| 3xfemeie a întrebat:

Anterior am pus o intrebare despre adolescentii de pe TPU care se cred atei.
Va dau un exemplu si poate imi explica si mie cineva :

-simt nevoia ca numele sa ma duca cu gandul la infern
-strig sus si tare ca sunt ateu dar pun multe intrebari despre Dumnezeu sau religie iar ca raspuns le accept numai pe alea care sunt de acord cu mine, adica de la " atei " ca mine
-Si ca sa pun capac la avatar imi pun un simbol masonic ( or fi si aia atei ) si culmea il aleg tocmai pe ala care il are pe Dumnezeu in centru
O fi personalitate multipla?
Am uitat sa ne educam copiii?
Nu stim ce fac ei pe net?

73 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei posteaza ca sa para teribilisti.

| Hombre a răspuns:

Sigur ca si intrebarea anterioara cat si aceasta are un substrat, lipsa credintei in religie a unu-i numar tot mai mare in randul tinerilor. Te intreb, de ce crezi ca tinerii se pot educa numai daca sunt religiosi? Sa nu o da-i cotita ca directia ta e clara, ai in vizor numai tineri care se dau atei.

| 3xfemeie explică (pentru Hombre):

Substratul nu este lipsa credintei, poate lipsa informatiei. Ca si cum scriu o carte dar nu invata alfabetul mai intai.

Pentru ei s-au dat in spectacol aici.

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Chiar vrei sa mă prostesti?

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Tocmai ca mijloacele de informare din ziua de azi ingroasa randul ateilor. Spre deosebire de adolescentul din evul mediu sau din sec, 18 in care mijloacele de informare erau precare si nici descoperirile din ziua de azi nu existau e lesne de inteles de ce religia a avut un impact major asupra lor. Ori azi la nivelul care a evoluat tehnologia, mijloacele rapide de informare, cunostintele acumulate despre univers, explicarea fenomenelor mecanici ceresti, sa vii si sa tampesti lumea cu bazaconii inchipuite de acum 2 000 de ani, cu Isus, invierea lui Lazar, cu cativa pesti si cateva paini s-a hranit 5 000 de oameni, mare despicata si alte nazbatii, asta nu o mai crede nici copii in ciuda eforturilor depuse de biserica. De ce? Informatia pe care tu sustii ca nu o are, mai pardon, se pare ca te pui curmezis degeaba impotriva ascensiunii omului pentra a cunoaste.

| 3xfemeie explică (pentru Hombre):

Fiecare intelege atat cat poate

| 3xfemeie explică (pentru Hombre):

Mda, m-am pus curmezis sa revada gramatica.

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

-Buna ziua nea Istrate.
-Sapte pui de gasca frate.
-Nea Istrate, ori esti surd.
-Uite acu' trecu un card.
Cand te depaseste discutia nu mai juca rolul lui nea Istrate.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Substratul nu este lipsa credintei, poate lipsa informatiei." - Sa se informeze cu ce, cel fel de informatie le trebuie pentru a sustine realitatea, sau pentru a nega fantasticul(creatia cu toate valorile ei sustinute de religii)? "Ateismul" sustine realitatea, care este oarecum patata de imaginatia oamenilor(valorile religioase), iar credinta religioasa, cu tot ce implica ea, este un plus adus realitatii.

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Nu aduce argumente pro/contra ateism /crestinism pentru ca nu este cazul.
O zi buna

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Fara compromisuri!

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Fara compromisuri nu obtii absolut nimic!

| Inferno a răspuns:

Oare cine o mai fi si asta din descrierea ta?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, cati ani ai? happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Aproape zece ani.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu iti dadeam 15-16. M-am inselat.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Cinci,sase ani in plus, (hai sapte ca sa ne apropiem de realitate mai mult) nu ai gresit cu mult.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ce ti-a adus "mosul"? happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Pai 4 cutii cu bomboane de ciocolata, un catel mic si roz care latra si da din coada, un Mos Craciun de ciocolata.
P.S.: Catelul are lanterne in loc de ochi.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Bravo! Sa imparti si cu alti copii...

