta : oare un copil care inca nu are notiunile despre religie si dumnezeu bine infipte si clarificate,poate fi "obligat" sa mearga la biserica?
Ma gandesc ca poate se duce de buna-voie cu mama, bunica etc pentru ca la inceput nu prea esti familiarizat cu chestiunile astea si doar urmezi exemplul celor mari,iar daca ii vezi an de an ca se duc la biserica, la marile sarbatori, atunci iti intra in creier si mergi si tu, copil fiind...

Dar, in fine e alta problema.

| Calininio a răspuns (pentru Lizzu):

Tocmai ca nu le are bine infiripate si clarificate, de aia e "obligat" sa mearga la biserica. De buna voie inseamna de cele mai multe ori ce ai spus tu mai jos: "le intra in creier". Le intra in creier ce li se zice de catre parinti, fara sa poata avea vreodata o perspectiva obiectiva. Adica indoctrinare. Si eu am fost indoctrinat pana la 10 ani. Norocul meu a fost ca nu suficient.

| Jackul336 a răspuns (pentru Lizzu):

Cand eram la biserica, pazit de ai mei si dominat de rusine si frustrarile aferente, singurul prieten era ceasul, cu cat minutele curgeau mai mult cu atat inima imi crestea la loc. Apai cand se gata slujba si se dadea nafura, simteam cum "cineva de sus ma iubeste"

| Lizzu explică (pentru Calininio):

happy

| Lizzu explică (pentru Jackul336):

laughing Da...
Nu poti obliga o persoana sa simta ce altii simt.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Calininio):

Scurt si la obiect, bravo.
Si da, ai dreptate.Nu ne nastem atei ci agnostici.
Nu inteleg de ce toata lumea confunda si inverseaza.
E chiar atat de grea logica asta (pentru cei ce confunda, ma refer)?raised eyebrows

-Numai bine.

| Jackul336 a răspuns:

Buna! copilul se naste exact cu ce e inzestrat de la natura si anume cu anumite inclinatii catre anumite calitati si abilitati! se naste cu un anumit temperament, cu o anumita constitutie fizica, in codul lui genetic fiind multe atuuri si predispozitii.

Parintii trebuie sa devina constienti de specificul copilului si sa il educe strict pe inclinatiile reale, deoarece prin acest mod prietenos si spiritual copilul sigur va reusi.

Toate talentele se valorifica prin cultivarea increderii in sine, prin incurajare, prin largirea orizontului de cunoastere, fiecare metoda de educare fiind diferita functie si de varsta si inteligenta copilului.

Insa daca -i vorbesti despre ingeri si diavoli despre dumnezeu si dracul s-ar putea sa devieze de la calea lui spre inclinatii anxioase, teama de diavoli si de spiritele decedatilor samd.

Singur te va intreba : de ce tu, tata sau mama. vorbesti cu mine, te aud, ma ajuti iar cel de sus nu mi-a spus niciodata un cuvant frumos?

In loc sa mearga odihnit la orele de stiinte ale naturii si ale omului, el va avea cosmaruri cu draci sau va adormi mai greu temandu-se de pedeapsa divina.Va adormi la orele 2 noaptea in loc sa adoarma la orele 10, maxim 11 noaptea.

Poate va merge la biserica insa avand in vedere ca atentia se dezvolta treptat odata cu varsta, nu va rezista sa stea concentrat mai mult de 10 minute la varste de 3 - 7 ani, mai mult de 30 de minute intre 7 si 10 ani si abia dupa 10 ni va sta 50 de minute

de aceea abaia cand ai 19 ani poti sta 100 de minute la o prelegere.

Iar lumea nestiutoare va spune ca acel copil e posedat de diavol. copilul e activ si vioi, dar e un lucru natural si frumos. Daca se va tavali in biserica, lumea care se teme de domnul, va avea o influeanta negativa asupra acelui copil si-l va culpabiliza.

