| Robert8764 a întrebat:

Am vazut The Possession film bazat pe fapte reale, ma intreb si eu, oare chiar exista oameni posedati de demoni?, eu nu cred, mi se par mai mult a fi niste povesti, exact ca mos craciun daca ma intelegeti. Vreau sa aud si eu mai multe pareri.

12 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Sunt doar niste povesti si inventii de-ale Bisericii pentru a-si face propagande si pentru a speria lumea.

| Zenit313 a răspuns:

Boala se numeste schizofrenie!
Nu exista Bau-Bau care ne posedeaza laughing

"Daca vorbesti cu Dumnezeu, esti credincios; daca Dumnezeu vorbeste cu tine, suferi de psihoza"

| M25M a răspuns:

Posedarile sunt afectiuni psihice, uneori chiar tumori care se dovedesc a fi fatale.

| C0nstantin a răspuns:

Parte de "based on a true story" e doar sa dea impresia de realitate. E doar o simpla poveste si atat.

| Mădă0611 a răspuns:

Exista indoctrinare si mustrare de constiinta, poate chiar sugestie, urmata de autosugestie, bineinteles, nu exista zei, ingeri si draci.

http://asaftei.blogspot.ro/......se-ca.html
"Dupa o perioada petrecuta in spitalul de psihiatrie, starea Annelisei nu s-a imbunatatit, ci dimpotriva, au aparut si starile de depresie. Concentrandu-si viata in jurul spiritului bisericesc, a inceput sa creada ca starea ei era datorata posedarii demonice." Cand crezi ceva, iti autosugerezi ceva, inconstient/involuntar.

| LegionarulRoman a răspuns:

Da,exista si nu sunt afectiuni psihice, caci cand acei demoni ies afara, omul devine complet normal fara probleme de creier.Am vazut impreuna cu tatal meu cum face o persoana demonizata la mormantul parintelui Arsenie Boca. Celelalte afectiuni gen epilepsie, schizofrenie sunt afectiuni medicale, dar dupa parera mea personala, tot posedati sunt(mai ales schizofrenici care au devenit asa in timpul vietii).

| LegionarulRoman a răspuns (pentru M25M):

Http://www.crestinortodox.ro/......20.html.Am fost prezent la aceasta intamplare, si m-am speriat groaznic cand am auzit un alt om care fiind tras de niste oameni striga:"Nu ma duceti la sfantu'".

| kira30 a răspuns:

Filmele de groaza exagereaza foarte mult in actiune dar posedarile sunt foarte reale sa stii.

| chazz a răspuns:

Am vazut filmulhappy
Are legatura cu religia iudaica.
Demonii erau capturati in acel dibbuk happy.Da cred ca exista 2 tipuri de demoni.
1.cei care intra in oameni (ff. rar)
2.care ne influenteaza ca sa comitem rele.

| chazz a răspuns (pentru Zenit313):

Stii tu?
ai vazut tu cu ochii tai vreo exorcizare?
daca nu stii te rog nu mai afirma acest lucru.
Numai bine!

| Zenit313 a răspuns (pentru chazz):

Am vazut cu ochii mei o exorcizare.
Nu eu am afirmat acest lucru,ci oamenii de stiinta care au petrecut ani de zile studiind fenomenul.
Repet, Bau-Bau nu exista, este ok sa crezi ca exista cand esti copil, dar cand cresti mare si inca mai crezi ca exista, este jenant si penibil.

| Narfundo a răspuns:

Numai fi berbec. Exista persoane posedate si chinuite pe la toate colturile.Nu ai tu ochi sa ii vezi.Aseara a aratat la stiri despre un preot din Buzau care la 12 noaptea inchide biserica cu oameni in ea si face exorcizari.Arata filmare cum urlau oamenii. Daca aia urlau degeaba asta e.Crezi ce vrei.