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Cred ca este suficient. Noapte buna.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Noapte buna.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Daca ai citi nt ai sti ca a judeca apropele este un pacat, dar banuiesc ca nu isi pasa de religie, de cand ai intrat aici ai ras de noi toti, faci misto, ne jignesti, vb urat
cred ca admini de pe TPU trebuie sa ea masuri

| relian a răspuns:

Iara tu? Femeie tu vad ca nu te lasi deloc.Ce vrei tu cred ca nici tu nu stii.Mai dao incolo de religie si de atei.Nu vezi ca nu ai o intrebare clara relevanta.Ce vrei tu sa arati pina la urma? Cum ca sint familii in care parintii nu stiu sa isi educe copii? Sau vrei sa arati ca tu esti singura care se pricepe? Si apoi daca asta este subiectul si anume EDUCATIA COPIILOR atunci ai gresit categoria.Trebuia sa postezi intrebarea la Adolescenti sau la Educatie si Cultura sau ma rog pe unde sint oameni ce discuta despre asa ceva.Ori tu nu poti discuta nimic in afara religiei? Se pare ca ai ceva probleme daca tot insisti atit cu acesti asazisi atei.Vii tu sa dai exemple de copii atei sau care se dau atei.Asa si cu asta ce arati? La fel poate veni oricine cu exemple de copii care se dau crestini si ce? Daca tot vrei sa arati ceva atunci nu te lua doar de o categorie de oamenii, generalizeaza si gata.Nu una doua atei sau cei care se dau atei uite ce fac uite ce dreg si asa mai departe.Tu ce faci ca sa incerci sai ajuti pe cei care spui ca fac ca dreg? In loc sa le vorbesti frumos sa incerci sa aduci in discutie subiecte care sa ii faca curiosi sa participe la discutii tu vii si acuzi ca vai ce copii vai ce idiotic ce prosti si asa mai departe, ca parinti lor nu stiu ce nu ia invatat si bla bla.Pai daca esti invatatoare arata asta nu doar sa arati ce face X si Y.Asta vedem toti ce fac oamenii nu era nevoie sa vii tu sa ne arati.Cu alte cuvinte noi sintem niste inapoiati si daca nu erai tu noi habar naveam ca sint copii ce se dau atei.Cam asa ceva se desprinde din ce tot bati tu apa in piua.Vino cu o intrebare sau cu un raspuns la o intrebare daca ai unul una.Tu in afara de copii si religie mai stii ceva? Ai asa o teorie a ta ceva ideii sa le dezbatem? Sau esti pe aici doar cu critica si in special critica ateilor sau doar a celor care sa dau atei? Vorba cuiva de ce nu te-ai lujat si de copii care se dau crestini? Sa nu zici ca aia sint cheie de biserica.Cred ca esti confuza rau.Mergi si linisteste-te sau stiu si eu ce altceva.Scuzama ca intreb tu ai sot? El stie ce faci tu ca stai pe net? Sa nu spui ca probabil de asta esti pe aici ca nu ai ceva activitati cu sotul tau si cauti cumva sa te descarci altcumva.Scuze dar nu mai stiu ce sa zic, dar toata lumea vede ca insisti si doar intr-o singura directie.Mai vorbea cineva pe aici ca nu stiu ce poate sa dea in judecata pe nu stiu cine.Serios? Si ca pe aici ar fi spatiu public.Probabil confunzi internetul cu domeniul public care e cu totul altceva.Pe domeniul public da nu poti face ceva contrar legilor.De altfel si pe internet se aplica cam aceleasi legi.Si odata ce aici se permite acest lucru sa injuri sa spui ceti trece prin minte nu vad ce lege incalca acel individ.Ca urmare daca vii la usa mea cu 15 avocatii pleci exact asa cum si vii, ba poate te si bat ca imi incalci proprietatea si pe tine si pe cei 15 avocatii ai tai.Vino tu la usa mea din motiv ca copilul meu tea injurat pe net si sa vedem ce iese.Acum ca nu este frumos ca nu este civilizat sa faci asta da ai dreptate dar mai mult de atit nu ai ce face.Aici nu este o strada publica pe care eu trebuie sa trec si pe care cineva nu trebuie sa ma agaseze sa ma deranjeze.Aici daca ceva nu iti convine inchizi sau schimbi canalul ca la tv.

