| 3xfemeie a întrebat:

Anterior am pus o intrebare despre adolescentii de pe TPU care se cred atei.
Va dau un exemplu si poate imi explica si mie cineva :

-simt nevoia ca numele sa ma duca cu gandul la infern
-strig sus si tare ca sunt ateu dar pun multe intrebari despre Dumnezeu sau religie iar ca raspuns le accept numai pe alea care sunt de acord cu mine, adica de la " atei " ca mine
-Si ca sa pun capac la avatar imi pun un simbol masonic ( or fi si aia atei ) si culmea il aleg tocmai pe ala care il are pe Dumnezeu in centru
O fi personalitate multipla?
Am uitat sa ne educam copiii?
Nu stim ce fac ei pe net?

73 răspunsuri:
| AsYou a răspuns:

Esti doar confuza, eu una nu mai stiu ce sunt am trecut prin multe...gata cu mine, problema este ca am ajuns la un moment dat cand incepem sa ne interiorizam este exact ce faci tu sau altcineva, atei sunt persoane care nu cred in nimic desi si ei au un propiu dumnezeu adica pe ei insisi, oamenii care nu cred in dumnezeu incep sa fie discriminati, mai ales copii care au o imagine bogata in special raci poti tu sa-i educi zilnic dar degeaba nu e o problema netu problema adevarata este personalitatea lor si cat te usor sunt influentati.

| Inferno a răspuns:

Oare cine o mai fi si asta din descrierea ta?

| Mădă0611 a răspuns:

Fel si fel de oameni, daca cineva e ateu, nu inseamna ca e nebun, desi prea minunata biblie asta spune, si chiar instiga la violenta impotriva lor, asa ca mi se pare ca unii crestini, fanaticii, sunt mai needucati decat cei din exemplul tau, cititul bibliei si mersul la biserica nu te face om educat, sau cult, rezultatul e exact invers.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, cati ani ai? happy

| martzian a răspuns:

Ai, din pacate, dreptate cu privire la cei mai multi dintre cei care se manifesta nu ca necredinciosi / atei, ci ca nesimtiti si certati cu legea. Bunul simt nu este arondat unei religii, nici civilizatia sau respectul pentru seaman. Nu doar educatia este problema, insa, ci si lipsa unor responsabilitati care sa ii ajute sa se maturizeze, lipsa controlului parental si, de ce nu, a unor modele. Plus o inconstienta din asta sora cu prostia... Vina este impartita, dar in primul rand ii vizeaza pe parinti.

La o adica, pentru ca internetul este spatiu public, daca cineva se infiripeaza cu avocatul la usa parintilor pentu a le cere socoteala (si teoretic si practic este posibil, eu am fost gata sa o fac cu cineva care m-a acuzat public de mizerii care imi patau imaginea - am renuntat dupa scuze publice pentru ca eram foarte serios in a face asta), as vrea sa vad cat de curajosi ar mai fi. Sau daca descopera ca cei injurati le sunt profesori, vecini, sefi, etc. Din spatele monitorului si cu 5-10 clase in rucsac e atat de simplu sa fim "jmecheri de jmecheri".

NU vorbim, din nefericire, de o majoritate ateista, ci de una needucata si nesimtita. Imi cer scuze celor care nu se regasesc in descriere, NU doresc sa generalizez... sad

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Aproape zece ani.

| 3xfemeie explică (pentru Mădă0611):

Ce legatura are asta cu intrebarea?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu iti dadeam 15-16. M-am inselat.

| martzian a răspuns:

PS: NU sunt insa de acord cu exemplul dat. Nu este cel mai reprezentativ, in ideea in care Inferno chiar pastreaza, de cele mai multe ori, un ton lipsit de jigniri, desi se repeta si vine adesea cu aceeasi placa uzata. happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Cinci,sase ani in plus, (hai sapte ca sa ne apropiem de realitate mai mult) nu ai gresit cu mult.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Ce ti-a adus "mosul"? happy

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Pai 4 cutii cu bomboane de ciocolata, un catel mic si roz care latra si da din coada, un Mos Craciun de ciocolata.
P.S.: Catelul are lanterne in loc de ochi.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Bravo! Sa imparti si cu alti copii...

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Cred ca este suficient. Noapte buna.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Noapte buna.

