| biencutza123456 a întrebat:

Am vazut ca la intrebarea de azi din oracol daca suntem de acord cu implicarea vedetelor in campania pentru sustinerea orei de religie in scoli majoritatea au raspuns nu.Intrebarea mea este de ce? Vreau sa aud doar parerea voastra, nu sa dezbatem despre religie pentru ca s-ar intinde discutia pana dimineata si tot nu am termina.Eu personal am raspuns da pentru ca lasand la o parte faptul ca sunt atatea biserici si ca fura preotii si ca nu sunt un exemplu bun etc sunt multe pilde intelepte, istorioare frumoase si poezii pe care e pacat sa nu le auda cei mici.Consider ca e bine sa ii vorbesti copilului tau despre Dumnezeu de micut.Nici eu nu sunt cine stie ce credincioasa,dar pe viitor cand voi avea copiii mi-as dori mult sa participe la orele de religie.Daca nu, le voi vorbi eu acasahappy. Astept parerile voastre cu argumente.

34 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pentru ca este penibil.Platesti vedete sa sustina religia? Preotii ce dracu' fac? In loc sa explice ei de ce e buna religia bagi o vedeta in video sa afiseze un zambet larg si sa o arda cu "nu concep sa nu se faca religie" si alte prostii similare?
Nu e ok si pentru ca ora de crestinism este pentru crestini.Multi or sa ajunga probabil acolo ca a zis ma-sa ca nu e in regula deoarece asa spun "marile vedete".Pe langa asta, e si un fel de "atac psihologic". Felul in care gesticuleaza, felul in care vorbesc, prima zambeste ca idioata fara motiv, felul in care incepe discutia...etc. sunt menite sa ii faca pe aia mai...sa zicem ca nu sunt in stare sa gandeasca pe cont propriu, au nevoie de ajutor, sa ii faca sa fie de acord cu ei.

| danut a răspuns:

Este foarte simplu, in ce forma de STAT traim noi, intr-un stat laic (democratic) sau intr-un stat teocratic (religios, de exempu, musulman). Daca iti raspunzi la aceasta intrebare ai rezolvat si intrebarea ta. Acele persoane puse sa faca prozeletism NU sunt vedete, sunt doar niste golani. Vedetele au cariere artistice sau de alt neam, nu fac p.o.rnografie fizica sau intelectuala pe la televiziuni de cartier.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Hai sa facem o paralela imaginara si sa presupunem ca s-ar propune ca secta ta adventista sa fie interzisa in Romania daca atentie, ortodocsii nu semneaza pentru pastrarea ei in legalitate. Ce for face atunci adventistii? Eu cred ca vor porni o campanie in media prin care sa li se explice ortodocsilor ca secta adventista este buna, ca educa intr-un spirit corect oamenii, etc, etc. si ca ar fi bine sa semneze ca sa nu fie interzisa. Si foarte probabil ca vor folosi oameni "cu greutate" adica vedete, de aici si din afara, care sa sustina cauza.

Deci, cand esti intr-o situatie in care trebuie sa aperi niste valori si ai niste convingeri puternice in acest sens, vorbesti nu stai, explici cum sta treaba pentru ca oamenii sa inteleaga toate punctele de vedere. Daca ASUR-ul si indivizi precum Emil Moise au spus pe toate canalele media ce vor, de ce sa nu explice si Biserica Ortodoxa punctul ei de vedere?

Au exisat vedete care au luat atitudine? Foarte bine! Acei oameni sunt ortodocsi, au niste convingeri, si nu au facut alteva decat sa-si exprime un punct de vedere.

Oricum, nu pot sa nu remarc limbajul suburban folosit de tine la adresa unor oameni vinovati doar pentru ca sunt ortodocsi si au luat atitudine intr-o chestiune. Acei artisti "sunt doar niste golani", "fac p0rnografie fizica", etc. Te-ai inscris in secta adventistilor, Danut, si nu ai invatat nimic despre respect, iubire si toleranta. Ma mai intalnesc uneori cu diferiti penticostali, adventisti si alte soiuri care imi propun mai direct sau mai voalat cica sa ma pocaiesc, adica sa vin la secta lor. De fiecare data cand sunt intr-o astel de situatie, ma imi aduc aminte de oameni falsi, fara caracter, cum esti tu si alti asemenea tie pe care i-am intalnit in viata mea si ma uit la interlocutorul din fata mea cu mila.

