| Meme10Memu a întrebat:

Am vazut ca multi, cu Biblia in mana, nu stiu corect ce este Duhul Sfant al Lui Dumnezeu spunand ca acesta este o persoana apartinand unei treimi. Acestia pretind ca au inteles din Biblie aceste lucruri. Duhul Sfant al Lui Dumnezeu este o persoana? Are nevoie Dumnezeu de un duh stiind ca Dumnezeu insusi este un Duh?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?" Psalmul 139/7
Aici David spune ca Duhul lui Dumnezeu este prezenta lui Dumnezeu. David înțelegea ca Dumnezeu este omniprezent.
" Petru i-a zis: ' Anania, pentru ce ți-a umplut Satana inima ca sa minți pe Duhul Sfânt?
Nu ai mințit pe oameni ci pe Dumnezeu." Aici Petru explica ca mințind pe Duhul Sfânt de fapt mințim pe Dumnezeu.

87 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu." (Ioan.14:26)
"Cand va veni Mangaietorul, pe care-L voi trimite de la Tatal, adica Duhul adevarului, care purcede de la Tatal, El va marturisi despre Mine." (Ioan.15:26)
"Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul; caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit si va va descoperi lucrurile viitoare." (Ioan.16:13)
Sunt doar cateva afirmatii ale Bibliei, in cazul acesta chiar ale lui Isus Hristos.
Fii atent! - "va va invata", "va va aduce aminte", "va marturisi", "are sa va calauzeasca", "va vorbi tot ce va fi auzit" (aici ai doi in unul, vorbit-auzit), "va va descoperi". zi-mi tu daca aceste atribute nu sunt clar ale unei persoane. Doar o persoana poate invata, aduce aminte, marturisi, calauzi, descoperi, si sa auda si sa vorbeasca.
Eu nu pretind ca am inteles asta din Biblie. Trebuie sa fii orb ca sa nu vezi ca asta zice Biblia. Eu ti-am adus doar trei argumente, la o cautare de doar 2 minute, insa ele sunt mult mai multe. Eu zic sa citesti Biblia, doar asa te poti convinge singur.
Stiu ca termenul de trinitate e greu digerabil, ca nu ne putem inchipui trei persoane intr-o singura fiinta. Insa nu stim daca nu cumva aceasta pluralitate nu e valabila in alt "spatiu", cel al spiritului. E, daca vrei, ca si un patrat desenat pe o coala de hirtie, adica intr-un plan cu doua coordonate. E unul singur, dar, daca e sa mergi la un nivel superior, cu trei coordonate, in spatiul cunoscut de noi, te-ar mira sa afli ca de fapt acel patrat devine cub, un sigur obiect geometric, dar, daca te uiti la el, vezi nu mai putin de 6 patrate la fel ca cel din planul cu doua coordonate? Cam asa e si in lumea spirituala, e posibil la alt nivel, superior noua, sa existe o singura fiinta cu trei persoane.
La ultima intrebare nu iti raspund, a facut-o frumos TamplaruAnisoara

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Suntem in secolul 21. Stiinta a evoluat. Ca sa auzi si sa vorbesti nu trebuie sa fii o persoana. Iar explicatia ta cu cubul e in contradictie cu ce scrie in Biblie. Dumnezeu Fiul e un patrat mai mic decat patratul numit Dumnezeu Tatal si acest raport nu conduce la niciun cub cu 6 fete egale.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Au reusit oamenii sa faca pietrele (sau un oarecare obiect) sa vorbeasca de la sine in secolul 21, si nu stiu eu? Probabil te gindesti la roboti, dar e gresit de gindesti asa. Robotii nu comunica dela sine, fac ce face si radioul, doar transmit ceva, desigur, intr-un mod mult mai complex. In spatele robotilor sta limbajul de programare, si intotdeauna robotul va zice ce va vrea programatorul sa zica.
Vorbirea stricta implica gindirea, iar gindirea implica personalitatea.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si inca ceva: desigur ca imaginea cu cubul e pala. Ca orice alta imagine, nu reflecta intrutotul realitatea, Ar fi stupid sa zici ca nu e adevarat un portet al meu realizat de un pictor. Este, dar isi are limitarile lui. Nu poti compara in mod direct, ce vezi pe viu, pe mine, cu ce vezi in portret, portetul isi va avea mereu limitarile sale. La fel e si cu cubul, mai ales ca vorbim de lucruri ce nu tin de lumea asta. Noi nu stim sa reprezentam ecact atomul, avem acea imagine cu punctul central in jurul caruia orbiteaza ceea ce ar fi electronii, insa e doar o imagine, realitatea, ceea ce e atomul, se apropie mai mult de o formula matematica decat de o imagime, insa imaginea a fost creata ca noi, cei ce nu pricep formule matematice complexe, sa intelegem cam cum ar fi atomul.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Nici cu cea mai slaba aproximare nu e cub.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

