| anonim_4396 a întrebat:

As trece in seara asta la crestinism. daca cineva miar explica cu dovezi si argumente de logica si ratiune aparitia lui dumnezeu fara versete din biblie sau alte tampenii

71 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Exista, pur si simplu exista(aduce cu raspunsul de aia=lipsa de argument si de creier), tu doar trebuie sa te supui lui ca un mic robotel(majoritatea crestinilor care habar n`au cei religia da ii buna ca asa a zis mama cand au fost mici)=>ratiunea tipica a crestinuluilaughing

| Anonymus314 a răspuns:

Desigur raymusic, poftim argumentele, rationale, asa cum ai cerut, chiar ti le-am desarcat si le-am copiat eu ca sa nu te mai obosesti:

Argumente rationale pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu

Argumentele rationale pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu sunt dovezi elaborate pe cale rationala despre existenta unei Fiinte supreme. Ele se bazeaza exclusiv pe ratiune pentru a argumenta ca notiunea de Dumnezeu nu e un produs al imaginatiei, ci ii corespunde o REALITATE. Prin ele se inceraca a se dovedi ca Dumnezeu exista, dar aceste argumente nu dau informatii despre El. Cunostiinte mai bogate despre Dumnezeu primim din Revelatie, adica din felul in care Dumnezeu Insusi ni S-a descoperit in diverse moduri de-a lungul timpului.
In principiu, aceste argumente nu sunt necesare nici celor credinciosi, nici celor care nu cred. Credinta este o relatie cu totul libera intre doua personae. Cei ce cred nu au nevoie de aceste argumente, credinta presupunand tocmai lipsa dovezilor rationale. Pentru cei care nu cred in Dumnezeu, pe de alta parte, orice fel de argumentare rationala nu are forta necesara spre a-i face sa creada.Cu toate acestea, astfel de de argumente rationale pentru dovedirea existentei lui Dumnezeu au fost discutate de catre filosofi in cadrul marii teme filosofice despre Dumnezeu.Ele arata ca existenta lui Dumnezeu poate fi demonstrata intr-o oarecare masura prin argumente rationale.
Aceste argumente au primit abia in epoca moderna o forma logica adecvata, pe care i-au dat-o filosofi ca : Descartes, Leibniz, Kant, Voltaire etc. Fragmentar, argumentele se intalnesc si la filosofii antici (Socrate, Aristotel, Cicero, Seneca), Sfintii Parinti (Sf.Vasile cel Mare, Sf. Ioan Damaschin) si teologii moderni (I.G.Savin).
Argumentele sunt in numar de cinci :

1. Argumentul isoric

Argumentul istoric arata existenta lui Dumnezeu prin universalitatea ideii de Dumnezeu. Daca ideea de Dumnezeu a existat si exista la toate popoarele, atunci aceste idei trebuie sa ii corespunda si o fiinta care exista in realitate.

2. Argumentul cosmologic

Argumentul cosmologic isi intemeiaza demonstratia pe observatiile stiintifice despre lumea fizica si legile ei. Principiul folosit este cel al cauzalitatii. El are mai multe variante, in functie de procedeul aplicat.

Argumentul cauzalitatii pleaca de la observatia ca existenta este o continua intrepatrundere de cauze si efecte. Orice efect presupune o cauza, prin urmare rezulta ca si lumea, ca intreg, trebuie sa aiba o cauza prima, absoluta, nedeterminata de altceva. Aceasta cauza nu poate fi decat Dumnezeu. Prin urmare, Dumnezeu este Cauza prima.

Argumentul contingentei afirma ca in lume exista lucruri care pot sa fie sau care pot sa nu fie. Ele au un inceput si un sfarsit, deci si o perioada de neexistenta. Din faptul ca intr-un timp dat ele nu existau rezulta ca ar fi putut sa nu existe niciodata. Dar, dupa cum vedem, ele exista, prin urmare trebuie sa admitem existenta unei fiinte necontingente care le-a creat. Aceasta fiinta este Dumnezeu.

Argumentul miscarii . In lume exista miscare. Si pentru ca orice lucru miscat presupune o cauza care il misca, pe temeiul aceluiasi principiu al cauzalitatii, rezulta in cele din urma un prim impuls dat de un prim miscator nemiscat (Aristotel). Acest prim miscator este Insusi Dumnezeu.

Argumentul entropologic pleaca de la principiile termodinamicii, principii care demonstreaza faptul ca miscarea universului va avea un sfarsit. Legea cauzalitatii insa, ne spune ca ceea ce are un sfarsit trebuie sa fi avut si un inceput. Legea conservarii energiei arata ca in univers nimic nu se pierde, ci totul se transforma in energie. Legea entropiei (a deprecierii energiei) afirma ca un sistem evolueaza catre un grad din ce in ce mai sporit de dezordine (energia care organiza sistemul netranformandu-se toata in timpul unui proces, ci o parte din ea pierzandu-se).

Argumentul entropologic se bazeaza deci pe incetarea oricaror procese de miscare si tranformare din univers, ceea ce inseamna ca el are ca ipoteza faptul ca energia din univers va avea un sfarsit. Daca va avea un sfarsit, inseamna ca trebuie sa fi avut si un inceput. Dar de unde provine aceasta energie, daca ea a avut un inceput ? E clar ca de la ceva diferit de lume, in afara ei, ceva fara inceput si sfarsit. Si acest ceva nu poate fi decat Dumnezeu.

3. Argumentul teleologic (sau fizico-teologic)

„De ce"-ul oamenilor din toate timpurile are doua directii: 1. care este cauza a ceea ce se intampla ? (adica se intreaba despre inceputul lumii) si 2. in ce scop se intampla ? (adica se intreaba despre scopul/finalitatea lumii).
Daca argumentele de pana acum vorbeau despre cauza care a produs universul, argumentul teleologic are in vedere scopul (teleos=scop, finalitate) catre care tinde universul. Acesta postuleaza existenta lui Dumnezeu plecand de la ordinea, armonia si finalitatea care exista in cosmos. Toate lucrurile din univers functioneaza perfect si se ajuta in implinirea scopului lor , astfel incat e imposibil ca in spatele acestei functionari perfecte sa nu existe o fiinta inteligenta, atotperfecta, care a organizat si randuit toate spre care tind lucrurile.