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Http://www.wowbiz.ro/......19919.html

CONECT-R, una dintre vedetele despre care vorbesti si pe care BOR a considerat potrivit sa o intrebe "De ce e buna religia in scoli?"

BOR doreste sa il ascultam pe Conect-r.

Iar daca am tine cont de ce spune CONECT-R legat de religia in scoli, atunci evident ca tinem cont si de ce FACE conect-r.

Concluzia: Ce face conect-r = Valorile promovate de BOR.

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Sa incepem cu "sfarsitul", nu te-am invitat sa te faci "sectant" dar tu vad ca ma umpli de prozeletism pe toate caile. In privinta interziceri, poti cauta in istoria recenta si vezi cum s-au comportat ortodocsi cu celelalte culte din Romania asa ca fi sigur ca am "invatat" destule despre iubire, blandete, toleranta de la "fratii" mei ortodocsi iar daca nu ne vopseam pe piept cu "democratia" eram un stat totalitar ortodox ( de altfel un ideal al ortodoxismului) de multi ani. Iar in ceea ce s-ar numi vedete se vede in ce hal a ajuns amarata noastra de tara si daca au asa mare dragoste de Dumnezeu si dreapta credinta sa-si schimbe comportamentul si sa nu se mai comporte ca ultimi oameni.

| relian a răspuns:

De ce sa raspuns majoritatea cu NU? Simplu asta mai lipseste sa apara vedetele la tv si peste tot sustinind biserica.Asta ar duce spre prapastie,pentru ca f multi pun botu la ce spun artistii astia, vedetele. Unde mai pui ca habar nu au pe ce lume sint si nu mi se pare normal sa te bagi unde nu este domeniul tau.dar cred ca principalul motiv al lui NU e pentru ca nu se doreste ca religia sa stea la scoala.Tu de ce ai vedea ca e bine si de ce tiai da copii la ora de religie cum spui? Bine teoretic hai sa discutam, dai copii la ora de religie si vin acasa si te intreaba-Cine a facut omul, animalele, plantele viata in genereal? Tu ce o sa le raspunzi? Normal o sa le raspunzi ca Dzeu odata ce esti si tu religioasa.Dar copii tai o sa spuna pai uite la scoala ne invata ca viata a aparut prin evolutie etc.Si atunci tu ceo sa le spui? Normal le spui ca dzeu si le mai spui ca 2+2 nu fac 4 ci fac 3 ca na sa fii contra scoli.Deci vezi tu cam despre asta este vorba aici nu ca e cineva impotriva religiei.Religia este o institutie si invatamintul este o alta institutie.Religia nu invata pe nimeni nimic ca nu are ce, se bazeaza doar ca asa a zis X si Y, iar invatamintul se bazeaza pe societate, pe chestii reale pentru a asigura cele necesare traiului.Nu stiu cit intelegi din ce spun,dar afla ca la scoala inveti matematica,istorie,geografie,fizica,biologie si etc chstii de care ai nevoie in viata,fara astea nu poti trai, fara astea nu poti avea un job, nu poti face absolut nimic, nu poti numara bani, nu poti vindeca pe cineva.Religia nu te vindeca, nu iti da de mincare ca urmare nu are ce cauta in scoala unde se invata chestii reale, practice.Cam despre asta e vorba.Acasa la tine e ok poti invata copii ce doresti, dar nu si la scoala.In mare religia este tocmai opusul stiintei, adica ccea ce se preda in scoli.Si cum crezi tu ca pui chestii contradictorii in aceiasi oala.Este ca si cum incerci sa amesteci focul cu apa si vrei sa iasa totul bine. Poeziile si ce mai spui ca sint frumoase lasa e pentru acasa.E mai bine sa inveti copii ceva poezii de Eminescu de citi poeti nu avem. Daca tu vorbesti unui copil de mic despre dzeu nu faci decit sa il indoctrinezi asta vei face.Adica ii bagi cu dea sila pe git ceva ce el nu are nevoie in viata.Sa fie o persoana buna, cinstita o poti face si normal fara dzeu. Apoi Isus al tau din biblie cea facut? Uite te intreb de ce sa botezat el la maturitate, ce a vrut el prin asta sa arate? Sti sau doresti sa iti traduc eu? Tocmai asta tia transmis sa lasi copil in pace, sa nu il indoctrinezi de copil, sa il lasi sa aleaga el cind va fi matur ce vrea sa urmeze sa faca si in ce sa creada. Aveti biblia dar se pare ca nu ati citit-o marea masa din voi.Pun pariu cu tine pe ce vrei ca tu personal nu ai citit biblia.