El in loc sa descopere prin joc, facand mici trazani ce-i drept, se va culpabiliza gandind ca a maniat pe domnul. I se taie astfel cordonul care leaga abiliatile de experienta motrica a jocului si-l va limita spre calificativul stangaci. Teama de a gresi sau autoinvinovatirea te plafoneaza si nu te lasa sa vezi orizontul invatarii din greseli si implicit descoperirea versiunilor imbunatatite

Odata culpabilizat, copilul va dezvolta complexe mai mici sau mai mari dupa specificul lui.

Oricum e un abuz sa stai straja in bisercia pentru copii, deoarece il indepartezi si mai mult.

Natura l-a binecuvantat sa se joace sa se bucure de mediul inconjurator nu sa pupe lemne si sticle. Asa se dezvolta motric si intelectual, nu prin hranire religioasa excesiva.

Ne nastem fara dogme e clar. Insa ce ne indeparteaza de biserica e faptul ca mediul uman e catranit si arata fete imbacsite care nutresc frustrari.

La biserica nu se disputa chestiuni umane ci se desfasoara aceeasi placa;
as putea sa creez un soft care sa ruleze automat liturghia, prin indicatori logici redand in toata perioada anului versetele si ecteniile.

Copilul nu se hraneste cu reguli bisericiesti ci cu suflet si afectivitate

| NOname a răspuns (pentru Jackul336):

Frumos răspuns şi foarte explicit.
Ai putea să-l repeţi aici, te rog?

http://www.tpu.ro/......v-9fihrvb/

| marinelpop a răspuns:

O „cruciadă" neoateistă - Treziţi-vă! — 2010

O „cruciadă" neoateistă

ÎN ULTIMII ani, un nou grup de atei şi-a făcut apariţia pe scena lumii. Numiţi neoatei, aceştia nu se mulţumesc să-şi ţină convingerile pentru ei. Dimpotrivă, au pornit într-o adevărată cruciadă „încercând cu virulenţă şi patos să-i determine pe cei religioşi să adopte punctul lor de vedere", scrie editorialistul Richard Bernstein. Sunt vizaţi până şi agnosticii, căci neoateii nu lasă loc îndoielii. Pentru ei Dumnezeu nu există, şi punct!

„Lumea trebuie să se trezească din lungul coşmar al credinţei religioase", afirmă Steven Weinberg, laureat al Premiului Nobel. „Ca oameni de ştiinţă, avem datoria să facem tot ce ne stă în putinţă pentru a slăbi influenţa religiei. Acesta s-ar putea să fie cel mai mare bine făcut vreodată civilizaţiei." Un instrument folosit în acest sens de neoatei este cuvântul scris, care pare să stârnească interesul multora. Unele cărţi neoateiste chiar au devenit bestselleruri.

Deşi surprinzător, tocmai religia susţine cauza neoateistă, asta deoarece oamenii s-au săturat de extremism religios, de terorism şi de conflictele care năpăstuiesc omenirea. „Religia otrăveşte totul", declară o figură marcantă a ateismului. În opinia unora, ‘otrăvitoare’ sunt toate convingerile religioase, nu doar cele extremiste. Doctrinele principale, susţin noii atei, trebuie demascate, abandonate şi înlocuite cu logica şi raţiunea. Oamenilor nu trebuie să le fie frică să vorbească deschis despre „noianul de nonsensuri [care se găsesc în Biblie şi în Coran şi] care distrug vieţi", scrie Sam Harris, şi el ateu. „Nu ne mai putem permite luxul de... a fi diplomaţi."

În vreme ce discreditează prin orice mijloc religia, neoateii venerează ştiinţa, unii pretinzând că aceasta infirmă existenţa lui Dumnezeu. Dar chiar o infirmă? De fapt, poate să o infirme? „Să fim sinceri: În cele din urmă, cineva va câştiga şi cineva va pierde în această dispută", mai spune Harris.

