| BeyondTheDarkSun a întrebat:

As dori sa raspunda si ateii, pentru a critica, nu de alta.
"Marele avantaj al lui Dumnezeu este ca despre el se poate gandi orice.Cu cat legi gandurile mai putin si te lasi in voia contradictiei, cu atat risti sa te apropii mai mult de adevar. DUMNEZEU PROFITA DUPA PERIFERIILE LOGICII."-Emil Cioran,"Lacrimi si sfinti".

Am descoperit ceva amuzant la cartea aceasta.Crestinii o citesc,nu-si dau seama pe la inceput ce inseamna toate "aberatiile lui Cioran",dar, cu ajutorul a catorva aforisme "mai simple" de la jumatatea cartii, in sfarsit, idiotii isi dau seama ce vrea de fapt sa spuna Cioran.
Sfintii creeaza o atmosfera apocaliptica, o varsare necontenita de lacrimi.In ciuda acestui fapt, crestinii se supun, fara ca nici un gand sa explodeze in lumina reala, metafizica.Lacrimile sfintilor se revarsa in gandurile fiecaruia, fiind unicul avantaj de care dispun:patimirea.O lacrima de sfant poate duce la o baie de sange, in care te poti ineca, umbrit de soarta necrutatoare a vietii de sfant.Cioran spune :"Daca toate clipele,care nu sunt in extaz,ar fi indiferente si nesimnificative,ce dar neintrecut ar fi sfintenia!".-Asta era! Euforie Sfintita,mult mai adanca decat extazul metafizic.
Tot Cioran zice : "Crestinismul-o adevarata avalansa de indiscretii metafizice-a introdus moartea,suferinta,pe Iisus si pe Dumnezeu in treburile de fiecare zi ale oamenilor,in politica,in afaceri,in castiguri si in pierderi".

Doriti a merge in lagarul sangeros al necunoasterii, al perfectiunii divine, pentru vesnicia sfanta, inspirand aerul transcendent al divinitatii, exteriorizand cu dispret realitatea?

13 răspunsuri:
| 220V a răspuns:

Mi-e lene sa citesc tot ce-ai scris, dar o sa-ti raspund in felul urmator: dumnezeu ii de 3 ori femeie.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 220V):

Si ce inseamna mai exact? Am o idee, dar te las sa imi raspunzi.

| 220V a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Pai in primul si primul rand, imi aduce aminte de o melodie. Iar in al doilea rand daca stam sa ne gandim logic, dumnezeu ii acea trinitate. Desi sunt trei masculi acolo, el/ei dau viata ca prin minune, produc viata. Si se mai iau de saraci homosexuali ca sunt impreuna, si aia stau acolo toti trei de o vesnicielaughing.

| 220V a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

La asa raspuns te asteptai si tu?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru 220V):

De fapt,era cu totul altcevalaughing
Dumnezeu,in loc sa ne lase in pace sa ne reproducem linistiti, pur si simplu, fura femeile pamantului, si ma refer la calugarite, la credincioasele fanatice in general.Eh,este o afirmatie-prototip, si mi-e lene sa continui...

| RAY a răspuns:

Posibilitatea ca dumnezeu e asa mica ca pisica sa fie soacramea

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Fii sigur ca daca iubitei tale sotii o sa-i spui "Pisoias", atunci cu siguranta ca vei avea de soacra o pisica!happyhappy Deci, nu e imposibil, posibilitatea exista!happyhappyhappyhappy

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Ai privit vreodata ochii morti? ochii unui copil de 5 ani suferind de leucemie si langa el mama lui in lacrimi

niciodata nu o sa cred ca exista zeii

| Never4ever a răspuns (pentru RAY):

laughing

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Am privit. Mai mult, eu i-am avut cindva. Si stiu cum e sa fi muribund. Dar asta este, viata are doua fatete ale realitatii, din care una nu ne convine noua. Dar ambele duc spre bine mereu, chiar daca noi nu putem vedea acest lucru in acel moment.
Cineva spunea aici ca viata e o... curva. Da, poate ca este. Dar, ca orice curva, este frumoasa. Ai vazut tu vreuna care sa fie urita? Asa e si viata, o fi ea rea, dura uneori, insa e si frumoasa.
Poate ca ar trebui sa vezi si partea plina a paharului. Pe cea goala, Dumnezeu va avea grija sa o umple la timpul potrivit.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Ai privit pe naiba habar nu ai cei aia suferinta, pa

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Habar nu am ce-i aia suferinta? Hai ca nu ai nimerit-o.
Am sa iti descriu o perioada din viata mea:
2 septembrie 1997. Primele dureri. Incit nici nu puteam sa ma concentrez asupra unui lucru
4 septembrie. Realizez ca in acea stare nu pot sa o duc mai mult de 10-15 zile.
20 septembrie. Ziua mea de nastere. Halal zi! Durerile cresc in intensitate pe zi ce trece. Realizez ca daca nu lupt cu durerea, ci stau sa imi pling de mila, ajung sa imi pierd mintile. Si incep o lupta pe viata si pe moarte.
Iunie 1998. Imi iau concediul de la servici, obligat de boala. Stau doar in casa, mai mult intins pe pat. In cele trei saptamini imi mai revin un pic, reusind sa o iau de la capat cu munca.
Octombrie 1998. Renunt la servici, incapabil sa mai fac fata din cauza durerilor. De atunci incolo, luni de zile am stat doar in pat - viata mea s-a redus doar la atit. Mincam pe fuga, ma spalam pe fuga, sau pe bucati - stateam in cada si ma spalam pe cap, luam o pauza serioasa, apoi pe miini, iarasi pauza, apoi bustul, si tot asa. O baie dura 2 ore, cu durerile de rigoare, pentru ca, cu cit ma miscam mai mult. cu atit durerile cresteau.
18 noiembrie 1998. Durerile sunt insuportabile. Realizez ca sunt atit de puternice incit nu le mai pot face fata decit cel mult o zi, iar daca nu inceteaza, va trebui sa ma sinucid, caci nu mai rezist psihic.
19 noiembrie. O oarecare usurare, ca urmare a unui strigat disperat dupa ajutor catre Dumnezeu.
28 noiembrie. Istoria din 18 noiembrie se repeta.
Abia din ianuarie 1999 observ ca durerile devin cit de cit suportabile, si ca pot sa mai ies pe afara cite un pic. Mai apoi, au scazut in intensitate din ce in ce mai mult, si timp de inca doi ani aveam sa am de-a face cu ele.
Asa ca, frate, nu imi spune mie ca habar nu am ce e aia suferinta, atita timp cit nu stii prin ce am trecut. Si daca nu era ajutorul lui Dumnezeu, azi eram cu mintile pierdute din cauza durerilor.

| BeyondTheDarkSun explică:

Ce Dracu'. Raspunsuri ce deviaza total de la subiect laughing. Viata...