| 3xfemeie explică (pentru relian):

Iti raspund pentru nu mai esti adolescent. Ai inteles macar intrebarea?
Sau uite una simpla pentru tine: cine a fost mai intai, oul sau gaina?

| 3xfemeie explică (pentru relian):

Ok. Acum o sun pe invatatoarea mea sa o intreb ce inseamna confuz / confuzie.
Recunosc, eu am niste limite care nu mi-au permis sa inteleg ce ai vrut sa spui.

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Iti raspund pentru (ca) nu mai esti adolescent", asta pentru ca tot ii da-i pe aici cu gramatica. Tu si Ema, poale lungi si minte scurta.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Intentia mea nu a fost de a aduce argumente pro si contra, ci sa iti arat unde gresesti. Sunt de acord cu tine ca sunt persoane care nu sunt destul trecute prin viata care se lauda cu pozitia lor de atei, care intr-adevar sunt copilarii, dar nu pot fi de acord cu tine ca ei sunt ignoranti in "domeniu", pentru ca nu cred ca exista acel "domeniu". Omul nu are nevoie de informatiile teologice, pentru ca ele sunt stabilite de oameni, sunt un mod de a gandi(analiza) al omului. Nici Biblia(sau oricare alta carte "sfanta") nu are dovezi, nu se sustine nimic din toata povestea cu nimic. Omul a scris cartile si evangheliile, tot el le-a alcatuit, el a ales ce e bun si ce nu. Deci eu consider ca nu este nevoie de informatie in acest domeniu. Informatia religioasa este necesara doar in unele cazuri, cand omul vrea sa discute pe subiect, sa nu intre in contradictie cu valorile biblice.

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Cand am spus trecut prin viata nu m-am referit strict la varsta. Iar ignoranta nu se refera la "ignoranta in domeniu " asa cum spui.
Am spus "adolescenti care se cred atei" pentru ca asta a fost parerea mea cand am vazut "argumentelele" care jignesc o mare parte dintre cei care cred in Dumnezeu. Aici nu ma refer nici la biblie, nici la oricare dintre religii.
Sa cred ca sunt ateu doar pentru ca vad niste exemple asa NU, mi se pare cam mult. Si in mod ciudat, nu vad aceleasi exemple care sunt in grupul celorlalti. Eu cred ca ar fi mai ok sa vedem ce e bun si rau de ambele parti, Dar pentru asta nu trebuie sa si gandim?
Si nu-s de acord cu "ateii " care au infiintat o biserica, nu ii consider atei, ok? Adica sa spui " Prima biserica ateista " cum suna?
ps Daca eu cred in existenta unei forte divine, dar nu sunt de acord cu ceea ce imi spune religia, biserica sau biblia, in ce categorie ca ma incadrez?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Da, ca de obicei ai o parere gresita in ce ma priveste.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Dumnezeu este entitatea biblica, iar cei care sustin pe Dumnezeu sustin valorile biblice, de aici apare "argumentele" ateilor si jignirile gratuite(sa spunem asa). Biblia este vina.
De acord ca ar trebui sa vedem ce este bun si rau la ambele parti, dar aici apare subiectivismul, binele si raul il intelegem diferit, iar daca este conditionat(cazul de fata), binele si raul sunt in functie de dorinte(omul are intentia de a tine cu partea care-i in acord cu opiniile lui).
Nu cunosc cazul cu biserica atee, nu stiu pe ce baza au infiintat-o, care este rolul si valorile ei, dar nici mie nu mi se pare cu sens. Pentru a putea sa ma pronunt in acest caz ar trebui sa cunosc rolul si valorile ei, al bisericii atee, dar ma indoiesc ca mi-ar schimba parerea de acum: este o absurditate!
Probabil ateii care au infiintat aceasta biserica vor sa fie si "valorile"(ateii nu au valori) lor in societate, asa cum sunt ale religiilor. Nu vor sa fie mai prejos. Este absurd. Mai poate fi dorinta de putere(conducere, manipulare), sau de iesi la "lumina" a unor oameni.