Cine credeţi că va câştiga? În timp ce vă gândiţi la această chestiune, întrebaţi-vă: „Este credinţa într-un Creator dăunătoare în sine? Ar fi mai bună o lume în care toţi oamenii ar fi atei?".

| Lizzu explică (pentru marinelpop):

Da,stiam ca a inceput asa ceva, de convingere a oamenilor ca religia e nici mai mult nici mai putin decat "spalare a creierului".
Pe de o parte sunt de acord,pentru ca religia iti introduce ani in sir ideea de pedeapsa,sa nu faci aia, sa nu faci cealalta ca vei fi pedepsit si nu oricum, ci de marele D-zeu in cer sau in Iad. E absurd.
Suntem aici sa experimentam tot ce vrem, acum daca e daunator pentru ceilalti sau nu, asta nu stiu.
Sunt unele "reguli" sau "legi" ale Bisericii catre oameni care nu-si au rostul efectiv. Imi suna a "tinere in frau " a nestiutorilor, pentru ca noi nu avem habar ce se ascunde in subsolurile Bisericii (institutiei).

| Cocodrilo a răspuns (pentru Lizzu):

Nu toate religiile au actionat la fel de puternic pentru spalarea creierelor.
De exemplu, Jeremy Rifkin, in cartea lui Empathic Civilization (foarte interesanta si captivanta, merite citite cele 600 pagini in engleza) spune lucruri interesante despre Catari:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Catarism
Au existat ramuri timpurii ale crestinismului care erau mult mai empatice si nu porneau de la ipoteza de a culpabiliza omul opunindu-l Divinitatii, ci il armonizau cu aceasta, ceeace pare a fi mai firesc.
http://empathiccivilization.com/
Cartea nu este despre religie. Se poate veda macar video care explica ce e prin carte.

| Alexsiatit a răspuns:

Cuvintul "ateism" din punct de vedere etimologic este "format din două cuvinte grecești: prefixul „a" (care înseamnă „fără") și sufixul „theos" (care înseamnă „zeu"). Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine, este absența credinței (și crezării) în zei".
Alexsiatat.

| ArinaRya a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt ortodocsi (vorbind de Romania) si au primit un botez la nastere, altii s-au botezat mai tarziu cand au devenit siguri de credinta lor. Ei bine, da, toti au mers la biserica la un momentdat, uneori fie impinsi de familie alteori fie din propria initiativa. La un momentdat in viata ajungi sa te gandesti si sa te intrebi multe lucruri precum "de unde stiu eu ca Dzeu chiar exista din moment ce nu-l pot vedea", "se spune ca dzeu e atotputernic si atotfacator, atunci poate sa creeze o piatra pe care sa nu o poata ridica? daca poate sa o creeze-atotfacator, dar daca nu o poate ridica nu mai e atotputernic" si foarte foarte multe neclaritati. Unii sustin asta ca fiind o ratacire de la credinta "crede si nu cerceta" sau o considera logica omeneasca "cerceteaza tot si alege ce e bun". Oamenii sunt limitati, noi avem gandirea limitata la anumite standarde, nu putem percepe nici infinitul, nici vesnicia, nici puterea Domnului. insa putem sa ne indreptam sufletul spre iubire, chiar daca uneori suntem incremeniti in proiect. Dpdv crestin nu exista cuvantul ATEU, ori esti cu Dumnezeu, ori esti cu Satan, insa un om este considerat ateu cand nu crede nici in Dzeu si nici in Satan, in niciun zeu ci mai mult se bazeaza pe ratiunea proprie, ceea ce se naste din dobandirea unor cunostinte, cercetari, stiinta. Dar ce spune Dumnezeu despre toate astea? Intelepciunea este nebunie inaintea Lui Căci te încredeai în răutatea ta şi ziceai: „Nimeni nu mă vede!" Înţelepciunea şi ştiinţa ta te-au amăgit, de ziceai în inima ta: „Eu şi numai eu."

| acidickiddo a răspuns:

Dupa parerea mea, ateii sunt aceia care nu cred in Dumnezeu, care nu intra in biserica, care nu se roaga.Decii nu au nicio treaba cu religia.Multi spun ca sunt atei doar pentru ca nu cred in divinitate, dar asta nu e un fapt care sa le confirme ateismul.Ateii nu sunt botezati la nastere, chiar daca primesc un nume.Sunt multe aspecte care se bat cap in cap, in legatura cu subiectul asta...probabil iti poti clarifica raspunsul, doar cautand pe internet niste amanunte, ceva despre ateism in sine.

| šïηηεr a răspuns:

Orice om se naşte ateu, dar i se bagă în cap chestia cu Dumnezeu.

