| Meme10Memu a întrebat:

Multi se lauda ca cunosc Biblia sau ca au aprobarea Lui Dumnezeu. Unii, nefiind indrumati de Duhul Sfant, interpreteaza Biblia dupa cum li se pare lor ca e bine. Ca de exemplu, ei spun gresit ca in Biblie scrie ca "Dumnezeu va distruge Pamantul." Sa presupunem ca un om vrea sa progreseze spiritual cu Duhul Sfant al adevarului de la Dumnezeu stiind ca Iisus a spus ca cine va progresa spiritual pana la sfarsit va fi salvat. Tine doar de vointa omului de a progresa spiritual sau are nevoie si de binecuvantarea si sprijinul Lui Dumnezeu prin Duhul Sau Sfant? Daca o persoana persista intr-o intelegere gresita a ceea ce este scris in Biblie sau ramane la o parere gresita despre Biblie va fi salvat de la moarte vesnica?

1 Corinthians 3:6: "I planted, Apollos watered, but God kept making it grow"

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu cunosti Biblia?

| ania a răspuns:

Ca să fii salvat de la moarte veșnică, trebuie să crezi Evanghelia, vestea bună a morții și învierii lui Mântuitorului Hristos în locul nostru, măcar așa cum a făcut tâlharul răstignit alături de Iisus și căruia Mântuitorul i= a promis că va fi cu El în rai. Tâlharul a recunoscut că era păcătos, că merita pedeapsa pentru care era condamnat. a crezut că Mântuitorul era pedepsit deși era fără păcat și că avea autoritatea de a stabili cine ajunge în rai și cine nu.

| Meme10Memu explică (pentru ania):

Talharul incepuse sa mearga sau sa progreseze pe calea care conduce la viata vesnica. Insa e nevoie de mai mult decat atat. Daca un om porneste pe calea vietii mai devreme, e necesar sa faca mai multi pasi sau mai multe progrese dupa cum Duhul Sfant ii face chemarea si omul alege. Viata e imprevizibila. Majoritatea nu mai apuca sa inceapa sa mearga pe calea vietii din diferite motive: fie nu cred, fie se complac intr-o viata exclusiv materialista, fie pun pe prim plan satisfacerea placerilor desi Dumnezeu nu interzice sa ne satisfacem placerile in cadrul aprobat de Dumnezeu precum casatoria, si din alte motive.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Daca o persoana persista intr-o intelegere gresita a ceea ce este scris in Biblie sau ramane la o parere gresita despre Biblie va fi salvat de la moarte vesnica?"
Sunt curios cui ii pui intrebarea asta, Dumnezeu neavand nici o ambasada/institutie oficiala pe la noi prin tara. A... Sau, ar fi afaceristii aia cu barba si fusta, care bat acum din picior ca nu e ok sa evitam aglomeratia din biserici. Fix reprezentanti ai divinitatii sunt aia.

Parerea mea este ca un lucru atat de mare si de puternic, avea niste dovezi mai clare decat o carte in doua volume, scrisa de prostime (populatie). Trebuia sa-l vedem macar cand ieseam in spatiu, sa-i vedem un colt de rai pe dupa Pluto, ceva. Ca pana la urma, Biblia spune ca e "in ceruri". Noi am trecut de cer, am vazut cat e de mare gradina (galaxia), dar nici semn de el.
In plus, daca eram plozii lui, cred ca era ok sa mai si vorbeasca cu noi din cand in cand. Cu toti, nu doar cu voi, astia mai inteligenti, care cititi Biblia cum trebuie.
Sanatate!

| mentholinks a răspuns:

Pai si tu esti la fel cu interpretarea ta.