OK, nu e cub, daca asa ti se pare tie, eu asa gasesc cel mai potrivit, si nu e de condamnat nici unul din noi, pentru ca e vorba de o imagine, realitatea in sine e cu totul altceva, deci si tu ai dreptate, si eu, depinde de perspectiva din care privesti.
Poate te ajuta exemplul apei. Care si el e deficitar. Apa poate fi abur, poate fi lichida, poate fi gheata. Sunt trei manifestari ale aceleiasi substante. Hai, gaseste ce e deficitar si aici, Nu asa e ideea. Ideea e sa prinzi imaginea.
Au fost doar cateva imagini ce au scapat din ce s-a fotografiat la D-day, pe o plaja din Normandia. A fost un fotograf care a fost desemnat sa imortalizeze momentul, dar nu mai tin minte, din nu stiu ce accident, din cateva sute de poze, au ramas doar cateva. Nu crezi ca e stupid sa te iei de faptul ca unele din pozele ramase nu sunt prea reusite, fiind facute in miscare, in loc sa te intereseze imaginea, ce a fost de fapt acolo? Nu fi si tu la fel, lasa poza deoparte daca nu iti convine, ideea e sa prinzi esenta, sa vezi ce vrea imaginea sa iti spuna.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

De unde ti-a venit ideea cu cubul? De exemplu sfera din orice punct exterior o privesti are conturul un cerc. Din orice punct din interiorul sferei vezi acelasi contur al sferei?

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Vezi ca am venit cu explicatii suplimentare pentru a te ajuta sa intelegi mai bine ce am vrut sa spun cu toate astea.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E clar ca nici pe departe nu ai inteles treaba cu cubul. Nu e vorba de cub ci de patrat, care ar fi la nivel spiritual persoana. Daca ai un patrat intr-un spatiu cu doua coordonate, e posibil ca intr-un spatiu cu trei coordonate sa ai o proiectie a patratului, proiectie care ar fi cubul, dar ideee nu e cubul, ci cele 6 patrate care sunt totusi o singura forma geometrica.

Si tu ma duci departe, departe, la sfera. Si nu vrei sa intelegi explicatia mea cu privire la imagine, oare ai citit-o? - ti-am oferit si o alta imagine.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Abureli cu patrate.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

OK, sunt abureli.
Dar asa arati ca nu ai citit unul din raspunsurile mele. Ti-l redau integral, poate acum vei intelege:
"OK, nu e cub, daca asa ti se pare tie, eu asa gasesc cel mai potrivit, si nu e de condamnat nici unul din noi, pentru ca e vorba de o imagine, realitatea in sine e cu totul altceva, deci si tu ai dreptate, si eu, depinde de perspectiva din care privesti.
Poate te ajuta exemplul apei. Care si el e deficitar. Apa poate fi abur, poate fi lichida, poate fi gheata. Sunt trei manifestari ale aceleiasi substante. Hai, gaseste ce e deficitar si aici, Nu asa e ideea. Ideea e sa prinzi imaginea.
Au fost doar cateva imagini ce au scapat din ce s-a fotografiat la D-day, pe o plaja din Normandia. A fost un fotograf care a fost desemnat sa imortalizeze momentul, dar nu mai tin minte, din nu stiu ce accident, din cateva sute de poze, au ramas doar cateva. Nu crezi ca e stupid sa te iei de faptul ca unele din pozele ramase nu sunt prea reusite, fiind facute in miscare, in loc sa te intereseze imaginea, ce a fost de fapt acolo? Nu fi si tu la fel, lasa poza deoparte daca nu iti convine, ideea e sa prinzi esenta, sa vezi ce vrea imaginea sa iti spuna.
Revin cu concluzia, poate asa vei pricepe: "lasa poza deoparte daca nu iti convine, ideea e sa prinzi esenta, sa vezi ce vrea imaginea sa iti spuna.'

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Chestia cu trinitatea e un atentat la matematica. E un singur Dumnezeu Tatal. Dumnezeu Fiul provine din Dumnezeu Tatal care e mai mare si atotcuprinzator. Duhul Sfant e tot Dumnezeu Tatal care e Duh. Fisura apare cand sunt mai multe persoane sau mai mult de o persoana. Dumnezeu Fiul nu poate exista si trai fara Dumnezeu Tatal insa Dumnezeu Tatal poate exista si trai fara Dumnezeu Fiul dovada fiind moartea de trei zile a lui Iisus sau a lui Dumnezeu Fiul.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, dar si fizica cuantica e un atentat la matematica. Asta nu inseamna ca nu e adevarata. Doar ca depaseste tot ce stim cu privire la matematica. La fel e si cu Dumnezeu, daca nu ar depasi ce stim, nu ar fi Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Daca nu ar fi doar un singur Dumnezeu nu ar functiona nimic in domeniul cuantic unde nu exista dezordine. Dumnezeu Tatal e intregul. Nu spune ca Fiul va preda imparatia ca sa fie supuse toate Lui Dumnezeu Tatal?

| danut a răspuns:

Iertare DAR in afara de CRISTI202 se vede ca NIMENI de pe aici NU ESTE CRESTIN caci NU CUNOASTETI CREZUL CRESTIIN:
Cred...Si intru Duhul Sfant, DOMNUL de VIATA facatoriu care din Tatal purcede, CEL ce IMPREUNA ci Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, CARE a grait prin Prooroci...
CRESTINILOR, cititi Crezul Crestin mai baieti si lasati satanismele iehoviste la ei caci ei NU SUNT crestini.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Dar de când e introdus Crezul creștin in Biblie? Ellen White nu a acceptat trinitatea. S-a introdus ca punct de credință după moartea ei. Daca bine îmi amintesc in 1923. De ce credeți ca in Apocalipsa Dumnezeu ne avertizează sa ieșim din Bobilon ( poporul Meu)? Pentru ca satanismul a intrat in biserica. Si după ce zice "ieșiți din Babilon poporul meu", nu mai zice sa intram in o alta biserica.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Ellen White nu a acceptat trinitateaa"
Devi comic cand spui asa ceva, citeste si tu o carte scrisa de EW. Ce zici de Tragedia Veacurilor, se gasesc Free aproape toate scrierile ei in limba romana pentru telefon.
Crezul Crestin NU este introdus in Biblie ci in el sunt o parte din principile de BAZA ale Bibliei. Babilonul nu este Biserica lui Hristos ci cea pe care o bantuie majoritatea. Biserica lui Hristos ESTE o RAMASITA din toata Biserica Crestina.
In Tragedia Veacurilor scrisa de Ellen White AVEM de 17 ori pomenit Duhul Sfant pe langa Duhul lui Dumnzeu si Duhul lui Hristos. Citeste si nu mai spune prosti.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Am citit multe din cărțile scrise de Ellen White. Si le am in Biblioteca. Le recitesc mereu de 20 de ani. Dar nu am găsit nimic referitor la trinitate. Si Biblia ca si scrierile lui Ellen White menționează Duhul Sfânt de multe ori, la fel si pe Dumnezeu si pe Isus, dar nu se poate trage concluzia ca exista trinitate așa cum prevede doctrina trinității. Daca sunt una, nu înseamnă ca sunt si unul. Dar despre versetul următor ce părere aveți:" Dar cine se lipește de Domnul este un singur duh cu El"? Prin acest mijloc, omul devine părtaș de chiar viață lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doctrina este bazata pe Biblie, nu pe Ellen White, ea a fost un om a lui Dumnezeu dar DOAR un om. Pomenind in scrierile ei de Tatal si de Fiul si de Duhul Sfant ce vrei sa mai spuna.
1 Corinteni 6, 16. Nu stiti cã cine se lipeste de o curvã, este un singur trup cu ea? Cãci este zis: "Cei doi se vor face un singur trup."
17. Dar cine se lipeste de Domnul, este un singur duh cu El.
Nu este bine sa scoti un text din context si sa-l manipulezi cum vrei.
Dupa cum vezi textul se refera DOAR la relatia cu o femeie usoara in comparatie cu cea dintre om si Dumnezeu. Omul nu poate deveni partas cu dumnezeu fiindca ESTE pacatos si supus mortii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Atunci de ce Biblia afirma ca trupul omului este Templul Duhului Sfânt? Ca doar omul este păcătos si muritor. Minte Biblia? Eu cred ca nu. Si fara Duhul lui Dumnezeu nimeni nu poate fi transformat. Iar ca sa fii transformat trebuie sa ai si ceva supranatural care sa te ajute si acesta este Duhul Sfânt. Stiu ca adventiștii nu cred in darurile duhovnicești. Cel ce are experiente cu Dumnezeu si le face cunoscut bisericii, aceștia interpretează ca fiind de la Satan. Ellen White a avut multe daruri, si a fost crezuta dar biserica considera ca de la ea încoace darurile au încetat. Asta dovedește odată in plus ca Duhul Sfânt nu se mai manifesta in Organizația Adventiștilor de Ziua a șaptea.Si fara Duh Sfânt o biserica devine Babilon.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Exact.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