4. Argumentul moral

Argumentul moral a fost formulat de Kant. El afirma ca legea morala si constiinta morala fac parte din structura intima a tuturor oamenilor (fie ei credinciosi sau nu). Acestea, fiind prezente in om inainte de orice experienta binelui si a raului, demonstreaza existent unei Fiinte care a pus in lume si in om aceasta ordine morala.

5. Argumentul ontologic

In argumentul ontologic se deduce existenta lui Dumnezeu din insusi conceptul de Dumnezeu prezent in mintea noastra.
Daca ideile de perfectiune si absolut sunt atat de proprii fiintei mele, inseamna ca lor trebuie sa le corespunda cu necesitate o REALITATE perfecta si absoluta, Dumnezeu.
Iata logica argumentului elaborat de Anselm, arhiepiscop de Canterbury (1033-1109) :
„In mintea mea exista ideea unei fiinte atotperfecte, fata de care nu poate fi cugetata o alta fiinta mai perfecta, mai desavarsita. Dar pe langa toate insusirile pe care le are ca fiinta atotperfecta, trebuie sa aiba si insusirea existentei reale, pentru ca daca ea nu ar exista in realitate, ar insemna ca e lipsita de una din insusirile care ii determina perfectiunea, ceea ce inseamna ca atunci poate fi cugetata o fiinta mai perfecta decat ea, ceea ce ar fi un nonsens. Asadar, pentru ca fiinta cugetata in mintea mea sa fie atotperfecta, existenta ei reala, si nu numai in minte, este conditia absolut necesara in acst scop. Deci fiinta suprema a carei idee exista in mintea mea, pentru a fi atotperfecta, trebuie sa existe in realitate."

CONTINGENT care poate sa fie sau san u fie, sa se intample sau san u se intample;intamplator, accidental
ENTROPIE masura care indica gradul de dezordine al unui sistem
LEGE MORALA ansamblu de reguli nescrise sau scrie lasate de Dumnezeu, care determina un anume mod de convietuire al oamenilor
CONSTIINTA MORALA capacitatea sufletului omenesc de a-si analiza faptele, raportandu-le la legea morala pusa de Dumnezeu in om
ONTOLOGIC care tine de fiinta. De la grecescul on- ceea ce este, fiinta

daca vrei mai complex:
http://www.scribd.com/......i-Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Argumente dar dovezi

| Anonymus314 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovada consta in argumentul teleologic din linkul pe care l-am pus in raspuns, citeste-l

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Eu vreau sa le vad cu ochii mei

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Eu nu sunt inchis la minte sa resping totul cum faceti voi / pur si simplu vreau o dovada reala ca exista / stelele le vad arataamil pe dumnezeu pe cer

| AragorN88 a răspuns (pentru Anonymus314):

Toate acele "argumente" nu dovedesc ca dumnezeul tau exista, dovedesc ca ar putea sa existe un dumnezeu.
1. Daca exista un singur dumnezeu atunci nu crezi ca toti ar vorbi de aceeasi istorie, aceleasi reguli morale, acelasi plan de salvare?
2. Daca dumnezeu a creat universul, cine l-a creat pe el.
3. Oamenii exista de 100.000 de ani, pamantul de 4.5 miliarde de ani. Se spune ca 90% din toate speciile care au existat pe pamant au disparut. Mie mi se pare ca cineva a aruncat cu zaruri, nu prea vad scopul acestui lucru.
4.Ca o societate sa functioneze trebuie sa respecte anumite reguli. Un animal ca sa supravietuiasca nu ar incepe sa omoare pe toti cei de langa ei fara motiv. Cu cat ar fi mai multi cu atat mai bine.
Da, sunt anumite lucruri in biblie bune si morale, dar nu exclusive bibliei.
Iar daca existenta unui dumnezeu e cea ce te opreste sa-i faci rau celui de langa tine ar trebui sa te examineze un psiholog. Avem autoritati care se ocupa cu ordinea ca acest lucru sa nu se intample. Daca nu primeste cineva ce merita atunci ce rost mai are sa fie pedepsit DUPA ce a murit, nu ii vad rostul.
5. Asta nu are niciun sens.

Mai fac o precizare. Exista doua categorii de atei:
1. atei care STIU ca nu exista dumnezeu/dumnezei
2. atei care NU CRED ca exista dumnezeu/dumnezei
Eu fac parte din a 2-a categorie.
Daca ar exista un dumnezeu cu siguranta nu ar fi unul care se manifesta in realitate, asteapta sa-i slujesti.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns (pentru AragorN88):

1.pentru ca si acum, dupa cum vezi, unii inca il mai cauta pe Dumnezeu in pietre si copaci.
2. Dumnezeu e vesnic, tocmai asta e ideea
3.Ai auzit vreodata de potopul lui Noe?
4.Animalele sunt total diferite de oameni.
Iar animalele au fost trimise sa fie hrana pentru oameni.
Tu nu ai constiinta? ai omorat vreodata un om? ai auzit vreodata ca "te mustra constiinta" toata viata? iarna te imbraci in tricou si pantaloni scurti sau vara in cojoc?
5.Are sens

Pai ma, voi credeti intr-un punct care a creat totul, un punct cu o energie infinita care ziceti voi ca a explodat asa de prost ce e singur ca nu mai incapea energie in el desi era o energie infinita si care s-a creat singur dar fara ca nimeni sa-i faca nimic a explodat, fenomenul numindu-se big-bang, si acest punct cu energia lui infinita se pare ca a disparut si a creat un univers, ATENTIE : FINIT. Hai mai lasa-ma frate.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Mizantropul):

E un om inteligent, da' oricum nu ai intelege.

| AragorN88 a răspuns (pentru Anonymus314):

1.Da omului ii este frica de moarte, poate de aceea cauta sa afle ce se intampla dupa ea. Dar una este sa spui asta si alta e sa zici ca exista dumnezeu.
2.Un om invatat creaza o macheta cu sistemul solar pe care il arata regelui sau.
Regele uitandu-se la macheta zice: "Si Dumnezeu unde este in macheta asta?"
la care raspunde: "Pai functioneaza si fara un dumnezeu."
3.Nu exista nicio dovada ca un potop cum scrie in biblie ar fi existat.
4.Da, animalele sunt diferite de oameni, fiindca oamenii au ratiune si isi dau seama cand fac ceva rau sau nu. A te mustra constiinta nu cred ca este motiv ca exista dumnezeu, e cea mai mare tampenie pe care o aud.
Un dumnezeu care creeaza universul si singurele "dovezi" sunt astea? Cred ca glumesti.
5. Poate pentru tine.