| AirănMeidăn a răspuns:

Mie imi e indiferent. Am vazut multi atei care erau de-a dreptul ingroziti de ideea asta.
In primul rand, inteleg. Inteleg de ce nu vor asta. Multi copii de 4-5 pana in 12-13 ani se lasa foarte influentati de mass-media. Si nu doar. Pai, de ce se intampla asta? Asta e problema care trebuie pusa. Se intampla fiindca asa au fost crescuti, inconjurati de seriale majoritatea idioate, si de celebritati si mai si. Nu ar trebui sa lasam lucrurile de genul sa ne influenteze.
Am mai vazut pe aici si ideea ca ora de religie indoctrineaza. Nu, nu indoctrineaza in nici un fel. Eu nu cred in Dumnezeu si am inceput sa imi pun intrebari de prin clasa a 5-a, si eventual in a 6-a a inceput sa ma preocupe si m-am mai informat. Particip la ora de religie si am participat mereu exact la fel cum fac cei care cred. Spun rugaciunea, si credeti-ma ca nu patesc absolut nimic. Uneori ne mai pune sa facem compuneri. Stiu doar ca anul trecut ne-a dat de facut o compunere cu titlul "Importanta credintei", iar eu, care nu credeam in Dumnezeu, am luat 10 pe acea compunere. Si am spus exact ceea ce gandeam, dar fara sa ofensez in vreun fel profesorul. Mi-a zis chiar ca i-a placut foarte mult compunerea mea. In concluzie, trebuie sa fii de-a dreptul idiot ca sa te poata indoctrina la ora aia. La fel si in cazul vedetelor. Ce personalitate si gandire nesigura trebuie sa ai ca sa te influenteze o vedeta mai ales in aceasta privinta? Pot spune ca cei care se lasa influentati de asemenea persoane o merita; nu au o parere proprie ci una luata din parti, care poate fi usor daramata.
In opinia mea, pot sa faca ce vor. Cum am mai spus, daca atat de slabi incat sa ne lasam influentati suntem, atunci chiar meritam sa fim.

| NOname a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Tu presupui în mod greşit că toţi sunt neidioţi şi toţi simt, gândesc şi au experienţe de viaţă exact ca tine.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru NOname):

Pai, atunci de ce nu recunoastem ca de data asta BOR a fost destul de ingenioasa si, dupa cum putem observa, stiu cum sa ne manipuleze?

| NOname a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu să ne, ci să îi: cei din turmă.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AirănMeidăn):

De cand exista biserica rolul ei a fost mentinerea maselor in bezna necunoasterii pentru a reusi sa-i tina in frau si sa-i manipuleze in folosul clasei conducatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Jardelin a răspuns:

Au spus nu, de prosti! Sunt Gica-contra. De ce sa fie de acord ca niste oameni cunoscuti sa-si spuna niste pareri legate de ora de Religie? Dupa mintea lor nu trebuia sa zica nimeni nimic. Nu trebuia sa le explice nimeni nimic oamenilor. Trebuia sa fie liniste totala. Iar daca Biserica nu a fost invizibila, ci a fost vizibila aratand oamenilor ce este cu aceasta ora de Religie si indemnand parintii sa-si inscrie copiii, s-a interpretat in mod rautacios de catre atei ca Biserica este disperata!

Nu, Biserica nu este disperata, pur si simplu a comunicat oamenilor o situatie si a raspuns unor atacuri si minciuni. Cat despre ora de Religie, slava Domnului ca ea exista inca si ca majoritatea elevilor o doresc. Sper ca aceste ore sa le fie de folos si sa afle despre Dumnezeu lucruri care altfel nu le-ar afla.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Jardelin):

Majoritatea elevilor NU O DORESC.In numele marii lor majoritati au semnat niste parinti in general inculti cu un grad de instruire precar.Aceasta este realitatea D-le Jardelin.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De exemplu deoarece vedetele sunt printre cele mai "pacatoase". sa nu uiti sa ii spui copilului tau cum trebuie sa ucida el oamenii care muncesc sambata. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| kyliejenner a răspuns:

Pentru ca religia este ceva spiritual si personal si nu trebuie facut la scoala! Cum sa pui un copil de 7 ani sa se inchine si sa faca tot felul de lucruri PE CARE NU LE INTELEGE si sa-l inveti tot felul de povesti si atrocitati si sa-l ameninti ca ajunge in iad daca nu face aia, aia si aia?