"Dar cine se lipeste de Domnul, este un singur duh cu El." Se refera la cei 144000 care fiind duhuri dupa ce sunt inviati sunt de nedespartit de El de Iisus in cer fiind in unitate ca un singur duh sau un duh. Cei 144000 sunt mireasa lui Iisus cel inviat.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Nu scrie nicaieri in Biblie "Duhul Sfant pe langa Duhul Lui Dumnezeu". Asta ai inventat-o tu.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu am inventat NIMIC citeste Spiritul Profetic (Tragedia Veacurilor) unde scrie despre asa ceva, eu sunt ceea ce sunt si NU MINT caci imi pierd mantuirea.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Stiu ca adventiștii nu cred in darurile duhovnicești"
Cum sa nu creada, dar nu cred in aiurelile penticostalilor si manifestarile demonice ale acestora. Habar nu ai ce insemna MANIFESTAREA Duhului Sfant, nici tu si nici cei ca tine, nu mai comentez caci nupoti intelege. Stai linistit cu AZS si cu Ellen White, nu comentez asa ceva pe net, habar nu aveti voi cine a fost EW si nici nu am sa va deschid eu mintea, studiati.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se vede ca HABAR nu aveti ce cititti in Biblie si nici macar ce inseamna numarul 144000 nu stiti. Discutile sunt inutile la acest nivel de informatii pe care il aveti si de care va folositi. Din nefericire va trebuie enorm de mult studiu, ani multi de care nu mai despuneti, este o targedie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Adventiști nu cred ca ele se mai manifesta si in zilele noastre. Daca eu am spus unor frați din biserica experientele pe care le-am avut cu Dumnezeu, mi s-a atras atenția ca darurile au încetat după cum spune Pavel. In 10 ani cat am fost înregistrată in registrul bisericii adventiste eu nu am văzut oameni evlavioși si nici empatie la nimeni, nici chiar la un medic care își zice frate. E la fel de corupt ca medicii necrestini. Nu degeaba zice Dumnezeu "ieșiți din Babilon poporul Meu". Iar poporul lui Dumnezeu se afla in biserica. Dovada ca biserica a devenit babilon.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Adventiști nu cred ca ele se mai manifesta si in zilele noastre"
Ba cred si inca foarte tare DAR NU CU URLETE in biserica si cu manifestari demonice. Duhul Sfant se mainifesta INDIVIDUAL si NU LA GRAMADA asa cum mantuirea ESTE INDIVIDUALA si nu cu gramada (turma sau gasca).

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru danut):

Eu le-am vorbit de experientele mele personale si nu de ale penticostalilor. Doar pastorul a crezut si 2-3 mai apropiați mie care îmi cunosc problemele, restul, inclusiv doctorul a zis ca " nu se știe de care duh sunt călăuzita". Unii au zis "Doamne fereste". Nu pot sa scriu public experientele, in schimb pot sa spun ca am fost înștiințata cu secvente din ce urma sa mi se întâmple si de trei ori mi s-a spus " nu te teme, caci n-o sa ti se întâmple absolut nimic". A doua zi mi s-a întâmplat exact așa si am simțit o atingere care m-a mângâiat si mi-a trecut prin minte " nu te teme..." Aceasta este doar una din "n" experiente. Deci stiu si sunt de acord ca Dumnezeu nu își lăsa copiii prada celor rai. Îmi place EW. Am cumpărat multe cărți Tragedia Veacurilor si le-am dat oamenilor. Si posibil sa mai cumpăr. Tot nu mai dau zecime, o sa o transform in literatura religioasa, si astfel fac evanghelizare.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Biblia e baza nu Tragedia Veacurilor.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Absolut, de aceia eu nu am folosit Tragedia Veacurilor ca sursa de informatii DECAT pentru cei care au adus-o in discutie. Biblia este baza dar nu asa cum este reinterpretata de pagani ci AD LITERAM.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Vezi ca am adus o explicatie mai digerabila pentru tine. Duhul Sfant este manifestarea prezentei Lui Dumnezeu fara ca Dumnezeu sa fie prezent cu toata fiinta Lui in locul in care se manifesta oriunde pe Pamant sau in orice colt din Universul material.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

UNDE scrie asta?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Am bifat raspunsul corect. Dezbaterea despre Duhul Sfant s-a cam incheiat la aceasta intrebare.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Am bifat raspunsul corect. "
Asta ti-ai imaginat tu, unde scrie asa ceva? Din burta poti bifa multe DAR unde este scris?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Ce sa fie scris?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Crezul tau e in afara Bibliei.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Vezi ca am adus o explicatie mai digerabila pentru tine. Duhul Sfant este manifestarea prezentei Lui Dumnezeu fara ca Dumnezeu sa fie prezent cu toata fiinta Lui in locul in care se manifesta oriunde pe Pamant sau in orice colt din Universul material."
UNDE scrie asta in Biblie?
Nu mai veni cu ce iti trece tie prin cap ci vino cu CITATE Biblice pentru confirmare caci nimeni nu poate localiza sursa gandurilor tale, eu spun ca vin de la Dracu, dxovedeste cu Biblia si termina ci aiurelile astea.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"u ai dat explicatii complementare la acest crez spunand ca Duhul Sfant e a treia persoana."
ASA scrie in Biblie, vrei sa repet textele? Eu nu spun ce cretinisme imi trec mie prin cap ci ceea ce SCRIE in Biblie.
CAND vei mai scrie ceva pentru mine, SCRI Cartea, Capitolul si Versetul din Biblie, altfel taci ca faci umbra degeaba pe pamant.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Unde apare crezul in Biblie?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Daca ai fi studiat Biblia ai fi inteles ca nu zic gresit.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Studiez, studiez si voi studia pana la sfarsit.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

In Canonul Biblic.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Dumnezeu Fiul a fost mort trei zile.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si care este prroblema, DAR macar sti de ce MOARTE a avut parte?

| Sonia822 a răspuns:

Biblia e pentru toata lumea. Si pentru cel cultivat, si pentru cel mai putin cultivat, dupa intelesul sau. Sfantul Duh e apa, si Fiul e Soarele ``care iarasi va sa vie cu slava`` si vine in fiecare diineata

| Meme10Memu explică (pentru Sonia822):

Duhul Sfant e puterea Lui Dumnezeu manifestata in universul material.

| Salontanul a răspuns (pentru Sonia822):

Ti-am dat si eu doua nefolositor si eronat ca sa vezi cum este cand un neiformat iti da asemenea calificative (apropo de treaba cu buletinul). Nu stii legea dar ma pedepsesti pe mine dandu-mi calificative aiurea.
Uite citat din lege: "(2) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, precum și cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflat în termen de valabilitate." Deci, buletinul este ceva diferit de Cartea de Identitate! In aceste conditii nu vad de ce mi-ai dat nefolositor si eronat! Sper sa gandesti alta data!

| Sonia822 a răspuns (pentru Salontanul):

Si-ti dau in continuare nefolositor, pentru ca ce scrii e nefolositor. Si eronat, nu ai raspuns clar si la obiect la ce an intrebat. Nu am intrebat care e diferenta intre CI si BI, BI nu mai exista de ani hat, prin deductie logice BI si CI e acelasi lucru, sunt zone in tara unde se foloseste pe scara larca guvantul ``buletin`` si nu ``carte`` As putea spune ca sunt prea putine locuri si persoane care spun ``carte``, am cartea la mine. Fii serios, pana si politia iti cere buletinul si nu cartea.

| Salontanul a răspuns (pentru Sonia822):

Se pare ca ce citesti nu intelegi! Citeste ca scrie CI, CIP si buletin. Sunt 3 lucruri derosebite. Ce este ata de greu? Cat despre politisti, politisti facuti la norma, nu-mi spune mie! Mai zilele trecute imi spunea unul ca atatea legi sunt ca nu le stiu dar stiu sa dea amenzi. Pai cum dracu sa dai amenda daca nu stii legea? Dar daca ar fi un judecator care trebuie sa fie la curent cu de 100 de ori mai multe legi? Dar nu-i de mirare ca si in justitie sunt tone de prosti! Mai invata carte!

| Sonia822 a răspuns:

Ca o conspiratie, de Pogorarea Sfantului Duh toata apa la canal in Bucuresti a curs plina de rugina, urat mirositoare, maronie, portocalie, in functie de zona. Pt ca cei ce au pus laba pe companiile strategice sunt de alta religie. Si vor instalarea unei singuri religii. De aceea s-au inchis bisericile, si purtam masca pe fata, ca la musulmani, burka si nejabul

| Meme10Memu explică (pentru Sonia822):

Daca citesti cartea Apocalipsa acolo nu scrie nimic despre vreun Duh Sfant care sa se infatiseze inaintea Lui Dumnezeu Tatal in cer. Spune doar despre Dumnezeu Fiul Iisus cel inviat. De aici rezulta ca Duhul Sfant nu este o persoana. In Matei 28:19, 20 se spune in numele Tatalui, Fiului si Duhului Sfant. Aici este amintit Duhul Sfant pentru a accentua o calitate esentiala a lui Dumnezeu manifestata in universul material adica Duhul Sfant. Niciun om nu a vorbit cu Duhul sfant al Lui Dumnezeu pentru ca Duhul Sfant nu e o persoana.

| Irinel15123532 a răspuns:

Intr-adevar draga prietene, Duhul Sfant este o persoana.
Duhul Sfant nu este o forta impersonala, ci o persoana ca mine si ca tine, este a 3a persoana a Sfintei Treimi.

Duhul Sfant poate fi mintit, nu inseamna ca nu site ca mintim, dar i se pot adresa minciuni ca oricarei persoane.
O intamplare din biblie suna asa:
''Petru i-a zis:,, Anania, pentruce ți-a umplut Satana inima ca să minți pe Duhul Sfînt?''

Poate fi intristat, nu poti intrista decat o persoana care te iubeste.

Să nu întristați pe Duhul Sfînt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării. (Efeseni 4:30)

Deci, Duhul Sfânt nu este o putere, ci o persoană a Sfintei Treimi care ne dă putere să fim martori ai Domnului Isus și ne dă putere să trăim o viață sfântă:

Noi toți privim cu fața descoperită, ca într-o oglindă, slava Domnului, și sîntem schimbați în acelaș chip al Lui, din slavă în slavă, prin Duhul Domnului. (1 Corinteni 3:18)

Duhul Sfânt este distinct ca persoană de persoanele: Tatălui şi al Fiului:

În Ioan 16:12-15, se spune: „Mai am să vă spun multe lucruri, dar acum nu le puteţi purta. Când va veni mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare. El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi. Tot ce are Tatăl, este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi".

În timp ce Domnul Isus, nu a putut să-i înveţe anumite lucruri datorită limitelor ucenicilor, ei nu puteau duce (purta) atunci anumite adevăruri, atunci când va veni Mângâietorul ei urmau să fie călăuziţi de Acesta în tot adevărul.