Big bangul nu este o teorie completa, dar macar este bazata pe observatiile facute de oameni si aceea ca universul se expandeaza, iar daca dai timpul inapoi se ajunge la concluzia ca totul a inceput de la un punct singularitate. Deci nu este credinta in sensul de a crede fara dovezi.
Dar e mai simplu sa zici ca "Dumnezeu a facut tot".

| Anonymus314 a răspuns (pentru AragorN88):

1.Faci ce vrei, e viata ta...
2.Bun, si cum a fost creat universul? printr-un punct cu o energie infinita dar totusi acesta explodand de la pera multa energie?
3.Normal ca nu exista daca nu le cauti.
4.A,pai da, constiinta te mustra asa de mere fara nici un motiv.
5.Fi sigur.

Pai ma omule, alegi sa crezi intr-o teorie care nu poate fi completata, o teorie si nu un adevar...

Dovezile sunt minunile pe care le vezi in fiecare zi. Daca tu vezi o pictura, iar pictorul a murit, spui ca pictura aia s-a pictat singura? fi serios...

| AragorN88 a răspuns (pentru Anonymus314):

Teoria aceea are niste dovezi care o face plauzibila, pe cand dumnezeul tau daca este o ipoteza.

| Anonymus314 a răspuns (pentru AragorN88):

Se pare ca logic nu se poate sti nici in stiinta, nici in religie cu exactitate crearea universului, asta daca e sa o luam stiintific.
Insa eu daca mor si e adevarata "ipoteza" castig viata vesnica pe cand tu, daca e adevarat o sa ai parte de niste chinuri cum nu s-au mai vazut. Iar daca nu e adevarata, nu am pierdut si nici nu am castigat nimic.
Deci... cum zici ca e mai bine? Sa nu risti si sa poti pierde sau sa risti si sa poti castiga?

| AragorN88 a răspuns (pentru Anonymus314):

Din pacate nu mai merg amenintarile astea cu iadul la mine.

| Anonymus314 a răspuns (pentru AragorN88):

Nu-mi pasa sincer, eu vreau doar sa te ajut, daca nu vrei e treaba ta happy

O noapte linistita sa ai!

| Filip23 a răspuns:

Nu ai trece. Credinta nu a fost niciodata o problema de argument. Pana la Hristos a fost de ascultare, iar de la Hristos e de inima.

| RXN a răspuns:

Cauti argumente rationale de la crestini in locul gresit.La un moment dat, tot la "daca nu crezi, nu poti intelege/ai sa vezi tu ca am dreptate/dumnezeu trebuie sa fie in inima ta" ajung.

Mi-am spus si eu acelasi lucru de cand mi-au aparut primele indoieli cu privire la existenta unei divinitati.N-am intalnit un om capabil sa-mi dovedeasca lucrul asta fara sa se ajunga la o oarecare forma a 'motto-ului' crestin "Crede si nu cerceta".

| ML001 a răspuns:

Nu e nevoie de tine in crestinism daca consideri ca Biblia este o tampenie! dar Dumnezeu a existat dintodeauna si ti-a dat viata ca sa ajungi tu sa te intrebi si sa judeci pripit de existenata Lui! Dumnezeu nu a dat inde-ajuns creier omenirii ca sa inteleaga cum e posibil ca El exista dintodeauna.

| Coconutz a răspuns:

Cum sa incep.
Tu domnule raymusic esti o persoana ignoranta.Ai pus aceasta intrebare doar pentru a instiga discutii si a dovedi ceva ce nu esti.O persoana cu un grad ridicat de inteligenta.
"As trece in seara asta la crestinism. daca cineva miar explica cu dovezi si argumente de logica si ratiune aparitia lui dumnezeu fara versete din biblie sau alte tampenii "
Speeder96 ti-a dat 5 argumente mari si late despre care nu ai spus nimic. In schimb ai cerut dovezi.
Te inteleg ca esti ateu. Te bati cu pumnul in piept. Dar daca pui o intrebare accepta toate raspunsurile si analizeazale corespunzator.
Acum iti voi da o dovada pe care mai mult decat sigur o vei ignora deoarece e in natura ta.
Exista un sir matematic numit "Fibonnaci sequence" sau cum mult ii zic "The fingerprint of god".
Vezi tu, cum speeder96 a zis totul tinde spre dezordine.Dar acest sir de care iti zic ramane constant.
Acest sir e simplu. 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21. etc Este foarte simplu deoarece urmatorul numar esti adunarea dintre numar prezent si cel care a trecut.
Cum de curand au fost scrise multe articole si multe carti despre sirul acesta el este gasit peste tot. Si mai ales in corpul tau. Oasele tale si fizionomia fetei respecte tiparul cu strictete.
Primul tau os din deget poti sa zici ca este 2, iar urmatorul este 3, apoi 5.
Deasemenea acest sir creaza o spirala. Un mic link care sa iti arate totul frumos. http://www.youtube.com/watch?v=P0tLbl5LrJ8.
Stii care este una din cea mai masiva forma de spirala stiuta de om? http://www.atlasoftheuniverse.com/milkyway.html. Interesanta mica noastra galaxie nu?
Din sirul acesta impartin un numar cu cel din urma, pe masura ce inaintam ne apropiem foarte aproape de un numar. 1.618 0339 887... Sau The golden number.
Numarul acesta este gasit pretutindeni prin cele mai numeroase temple. Incluzand piramadele care sunt cea mai mare dovada.
Deasemenea distantele dintre temple respecta numarul de aur.
Daca e ceva ce vreau eu sa intelegi din ce tiam scris este ca in univers, nu numai pe pamant totul respecta un tipar.
Acest tipar nu a aparut de la sine.
Esti ca si cum tu ai singurul om intr-o lume de laptopuri.
Laptopurile sunt diferite in marimi, forme. Dar in interior au acelasi componente in aceeasi forma.

Sper ca o sa tratezi raspunsul cu seriozitate si sa nu fii ignorant cum ai fost cu speeder.

| Kentakeji a răspuns (pentru Coconutz):

Sa iti spun si eu ceva, aceea NU este o dovada si cu siguranta nu arata ca dumnezeu exista.
Sunt matematica si fizica. Sunt multe legi in univers cum ar fi gravitatea dar asta nu inseamna ca exista dumnezeu, inseamna ca exista gravitatea.
La fel si cu fibonnaci, da a descoperit acel sir de numere si nu dovedeste existenta dumnezeului tau in nici un fel.

