| FreddieM a întrebat:

Ar fi o solutie intensificarea (sau chiar obligativitatea) studiului religiei in scoli, pentru contrastarea cresterii ateismului?
Ateul prin natura lui nu ar accepta solutia asta, prin urmare, as prefera sa aud opinia credinciosului. Si asa evitam polemici nedorite sau necivilizate, multumesc.

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Da, studiul religiei ar trebui intensificat serios în școli și spun asta ca ateu. Și ceea ce vreau să spun prin asta e că ar trebui să se studieze toată biblia, nu doar câteva pasaje care sună mai drăguț, asta incluzând toate legile barbare din vechiul testament, toate războaiele și masacrele, toate lucrurile oribile spuse de iisus și toate halucinațiile din apocalipsă. De asemenea ar trebui să li se spună și despre celelalte religii abrahamice și istoria lor, în special cum au fost la război între ele și cu alte religii pentru toată istoria lor. Ar trebui să li se predea câte ceva și despre religii asiatice, africane, ale americanilor nativi, religii antice păgâne etc. Și ar trebui să li se explice toate erorile științifice și istorice din textele religioase, toate regulile inacceptabile din punct de vedere moral, faptul că documentele religioase au fost scrise de oameni și schimbate foarte mult de-a lungul istoriei, cum multe povești au fost copiate din alte mituri și religii, cum multe culte religioase au interpretat greșit textele religioase pentru interesul lor politic, toate masacrele istorice comise în numele religiei etc. În alte cuvinte, copiilor ar trebui să li se ofere o educație religioasă adevărată, în care să poată vedea religia așa cum este în realitate, nu îndoctrinarea mizeră ce se face acum.

| Mayhem666 a răspuns (pentru chuckmanson):

Daca as fi putut, ti-as fi dat eu funda, dar nu sunt OP-ul din pacate.

| chuckmanson a răspuns (pentru Mayhem666):

Mulțumesc oricum happy

| FreddieM explică (pentru chuckmanson):

Vezi tu, de aia prefer sa aud opinia credinciosilor. Toti ateii vorbesc aceeasi limba. In plus nu ai perceput corect enuntul intrebarii mele.
Solutia propusa de tine e complet nula, am cerut opinii pentru combaterea cresterii ateismului, nu propagarea lui.
De acord, studiul istoriei religiilor are si el sensul lui, dar nu intra in cadrul imaginii proiectate de institutia care se ocupa cu transmiterea mesajului religios catre elevi.
Cheers

| chuckmanson a răspuns (pentru FreddieM):

Și de ce ai vrea să combatem creșterea ateismului? Asta încearcă turcii să facă chiar acum dar pare să aibă exact efectul opus. https://www.dw.com/......a-47018029

| FreddieM explică (pentru chuckmanson):

Cu scuzele de rigoare, inca o data te rog sa recitesti intebarea mea inainte sa afirmi ca,, EU VREAU'' sa combat cresterea ateismului.
Nu am exprimat nici un fel de dorinta personala, iar ai inteles anapoda.
Cheers

34 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, parintii ar trebui sa- i invete pe copii sa - L iubeasca pe Dumnezeu

| Mayhem666 a răspuns:

Adica vrei sa spui ca intr-un fel tu faci reclama la indoctrinarea fortata a tineretului prin intermediul edicatiei care se bazeaza pe stiinta, aceasta fiind exact opusul religiei?

Religia nu ar trebui sa exista in scoli in primul rand.

Religia ar trebui sa fie ceva care fiecare are dreptul de a alege, daca vrea sa o urmeze sau nu. Religia nu ar trebui sa fie impusa.
Sa nu mai mentionam ca atunci cand cineva de pe TPU spune religie de obicei religia la care se refera e cea crestin-ortodoxa, religie pe care nu o are toata lumea.

Si asta nu e numai chestie de ateism, dar sunt convins ca multi religiosi, oricat de credinciosi ar fi ei, nu ar dori ca propruil lor copil sa fie indoctrinat.

Tara asta e asa cum e din cauza persoanelor care gandesc ca si tine.
Tara in sine are potential sa ajunga una din cele mai bune si avansate dar o trag inapoi persoanele care sunt la conducere si au gandirea exact ca si a ta.

Imi imaginez acum cu ar fi fost daca am fi trait in trecutul indepartat, iar tu ai fi fost conducatorul. Probabil ai fi fost un tiran care ar fi impus religia cu forta, iar oricine se impotriveaza ar fi fost omorat.
Asta e chiar trist.

| FreddieM explică (pentru Mayhem666):

Te rog sa citesti mai bine si o sa pricepi ca enuntul intrebarii mele nu are nici o legatura cu modul meu de gandire sau cu convingerile mele, deci faza cu,,tu faci reclama la indoctrinarea fortata a tineretului prin intermediul edicatiei'', pica. In plus nu poti fi indoctrinat daca nu participi la astfel de lectii.