Domnul Isus avea slujba de Mângâietor cât timp a fost pe pământ ( Luca 9:11; Ioan 11:19-26), să le vestească şi să-i călăuzească (conducă) El în tot adevărul, să convingă lumea de păcatul ei (Ioan 1:7, Ioan 1:9; Ioan 3:17-21)

Intr-un fel, Domnul Iisus a trimis pe Duhul Sfant pentru a prelua lucrarea pe care Iisus o facea deja, Duhul Sfant este o calauza, care indruma, mangaie, mustra, iubeste, cine poate iubi, daca nu o persoana? Vantul nu poate iubi pe nimeni si nu poate fi intristat, o forta plutind undeva nu poate fi intristata sau sa iubeasca, dar o persoana poate.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Duhul Sfant nu e o persoana ci insasi forta activa a Lui Dumnezeu pe care o exercita in planul material. Aceasta poate fi intristata pentru ca poarta amprenta gandurilor Lui Dumnezeu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dragul meu prieten. Atunci de ce poate comunica? De ce are spirit de alegere proprie?

Apocalipsa 3:1 ''Cine are urechi să asculte ce zice Bisericilor Duhul. Îngerului Bisericii din Laodiceea scrie-i:
‘Iată ce zice Cel ce este Amin...''

1 Corinteni 12, aici este vorba despre faptul ca Duhul Sfant imparte darurile spirituale.
'' Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte cum voieşte.''

O forta undeva in aer, are simt de raspundere? Pentru ca darurile spirituale se da fiecaruia dupa anumite criterii, nu o sa primesc darul mangaierii altor persoane daca eu sunt o persoana care nu asculta pe nimeni si sunt mai singuratic, voi primi alt dar. Este mult mai complex, ceea ce vreau sa spun este ca, Duhul Sfant este o persoana.

Draga prietene, tind sa cred ca ai luat contact cu martorii lui Iehova, sunt o organizatie eretica, au schimbat adevarurile bibliei.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

1 Corinteni 12, aici este vorba despre faptul ca Duhul Sfant imparte darurile spirituale.
'' Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte cum voieşte.'' Duhul e conectat cu mintea Lui Dumnezeu care imparte darurile spiriruale. Nu poti sa spui ca Duhul e ceva separat de Dumnezeu Tatal. Am zis Duhul e ca un brat care imparte fiind dirijat de Dumnezeu Tatal. Eu nu am zis ca Duhul e o forta detasata de Dumnezeu ca o persoana distincta. Ceva impersonal poate vorbi si imparti fiind dirijat de cel care-l controleaza. Acel ceva e ca si cum doreste fiind conectat cu vointa Lui Dumnezeu Tatal fiind strans atasat de gandirea Lui Dumnezeu. Cand Duhul voieste de fapt Dumnezeu voieste prin el adica prin Duhul Sfant.

| GicaGigekGica a răspuns:

Dupa parerea mea Duhul Sfant e ca o putere care te conecteaza cu Dumnezeu. Un om cu Duhul Sfant are puterea de a invinge pacatul sau de a intelege unele pasaje din Biblie. Ca sa intelegi Biblia trebuie sa ai puterea aceasta.

| Meme10Memu explică (pentru GicaGigekGica):

Bine spus. Conecteaza cu Dumnezeu. Duhul Sfant e ca o interfata cu Dumnezeu. Interfata aude sau receptioneaza si vorbeste sau reda si asta bidirectional. O interfata formata din unde care se deplaseaza sau este trimisa si receptionata de Dumnezeu. Duhul Sfant e ca un canal dinamic de comunicatie cu Dumnezeu prin care Dumnezeu transmite atat informatie cat si putere.

| cristi202 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Dupa parerea ta. Bine spus. Dar oare e si adevarata, parerea ta?

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Să nu întristați pe Duhul Sfînt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării." (Efeseni 4:30)
Interesant ca o interfata, o unda, un canal dinamic se poate intrista (pe linga toate celelalte atribute pe care ti le-am dat deja)! Poate ne spui cum.
Sa inteleg ca bucuria mea de a sta la la plaja nu e a mea, ci a luminii, a unei unde, care ma incalzeste? happy happy happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru cristi202):

Pana la urma, trebuie acceptat faptul ca chiar si Dumnezeu Tatăl este Duh, după cum afirma Isus: "Dar vine ceasul, si acum a si venit, când închinătorii adevărați se vor închina Tatălui in duh si in adevăr; fiindcă astfel de închinători dorește si Tatăl.
Dumnezeu este Duh; si cine se închina Lui, trebuie sa I se închine in duh si in adevăr. " Ioan 4/23, 24
După afirmațiile voastre ca Duhul Sfânt, fiind duh, nu poate sa se întristeze, sa mângâie sau sa vorbeasca, sa mustre, sa dea înțelepciune etc ar însemna ca nici Dumnezeu Tatăl nu poate fiindcă si El este Duh, după cum afirma Isus. Daca mintea omului nu poate sa priceapă totul cu privire la Dumnezeu si la Duhul Sfânt, ar trebui sa accepte acest lucru si sa ia in de bun ce spune Domnul Isus.
Daca acceptam ca Satan a vorbit Evei prin sarpe desi el nu vorbește, daca acceptam ca Dumnezeu a vorbit printr-o măgăriță, desi nici ea nu vorbește, de ce nu acceptam ca Dumnezeu sau Duhul lui Dumnezeu pot vorbi cu omul fara ajutorul unei măgărițe? "Ce la om este cu neputință, este cu putință la Dumnezeu".