Poate ca tu crezi ca asta e dovada, dar esti prea cufundat in gandul ca "vai vai, totul pare asa de perfect, trebuie sa fie facut de un dumnezeu".

Deci tu nu poti defini ce e perfect in univers, sa spunem ca daca totul in univers are legatura cu acel sir de numere atunci pur si simplu asa functioneaza. Asa este si gravitatea, este un lucru uimitor dar nu inseamna ca dumnezeu a facut asta doar pentru ca tu nu intelegi. Suntem oameni si nu intelegem multe lucruri inca.

Dar daca nu intelegi un lucru atunci spui pur si simplu ca NU intelegi si nu inverci sa dai ca explicatie pe dumnezeu.

Si daca tu crezi ca speeder a spus ceva de folos atunci nu am ce sa discut cu tine.

"Acest tipar nu a aparut de la sine. " Ia te uita, iar explicatia cum ca "ASA CEVA NU A APARUT PUR SI SIMPLU DUMNEZEU A FACUT TOTUL"?

Copile, dumnezeul tau poate sa existe asa pur si simplu dintodeauna?
Cum adica? Ce explicatie e asta? A existat dintotdeauna, nu a avut creator samd. Repet de nenumarate ori ca atunci si eu pot sa spun acelasi lucru despre univers.

Arata-ne dovezi sa vedem daca lucrul asta e adevarat daca nu taci si nu vorbi prostii.

Raspunsurile tale nu merita sinceritate, cand te aud cum incepi cu "5 argumente mari de la speeder" si ca ateii ignora totul nu am de ce sa fiu serios cu tine.

Vrei sa ne dovedesti ca dumnezeu exista? Sa vina aici pe pamant si sa faca un miracol, orice ce nu poate fi falsificat usor. Sa faca sa ploaie dintr-o data, sau sa se faca noapte dintr-o data. Sau sa ploua cu vaci si oi, orice.

Daca l-ai vazut doar tu atunci fai o poza sau filmeaza-l sa i-l vedem si noi, sau dumnezeu uraste aparatele foto nu-i asa?

Sau poate tu l-ai testat pe dumnezeu in laborator? Te-ai rugat la dumnezeu si ia crescut cuiva o mana sau in picior inapoi?
Poti sa ne arati asa ceva?

Ce evidenta ai tu sa ne arati ca exista aceasta deitate? Si nu incepe iar cu "legile astea si lucrurile astea perfecte din univers trebuie sa fie create de cineva" pentru ca atunci o sa incep si eu sa spun ca dumnezeu trebuia sa fie creat si el pentru ca e prea perfect si nu putea sa apara pur si simplu asa.

"Laptopurile sunt diferite in marimi, forme. Dar in interior au acelasi componente in aceeasi forma."
Ba nu, nu sunt la fel nici in exterior si nici in interior, este o analogie foarte proasta.

Răspuns utilizator avertizat
| ROBERT89 a răspuns:

Dumnezeu nu doreste instaurarea unei dictaturi religioase planetare.
Dar ateii nu pot intelege lucruri atat de simple.

| anonim_4396 explică (pentru ROBERT89):

Saracul de el nul intelegem da pe noi cine ne intelege

| Filip23 a răspuns (pentru ROBERT89):

Simplitatea e frumoasa, dar nu e pentru oameni "inalti". Hristos si-a ales pentru o infaptuire atat de grea 12 oameni fara calitati oratorice, foarte tineri, unii nestiutori de carte.

| stejara2 a răspuns:

Am cautat mereu de mica sa aflu cine si ce e Dumnezeu, mereu imi puneam zeci de intrebari, dar adevarata esenta a Lui am aflat-o abia cand am nascut!
Marea minune a vietii mele o leganam cu propriile maini!
Au fost momente in viata mea cand am strigat si M-a auzit, fara El nu as fi reusit, m-a scos la liman cand am avut mai multa nevoie. Restul iti spun in mesaj privat

| ladyMillion a răspuns:

laughingindiferent de ce dovezi ti s-ar aduce tie tu tot ai gasi ceva de comentat,si nu ai crede pentru ca tu crezi cu incapatanare in ceea ce vrei tu sa crezi si nu asculti de ceea ce spun altiihappyok dar hai sa gandim putin logic:cine ne-a creeat pe noi? de unde am aparut? sa zicem ca ne tragem din maimute,binelaughingdar si maimultele alea au fost pana la urma create de cineva,nu? sa zicem ca nu Dumnezeu ne-a creat.bun.Dar totusi cineva tot ne-a creeat,ca doar nu am aparut noi asa pur si simplu:abracadabra! Exista cineva mai mare decat noi care ne-a creat,care a dorit existenta noastrahappysi totusi,care e rostul vietii noastre,scopul existentei noastre daca intr-un final incetam sa existam? ei bine nu e asahappynoi continuam sa existam si dupa moarte,ca doar nu am primit sansa la viata aceasta de pe pamant doar asa,ca avut chef cineva:noi trebuie sa platim pentru faptele noastre,sau sa fim rasplatiti pentru ele deci viata noastra continua si dupa moarte(nu cu trupul,dar cu sufletul da).Si hai sa fim seriosi, tu crezi ca sunt atat de multe persoane care cred in Dumnezeu pentru ca s-a trezit unu' sa inventeze o poveste si restul' sa-l creada? Si chiar si o poveste, oricat ar fi ea de nascocita tot are un sambure de adevar in eatongue
Acuma eu stiu ca asta nu te va face sa crezi in Dumnezeu dar eu am incercat sa te fac sa vezi lucrurile asa cum le vad eutongue Si pana la urma urmei ce ai de pierdut daca crezi in Dumnezeu si nu exista? nimichappyInsa ce ai de pierdut daca nu crezi in El si de fapt exista? totulhappy

| Adrian4123 a răspuns:

Du-te, si deschide Biblia unde iti vine, si citeste de unde ti-ai pus ochii prima data.

| kindness a răspuns:

Religia nu se explica din cate stiu! Totul se bazeaza pe Crezi sau nu crezi.Noi nu te putem ajuta sa crezi in Dumnezeu, daca tu nu simti asta. Noi putem venii cu fel si fel de argumente, dar daca asta nu este ceea ce simti cu adevarat, degeaba!

| anonim_4396 explică (pentru kindness):