Religia o inveti singur, sau mai bine in familie.

Tine de TINE sa descoperi spiritualitatea in viata, nu sa te "invete" un profesor care de multe ori este FOARTE incomepetent. Ca sa nu mai zic ca, daca iti exprimi o opinie cu care profesorul nu e de acord, sau pui o intrebare, iti da nota mica sau te acuza de nu stiu ce in fata clasei. Incredibil.

| biencutza123456 explică (pentru kyliejenner):

Intr-un fel cred ca e bine sa poarte putina frica in suflet de Dumnezeu si Iad. Daca oamenii n-ar mai avea frica de judecata de dupa moarte sau de faptul ca Dumnezeu ii va pedepsi s-ar intampla mult mai multe rele cred eu.Si frica asta ne face sa ne mai gandim si la ceilalti, de fapt tot ca sa nu ni se intample noua rau, oamenii sunt egoisti.

| kyliejenner a răspuns (pentru biencutza123456):

Tu vezi cati oameni din lumea asta au frica de Dumnezeul lor si cu toate astea ti se pare ca relele inceteaza?!

Cum sa ii bagi unui om frica de ceva imaginar? (ma refer mai ales la copiii din scoli ) "daca faci asta, ajungi in iad" dar nimeni nu le explica DE CE sa nu faca fapte rele, ci doar ii ameninta cu suferinta eterna.

Dumnezeu e constiinta ta. Nu iti trebuie religie ca sa fii un om bun.

| biencutza123456 explică (pentru kyliejenner):

Cat despre profesori...este adevarat,majoritatea au prejudecati cu elevii, altii nu au invatat sa-si lase problemele acasa, altii ce au viciul bauturii mai vin si pe la scoala ametiti si exemple mai sunt.E adevarat, e gresit.Mie imi place reclama care se da pe Cartoon Network in care vorbeste Alex Velea despre violenta de la scoala si telefonul copilului.E un sprijin pentru copiii hartuiti la scoala pentru ca fenomenul e prezent in toate scolile si liceele, dar asta cu telefonul...in caz ca nu ai un sprijin in parintele tau ma gandesc, altfel de ce sa preferi mai bine sa vorbesti cu un strain la telefon despre problemele care le ai decat cu un cunoscut? Poate doar daca ii e rusine sa spuna parintilor.Pana la urma ori ca au fost alese persoane publice,cunoscute, pentru a se transmite un mesaj ca cel cu participarea la orele de religie sau antiviolenta in scoli, ori ca erau alese persoane luate la intamplare de pe strada, cu totii suntem oameni si toti facem greseli in viata, nu doar vedetele. Spre deosebire de noi ceilalti greselile vedetelor sunt date la tv sa le afle o tara intreaga pentru ca stim cu totii ca scandalul se vinde.Multi oamnei vom insela cel putin o data in viata, multi vom gresi in viata, si vedetele sunt tot oameni ca noi.Cred ca important este sa ne concentram de fapt pe mesajul transmis, nu pe persoana care il transmite.

| biencutza123456 explică (pentru kyliejenner):

Nu stiu, dar eu am raspuns dupa felul meu de a fi. Vreau sa spun ca pe mine frica asta de Dumnezeu m-a ferit de a face multe rele care fara aceasta frica sigur le-as fi facut, m-a facut sa meditez la cateva lucruri si sa iert de multe ori, sa ofer sanse multe, ceea ce nu imi sta in mod normal in caracter.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru biencutza123456):

Oamenii trebuie invatati sa respecte legile si sa se teama de urmarile nerespectarii legilor pentru a nu ajunge sa fie judecati de singurul adevarat judecator, magistratul singurul in masura sa imparta dreptatea. Aici pe pamant.

| Silviu591 a răspuns:

Sunt de acord, nu strica un 10 in plus la medie, dar nu mi se pare normal sa ti se impuna sa crezi in dumnezeu, sa ti se spuna ca se vor intampla numai nenorociri daca nu ai credinta, ca numai dumnezeu e salvarea ta bla bla. ajungi sa faci multe lucruri doar din frica, sau sa faci numai fapte bune doar cu gandul ca vei ajunge in rai, dar daca ai stii ca nu exista asa ceva nu le-ai face

| biencutza123456 explică (pentru Silviu591):

