| AndreiTudose a întrebat:

As dori și eu idei prin care pot scăpa de blesteme. Și da. Cred ca exista așa ceva. Am înțeles de la cineva ca pot duce pomelnice de dezlegare a farmecelor la biserica. Dar ce trebuie sa scriu pe acel pomelnic? Sau mai multe idei pentru dezlegarea farmece și blesteme.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Livrează-mi nişte bani în cont şi te scap de blesteme.

| danay72 a răspuns:

Distruge lucrurile care crezi ca au legătură cu acestea. Dumnezeu azi nu se implica în dezlegarea de farmece și blesteme. De fapt, ne zice sa nu avem nici o, legatura cu cei care practica asa ceva.Deuteronom 18:10-12

| 4b a răspuns:

Totul este in mintea ta, wake upwinking

| ania a răspuns:

Creștinilor li se poruncește-Binecuvântați pe ce i ce vă blastămă(Matei 5-44),deci se recunoaște existență și puterea blestemelor.Biblia spune-Hristos ne-a răscumpărat din blestemul legii, făcându-se blestem pentru noi, pentru ca binecuvântarea.să vină peste națiuni, în Hristos Iisus.Blestem e orice prevestire negativă. Când cineva face așa ceva, eu spun -Pun sângele lui Iisus Hristos între mine și acește cuvinte, nu le primesc, anulez orice efect în lumea spirituală în Numele lui Iisus Hristos, eu îi aparțin Lui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca nu cunosteai termenii "blestem', sau 'farmece', in primul rand, nu erai afectat.
La biserica exact asta te va invata!
Ce este de fapt un blestem?
Neintrand in etimologia termenului (de fapt), inseamna a convinge prin diverse mijloace (mai mult sau mai putin vizibile), ca o realitate pe care ne-o dorim (noi blestematorii)se proiecteaza asupra subiectului(blestemat).
Unul din parintii antropologiei (stiinta despre firea umana), Claude Levy Strauss, a studiat populatii din America latina, aflate sub forma de ancestralitate(incipienta in dezvoltare).
Acolo domneau 3 personaje in 'cetate'.
(cele 3 puteri in stat):
seful comunitatii, celelalte doua functii fiind cumulate de vrajitor(saman).
Care era si medicul, vindecatorul.
O constatare care mi-a ramas in minte:
S-a intamplat ca un cetatean sa fi calcat o lege a comunitatii!
Regula era sa fie adus in fata sefului de trib, el hotara pedeapsa apoi executia cadea in sarcina samanului (vrajitorului).
Societatea(colectiva, prin definitie), a hotarat pedeapsa.
Samanul (vrajitorul) a condamnat prizonierul la MOARTE in 12 zile!
Nu mica i-a fost mirarea cercetatorului nostru antropolog sa constate ca FIX in 12 zile, prizonierul a murit!
Adevarat, condamnatula fost si monitorizat!, aceste zile predecesului.
Intr-o societate primitiva, (desi eu cred ca inca suntem intr-o astfel de societate, mai mult sau mai putin primitiva), decizia luata de judecator are efecte devastatoare!
Ce s-a intamplat cu 'condamnatul nostru' de care vorbeam?
Odata condamnat in fata comunitatii, toti s-au ferit de el sau l-au exonerat ca si cand nu mai exista!
Bietul om, s-a trezit in fata unei societati (singura care exista in proiectia lui despre realitate), care-l vedea deja MORT!
Astia, antropologii monitorizau! In a 12 zi, adrenalina cresuse atat de mult in sensul extinctiv al condamnatului, incat bietul om chiar a MURIT!
Asta e mecanismul.
In religia crestina si nu numai, 'dezlegarea aceasta de care vorbeai' face EXACT reparatia MENTALA a condamnatului! Adrenalina se va mentine in cote normale si va supravietui!
E clar?
Daca nu? Reciteste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio legătură religia creștină cu blestemele. Nu cred că te va ajuta niciun popă cu așa ceva pentru că nu știe (probabil că o să zică 2 3 rugăciuni și gata ai scăpat de tot) și creștinismul condamnă astfel de practici (aruncări de blesteme și magie în general).
Dacă cineva a aruncat un blestem asupra ta, eu nu văd ce ai putea face. Majoritatea vrăjitoarelor sunt impostoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mantuitorul arata ca puterea duhovniceasca de a invinge duhurile necurate blestemele și farmecele se realizeaza prin "rugaciune si post" (Matei 17, 21). Prin rugaciune sufletul nostru intra in comuniune cu Dumnezeu.
http://www.google.ro/......http?/url

| Iunix a răspuns:

Du-te la baie, dă-ți cu apă rece pe față, dăți două palme și trezește-te la realitate, nu există blesteme. Tu dacă crezi în blesteme vei crede că orice lucru rău ce ți-se întâmplă se datorează unui blestem, vei ține minte lucrurile rele ce ți-se întâmplă iar lucrurilor bune nu le vei da importanță și le vei uita, și la sfârșit vei ține minte doar lucrurile rele, vei crede că ai avut parte doar de necazuri. Dacă stai să te gândești pun pariu că ai avut parte de lucruri neplăcute și înainte să fi „ blestemat " doar că nu le-ai dat importanță. Toți mai avem și zile proaste, asta înseamnă că suntem toți blestemați?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cel mai mult te-ar ajuta rugaciunile si sfanta Cruce.

| KNST a răspuns:

Blestemele sunt doar in mintea ta.

| Aika十六 a răspuns:

Sti, de ce te-au afectat blestemele? Pentru ca tu, nu te-ai intors la Dumnezeu. Blestemul neintemeiat nu are nici un efect. Intoarce-te la Dumnezeu si devino un crestin adevarat nu doar cu numele.
„Domnul este lumina şi mântuirea mea: de cine să mă tem? Domnul este sprijinitorul vieţii mele: de cine să-mi fie frică?"
Fa ce ti-am spus si du-te de cauta un preot adevarat, citez adevarat sa te invete ce sa faci. Si cerceteaza.
Domnul fie cu tine!
Pa, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aika十六):

Sper ca acest comentariu este o gluma.

| Aika十六 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai bre, dar de se crezi tu, wai ca, comentariul meu este o gluma? Tot asa mai cunosc vreo 2-3, asa cunoscatorii, cum is la intrebarea asta. He, he, ei nu, ca nu, da sus si tare si amu cine ie aia, care au parte de asa ceva, taman ei. Unu din transii, se pare ca are baftalonu al mai mare, aia mai fase si vraji pe transu ca de, si ete asa se intorsea transu la transa mereu si acesti 2 transi si-au unit viata si acu au in rod al firi lor pacatoase. Amu ironia sortii, tot ei e nervosii si neferisiti pe sine seamana copchila. Transu ateu, transa cu vrajii si amandoi curvari, ducand o viata minunata. Ea de parca ii sclava Izaura la el, amu el ii sclav la transa si nici macar nu isi da seama. Amandoi e mari si tari si pentru asta si-au cules faptele si inca o vor face.
Pacat de copila ca s-au tras toate prostiile lor si a neamiriloe lor pe ea. Dar nici transa nu vrea. Amu ii drept ori nu?
Stiu, stiu sunt dus. Dar oare is lucrurile astea neadevarate? Ori te mintesti si tu singur?
No in zilisoarele de azi ii la moda anormalul, normalul e demodat rau.
O zi buna!