Cum il simnti pe dumnezeu?

| kindness a răspuns (pentru anonim_4396):

Se zice ca trebuie sa-l ai in suflet, sa te rogii lui atunci cand nu mai ai scapare. Ai simtit vreodata o remuscare, dupa ce ai facut un lucru urat? Du-te intr-o mitropolie crestina sau o manastire. Intra uita-te la oameni, la icoane.admira si gandeste-te! Eu nu-ti pot explica prea multe deoarece eu m-am nascut asa, crezand in El! Si daca nu ai sa poti sa crezi in el, gandeste-te ca existat o putere divina care a facut totul, tot ce vezi tu pe lume, astea nu se puteau face singure, si nici noi dealtfel. Nu ai plans niciodata? Sentimentele astea... oare. oare de unde vin?

| anonim_4396 explică (pentru kindness):

Sa stii ca si animalele plang

| Kentakeji a răspuns (pentru kindness):

1. "Se zice ca trebuie sa-l ai in suflet"
nu ai dovada ca sufletul exista
2. "Du-te intr-o mitropolie crestina sau o manastire. Intra uita-te la oameni, la icoane.admira si gandeste-te!"
asta nu dovedeste in nici un fel existenta lui dumnezeu
3."Eu nu-ti pot explica prea multe deoarece eu m-am nascut asa, crezand in El "
Nu mai spune, tu te-ai nascut cu biblia in minte si cu crucea in mana, primul lucru care l-ai facut a fost sa te rogi nu-i asa?
4.
>Si daca nu ai sa poti sa crezi in el
>gandeste-te ca existat o putere divina care a facut totul
Asta cum vine, daca nu crezi in el atunci sa crezi in el?
5."astea nu se puteau face singure"
Zau asa, nu mai folosi ca scuza pe dumnezeu, nu e vina mea ca esti un idiot care nu intelege cat de cat cum functioneaza universul.
6."Nu ai plans niciodata? Sentimentele astea... oare. oare de unde vin? "
Din nou, asta nu dovedeste existenta lui dumnezeu, cum adica oare de unde vin, corpul tau face asta cand te simti trist. Nu vine din dumnezeu.

Concluzie: Inca un spalat pe creier.

| anonim_4396 explică (pentru Kentakeji):

Ma bucur ca mai exista ceva bun in Romania

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Mitch):

Asa vb un crestin bun si milos eu ti-am zis si isi repet ca esti satanist

| Kentakeji a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu, foarte rar mai poti vorbi cu oameni ci nu cu oi in tara asta!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Kentakeji):

Esti de mult ateu?

| anonim_4396 explică (pentru Mitch):

Serios esti satanist

| Kentakeji a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam de aproape 2 ani, am fost si eu crestin, dar am fost capabil sa ma documentez despre dumnezeu si despre alternative.
Am observat ce mare prostie e religia si toti prietenii imaginari pe care ii au persoanele religioase.

Cand vad logica celor care posteaza aici, daca se poate numi logica in primul rand, mi se face greata.

Gandesc ca niste copii de 5 ani, si se contrazic fara sa isi dea seama. In viata lor nu au fost interesati sa puna intrebari si este imposibil pentru ei sa se gandeasca un pic. Daca in biblie scrie x atunci e adevarat si gata.

Probabil nu au vazut nici un documentar sau citit o carte. Niciodata nu s-au gandit putin. Pentru ca sunt idioti, si ii detest, niste oi din turma.

Faptul ca am fost eu insusi religios ma ajuta sa inteleg mentalitatea lor defecta, nici nu am avut de ales, de cand eram mic am fost invatat ca ce scrie in biblie e lege si gata.

Daca cineva indrazneste sa gandeasca in Romania, de obicei oamenii o sa i-l ia in ras.

Pentru ca asta e o tara de *** plina de oameni religiosi.

| anonim_4396 explică (pentru Kentakeji):

Sti ca ma doare ca la un miting mergem si dansam pe manele in timp ce pupam icoane si lingem oase putrezie de parca nu pentru noi am face ceva / acest popor numai are un scop/ o speranta e ca o turma de oi nu realiseaza in ce rahat suntem / mergem in biserici ne rugam in loc sa facem ceva adevarul ca si lenea e o boala in Romania si nepasarea astea ma dor

| yekto a răspuns (pentru Kentakeji):

Nu stiu ce fel de crestin ai fost tu dar cand ai afirmat ca "CREde si nu cerceta" ai spus totul.
in aproape 2 ani ai ajuns sa fii academician in domeniu big grin
nu stiu ce meserie ai (daca ai terminat inca scoala dar daca ai studiat-o ca si religia sper ca nu esti medic, pilot sau ceva de genul (sa depinda viata altore oameni de a ta).
succese

| Kentakeji a răspuns (pentru yekto):

Foarte amuzant, ignora tot ce am spus. Pe cand eu am spus ca mi-am pus intrebari si m-am documentat tu spui exact pe dos, nici nu ma asteptam sa spui ceva cu sens oricum. E o gluma proasta.

Intre timp ramai spalat pe creier si repetati in gand " Dumnezeu a facut totul " fara sa ai nici o evidenta. Vad ca te face sa te simti bine.

| yekto a răspuns (pentru Kentakeji):