,, Religia nu ar trebui sa exista in scoli in primul rand.''
Complet fals, vrei iar comunism? In toate tarile civilizate se preda religia la scoala, dar ca si la noi, participarea e optionala.
Religia ortodoxa e profund implementata in cultura si gandirea romaneasca, familiile care doresc ca pruncii lor sa adereze acestei culturi, sunt contienti si fericiti ca scoala face treaba mai buna decat ar face ei.

,, Tara asta e asa cum e din cauza persoanelor care gandesc ca si tine.''
Iar fals. Daca ceilalti ar gandi ca mine, ar intelege corect conceptul numit,, LIBERTATE''. Regret sa constat ca prin gandirea ta,, Religia nu ar trebui sa exista in scoli in primul rand'', le restrictionezi celorlalti dreptul de a studia si urma propria credinta si cultura.

Cheers

| doctorandus a răspuns (pentru FreddieM):

Te inseli, in scolile publice din SUA nu se face propaganda pentru niciuna din religii (este ilegal si scoala ar primi un proces pe care-l pierde si o va costa milioane).

| Mayhem666 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu-mi vine sa cred ca acum o dai la intors si vorbesti de libertatea de a alege iar in enuntul principal ai spus obligativitatea. O contrazicere mai mare de atat nu am vazut. E clar ca habar nu ai despre ce vorbesti, si ca sa incerci sa te scoti din rahat, te-ai contrazis singur, dar te-ai scufundat si mai rau. Cu tine nu se poate vorbi, m-am convins.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Stiinta nu este opusul religiei la fel cum merele nu sunt opusul perelor.

Dar daca tu crezi ca este opusul stiintei inseamna ca recunosti ca vezi stiinta ca pe o religie happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Dar daca tu crezi ca este opusul stiintei inseamna ca recunosti ca vezi stiinta ca pe o religie"

Ba nu, si nu mai incerca sa imi pui cuvinte in gura cand clar nu e cazul.
Religia in mare parte se bazeaza pe venerarea de orice fel a unei sau mai multor zeitati, si pe credinta in asa ceva, pe cand stiinta e exact opusul, nu se bazeaza pe asta, se bazeaza pe descoperiri, teorii si lucruri concrete.
Oricat de mult ai incerca, stiinta nu poate si nu va fi considerata niciodata o religie. Se numeste stiinta cu un motiv, ca daca era considerata o religie se numea religie, si nu stiinta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca stiinta nu e o religie înseamnă ca nu poate sa intre în aceeasi categorie cu religia.
Dacă nu poate să intre în aceeasi categorie cu religia nu poate fi nici opusul ei.

Dupa cum am zis deja, nu poti sa spui ca merele sunt opusul perelor fiindca sunt 2 fructe distincte cu proprietati distincte.

La fel si stiinta si religia, sunt 2 lucruri diferite care isi propun țeluri diferite. Scopul stiintei este altul decat scopul religiei așadar e imposibil sa faci o comparatie intre cele 2.

Stiinta studiaza doar lumea fizica, nu se ocupa de lucruri care sunt dincolo de lumea fizica. Așa ca nu sunt opuse, ci pur si simplu fiecare isi are rolul sau si treaba sa

| FreddieM explică (pentru Mayhem666):

Nu-i chiar atat de greu sa intelegi ca enuntul de mai sus e o intrebare pur generica mai ales ca ti-am explicat inca o data, nu reflecta modul meu de gandire sau propriile mele convingeri. Am perfect habar ceea ce spun, e suficient sa fii mai atent la discutie ca sa realizezi.

Si draga WisdomInTheDark nu te costa nimic sa te exprimi in mod educat, atitudinea ta iritata si ofensiva chiar nu e necesara.
Daca nu esti in gradul sa pastrezi acelasi ton decent si politicos, poate ca e mai bine sa nu te mai angajezi in asemenea discursuri cu interlocutori asemeni mie.
Cheers

| FreddieM explică (pentru doctorandus):

Nu ma insel cu nimic doctorandus, nu am afirmat asa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru FreddieM):

Ai afirmat: "In toate tarile civilizate se preda religia la scoala, dar ca si la noi, participarea e optionala."

| FreddieM explică (pentru doctorandus):