E adevarat, nici eu nu as fi ajutat multa lume daca nu m-as fi gandit la Dumnezeu.Ce conteaza ca fac asta din putina frica sau pentru ca vreau sa ajut persoana? Asta conteaza mai putin dupa parerea mea, important e ca aceasta frica ne face sa fim mai buni intre noi, fara frica de Dumnezeu ar fi mai multe rele pe Pamant.

| Silviu591 a răspuns (pentru biencutza123456):

Da e bine si asa, dar nu stiu, mi se pare mai bine sa faci acel lucru fara frica, atunci se vede exact ce fel de persoana esti, hai ca asta cu frica mai merge, dar nu mi se pare normal sa nu faci sau sa faci anumite chestii doar cu gandul ca poate ajungi in rai

| biencutza123456 explică (pentru Silviu591):

Inteleg ce spui tu,ai dreptate, caracterul adevarat al omului se vede cand el face un lucru fara sa fie constrans de ceva anume.E adevarat, dar foarte putin sunt cei care ajuta doar pentru a ajuta, fara sa se gandeasca ca vor primi ceva in schimb, sau ca persoana respectiva il va ajuta la randul ei cand va avea probleme.Recunosc ca eu dau bani la un copil al strazii daca vad fara sa ii cer nimic pe moment si nici nu ma astept sa ma ajute pe viitor ca nu are cum, poate e singura data cand il vad, insa ma gandesc ca ma vede Dumnezeu si va avea grija de mine.E unul din lucrurile ce nu-mi plac la mine, imi pare rau ca sunt asa, as vrea sa ma schimbsad

| Silviu591 a răspuns (pentru biencutza123456):

La copii nu dau, pentru ca ei dau mai departe parintilor care si ei dau mai departe asa zis mafiotilor, totul e un lant la ei, mai mult in cazul tiganilor. Eu dau de obicei batranilor, mi se face mila de ei, chiar stiu ca nu mai pot face nimic, sa lucreze, sa se intretina cumva, nu ii ajuta nimeni, si imi sunt dragi unii, dar fara sa ma gandesc ca voi primi ceva in schimb, nu cred in nicio divinitate, mi se pare imposibil sa existe asa ceva, stiam de mult asta, de cand eram mic, dar din facultate mi s-au deschis ochii cu adevarat, m-am documentat bine si mi se pare totul o afacere bine pusa la punct. Acum nu incerc sa fac pe nimeni sa renunte la credinta lui, dar ca sa ma iau ca exemplu, nu mi s-a intamplat nimic rau de cand nu mai cred, ba chiar pot sa zic faptul ca mi-a mers mult mai bine

| Silviu591 a răspuns (pentru biencutza123456):

Dar totusi e bine ca ajuti, cu si fara frica, tot e bine

| biencutza123456 explică (pentru Silviu591):

Poate ca ai dreptate. Oricum cert e ca nu avem cum sa stim sigur ce urmeaza dupa moarte.Ca o mai fi ceva sau nu dupa aceea, o sa murim cu totii si vom vedea atunci.

| biencutza123456 explică (pentru Silviu591):

Asta zic si eu, importanta e fapta

| Silviu591 a răspuns (pentru biencutza123456):

Asa e, dam inainte si facem tot ce putem acum, cat putem

| biencutza123456 explică:

Va multumesc tuturor celor care mi-ati spus parerea voastra. Apreciez si aveti dreptate, multe din vedete nu sunt modele de urmat.

| TheMchαnix a răspuns:

Pentru că e doar o strategie de marketing. Majoritatea românilor sunt ortodocși, așa că vedetuțele noastre s-au gândit să-și facă puțină reclamă și să pară buni și credincioși în fața norodului (când spun că nu sunt de acord nu mă refer la faptul că le-aș interzice sau că ar trebui să îi oprească cineva, doar că mi se pare nasol, mai OK era dacă ar fi fost o campanie de promovare cu oameni simplii, necunoscuți nu cu ConnectliniuțăR).

| Matei23iulian a răspuns:

Da,eu consider ca e foarte semnificativ ca ei sa poata participa la ore de religie.
Mai semnificativ ar fi sa le predea chiar ceea ce este demn de urmat din biblie, nu sa le programeze conceptul de "turma".