Stii ce e interesant. majoritatea "Ateiilor" nu sunt capabili sau nu vor sa aiba o discutie fara a jicni persoana cu care au sau tot ei incearca un dialog.
daca esti asa documentat asteptam de la tine mai multe citate. ce spui tu e doar filosofie personala. as vrea sa te informez ca cititul a... pana in 10 carti, sau lectura pe situri gen wikipedia nu se numeste studiat. dar nu asta e relevand ca nu vreau sa judec omul dupa nr de carti (am adaugat asta deoarece vad ca tot insisti cu documentatul).
fii tu dragut si lumineaza-ma. cum se face de am aparut oameni rationali din nimic. si daca noi am facut-o, la miliardele de ani ale universului cum de nu a aparut la fel de intamplator si o alta rasa, in alt sistem solar sau in alta galaxie sau univers mult mai evoluata si care sa fi luat contact cu noi?
de ce ignori toate studiile stiintifice facute asupra omului si care atesta existenta sufletului, energiilor creatoare si energiilor distructie...
nu-mi amintesc sa fi afirmat ca," Dumnezeu a facut totul " asa cum """"ma acuzi"" dar mi se pare putin probabil ca toate legile astea din univers sa fi aparut asa din neant (dupa cum probabil stii nimic nu este inaplator in natura si in univers, nimic nu se pierde si nimic nu se iroseste). provoaca-mi si mie imaginatia si ajuta-ma sa inteleg unde si cum anume se termina universul si ce e dincolo de el. si acel dincolo... care e limita lui?
mi-ar place sa discutam mai la concret daca tot esti dispus sa pierzi timpul cu mine. pana acum din partea ta am vazut mai mult generalitati (cu putine exeptii).
pana una alta... imi e mult mai comod sa cred in Dumnezeu si sa-mi raspund la unele intrebari (asta nu inseamna ca raspunsul e batut in cuie - curiozitatea e specifica omului si eu vreau sa mi-o mentin vie caci sunt convins ca vorba aia *Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista* e adevarata, iar eu trebuie sa lucrez fizic si intelectual pentru a beneficia de aceste "daruri") decat sa stau intr-o stare de tensiune si frustrare.
PS: de ce iti pierzi timpul cu noi daca nu crezi in Dumnezeu? din dorinta de a te valoriza prin a ne jicni, pentru ati arata superioritatea sau vrei sa ne arati adevaratele vaolori umane si o faci din altruism, pentru a ne ilumina pe noi? si daca raspunsul este ultima varianta ce anume intelegi sau cum ai defini aceste vaolri?
O seara placuta si somn cu folos

| AragorN88 a răspuns (pentru yekto):

"cum se face de am aparut oameni rationali din nimic."
Cum se face ca a aparut un dumnezeu mai complex decat omul din nimic?

"la miliardele de ani ale universului cum de nu a aparut la fel de intamplator si o alta rasa, in alt sistem solar sau in alta galaxie sau univers mult mai evoluata si care sa fi luat contact cu noi?"
Doar pentru ca nu a luat nicio fiinta extraterestra contact cu noi nu inseamna ca nu exista. La cat de mare este universul ar fi imposibil sa nu existe, nu neaparat inteligenta.

"de ce ignori toate studiile stiintifice facute asupra omului si care atesta existenta sufletului, energiilor creatoare si energiilor distructie..."
Care studii stiintifice atesta lucrul asta?

"dar mi se pare putin probabil ca toate legile astea din univers sa fi aparut asa din neant"
Asta nu este argument ca exista dumnezeul tau, dupa cum i-am zis si lui speeder.

"unde si cum anume se termina universul si ce e dincolo de el. si acel dincolo... care e limita lui?"
Doar pentru ca nu stim ceva nu inseamna ca exista dumnezeu.
Inainte cand cineva era bolnav se credea ca are demoni in el, cutremurele si vulcanii erau actele unui dumnezeu maniat pe oameni, pamantul era centrul universului.

"imi e mult mai comod sa cred in Dumnezeu si sa-mi raspund la unele intrebari "
Atat timp cat esti fixat pe ideea ca dumnezeu trebuie sa exista cu orice pret, iar daca ceva este impotriva existentei lui ori este fals ori asa a fost voia lui Dumnezeu atunci nu cred ca te uiti destul de sincer la dovezi.

"de ce iti pierzi timpul cu noi daca nu crezi in Dumnezeu?"
Fiecare poate sa-si spuna parerea, eu pot sa-ti spun ca exista oameni care sunt fortati sa creada in religia lor si nu au ce sa faca decat sa creada chiar daca le place acest lucru sau nu.

Scuze ca am raspuns eu.

| yekto a răspuns (pentru AragorN88):

Nu ma surpara faptul ca ai raspuns tu, doar ca nu prea imi place cand vorbele imi sunt scoase din context.
nici eu nu sunt de acord cu habotnicii (indiferent de religie) si stiu ce s-a intamplat in istorie. personal nu il pot condamna pe galileo galilei chiar daca biserica (catolica) la condamnat. accept si sunt pentru medicina, fizica, chimie si alte stiinte, pentru progres, dezvoltare si civilizatie. dar mi-ar place ca acestea sa fie in favoarea oamenilor si nu a corporatiilor (in prezent prea multe inventii stau in sertare ca ar fi in defavoarea anumitor interese).
tu imi zici ca anumite limite ale noastre nu argumenteaza existenta lui Dumnezeu. in mare parte ai dreptate. dar nici eu nu am vazut pe nimeni pana acum care sa dovedeasca inexistenta Lui ci doar sa o nege. argumente contra nu am auzit. negatii la fel de absurde ca si credinta noastra in schimb am vazut din belsug.
este adevarat ca din moment ce aleg sa cred in existenta lui Dumnezeu pot sa nu fiu obiectiv atunci cand judec anumite dovezi/ fenomene. dar acest lucru e valabil si pentru cei ce-i neaga existenta. nu pot fi obiectivi la anumite dovezi cand pleaca cu ideea ca el nu exista. cand am zis de extraterestri ma refeream la cei ce ar fi putut aparea cu miloane de ani inaintea nosastra si ar fi capabili sa intre in contact cu noi (desi dupa unii nu avem garantia ca nu au facut-o).
studiile de care iti vorbesc au fost facute de rusi, olandezi, americani si japonezi.
sunt niste carti ce le-am citit acum multi ani in urma si nu as putea sa te indrum dar cred ca daca ai sa cauti ai sa gasesti cate ceva.
parintii atoniti (calugarii din pustie) aveau o vorba: "daca vrei sa te mantuiesti cu intrebarea sa calatoresti". cred ca asta spune multe

PS: deoarece cred ca discutia merge intr-un punct mort cred ca asta e ultimul meu post la acest topic. daca insisti putem vorbi pe chat
toate bune

| AragorN88 a răspuns (pentru yekto):

Cum ar putea cineva sa dovedeasca ceva ce nu poate fi testat, nu exista in aceasta realitate.
Bertrand Russell explica ca daca ar exista un ceainic in spatiu, care se invarte in jurul soarelui intre marte si pamant, cine l-ar crede daca nu ar avea dovezi ca exista? Ti se pare normal ca crezi ca exista doar pentru ca cineva nu a adus dovezi ca nu exista?
Cel care face afirmatia trebuie sa o demonstreze. Nu invers.

| Kentakeji a răspuns (pentru yekto):

"majoritatea "Ateiilor" nu sunt capabili sau nu vor sa aiba o discutie fara a jicni persoana" Da, frumos stereotip.