Probabil esti deista, asta depinde de principiile tale cu privire la creatie si la entitatea suprema.

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Probabil nu. Si nici nu tin prea mult sa apartin unei categorii, pentru ca noi ne-am impartit. Din cate stiu eu, principiile astea pornesc tot de la teoriile unor oameni.
Daca ma rezum doar la alb si negru spun:
1 Nu ma pot declara atee pentru ca eu cred ca exista o entitate suprema.De unde, si cum inca nu stiu.
2 Nu ma pot declara credincioasa pentru sunt constienta de un lucru: in situatia in care viata mea sau a copilului meu e pusa in pericol de o alta persoana, nu voi ezita sa actionez. Si daca omor pe cineva mi-am incalcat principiile de o viata.
Pana la urma, credem sau nu credem suntem la fel. Primeaza instinctul de supravietuire.

| Mădă0611 a răspuns:

Fel si fel de oameni, daca cineva e ateu, nu inseamna ca e nebun, desi prea minunata biblie asta spune, si chiar instiga la violenta impotriva lor, asa ca mi se pare ca unii crestini, fanaticii, sunt mai needucati decat cei din exemplul tau, cititul bibliei si mersul la biserica nu te face om educat, sau cult, rezultatul e exact invers.

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

Ce legatura are asta cu intrebarea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

E a 2-a intrebare pe care o vad in care zici despre adolescentii atei ca ar fi nu stiu cum. Adolescentii crestini nu sunt asa? Sau daca se inchina unui zeu, gata, sunt sfinti? Sunt chiar mai rau decat primii. (zic de unii si unii)

| martzian a răspuns:

Ai, din pacate, dreptate cu privire la cei mai multi dintre cei care se manifesta nu ca necredinciosi / atei, ci ca nesimtiti si certati cu legea. Bunul simt nu este arondat unei religii, nici civilizatia sau respectul pentru seaman. Nu doar educatia este problema, insa, ci si lipsa unor responsabilitati care sa ii ajute sa se maturizeze, lipsa controlului parental si, de ce nu, a unor modele. Plus o inconstienta din asta sora cu prostia... Vina este impartita, dar in primul rand ii vizeaza pe parinti.

La o adica, pentru ca internetul este spatiu public, daca cineva se infiripeaza cu avocatul la usa parintilor pentu a le cere socoteala (si teoretic si practic este posibil, eu am fost gata sa o fac cu cineva care m-a acuzat public de mizerii care imi patau imaginea - am renuntat dupa scuze publice pentru ca eram foarte serios in a face asta), as vrea sa vad cat de curajosi ar mai fi. Sau daca descopera ca cei injurati le sunt profesori, vecini, sefi, etc. Din spatele monitorului si cu 5-10 clase in rucsac e atat de simplu sa fim "jmecheri de jmecheri".