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns:

Am vazut si intrebarea ta anterioara si din bun-simt am incercat sa evit sa raspund pentru ca nu vreau sa particip la discutii pe subiecte apartinand ''Religiei,, pentru ca nu o sa ajungem la nici un numitor comun si respect ''Credinta,, oameniilor in ''Dumnezeu,, chiar daca nu ma identific cu ea si sunt un om fara un sistem de credinta. Daca tot vrei sa faci educatie cu copii, iti dau eu cinci personaje ''Credincioase,, mult mai fascinante decat acest ''Ateu,,. Crezi ca daca dai aceste exemple, esti mai buna decat persoanele respective.Ai o atitudine penibila si o sa dai in penibil intrand in conversatii de genul acesta.

| EmaS a răspuns:

Ei posteaza ca sa para teribilisti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 3xfemeie):

E a 2-a intrebare pe care o vad in care zici despre adolescentii atei ca ar fi nu stiu cum. Adolescentii crestini nu sunt asa? Sau daca se inchina unui zeu, gata, sunt sfinti? Sunt chiar mai rau decat primii. (zic de unii si unii)

| Alphawolf a răspuns:

Femeie, femeie, femeie, pai tu te uiti doar in ograda vecinului, apoi mai si acuzi!? Esti partinitoare, iar esentialul din intrebarea ta ti se potriveste si tie. Tu vezi doar atei ipocriti, cu defecte. De unde aceasta pretentie, ca ateii trebuie sa fie toti "trecuti prin viata", cu un caracter placut si puternic? Pe crestini nu-i vezi ca sunt in "nori", pentru ca corespund dorintei tale!?

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns:

Acelasi lucru pot sa-l spun si eu despre crestini. Cum puteti sa aveti varsta asta si inca sa mai credeti in basme si supranatural si sa aveti mintea asa inchisa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l cunosti pe Dumnezeu fiindca nu l-ai cautat si nici nu ai vrut sa-l cunosti.nu-ti cunosti copii fiindca televizorul si ternetul sant cele mai bune dadace.nu este o scoala care sa te invete sa fii parinte si ai neglijat si o faci in continuare.sa nu te mire ca nu-ti va da nici unul o cana de apa cand vei fi la greu ci iti vor spune; hai bre mori mai repede ca se termina lumanarea. 3xfemeie? am trei copii care nu fac exceptie cu toate eforturile mele. poate unul din trei isi va face datoria din obligatie, nu din dragoste si respect si probabil nici din frica de Dumnezeu.eu sper.macar atat.dar nu-mi fac sperante prea mari.nici nu-i pot obliga sau condamna fiindca ii iubesc.dar ei stiu? simt? vom muri si vom vedea.deocamdata am cetit eclesiastul.mi-a placut pe jumate adevarul din el.de fapt mi-a placut tot dar nu-mi convine totul.conteaza?

| casablanca40 a răspuns:

Esti troll.

| RAY a răspuns:

Daca ai citi nt ai sti ca a judeca apropele este un pacat, dar banuiesc ca nu isi pasa de religie, de cand ai intrat aici ai ras de noi toti, faci misto, ne jignesti, vb urat
cred ca admini de pe TPU trebuie sa ea masuri

| Hombre a răspuns:

Sigur ca si intrebarea anterioara cat si aceasta are un substrat, lipsa credintei in religie a unu-i numar tot mai mare in randul tinerilor. Te intreb, de ce crezi ca tinerii se pot educa numai daca sunt religiosi? Sa nu o da-i cotita ca directia ta e clara, ai in vizor numai tineri care se dau atei.

| 3xfemeie explică (pentru Hombre):

Substratul nu este lipsa credintei, poate lipsa informatiei. Ca si cum scriu o carte dar nu invata alfabetul mai intai.

Pentru ei s-au dat in spectacol aici.

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca facem un recensamant, cele mai mari jeguri de oameni sunt in tabara religiosilor, toti criminali si hoti isi fac cruci si se roaga la Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Chiar vrei sa mă prostesti?

| Hombre a răspuns (pentru 3xfemeie):

Tocmai ca mijloacele de informare din ziua de azi ingroasa randul ateilor. Spre deosebire de adolescentul din evul mediu sau din sec, 18 in care mijloacele de informare erau precare si nici descoperirile din ziua de azi nu existau e lesne de inteles de ce religia a avut un impact major asupra lor. Ori azi la nivelul care a evoluat tehnologia, mijloacele rapide de informare, cunostintele acumulate despre univers, explicarea fenomenelor mecanici ceresti, sa vii si sa tampesti lumea cu bazaconii inchipuite de acum 2 000 de ani, cu Isus, invierea lui Lazar, cu cativa pesti si cateva paini s-a hranit 5 000 de oameni, mare despicata si alte nazbatii, asta nu o mai crede nici copii in ciuda eforturilor depuse de biserica. De ce? Informatia pe care tu sustii ca nu o are, mai pardon, se pare ca te pui curmezis degeaba impotriva ascensiunii omului pentra a cunoaste.

| 3xfemeie explică (pentru Hombre):

Fiecare intelege atat cat poate