"ce spui tu e doar filosofie personala" Asa deci daca eu spun ca aerul exista desi nu i-l vedem e filozofie personala, am inteles.

"as vrea sa te informez ca cititul a... pana in 10 carti, sau lectura pe situri gen wikipedia nu se numeste studiat."

As vrea sa te informez si eu pe tine ca cititul unei carti de acum 2000 ani nu te face pe tine mai destept.

"fii tu dragut si lumineaza-ma. cum se face de am aparut oameni rationali din nimic."

Ce? Te rog reformuleaza intrebarea.

"si daca noi am facut-o, la miliardele de ani ale universului cum de nu a aparut la fel de intamplator si o alta rasa, in alt sistem solar sau in alta galaxie sau univers mult mai evoluata si care sa fi luat contact cu noi? "

Pentru ca universul este imens? Este plauzibil sa existe viata pe alte planete deoarece sunt o multime de galaxii, fiecare cu stelele si planetele lor.

Probabil este viata altundeva in univers probabil nu, eu nu o sa zic ca exista 100% pentru ca nu pot dovedi asta.

"de ce ignori toate studiile stiintifice facute asupra omului si care atesta existenta sufletului, energiilor creatoare si energiilor distructie..."

Aici deja trecem la SF, te rog da-mi si mie link-ul la un studiu stiintific care arata ca sufletul exista, sa explice sufletul in detaliu si sa arate evidenta.

Sunt curios de unde ai mai scos-o si pe asta.

"energiilor creatoare si energiilor distructie"
Ce vrei sa spui cu asta? Energi lui dumnezeu? Acum o sa numesti toata energia din univers ca fiind a lui dumnezeu? Hai lasa-ma.

"nu-mi amintesc sa fi afirmat ca," Dumnezeu a facut totul"

Esti crestin? Crezi ca biblia e cuvantul lui dumnezeu? Atunci crezi ca dumnezeu a facut totul, gata.

"dar mi se pare putin probabil ca toate legile astea din univers sa fi aparut asa din neant "

Stii ceva? Si oamenilor de acum mult timp aveau probleme crezand ca vor zbura vreodata, dar uite ca s-a inventat avionul.

Si tu cand urci intr-un avion urias ti s-ar parea putin probabil ca acea bucata mare de metal ar putea vreodata sa zboare.

Ce vreau sa spun aici este ca nu intelegi cum functioneaza un lucru si dai vina pe magie ca acum sute de ani.

Si cum vine asta, dumnezeul tau a existat totdeauna? Pe el cine l-a creat? Nimeni? Bun, atunci iti zic si eu ca universul nu a avut nevoie de creator si a existat asa pur si simplu dintotdeauna.

E simplu sa dai vina pe magie, nu trebuie sa te gandesti, nimic. Poti spune ca dumnezeu a existat asa dintodeauna si gata.

"dupa cum probabil stii nimic nu este inaplator in natura si in univers, nimic nu se pierde si nimic nu se iroseste"

Nici nu ai idee cat te inseli, totul este intamplator in univers, nu este o carte care sa dicteze cum sa se comporte universul.

Si daca tu ai dovada ca avem un scop divin atunci arata-ne-o si noua te rog.

"provoaca-mi si mie imaginatia si ajuta-ma sa inteleg unde si cum anume se termina universul si ce e dincolo de el. si acel dincolo... care e limita lui?"

Deci cat de limitat in gandire mai poti fii? Daca nu poti vedea capatul universului atunci inseamna ca dumnezeu exista? Ce fel de logica mai e si asta? Daca nu poti vedea capatul asta inseamna pur si simplu ca e mare, asa cum am mai spus si inainte. Si nici nu ai de unde sa stii daca exista sau nu un capat in primul rand.

Tu cand nu poti raspunde la aceste intrebari atunci dai vina pe dumnezeu, dumnezeu a facut aia, aia, aia si aia. Tu esti oprit sa te gandesti pentru ca la tot ce nu stii spui ca este dumnezeu. Decat sa spui prostii mai bine spui pur si simplu ca nu stii, ca nu stii daca exista sau nu dumnezeu.

Tu nu ai dovezi sa ne arati ca exista, mai bine te gandesti inca o data inainte sa spui o prostie.

"pana una alta... imi e mult mai comod sa cred in Dumnezeu si sa-mi raspund la unele intrebari" Exact ceea ce ziceam inainte, esti prea comod cu raspunsul "Dumnezeu a facut-o".

Gandeste-te si pune la indoiala prostia din biblie ca nu te arde nimeni, din cate vezi sunt inca in viata.

"Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista"

Ce amuzant e si dumnezeu asta, creaza oameni imperfecti si da vina pe ei pentru ca sunt imperfecti. Daca vroia sa nu faca greseli atunci ii facea perfecti si gata, pentru ca un zeu omiscient ar trebui sa stie ca omul o sa greseasca din moment ce e imperfect.

"PS: de ce iti pierzi timpul cu noi daca nu crezi in Dumnezeu?"
Am vrut doar sa vad daca sunt si ceva atei pe site-uri de genul asta unde prostia domina din cauza numarului mare de adolescenti.

Dar apoi am citit niste intrebari si raspunsuri mai bune ca bancurile, ma amuz pe seama asta.

"din dorinta de a te valoriza prin a ne jicni, pentru ati arata superioritatea sau vrei sa ne arati adevaratele vaolori umane si o faci din altruism"

Sincer, stiu ca multi dintre voi o sa ma injure si o sa spuna alte prostii orice as spune aici, voi nu o sa va schimbati parerea pentru ca sunteti batuti in cap si indoctrinati.
Din nou, doar pentru amuzament, desigur ca m-as bucura daca cineva de aici chiar s-ar gandi la ce as scrie si ar incepe sa isi puna religia la indoiala lasand frica in urma, dar ma indoiesc de asta.
Sunt si cazuri rare totusi, un exemplu sunt eu.

"si daca raspunsul este ultima varianta ce anume intelegi sau cum ai defini aceste vaolri?"

De fapt, da, as dori ca unii de aici sa isi foloseasca capul dar din nou ma cam indoiesc ca asta se va intampla.
Cu cat mai putini fanatici religiosi sunt, cu atat mai bine. Lumea poate sa gandeasca mai clar, sa nu mai fie limitata.
Din nou, cu cat mai putini prosti cu atat mai bine.

| Kentakeji a răspuns (pentru yekto):

Intervin putin in discutia ta cu aragorn sa iti spun ca eu ca ateu nu am spus ca 100% dumnezeu nu exista.