NU vorbim, din nefericire, de o majoritate ateista, ci de una needucata si nesimtita. Imi cer scuze celor care nu se regasesc in descriere, NU doresc sa generalizez... sad

| martzian a răspuns:

PS: NU sunt insa de acord cu exemplul dat. Nu este cel mai reprezentativ, in ideea in care Inferno chiar pastreaza, de cele mai multe ori, un ton lipsit de jigniri, desi se repeta si vine adesea cu aceeasi placa uzata. happy

| 3xfemeie explică (pentru martzian):

Am pus inferno din cauza avatarului, recunosc. Si nu ma steptam sa aiba 9 ani sad

| martzian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu are 9 ani. L-am tachinat eu... happy

| Alphawolf a răspuns:

Femeie, femeie, femeie, pai tu te uiti doar in ograda vecinului, apoi mai si acuzi!? Esti partinitoare, iar esentialul din intrebarea ta ti se potriveste si tie. Tu vezi doar atei ipocriti, cu defecte. De unde aceasta pretentie, ca ateii trebuie sa fie toti "trecuti prin viata", cu un caracter placut si puternic? Pe crestini nu-i vezi ca sunt in "nori", pentru ca corespund dorintei tale!?

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca facem un recensamant, cele mai mari jeguri de oameni sunt in tabara religiosilor, toti criminali si hoti isi fac cruci si se roaga la Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Desigur ca te referi la cei care poarta doar numele de crestin, nu sunt practicanti!

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Nici el nu stie la cine se refera. E mai usor asa, sa te superi pe tot satul. happy
Oricum vine cu o teorie interesanta. Cine crede e rau si prost cine nu crede e bun si destept. Asta sigur il ajuta sa se simta bine. happy Iarta-l Ema, nu stie ce spune!

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Asa este, draga mea. Il tot iert de un an si ceva! Suntem datori sa iertam si sa iubim! O zi minunata.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

"Il tot iert de un an si ceva!" - Fara cuvinte. Iti greseste mereu?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poi tu nu ai observat, sau tii cu el?!

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Doar nu ai vrea sa tin cu tine. Daca da, va trebui sa ma provoci cu CEVA...si se rezolva! Sunt ca vremea.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu stiu exact ceea ce te-ar interesa.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Iti spun daca imi raspunzi la intrebarea: Ai face concesia pentru a ma castiga de partea ta?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Sunt o persoana care nu isi incalca principiile si valorile.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

De ce imi spui asta? Nu ai de unde sti ce vreau. De unde stii ca propunerea mea nu ar fi in concordanta cu principiile si valorile tale? Tu nu pacatuiesti, deloc? Un pacat in plus...nu se vede, nu se pune.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Poi sa te aud. Atunci de ce ai intrebat daca sunt dispusa sa fac concesii?

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Este greu sa nu le incalci, EmaS. O facem uneori fara vina, pentru ca viata ne ofera multe. Dar depinde la ce principii si valori te referi!

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

La cele dupa care imi calauzesc viata. Bineinteles ca am facut mici concesii, este imposibil sa treci prin valurile vietii si sa nu te uzi.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

happy Au fost mici concesii pentru a fost o anumita situatie. Dar sunt cazuri in care depasim " o mica concesie ". Tocmai pentru ca trecem prin valurile vietii. La unii mai este si furtuna. Trist, dar adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Si eu am trecut prin furtuni, insa am acceptat voia lui Dumnezeu in viata mea chiar daca am avut de pierdut.In adversitatile vietii se vede cat suntem de maturi spiritual.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Da EmaS, cum spui tu. Tot pentru ca te-ai lovit de o situatie de asa natura. Dar uite, iti dau un exemplu ipotetic si cam dur, acelasi exemplu pe l-am mai dat cuiva si te rog sa nu o iei personal : Ai copii. Daca sa presupunem ca vine un dement care atenteaza la viata unuia dintre ei si tu esti acolo, ce faci daca ai la dispozitie o fractiune de secunda pentru a decide? Eu una i-as da in cap indeferent de consecinte. Tu nu?
De asta spuneam ca sunt situatii si situatii. Nu stim ce ne poate oferi ziua de maine, cu atat mai putin ce vom face. Noi stim doar ce am vrea sa facem.

| EmaS a răspuns (pentru 3xfemeie):

Este evident ca as sari in apararea lor.

| 3xfemeie explică (pentru EmaS):

Asta spuneam si eu. happy
ps corectez : indiferent laughing))))

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Cine e vecinul? Si cine este partinitor acum? Esti sigur ca stii care e dorinta mea? Pentru ca eu nu ma regasesc in nici una dintre categorii.Si nici macar nu tin neaparat sa fiu inclusa de unii undeva.