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

"După afirmațiile voastre ca Duhul Sfânt, fiind duh, nu poate sa se întristeze, sa mângâie sau sa vorbeasca, sa mustre, sa dea înțelepciune" - da Duhul Sfant poate sa se intristeze, sa mangaie, sa vorbeasca, sa mustre, se dea intelepciune. Duhul Sfant nu este o persoana ci prezenta Lui Dumnezeu in lumea materiala. Prin Duhul Sfant Dumnezeu poate fi prezent in orice loc din Univers fara sa se foloseasca de vreun inger sau de Iisus. Aceasta prezenta este fara ca Dumnezeu Tatal sa fie prezent cu intreaga Sa fiinta intrucat Universul nu-L poate cuprinde pe Dumnezeu Tatal care l-a creat deoarece Dumnezeu Tatal este mult mai maret in putere si slava decat Universul material. Duhul Sfant fiind prezenta insusi a Lui Dumnezeu Tatal evident ca poate sa se întristeze, sa mângâie sau sa vorbeasca, sa mustre, sa dea înțelepciune.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Cu aceste explicatii am incercat sa-ti explic in termeni stiintifici cum Duhul Sfant este manifestarea prezentei Lui Dumnezeu desi aceasta manifestare nu implica prezenta intregii fiinte a Lui Dumnezeu Tatal.

Dumnezeu Tatal nu are nevoie de un Duh Sfant pentru ca El insusi este Duh Sfant. Este mentinonat distinct Duhul Sfant pentru a sublinia capacitatea Lui Dumnezeu Tatal de a-si manifesta prezenta in orice loc din Univers inclusiv in mintile credinciosilor fara ca Dumnezeu Tatal sa fie cu toata fiinta in aceste locuri. Dumnezeu Fiul sau Iisus nu are aceasta capacitate ci doar Tatal. Cand a fost pe pamant dupa botez Iisus a avut nevoie sa se pogoare peste el Duhul Sfant sau prezenta sau o parte din esenta Lui Dumnezeu Tatal.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si eu cred la fel.

| BunaNeata1 a răspuns:

Dumnezeu e Sfânta Treime, adică Unul de ființă și Trei de fire. Sfânta Treime = Dumnezeu Tatăl+ Dumnezeu Fiul+Dumnezeu Duhul Sfânt = Dumnezeu. Știu că e peste puterea minți omenești să înțeleagă asta, dar așa este. În Biblie se spune :„Este un Domn, o credință, un botez", adică avem UN singur Dumnezeu și se mai spune : „... Și aceștia trei una sunt".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BunaNeata1):

Una nu e același lucru cu unul.

| Meme10Memu explică (pentru BunaNeata1):

Scrie undeva ca vreun om a vorbit cu Duhul Sfant?

| Meme10Memu explică (pentru BunaNeata1):

In cartea biblica Galateni se spune despre roadele Spiritului Sfant in contrast cu roadele firii pamantesti. Firea pamanteasca este o persoana care influenteaza oamenii?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru BunaNeata1):

"In adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot așa, nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu." 1 Corintieni 2/11
Acest verset compara in mod clar doua lucruri: ceea ce este spiritul omului fata de om cu ceea ce este spiritul lui Dumnezeu fata de Dumnezeu si este unul din cele mai clare versete din Biblie care ne ajuta sa înțelegem ce este spiritul lui Dumnezeu. Daca spiritul omului nu este o persoana separata de omul însuși, atunci nici spiritul lui Dumnezeu nu este o persoana diferita de El Însuși, caci altfel acest verset nu mai are nici un sens.
Pavel afirma deci ca " spiritul omului este fata de om la fel cum spiritul lui Dumnezeu este fata de Dumnezeu."

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Duhul Lui Dumnezeu este gandirea Lui Dumnezeu. Duhul omului e gandirea omului. Daca ne referim la forta lui Dumnezeu ca cunoaste am putea spune ca e o persoana dar nu este asa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

"După cum trupul fara duh este mort, tot așa si credință fara fapte este moarta" Iacov :2/26
"Tata,in mainile Tale, Îmi încredințez duhul! Si când a zis aceste vorbe, Și-a dat duhul." Luca : 23/46 Studiați Biblia fiindcă ea singura se explica.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

"In adevăr, cine dintre oameni cunoaște lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot așa, nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu." 1 Corintieni 2/11.