Am spus ca este foarte putin probabil ca o asemenea deitate sa existe.

Eu personal nu cred in nici o deitate pentru ca nu exista evidenta cum ca ar exista.

Asta nu este doar parerea mea, din nou, tu, cel care faci toate aceste afirmatii cum ca dumnezeu exista trebuie sa aduci evidenta, nu e treaba mea sa iti dovedesc ca nu exista.

| har a răspuns:

Ai auzit de moastele sfintilor? sunt oameni care au crezut in Dumnezeu,iar Dumnezeu vazand ca se roage la acesti sfinti ii vindeca pe crestini de toate bolile lor, ca si acea femeie care spunea ca va ramane oarba pe viata si i-a revenit vedere dupa o rugaciune, in plus vrei sa te iei dupa o cale nesigura ca necredincios sau pe o cale pe care nu o crezi dar sti ca s-ar putea sa fie adevarata?

| yekto a răspuns:

1- nu cred ca ai sa treci la crestinism indiferent de ce dovezi ai sa primesti
2 - Dumnezeu nu sa relevat in logica si ratiune. noi oamenii suntem ceva mai mult de atat desi unii se limiteaza la atat
3 - filmul ala cu jim carrey - "dumnezeu pentru o zi' mi pare f tare in modul de al explica pe dumnezeu (atat cat putem noi intelege)
4 - insusi notiunea de dumnezeu asa cum noi o stim din biblie sau alte religii e ceva cu mult peste intelegerea noastra. sunt multe decizii si fapte ale "Mai marilor lumii" pe care noi nu le intelegem tocmai din lipsa de cunostinte, experienta, mentalitate... cum sa il intelegi logic si prin arugmente pe dumnezeu? din aceasta perspectiva nu pare o utopie ceea ce vrei tu?

| yekto a răspuns:

Doi prieteni aveau aceeasi discutie ca cea de acum. ca de obicei nu ajung la nici un rezultat. dupa un timp cel credincios publica o carte si are succes. vine cel ateu sa il felicite pentru marea lui opera. cel credincios ii spune ca el nu are nici un merit. cum asa il intreaba celalalt. pai am varsat calimara de nerneala si totul a aparut asa cum vezi. e doar hazard. dupa multe incercari mi-a reusit aceasta carte.

raymusic: gandurile le vezi? daca vrei sa spui ca vezi sclipirile neuronilor... acelea sunt doar reactii ale neuronilor la ganduri. si totusi crezi/ stii ca ele exista. sau nu?

| aurasauras a răspuns:

De ce crezi ca iti simte cineva lipsa? Ramai ateu nu ai nici drepturi nici obligatii.

| aurasauras a răspuns:

De ce crezi ca iti simte cineva lipsa? Ramai ateu, nu ai nici drepturi, nici obligatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt si crestini inteligenti dar ma enerveaza ca nu ofera dovezi si doar versete sau porcari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As incerca eu daca nu as sti sigur, ca nu am cui sa-i explic.fiindca daca'' tampeniile; de care spui nu le poti pricepe, nici macar tampit nu te poti numi.

| Kentakeji a răspuns (pentru anonim_4396):

"nici macar tampit nu te poti numi." Var dar modest esti, si vad ca iti iubesti aproapele foarte mult.

Ce ai incerca tu? Suntem noi prea prosti ateii si nu intelegem asa-i?

Sunt prea complicate lucrurile pe care vrei sa le arati si doar o fiinta superioara ca tine le intelege ca toti ateii sunt prosti.

| Kentakeji a răspuns (pentru Kentakeji):

Speeder toate argumentele tale de nimic pot fi spulberate si de un caine.

Nu e vina mea ca te-ai nascut retardat si nu poti pricepe altceva in afara de biblie, daca vrei iti pot comenta la fiecare cuvant al tau dar nu stiu daca are rost ca tot ignorant ramai.

| Elsiane a răspuns:

Auzi ATEULE, ce ne vii tu nouă cu întrebarea asta? Nu ne lua tu cu "dacă cineva mi-ae explica cu dovezi şi argumente de ligică şi raţiune apariţia lui Dumnezeu fără versete din Biblie sau alte tâmpenii"! Dumnezeu se scrie cu D mare, se vede că eşti ateu! Nu mai deveni creştin, ni s-au acrit fiţele tale de ateu!

| Kentakeji a răspuns (pentru Elsiane):

In primul rand asta nu este o intrebare:

"dacă cineva mi-ae explica cu dovezi şi argumente de ligică şi raţiune apariţia lui Dumnezeu fără versete din Biblie sau alte tâmpenii"

Si in ai doilea rand, probabil rationalitatea nu este destul de "cool" pentru gusturile tale, nu-i asa?

Ce tot atat gandit si logica si evidenta ca alea sunt pentru fraieri, mai bine spunem versete dintr-o carte veche de 2 milenii scrise de niste vagabonzi ca atunci totul are mai mult sens.

Ce tot sa gandim atat ca ne doare capul pe noi.

| tyger a răspuns:

In prezent carei religii apartii?

| anonim_4396 explică (pentru tyger):

Ateu

| adrianc2007 a răspuns:

O teorie ce mie mi s-a parut interesanta este aceea ca nu se poate dovedi faptul ca Dumnezu exista, dar in acelasi timp nu sunt nici dovezi care sa indice ca acesta nu exista.

| anonim_4396 explică (pentru adrianc2007):

Asa putem spune ca tot ce nu putem explica exista nu?

| Kentakeji a răspuns (pentru adrianc2007):

Aia nu e o teorie, dovedeste doar ca crestinii cred in ceva ce nu au evidenta, si asta e stupid.

Ei nu pot dovedi ca exista dar pana acum, chiar daca nici noi nu putem dovedi ca NU exista, din observatiile noastre vedem ca existenta unei deitati e putin probabila.

Daca cineva are evidenta ca dumnezeu EXISTA atunci vreau sa o vad si eu, ca sunt tare curios.

| anonim_4396 explică (pentru Kentakeji):

Inteligent raspuns

| Rapplex a răspuns (pentru adrianc2007):

Inexistenta unui lucru se dovedeste demonstrand prima oara daca el exista.Pentru un lucru care exista ar trebui sa existe si dovezi, insa pentru un lucru inexistent nu exista dovezi.Deci prima data trebuie dovedit ca exista.