Draga doctorandus, dar tu cunosti legislatia tuturor tarilor din lume ca sa afirmi contrariul? Evident ca este un subiect foarte controversat de aia straduiesc mai marii politici sa gaseasca solutia corecta pentru a nu incalca drepturile constitutionale si libertatea celorlalti.
Este neconstitutional sa interzici predarea studiului bibliei sau religiei la scoala, in orice tara fondata pe valorile democratiei, esti rugat sa verifici. Ca Statul nu ar trebui sa fondeze tipul asta de instructive, este un alt discurs. Chiar si in Franta, care a avut atatea probleme controversate pe tema asta se pot tine ore de religie dupa orele de studiu oficiale. Pana atunci, inca astept scuzele tale pentru ca nici una dintre expunerile mele nu este incorecta.
Cheers

| doctorandus a răspuns (pentru FreddieM):

Nu am pentru ce prezenta scuze: in SUA scoala de duminica o face biserica pe cont propriu, nu se face in scolile de stat. In scolile de stat nimeni nu are dreptul sa promoveze o religie in defavoarea altor religii. Aceasta tine de Amendamentul I la Constitutia SUA. Elevii care vor sa invete o religie anume se duc duminica/sambata la biserica/sinagoga respectiva si invata acolo, nu la scoala de stat. In scolile de stat nu se poate preda "credeti in catolicism" sau "credeti in protestantism", ci doar istoria religiilor (neutra religios).

Bine, acolo exista si scoli crestine: catolice, protestante liberale, evanghelice, etc. Dar alea sunt scoli private, nu scoli de stat.

| Mayhem666 a răspuns (pentru FreddieM):

E o tara libera si pot sa ma exprim asa cum doresc, fie ca tie iti place sau nu. Daca modul meu de exprimare nu iti este pe plac, poti pur si simplu sa ma ignori.

| FreddieM explică (pentru doctorandus):

Fii rational draga doctorandus, ai venit cu un exemplu total nepotrivit. Eu nu mi-am permis sa bag in discutie o natiune care gazduieste 313 religii si culte, toate controversate la care ei insisi nu-s capabili sa gasesca un sens si o reglementare. Se bat cap in cap intre ei, crezi ca le pasa de opinia celorlati? Ca fapt divers ar trebui sa stii ca in ultimul an, patru state au aprobat (Alabama, Arkansas, Georgia and Kentucky) studiul bibliei in scoli.
Dar hai sa revenim pe plaiurile noastre mioritice.
Inca sustin ideea ca ar fi necostitutional sa interzici dreptul celor care vor sa adereze la studiul religiei, cu aprobarea guvernului, in scoli publice sau private, dar din fonduri nonguvernamentale. (BOR va plati spatiul si profesorii)
In concluzie, daca eu doresc sa transmit invataturile religioase copiilor mei, mi-as dori ca aceste sa se desfasoare tot in cadrul si area scolastica, dar pentru ca este optional, mi se pare corect sa nu interfereze cu studiul materiilor din programa scolara, deci ideal ar fi dupa orele normale. Cine vrea participa, cine nu ciao. Si impaci si capra si varza. Ce zici?

| doctorandus a răspuns (pentru FreddieM):

Bible literacy is so 2019!

Si acum serios, daca Bible literacy ar fi predata conform cerintelor constitutionale ale SUA, evanghelicii ar fi primii care ar protesta impotriva acestor ore. Detalii:

„Cercetarea/cercetătorii moderni ai Bibliei (CMB) pornesc de la premizele următoare:

• Biblia este o culegere de cărți la fel cu oricare altele: creată și asamblată de către oameni normali (adică failibili); • Biblia se contrazice deseori deoarece se bazează pe surse (scrise și orale) care nu au fost mereu de acord între ele; cărțile din Biblie au crescut de-a lungul timpului și au mai multe straturi; • Biblia trebuie interpretată în contextul ei: ✦ Cărțile biblice au fost alcătuite în contexte istorice; Biblia este un document al timpului ei; ✦ Versetele biblice trebuie interpretate în context; ✦ Înțelesul „original" sau în context este superior oricăror alte înțelesuri; • Biblia este un text (sau colecție de texte) cu părtinire ideologică. Ea nu este „obiectivă" sau neutră cu privire la niciunul din subiectele tratate. Cărțile ei istorice nu sunt „istorice" în înțelesul nostru. ✦ „hermeneutica suspiciunii"; ✦ Prin urmare CMB adesea resping „fapte" susținute de către Biblie (de exemplu, a fost Avraam o persoană reală? Au părăsit israeliții Egiptul într-un Exod măreț? A fost Solomon regele unui imperiu măreț?); ✦ CMB nu evaluează susținerile morale sau teologice ale Bibliei, sau, dacă o fac, o fac din perspectivă umanistă; ★ Biblia conține multe idei/legi pe care modernii le consideră scandaloase; • Autoritatea Bibliei este pentru CMB un artefact istoric; ea se abate de la orice statut ontologic drept cuvânt revelat al lui Dumnezeu;"
—Beardsley Ruml, Shaye J.D. Cohen's Lecture Notes: INTRO TO THE HEBREW BIBLE @ Harvard (BAS website) (78 pages)

| FreddieM explică (pentru Mayhem666):

