| Raniia a întrebat:

Arheologia-confirma ea Biblia?

Răspuns Câştigător
| Bia_8599 a răspuns:

Da, arheologia confirma Biblia, cine doreste poate sa citeasca o carte foarte interesanta despre acest subiect, scrisa de un cercetator: ¨Şi Biblia are totuşi dreptate. Cercetătorii dovedesc adevărul istoric.¨ de Werner Keller
Se poate downloada.

Redau aici cateva randuri despre aceasta carte:

¨Cartea lui Werner Keller „ŞI BIBLIA ARE TOTU¬ŞI DREPTATE" este fără îndoială cea
mai populară carte în ce priveşte confirmarea adevărurilor biblice. Din anul 1955,
când a apărut pentru prima dată, ea a fost tradusă în 24 de limbi şi tipărită în
peste zece milioane de exemplare. Meritele ei deosebite stau în special în
sublinierea dovezilor arheologice şi a datelor istorice care arată încă odată că
relatările Bibliei sunt fapte reale şi nu rodul imaginaţiei omeneşti sau poveşti
transmise din generaţie în generaţie.
Werner Keller nu face parte din acei credincioşi care acceptă mai presus de toate
lucrările şi planul lui Dumnezeu, ci se situează pe poziţia omului de ştiinţă,
cercetând documente referitoare la săpături arheologice, ascultând părerile
specialiştilor şi trăgând în cele din urmă concluziile fereşti. De aici şi
tendinţa de a explica „ştiinţific" chiar şi lucrurile care nu pot fi explicate -
cum sunt minunile lui Dumnezeu.
Explicaţiile sale, uneori forţate, tocmai din dorinţa de a dovedi faptele
istorice, dau impresia că autorul nu mai este dispus să lase nici un loc
intervenţiei divine în mersul istoriei. Potrivit acestei concepţii ni se
demonstrează că evenimentele din Biblie - confirmate de descoperrile arheologice
din epoca modernă, au avut loc fie prin simpla întâmplare, fie prin interacţiunea
firească a legilor naturii.
În această privinţă părerea noastră diferă de cea a autorului. În primul rând,
Biblia este o carte de inspiraţie divină. Armonia şi forţa ei de convingere se
explică prin prezenţa lui Dumnezeu pe tot parcursul relatărilor Bibliei. Textul ei
constituie în sine un adevăr, dincolo de ceea ce confirmă săpăturile arheologice
şi documentele descoperite. Meritul lui Werner Keller este de a fi mers pe urmele
echipelor de arheologi orientalişti care prin devotamentul lor pentru ştiinţă, cu
multă trudă şi conştiinciozitate în cercetările lor, au adus la lumină vestigiile
istorice rămase în urma consumării evenimentelor descrise în Biblie.
Pentru cei care privesc cu suspiciune textul Bibliei, ca şi pentru cei ce
împărtăşesc adevărurile ei, cartea lui Werner Keller este în egală măsură o dovadă
şi o confirmare laică a autenticităţii Sfintelor Scripturi.¨

19 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Arheologia-confirma ea Biblia?==o infirmă în majoritatea cazurilor

| wales a răspuns:

Confirmări arheologice!
A fost o perioadă mare de timp când scepticii au râs pentru că Biblia a vorbit despre asirieni, despre marele rege al lor Sargon și despre Ninive, până când un tânăr a săpat de-a lungul fluviului Tigru și a descoperit o piatră pe care scria Sargon. A trimis-o la muzeul din Paris unde a fost declarată ca fraudă. W. Laird, specialist în asirologie, a început săpăturile de-a lungul fluviului Tigru și a descoperit întregul oraș Ninive. Fapt că asirienii au existat, Biblia în final a avut dreptate. Azi nimeni nu mai contestă acest fapt. Alt exemplu:
În Ioan 5:1-15, se descrie episodul în care Isus vindecă un invalid lângă scăldătoarea de la Betesda, pe care Ioan o descrie ca având 5 porticuri. Arheologul J. McRay a declarat că pentru multă vreme scepticii au făcut referire la acest lucru spunând că este un caz în care Ioan greșește, fiindcă un astfel de loc nu există, până de curând, când scăldătoare a fost descoperită în urma săpăturilor arheologice, iar oamenii de știință au descoperit 5 porticuri sau pridvoare cu coloane, în deplină concordanță cu descrierea dată de Ioan. Încă odată Biblia câștigă în fața scepticilor, iar acest lucru este de netăgăduit și demonstrează că Biblia este Cuvântul Lui Dumnezeu. Și exemplele pot continua...

| Tania a răspuns:

Nu cred... daca stau si ma gadesc...printre primele vietati pe pamant, inaintea oamenilor au fost dinozaurii, in biblie nu se zice nimic de dinozauri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele parti da sunt confirmate de arheologie, si anume locatiile, intamplarile acest intamplari fizice care au avut loc mai ales in Vechiul Testament (VT)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu evenimtele supranaturale

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Arheologia in primul rand a confirmat Biblia din punctul de vedere al perioadelor istorice petrecute in acea vreme in V.T Arheologia a confirmat existenta locurilor prin care Moise a trecut impreuna cu poporul ales catre Pamantul Fagaduintei.Arheologia confirma date istorice cum ar fi Exodul.Arheologia desi este stiinta, contrar fizicii sau a carei stiinte exacte vrei tu, ea nu infirma Biblia.Arheologia a reusit impreuna cu Biblia sa gaseasca acele locuri in care se afla Edenul(Gradina Raiului).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact nu evenimente supranaturale, pentru ca insasi arheologia nu cerceteaza aceste lucruri ci cu totul alt ceva.Bine punctat si pentru colegul SaintOcea care confunda putin arheologia cu o alta stiinta exacta.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia explică (pentru SaintOcea):

Inainte de izbucnirea celui de al doilea razboi mondial, profesorul John a efectuat sapaturi pe presupusul loc al orasului Ierihon.El a constatat ca orasul era foarte vechi si ca fusese de multe ori distrus si reconstruit.Garstang consemneaza ca la una dintre distrugerile orasului zidurile s-au prabusit ca in urma unui cutremur de pamant si ca orasul fusese complet ars.El a plasat acest eveniment in jurul anului 1400 i.e.n.,data destul de apropiata de cea pe care versiunea biblica o stabileste pentru cucerirea Ierihonului de catre Iosua.,,Ierihonul a fost complet ars, ramanand nelocuit timp de secole.,, Iosua 6:1-26.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Mai fratilor arheologia nu se ocupa cu studiul Bibliei! ci cu studiul istoric al omenirii! deci putem deduce de aici ca ea poate confirma anumite lucruri biblice dar nu cele paranormale cum ar fi minunile,nu arheologii pot spune daca pe acolo se afla gradina Edenului, deci arheologia confirma existenta unor locuri care se prevad in V.T, locuri existentiale si daca o sa ai sansa sa citesti ceva despre acest subiect o sa vezi ca multi arheologi incearca sa gaseasca adevarul biblic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaintOcea):

Vorbeam in general nu numai despre tine, intr-adevar sunt cazuri in care neaga biblia dar sunt cazuri foarte multe in care ii da dreptate!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da - pentru cine vrea sa creada asta. Nu, pentru categoria opusa.