Şi da, au păşit de multe ori într-o biserică.

Ce i-a făcut să renunţe?

S-au reglat la cap, şi s-au gândit, dacă tot există '' Dumnezeu '', de ce nu se arată? Dacă tot există '' Dumnezeu '', de ce nu opreşte foametea şi sărăcia?

Cam asta e. : D

| Lizzu explică (pentru šïηηεr):

happy Dar eu sunt confuza din cauza multor declaratii ale unor persoane care sustin ca lor li s-a aratat, si nu doar Iisus ci si ingeri sau orice alte fiinte divine...

Sa minta cu totii? Ce au de castigat oare?

Mersi pentru raspuns

| šïηηεr a răspuns (pentru Lizzu):

Bani au de câştigat, logic. Li se dau bani ca să mintă, şi să ne păcălească pe noi. rolling on the floor Tu crezi prostiile alea?

| a3e6u9 a răspuns (pentru Lizzu):

Există suficiente persoane care susțin că au văzut fantome, extratereștri sau tot felul de creaturi mitologice. Martorii oculari sunt irelevanți pentru mine. Mă miră că sunt folosiți atât de mult în tribunale, bănuiesc că de asta ajung oameni nevinovați după gratii.

| Lizzu explică (pentru šïηηεr):

Nu stiu la ce anume te referi.din ce am zis eu? sau.
Te referi la preoti si indoctrinare?

| šïηηεr a răspuns (pentru Lizzu):

Ai zis că eşti confuză din cauza unor declaraţii ale unor persoane care susţin că lor li s-a arătat Iisus, îngerii, mă rog.

Şi ai întrebat de ce fac asta, şi eu ţi-am zis că pentru bani.

Le dau bani ca să mintă, şi aceştia, din cauza sărăciei nici nu mai stau pe gânduri şi acceptă.

| Lizzu explică (pentru šïηηεr):

A happyok. Acum inteleg.
Nu stiu daca asta este, dar mi se pare josnic.

| Lizzu explică (pentru a3e6u9):

Chiar nu stiu ce sa spun.
Cateodata as vrea sa mi se intample si mie sa vad cine stie ce. Doar atunci as putea crede cu adevarat.

| Razvan91 a răspuns:

Un ateu a avut candva o credinta in ceva "zeu" "Dumnezeu" etc.

Este ateu atunci cand renunta la acea credinta ca acel "zeu" "Dumnezeu" nu exista...

Scurt si la obiect, religia se "invata" si se "mosteneste" prin practicile religioase, nu ai cum sa te nasi cu o credinta anume... dupa "botez" mostenesti o religie anume care ti se transmite prin "practici religioase" (in functie de religia perintilor).

Nu ai cum sa te nasti direct ateu, pentru ca la nastere nu apartii nici unei religii, trebuie sa ai o "credinta" fie crezi in ceva anume ori crezi ca nu exista... apare pe parcurs [period].

| kataleena a răspuns:

E un subiect delicat religia. Oamenii devin atei datorita stiintei care nu se impaca prea bine cu divinitatile.In plus, atitudinea Bisericilor si comportamentul acesteia intareste ideea ateismului dar si anumite idei/fapte scrise in Biblie.
Dupa parerea mea, oamenii devin atei direct proportional cu evolutia.

| comsalivia a răspuns:

Sa iti explic ciclul vietii
te nasti ateu- ti se baga religia pe gat - crezi in continuare/sau nu

| Lizzu explică (pentru comsalivia):

Cred ca, intr-o masura, asa e.