| benny7 a întrebat:

Ar trebui să credem în vise? Ce spune Ortodoxia?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Biserica Ortodoxa spune ca visele pot fi o cale prin care Dumnezeu ne comunica ceva. Argumentand ca in Biblie, in trecut, multor persoane Dumnezeu le-a vorbit prin vis. Dar, nu toate visele au o valoare spirituala. Biserica Ortodoxa, conform Bibliei, spune sa nu credem toate visele, pentru ca putem fi inselati.

| benny7 explică (pentru AC4S4):

Există multe feluri de vise...ok*

13 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ar trebui sa te iei dupa psihanaliza lui Freud privind visele, nu dupa ce spune Ortodoxia.

| AC4S4 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Poate sa intrebe si ce spune vecina de la doi, raspunde-i la intrebare nu-i da un sfat...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AC4S4):

Ok. Ii raspund.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Visele nu sunt altceva decat reflectii ale propriei minti care pot aduce inapoi o experienta traita recent sau aproape uitata.
Aceste experiente sunt de parere de rau, de frica, de iubire, o dorinta ascunsa a ta. Toate astea se amplifica in vis.

Ar trebui sa crezi in ele doar in sensul ca iti spun ceea ce simti tu, in adancul tau. Ele nu au o valoare in afara trupului tau.

Daca se intampla sa visezi ca vei castiga la Loto si in realitate chiar castigi la Loto, a fost o pura coincidenta. A fost doar o dorinta ascunsa de a avea un succes trecator. Nu inseamna ca ai capacitatea sa redefinesti realitatea doar imaginandu-ti cum vrei sa fie.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu am visat ca eram pilot de avion... Si pilotam...

| Mircea08 a răspuns (pentru Superior):

Eu am visat ca zburam fara avion!

| eckblume a răspuns:

Off, nu trebuie sa crezi. Chiar daca se intampla sa ai o premonitie, fenomenul este teoria auto-împlinirii unei profeții (Self-fulfilling prophecy): O falsă definiție a unei situații ce invocă un nou comportament care va face ca această definiție falsă să devină adevărată.
In subconstientul nostru sunt depozitate amintirile. Toate gandurile noastre din cursul zile sunt adapostite acolo, iar noaptea creierul are o activitate intensa. De multe ori ne facem griji pentru cineva, iar seara visam fel si fel de intamplari.
https://doxologia.ro/puncte-de-vedere/ce-spune-biblia-despre-vise
Pentru binele nostru ar trebui sa nu ne facem griji din cauza lor.

| benny7 explică (pentru eckblume):

Mulţumesc*

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns:

Biserica spune sa nu ne incredem in vise deoarece putem fi inselati de diavol.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Visele sunt un rezultat al subconstientului tau.