Si nu acuz nimic!
Probabil tie ti se pare normal ca unul sa se declare ateu si sa foloseasca un semn masonic cu G in centru, in timp ce ia in ras crestinii.
Arata-mi logica.
ps 3xfemeie nu inseamna de trei ori femeie, asta ai vrut tu sa vezi.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Tu ai vizat ateii(doar pe ei), ceea ce da de inteles ca esti partinitoare. Credinta ta religioasa, indiferent de principiile tale(esti sau nu de acord cu o religie)te indeamna sa tii cu credinciosii, pentru ca ei, la fel ca si tine, sustin creatia.
Nici mie nu-mi place sa fiu catalogat, sau sa ma regasesc intr-o categorie, dar, totusi sunt antireligios. Eu personal nu pot spune despre mine ca sunt ateu, dar pentru a ma separa de credinciosi trebuie sa accept aceasta categorie.
"-strig sus si tare ca sunt ateu dar pun multe intrebari despre Dumnezeu sau religie iar ca raspuns le accept numai pe alea care sunt de acord cu mine, adica de la " atei " ca mine" - Asa functionam toti. Acceptam doar ceea ce sunt de acord cu noi, care sunt conform principiilor si opiniilor noastre. Nu avem cum sa fim impotriva conceptiilor noastre.
Lauda este copilareasca, dar are si un fond cu sens, pentru ca ii da de inteles omului ca el nu-i aproba ideile, principiile. Foarte multe persoane sunt credincioase religios pentru ca majoritatea e credincioasa. Ei gandesc ca e prea putin probabil ca majoritatea oamenilor sa se insele, iar minoritatea sa aiba dreptate. Statul sustine, aloca fonduri religiei, iar acele fonduri sunt si din banii ateilor. Religia(crestinismul)este in scoli, ceea ce nu este normal. Astea si multe altele sunt si ele motive pentru care ateii se lauda si pun intrebari creationiste. Vor sa introduca scepticismul, sa arate si o alta latura, sa arate ca valorile religioase nu sunt o realitate, nu sunt o normalitate, si ca ele ne costa cam mult.
"Probabil tie ti se pare normal ca unul sa se declare ateu si sa foloseasca un semn masonic cu G in centru, in timp ce ia in ras crestinii." - In primul rand, da, mi se pare normal. Omul este sincer, isi arata pozitia si spune ce crede. In al doilea rand, crestinii merita sa fie luati in ras, altfel nu pot realiza cat de absurde sunt unele afirmatii de-ale lor. Ei arunca stiinta, care le ataca valorile, la gunoi, o neaga, ii face pe oamenii de stiinta mincinosi si incapabili. Credinta ar trebui sa fie intima, dar crestinismul este o parada, o forta in societate, o anormalitate, o privare de libertate, ceea ce eu nu o sa pot fi de acord cu asta niciodata.

| 3xfemeie explică (pentru Alphawolf):

Ok, poate ca eu sunt cea care confunda niste lucruri in discutia asta.

| Chαяtreux a răspuns:

Nici nu aveti idee cat de mult ii poate inspira negativ internetul. cum in cateva ore le poate ruina intreaga viata. Faptul ca sa dau drept atei pe net nu este nimic pe langa ceea ce pot face cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l cunosti pe Dumnezeu fiindca nu l-ai cautat si nici nu ai vrut sa-l cunosti.nu-ti cunosti copii fiindca televizorul si ternetul sant cele mai bune dadace.nu este o scoala care sa te invete sa fii parinte si ai neglijat si o faci in continuare.sa nu te mire ca nu-ti va da nici unul o cana de apa cand vei fi la greu ci iti vor spune; hai bre mori mai repede ca se termina lumanarea. 3xfemeie? am trei copii care nu fac exceptie cu toate eforturile mele. poate unul din trei isi va face datoria din obligatie, nu din dragoste si respect si probabil nici din frica de Dumnezeu.eu sper.macar atat.dar nu-mi fac sperante prea mari.nici nu-i pot obliga sau condamna fiindca ii iubesc.dar ei stiu? simt? vom muri si vom vedea.deocamdata am cetit eclesiastul.mi-a placut pe jumate adevarul din el.de fapt mi-a placut tot dar nu-mi convine totul.conteaza?

| Zeflemitoarea a răspuns:

1. E doar o chestie de gust. Ateii iau în glumă chestiile cu Sătănel.
2. E exact ce ai făcut tu aici. Ai pus o întrebare despre ateism, din asta rezultă că nu eşti o creştină adevărată? Nu. E pur şi simplu curiozitate şi dacă nu ai observat, majoritatea întrebărilor despre creştinism ale ateilor mustesc de sarcasm.
3. Ce am zis la 1.

| 3xfemeie explică (pentru Zeflemitoarea):

1. Este o chestie de gust si perceptie
2. Intrebarea nu era despre atei. Ci despre cei care fac afirmatii de genul " am fost botezat impotriva vointei mele "," indoctrinare religioasa a copiilor " si multe altele. Iar sarcasmul nu vine de la atei. Daca as fi intrebat de ce legal avem dreptul sa luam decizii abia la 18 ani, poate ar veni cu afirmatii asemanatoare adica "privare de libertate ", " indoctrinare prin educatie", " constrangere prin grija parintilor " sau mai stiu eu ce.
3 Sarcasmul si jignirile de o parte si de alta nu vin de la ateism sau credinta. Nu cumva vin de la lipsa de educatie si imaturitate (indiferent de varsta )? Daca spun ca x este rau si prost, asta nu ma face cu nimic mai bun sau mai destept.
3 Ce am spus la 1 si 2

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Esti troll.

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns:

Acelasi lucru pot sa-l spun si eu despre crestini. Cum puteti sa aveti varsta asta si inca sa mai credeti in basme si supranatural si sa aveti mintea asa inchisa?

| AsYou a răspuns:

Esti doar confuza, eu una nu mai stiu ce sunt am trecut prin multe...gata cu mine, problema este ca am ajuns la un moment dat cand incepem sa ne interiorizam este exact ce faci tu sau altcineva, atei sunt persoane care nu cred in nimic desi si ei au un propiu dumnezeu adica pe ei insisi, oamenii care nu cred in dumnezeu incep sa fie discriminati, mai ales copii care au o imagine bogata in special raci poti tu sa-i educi zilnic dar degeaba nu e o problema netu problema adevarata este personalitatea lor si cat te usor sunt influentati.

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns:

Am vazut si intrebarea ta anterioara si din bun-simt am incercat sa evit sa raspund pentru ca nu vreau sa particip la discutii pe subiecte apartinand ''Religiei,, pentru ca nu o sa ajungem la nici un numitor comun si respect ''Credinta,, oameniilor in ''Dumnezeu,, chiar daca nu ma identific cu ea si sunt un om fara un sistem de credinta. Daca tot vrei sa faci educatie cu copii, iti dau eu cinci personaje ''Credincioase,, mult mai fascinante decat acest ''Ateu,,. Crezi ca daca dai aceste exemple, esti mai buna decat persoanele respective.Ai o atitudine penibila si o sa dai in penibil intrand in conversatii de genul acesta.