Pot aparea confuzii. Doar ceva personal cunoaste. Daca Duhul Lui Dumnezeu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu inseamna ca Duhul Lui Dumnezeu e o persoana? Cum cunoaste?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu! Eu nu cred in Trinitate. Duhul Sfânt este duhul lui Dumnezeu Tatăl.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Duhul lui Dumnezeu e puterea Lui Dumnezeu care poarta amprenta modului de gandire al Lui Dumnezeu. Asa cunoaste lucrurile lui Dumnezeu. E o diferenta intre a cunoaste si a cerceta. Daca Duhul Sfant ar fi fost o persoana atunci s-ar fi folosit verbul a cerceta, a studia.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tot așa, nimeni nu cunoaște lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu." 1 Corintieni 2/11. Aici este exclus Iisus care nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu sau toate lucrurile lui Dumnezeu Tatal. Spune ca NIMENI nu cunoaste afara de Duhul Sfant. Astfel trinitatea cade. Asadar Duhul Sfant e o parte intrinseca a Lui Dumnezeu Tatal.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Caci s-a parut nimerit Duhului Sfant si noua sa nu mai punem peste voi nicio alta greutate decat ceea ce trebuie,..." (Fapt.15:28). Cred ca intelesul e suficient de clar, e ca o intelegere intre Duhul Sfint si ei, "noua" in text. Cind spun ca s-a parut nimerit sotiei mele si mie, e clar ca am vorbit cu sotia mea despre ce ni s-a parut a fi nimerit.

| BunaNeata1 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De exemplu, eu sunt un om, dar sunt și o fată.
Nu-i greșit ce am scris acolo.

| BunaNeata1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Scrie că a vorbit cu Dumnezeu, anume de Duhul nu știu dacă scrie în Biblie, deoarece nu am atras atenția atât de amănunțit. În crezul ortodox scrie că Duhul a vorbit prin proroci, deci cred că scrie și în Biblie. Mai bine să raspundă cei care cunosc mai bine.

| Raullalu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Duhul sfânt e o parte Din Dumnezeu e un component al Sau.
Și omul poate trimite emoții prin Duhul lor.
Dar Dumnezeu poate face mai mult de atât.
Duhul Sfânt nu e o persoana diferita de Dumnezeu

| Meme10Memu explică (pentru BunaNeata1):

Nu scrie nicaieri in Biblie ca Dumnezeu Tatal sau Iisus sau vreun om ar fi vorbit cu Duhul Sfant. Asta pentru ca Duhul Sfant e o forta direct conectata cu gandirea Lui Dumnezeu. Iisus nu e direct conectat cu gandirea Lui Dumnezeu Tatal. Daca era stia cand va veni sfarsitul.

| Meme10Memu explică (pentru Raullalu):

Exact. Duhul Lui Dumnezeu e prezenta Lui Dumnezeu Tatal in lumea materiala. Aceasta prezenta o manifesta prin Duhul Sfant de la miliarde de miliarde de ani lumina distanta fata de locul unde locuieste Dumnezeu Tatal. E vorba de entanglement.

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Dumnezeu nu mijloceste printr-o persoana cu materia ci este Duhul Sau Sfant care e direct conectat cu gandirea Lui Dumnezeu sau chiar persoana Lui Dumnezeu Tatal sau prezenta Lui fara sa fie El in acel loc. Doar Dumnezeu Tatal are aceasta capacitate pe care Dumnezeu Fiul nu o are.

| cristi202 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poti sa fii mai explicit, te rog? Ca sa fiu si eu sigur ca inteleg exact ceea ce vrei sa spui?

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Am venit cu explicatia mai explicita.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Explicatia mea din seara asta cu prezenta Lui Dumnezeu Tatal am dat-o fara sa citesc aceasta postare a ta pe care abia acum mi-am facut timp sa o citesc. Asta inseamna studiu biblic cu adevarat asa cum ai aratat in aceasta postare. Prin aceasta mi-ai aratat ca ai inteles corect Biblia legat de ce e Duhul Sfant.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?" Psalmul 139/7
Aici David spune ca Duhul lui Dumnezeu este prezenta lui Dumnezeu. David înțelegea ca Dumnezeu este omniprezent.
" Petru i-a zis: ' Anania, pentru ce ți-a umplut Satana inima ca sa minți pe Duhul Sfânt?
Nu ai mințit pe oameni ci pe Dumnezeu." Aici Petru explica ca mințind pe Duhul Sfânt de fapt mințim pe Dumnezeu.

| Șerban_Mircea_1996 a răspuns:

Converteste te la islam e mai usor

| Meme10Memu explică (pentru Șerban_Mircea_1996):

Islamul e un crestinism contrafacut sau falsificat de om si de Satan care a semanat dupa Iisus. Mahomed a impus cu forta islamul nu l-a predicat. Mahomed a purtat razboaie de impunere insa Iisus nu a purtat razboaie de impunere. Iisus nu s-a culcat cu vreo femeie sau nu s-a incurcat cu carnea umana prin relatii intime cu vreo femeie.