Percepi in mod eronat ideea de LIBERTATE. Si din pacate e larg raspandita printre romani care pur si simplu o PRETIND, in loc sa o ofere.
O mai poti numi libertate daca prin atitudinea ta aduci un afront persoanei mele?

| FreddieM explică (pentru doctorandus):

Nu te supara, dar tipul asta de probleme ale Americii nu prea sunt in zona mea de interese. Din nefericire ne-am cam indepartat de subiectul propus de mine si as dori sa nu-l mai dezvolt. Apreciez insa efortul.
Cheers

| chuckmanson a răspuns (pentru FreddieM):

Voi creștinii aveți o idee eronată despre cum funcționează libertatea. Voi credeți că vi se încalcă libertatea ori de câte ori nu sunteți lăsați să încălcați libertatea altora.

| CostinAlamariu a răspuns:

Religia face parte din cultura, istoria si gandirea umană si nu exista lucru care sa fi influentat mai mult lumea de azi decat religia.
Așadar ar trebui sa fie obligatoriu studiul religiei pentru ca:
1) oamenii sa inteleaga lumea in care traim, lucru imposibil daca nu intelegi religia

Și

2) ca sa fie informati in privinta asta. Daca alegi sa crezi intr-o religie sau sa fii ateu e decizia ta personala. Dar ca sa iei aceasta decizie trebuie mai intai sa fii informat.

| CIaudiu a răspuns:

"Ateul prin natura lui nu ar accepta solutia asta, prin urmare, as prefera sa aud opinia credinciosului. " - dar credinciosul prin natura lui ar fi impotriva?
Se vede care iti este parerea si vrei sa primesti raspunsuri doar pe placul tau.

| Gligore2000 a răspuns:

Sunt de acord cu tine, dar ar trebui studiate toate religiile.
Sau macar sa-i schimbe numele sa-i zica ora de indoctrinare ortodoxa.

| Lusiaa a răspuns:

Da dar toata programa schimbata.Trebuie sa invete despre RELIGIE religia poate fi ortodoxa, catolica, budista, islamica, din pacate ISTORIA RELIGILOR e doar un capitol din cartea de religie din clasa a 10 a pe care, aproape toate profesoarele, nu l predau.

| FreddieM explică (pentru Lusiaa):

Studiul altor religii nu e de competenta institutiei care se ocupa cu transmiterea mesajului religios catre elevi.
In plus, ce sens are sa aprofundezi de exemplu studiul religiei islamice (sau altele) daca esti ortodox?
Cheers

| Lusiaa a răspuns (pentru FreddieM):

Nu conteaza ca parintii tai sunt ortodocsi si ca si tu te ai nascut asa din cauza lor.Tu iti alegi religia, tu esti o persoana cu gandire proprie, si idei proprii, tu trebuie sa ti alegi religia nu societatea sau tara in care te ai nascut.

| FreddieM explică (pentru Lusiaa):

Mingea e rotunda, cerul e albastru iar tu nu ai venit cu nimic nou sub soare. Indiferent de educatia primita, e normal ca cel care e la,, comanda'' esti doar tu, dupa ce faci doua calcule. Dar ai doua variabile. Religia iti poate fi utila sau nu. Doar ca ratiunea isi lasa in mod clar amprenta pe una din cele doua.
Cheers.

| Danny1999643465 a răspuns:

Nu ar fi o solutie, oamenii tind sa se indeparteze de religie, este un fenomen clar in toata lumea, omul pur si simplu nu mai are atat de multa nevoie de religie. Deschide ochii in jurul tau, care sunt cei mai religiosi oameni? cum i-ai caracteriza? ce au in comun? dar ateii? ei ce au in comun?

Spunea cineva aici ca religia nu are ce cauta in scoli si ii dau dreptate ( habar nu am daca in alte tari exista religie in scoli sau nu, nici nu ma intereseaza)

Predarea religiei ar trebui sa ramana exclusiv in sarcina bisericii. Tu spui ca e optionala, dar e cu adevarat optionala? Daca ai copilul in clasa a doua si are ore e la 08:00 la 12:00, cu religia de la 10:00 la 11:00, ce ai prefera? Sa stii ca e la ora de religie in siguranta sau ca e undeva pe holuri si se poate intampla ceva cu el?

Religia ar trebui predata in biserici, acolo este locul ei.

| canimozaic a răspuns:

Ateii vor sa puna stapanire pe tot pamantul.